Προς το περιεχόμενο

Πώς θα έμοιαζε η ζωή στους 7 εξωπλανήτες που ανακαλύφθηκαν πρόσφατα;


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αρχή το φως κανει 40 χρονια για να φτάσει εδω απο την στιγμη που αρχισε να βγαζει φως το αστερι εκει και οχι πριν 40 χρονια...

Δευτερον την περιστροφη μπορεις να την βρεις απλα βλεπωντας καθε πότε η φωτεινοτητα του συγκεκριμένου άστρου μειώνεται (π.χ αν εχεις μια λαμπα και γυρνας γύρω απο αυτή τη λάμπα μία μπάλα το φως της λαμπας θα μειωθει οταν μπει μπροστα η μπάλα).Είναι λιγο πιο περιπλοκο απο αυτό αλλά δεν είναι δύσκολο

Και τρίτον και τελευταίο ελπίζω πράγματι να είσαι troll γιατι αν δεν είσαι τότε μιλάς για πράγματα που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.

 

Ναι εχεις δικιο σε αυτα που λες. Απο τα λιγα που ξερω, (αν μπορω βεβαια να εκφρασω την γνωμη μου) το φως παραμορφωνεται και καμπυλωνεται. Με οτι σφαλματα και λαθη μπορουν να φτασουν στο μικρο ματακι του καλυτερου τηλεσκοπιου στον κοσμο. Καταλαβαινουμε λοιπον και τι τεραστιο σφαλμα μπορει να δειξει χωρις καν να μπορουν να κατανοησουν οι επιστημονες αν αυτο που βλεπουν ειναι σωστο η οχι και σε πια κατευθυνση. 

 

Απο οτι γνωριζουμε η καμπυλωση το φωτος μπορει να ερθει σε τρισδιαστατο χωρο, με την τεταρτη διασταση τον χρονο. Οταν λεμε τρισδιαστατο χωρο εννοουμε οτι το φως μπορει να ερθει τοσο παραμορφωμενο, να εχει αλλαξει εως και 2 διαστασεις να εχει "επιβραδυνθει" βαρυτικα εως και Ν φορες και να εχει παλι αλλαξει πορεια ακομα και σε ελλικα μορφη.

 

Αν εχω κανει κατι λαθος στα παραπανω, περιμενω τις γνωσεις σου για διορθωση. Ειλικρινα και με ολο τον σεβασμο ολα τα παραπανω χωρις ειρωνεια. 

 

Μου αρεσει παρα πολυ να ακουω αποψεις και επιχειρηματα απο ανθρωπους που πραγματικα κατεχουν το αθλημα. Το συμπαν και οι νομοι που εφαρμοζει σε καθε σημειο του ειναι τοσο διαφορετικοι που δυστυχως δεν εχουμε κατανοησει. 

 

Και αυτο ειναι το ευλογο ερωτημα μου, οτι πως ειδαν εκεινο το ηλιακο συστημα των 40 ετων μακρυα, και καταλαβαν με ποση ταχυτητα περιστρεφεται καθε ενας απο τους πλανητες. Φυσικα και εχουμε πολυ εξεληγμενα μηχανηματα και μαθηματικους αλγοριθμους, αλλα αυτα δεν βλεπουν το λαθος ουτε την παραμορφωση. Βλεπουν το φως που ερχεται και απλα βγαζουν αποτελεσμα. Με τεραστιο σφαλμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι εχεις δικιο σε αυτα που λες. Απο τα λιγα που ξερω, (αν μπορω βεβαια να εκφρασω την γνωμη μου) το φως παραμορφωνεται και καμπυλωνεται. Με οτι σφαλματα και λαθη μπορουν να φτασουν στο μικρο ματακι του καλυτερου τηλεσκοπιου στον κοσμο. Καταλαβαινουμε λοιπον και τι τεραστιο σφαλμα μπορει να δειξει χωρις καν να μπορουν να κατανοησουν οι επιστημονες αν αυτο που βλεπουν ειναι σωστο η οχι και σε πια κατευθυνση. 

 

Απο οτι γνωριζουμε η καμπυλωση το φωτος μπορει να ερθει σε τρισδιαστατο χωρο, με την τεταρτη διασταση τον χρονο. Οταν λεμε τρισδιαστατο χωρο εννοουμε οτι το φως μπορει να ερθει τοσο παραμορφωμενο, να εχει αλλαξει εως και 2 διαστασεις να εχει "επιβραδυνθει" βαρυτικα εως και Ν φορες και να εχει παλι αλλαξει πορεια ακομα και σε ελλικα μορφη.

 

Αν εχω κανει κατι λαθος στα παραπανω, περιμενω τις γνωσεις σου για διορθωση. Ειλικρινα και με ολο τον σεβασμο ολα τα παραπανω χωρις ειρωνεια. 

 

Μου αρεσει παρα πολυ να ακουω αποψεις και επιχειρηματα απο ανθρωπους που πραγματικα κατεχουν το αθλημα. Το συμπαν και οι νομοι που εφαρμοζει σε καθε σημειο του ειναι τοσο διαφορετικοι που δυστυχως δεν εχουμε κατανοησει. 

 

Και αυτο ειναι το ευλογο ερωτημα μου, οτι πως ειδαν εκεινο το ηλιακο συστημα των 40 ετων μακρυα, και καταλαβαν με ποση ταχυτητα περιστρεφεται καθε ενας απο τους πλανητες. Φυσικα και εχουμε πολυ εξεληγμενα μηχανηματα και μαθηματικους αλγοριθμους, αλλα αυτα δεν βλεπουν το λαθος ουτε την παραμορφωση. Βλεπουν το φως που ερχεται και απλα βγαζουν αποτελεσμα. Με τεραστιο σφαλμα. 

Η Γενική θεωρία προβλέπει με μεγάλη ακρίβεια την καμπύλωση και παραμόρφωση του φωτός κατά το ταξίδι του. Φαντάζομαι ότι το λαμβάνουν υπόψιν στις μετρήσεις τους (δεν γνωρίζω βέβαια αν έχουν τα απαραίτητα δεδομένα ώστε να εκμεταλλευθούν την Γενική Θεωρία.) Οι γνώσεις μου δεν πάνε πολύ μακριά, οπότε επιστρατεύω τη λογική μου:

 

Γενικότερα, γι αυτούς που αμφισβητούν άκοπα (δεν αναφέρομαι σε εσένα Leonardo_10 που γράφεις προσεκτικά και ψύχραιμα, απλώς αφορμή παίρνω) τον σκοπό αυτών των ερευνών, φαντάζεστε ότι η NASA προσπαθεί να μας κοροϊδέψει λέγοντας πράγματα που δεν μπορεί να κάνει. τα οποία μπορεί ο κάθε άσχετος να αμφισβητήσει; Λέτε ότι δεν μπορεί να παρουσιάσει ένα πρόγραμμα που να μην μπορεί κάποιος εύκολα να αμφισβητήσει ευθέως; Λέτε να μην ξέρουν ποιες είναι οι θεωρητικές δυνατότητες τής σημερινής επιστήμης; Λέτε να παρουσιάζουν ένα πρόγραμμα του οποίου η εγκυρότητα μπορεί να αμφισβητηθεί μ' ένα επιχείρημα του τύπου "μα το φως καμπυλώνεται", λες και δεν το ξέρουν στη NASA, λες και σκέφτηκαν "έλα μωρέ, θα τους πούμε ότι βρήκαμε εξωπλανήτες, πού να ξέρουν αυτοί για την καμπύλωση τού φωτός..."

Ξαναλέω, είναι λογικό συμπέρασμα δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω τα προγράμματα τής NASA, η οποία φυσικά θέλει να παρουσιάζει έργο ώστε να εξασφαλίζει πόρους, αλλά όπως είπα, έχει σίγουρα καλύτερους τρόπους να το κάνει απ' το να λέει επιχειρήματα που καταρρίπτονται στο Insomnia.

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά δεν γντ να ταξιδέψεις με την ταχύτητα του φωτός,οτι φτανει αυτή την ταχύτητα δεν.εχει πια υλη γίνεται απλα Ενέργεια Διαβάστε και καμια θεωρία τοθ Αϊνστάιν????,επίσης κατα 99% θα υπάρχει ζωη εκει απλά δεν θα εχει εξελιχθεί λόγω των συνθηκών Μπορεί να είναι βακτήρια ,εδω βρήκαν Rna και νερι στον Άρη που έχει -100 και οι ακτινοβολία βαραει Κόκκινο(δεν είμαι σγρος για τη θερμοκρασία)

+c26c105004f30c27aa7c2a9c601550a4183b1f21 Διαβάστε και καμια θεωρία του Αϊνστάιν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά να μην γνωρίζουν πόσες μέρες κάνει ο κάθε πλανήτης να κάνει μια περιστροφή γύρω από τον νάνο. Εδώ το φως έκανε να έρθει 40 Έτη φωτός. Και είδα σε αυτό το φως το τελευταίο η το πρώτο η το ενδιάμεσο αν περιστρεφονται; μα πόσο δούλεμα τρώμε για μια πληροφορία ελπίδας.

Τα έτη φωτός είναι μονάδα απόστασης όχι χρόνου.

Για τα υπόλοιπα νομίζω απάντησε εκτενώς ο φίλος από πάνω.

Το να αμφισβητούμε κάτι για το οποίο δεν έχουμε τις γνώσεις να το καταλάβουμε, απλά με ξεπερνάει. Και δεν απευθύνομαι μόνο σε εσένα, είναι μία γενική παρατήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περικαλώ;!!! Από που το συμπεραίνεις αυτό; Ακόμα δεν έχουμε βρει ζωή εκτός Γης. Και οι συνθήκες ζωής στην Γη είναι πάρα πολύ συγκεκριμένες αγαπητέ. 5% παραπάνω οξυγόνο να είχε η ατμόσφαιρα τα πάντα θα ήταν όλα τόσο εύφλεκτα που η βλάστηση δεν θα μπορούσε να αναπτυχθεί. Και το εύρος της θερμοκρασίας στην οποίαν ευδοκιμεί η ζωή είναι όλο κι όλο 100 βαθμοί κελσίου.

Για να μην μιλήσουμε για ένα σωρό άλλα τρελά όπως το μαγνητικά πεδία και την συγκεκριμένη περιστροφή της Γης που μαζί με μια πολύ συγκεκριμένη ατμόσφαιρα μας προστατεύουν από την κοσμική ακτινοβολία η οποία θα σκότωνε κάθε μορφή ζωής υπό άλλες συνθήκες.

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο βλέπουμε στις ταινίες. Οι συνθήκες για την ζωή όπως την ξέρουμε είναι πάρα πολύ συγκεκριμένες  και το πιθανότερο είναι ότι κανείς από τους εξωπλανήτες που έχουν ανακαλυφθεί δεν μπορεί να φιλοξενήσει ζωή.

Σίγουρα είναι πολύ όμορφο να φανταζόμασται άλλους ζωντανούς κόσμους και για αυτό κα εγώ είμαι οπαδός της Ε.Φ. .  

Δεν θα πρέπει όμως να συγχέουμε το πως θα θέλαμε να είναι το σύμπαν με την πραγματικότητα.

Σαν αδιοριστος αστροναυτης που ειμαι επιμενω οτι εχω δει σε ντοκυμαντερ οτι υπαρχουν στην Γη μας πλασματα που ζουνε σε ακραιες συνθηκες (πολυ υψηλες θερμοκρασιες, πολυ χαμηλες θερμοκρασιες, χωρις νερο για μηνες/χρονια, ζουν ακομη και στο διαστημα χωρις καμια προστασια απο την ακτινοβολια, ουτε καν στολη).

Θεωρεις δηλαδη οτι επειδη εχουμε ανακαλυψει το 99% των μορφων ζωης στον πλανητη αυτο ξερουμε τα παντα; Δεν θα μπορουσε να αναπτυχθει ζωη με βαση το πυριτιο; Κατι εντελως διαφορετικο απο αυτο που ξερουμε;

Για ξαναδες το το θεμα συναδελφε, καπου κανεις λαθος με τις παρωπιδες που φορας πανω στο συγκεκριμενο θεμα.

 

Παρακατω αλλοι συναδελφοι διαφωνουν για την ταχυτητα του φωτος, μην κολλατε με τους συμερινους περιορισμους, καποτε λεγαν οτι τιποτα δεν μπορει να τρεξει πιο γρηγορα απο αλογο σαν μεταφορικο μεσο, τοτε τους ηταν αδιανοητο. Σκεφτειτε και εξω απο το κουτι, ΜΗΝ περιοριζεστε αυστηρα μεσα σε αυτο. Η επιστημη ΔΕΝ δουλευει με στεγανα, αλλιως ακομη θα λεγαμε οτι ο Διας ριχνει τους κεραυνους γιατι καναμε κατι λαθος, ας θυσιασουμε 10 παρθενες και 100 προβατα.

 

Τα έτη φωτός είναι μονάδα απόστασης όχι χρόνου.

Για τα υπόλοιπα νομίζω απάντησε εκτενώς ο φίλος από πάνω.

Το να αμφισβητούμε κάτι για το οποίο δεν έχουμε τις γνώσεις να το καταλάβουμε, απλά με ξεπερνάει. Και δεν απευθύνομαι μόνο σε εσένα, είναι μία γενική παρατήρηση.

Εχμ, βασικα το φως απο αυτους τους πλανητες εκανε στην πραγματικοτητα 40 γηινα χρονια για να φτασει εδω σε εμας, βλεπουμε 40 χρονια στο παρελθον, τωρα μπορεις ας πουμε να μπαζωσαν και να χτισαν πολυκατοικιες, αυτο θα το δουμε εμεις στα επομενα 40 χρονια, γιατι τοσο θελει να ερθει το φωτονιο απο εκει εδω.

Φυσικα το ετος φωτος ειναι μοναδα μετρηση της αποστασης γιατι ειναι τοσο μεγαλα τα νουμερα που θα χαθουμε ολοι με τα μηδενικα χιλιομετρων.

Καλα ρε συναδελφοι, στην βασικη εκπαιδευση δεν σαν βαζουν να δειτε το Cosmos; Χαλασε και αυτη η υπηρεσια ακομη δεν ξεκινησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.polygon.com/2017/2/25/14737940/elite-dangerous-trappist-1-system-predicted

 

"David Braben, the game's director, explained the game's Stellar Forge engine and how it generates stellar systems, and that it cooked up a brown dwarf star "in very nearly the same place — 39 light years away" that also has seven terrestrial worlds around it."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα είμαι σίγουρος ότι οι τηλεοράσεις εκεί δεν θα χρησιμοποιούν τηλεκοντρόλ με υπέρυθρες γιατί δεν θα λειτουργεί λόγω του ηλίου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, βασικα το φως απο αυτους τους πλανητες εκανε στην πραγματικοτητα 40 γηινα χρονια για να φτασει εδω σε εμας, βλεπουμε 40 χρονια στο παρελθον, τωρα μπορεις ας πουμε να μπαζωσαν και να χτισαν πολυκατοικιες, αυτο θα το δουμε εμεις στα επομενα 40 χρονια, γιατι τοσο θελει να ερθει το φωτονιο απο εκει εδω.

Φυσικα το ετος φωτος ειναι μοναδα μετρηση της αποστασης γιατι ειναι τοσο μεγαλα τα νουμερα που θα χαθουμε ολοι με τα μηδενικα χιλιομετρων.

Καλα ρε συναδελφοι, στην βασικη εκπαιδευση δεν σαν βαζουν να δειτε το Cosmos; Χαλασε και αυτη η υπηρεσια ακομη δεν ξεκινησε.

Εχμ, βασικά έγραψες απλά για να γράψεις, ε; Ή δεν κατάλαβες τι είπα εγώ.

Προφανώς και έκανε 40 γήινα έτη, σε χρόνο. Αυτό σημαίνει έτος φωτός. Απλά διευκρίνισα ότι παρόλο που υπάρχει η λέξη "έτος" η μονάδα μετράει την απόσταση και όχι τον χρόνο. Είναι άλλο να λες (σωστά) ότι χρειάστηκε 40 χρόνια για να φτάσει το φως και άλλο να λες ότι "Το φως έκανε να έρθει 40 έτη φωτός"...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα το φως χρειαστηκε 40 χρονια δικα τουνα ερθει εδω στην γη. Δηλαδη αν είχαμε την ευκαιρια να μιλησουμε αμεσα με καποιον εκει στον πλανητη, τηλεφωνικα η με μυνημα θα μας ελεγε αυτη την στιγμη. 

 

Εισαι ετοιμος στελνω δεσμη φωτος!!!!! Μεχρι εδω ειμαστε οκ. Εμεις εδω αν παλι ειχαμε την δυνατοτητα παντα θεωρητικα να του απαντησουμε αμεσα εκεινη την στιγμη χωρις καμια καθυστερηση, τοτε θα λεγαμε θα το δω σε 40 χρονια και θα σου πω αν σε βλεπω!!!

 

Σωστα? Αυτο ισχύει μονο αν είμασταν σε line of site, αλλα δεν συμβαινει αν το φως εχει περασει διπλα απο μια μαυρη τρύπα, η έχει καταρρέυσει μερικώς και επιβραδυνθεί. Νομιζω πως οι νομοι της φυσικης οσο αναφορα το φως και την καμπυλωτητα του οταν περασει διπλα η παρα πολυ κοντα απο μια μαυρη τρυπα ειναι παρα πολυ δυσκολο να δουμε αν οντως εχει υποστει επιβραδυνση η οχι.

 

Οπως ανεφερα παραπανω δεν ειμαι επιστημονας. Απλα μου αρεσει να μελετω και να προσπαθω να καταλαβω τους τροπους με τους οποιους εχουν καταλαβει την ταχυτητα των πλανητων.

 

Σε περιπτωση που το φως που ερχεται απο εκεινο το αστρο, και την αντανακλαση πανω στους δορυφορους πλανητες του, εχει υποστει τεραστια καμπυλωση και θεωρητικη επιβραδυνση, τοτε εχουμε μαυρα μεσανυχτα για το που ακριβως στην πραγματικοτητα και σε πια κατευθυνση ειναι αυτο το αστερι. Εμεις μπορει το φως στον ουρανιο θολο να το βλεπουμε οτι ερχεται απο τα αριστερα αλλα στην πραγματικοτητα το αστερι αυτο να ειναι στα δεξια.

 

Αν εχω καπου λαθος παρακαλω την διορθωση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα το φως χρειαστηκε 40 χρονια δικα του να ερθει εδω στην γη. Δηλαδη αν είχαμε την ευκαιρια να μιλησουμε αμεσα με καποιον εκει στον πλανητη, τηλεφωνικα η με μυνημα θα μας ελεγε αυτη την στιγμη. 

 

Εισαι ετοιμος στελνω δεσμη φωτος!!!!! Μεχρι εδω ειμαστε οκ. Εμεις εδω αν παλι ειχαμε την δυνατοτητα παντα θεωρητικα να του απαντησουμε αμεσα εκεινη την στιγμη χωρις καμια καθυστερηση, τοτε θα λεγαμε θα το δω σε 40 χρονια και θα σου πω αν σε βλεπω!!!

 

Σωστα? Αυτο ισχύει μονο αν είμασταν σε line of site, αλλα δεν συμβαινει αν το φως εχει περασει διπλα απο μια μαυρη τρύπα, η έχει καταρρέυσει μερικώς και επιβραδυνθεί. Νομιζω πως οι νομοι της φυσικης οσο αναφορα το φως και την καμπυλωτητα του οταν περασει διπλα η παρα πολυ κοντα απο μια μαυρη τρυπα ειναι παρα πολυ δυσκολο να δουμε αν οντως εχει υποστει επιβραδυνση η οχι.

 

Οπως ανεφερα παραπανω δεν ειμαι επιστημονας. Απλα μου αρεσει να μελετω και να προσπαθω να καταλαβω τους τροπους με τους οποιους εχουν καταλαβει την ταχυτητα των πλανητων.

 

Σε περιπτωση που το φως που ερχεται απο εκεινο το αστρο, και την αντανακλαση πανω στους δορυφορους πλανητες του, εχει υποστει τεραστια καμπυλωση και θεωρητικη επιβραδυνση, τοτε εχουμε μαυρα μεσανυχτα για το που ακριβως στην πραγματικοτητα και σε πια κατευθυνση ειναι αυτο το αστερι. Εμεις μπορει το φως στον ουρανιο θολο να το βλεπουμε οτι ερχεται απο τα αριστερα αλλα στην πραγματικοτητα το αστερι αυτο να ειναι στα δεξια.

 

Αν εχω καπου λαθος παρακαλω την διορθωση.  

1ο bold: Εδώ ξεκινάει το λάθος που καταρρίπτει όλη την υπόλοιπη επιχειρηματολογία σου. Το φως κάνει 40 ΔΙΚΑ ΜΑΣ χρόνια.

2o bold: Η καμπύλωση εξ αιτίας των πλανητών είναι ελάχιστη (είναι πολύ μικροί) αλλά και πάλι μπορεί να υπολογιστεί με τη θεωρία της σχετικότητας. Στην πραγματικότητα, το εν λόγω φαινόμενο, είναι αυτό που απέδειξε και πειραματικά τη γενική θεωρία της σχετικότητας, την οποία σου συστήνω να διαβάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...