Προς το περιεχόμενο

Φαρμακειο και πληρωμη με POS


likor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ισχυει για τα φαρμακα και την εκπτωση στην φορολογικη δηλωση του 2018 για το 2017? Στο φαρμακειο πρεπει να πληρωνουμε με καρτα; Πως ξεχωριζουν τα φαρμακα απο τα καλλυντικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεις 2 πράγματα, το ότι τα έξοδα για την αγορά κάποιον προιόντων εκπίπτουν από το εισόδημά σου με το χτίσιμο του αφορολόγητου. Για το δεύτερο δεν έχει σημασία τι αγοράζεις (με μικρές εξαιρέσεις), παρά μόνο να αγοράζεις με κάρτα ή ηλεκτρονική συναλλαγή. Τα έξοδα που μετράνε για το 1ο όμως είναι κάτι άλλο και εκεί οφείλεις πιστεύω να κρατάς την κανονική απόδειξη (όχι του POS) η οποία αναγράφει αναλυτικά τι αγόρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βγει ενα νομοσχεδιο για αφορολογητο με καρτες αλλα οι ιατρικες δαπανες προσφερουν μια εξτρα εκπτωση απο το εισοδημα. Αυτο που δεν καταλαβα ειναι πως η εφορια μπορει μεσω της τραπεζας να δει ποια ειναι φαρμακα και ποια οχι. Εχουν λογισμικο που ελεγχει το φπα και δειχνει οτι ειναι φαρμακο? Αν αγορασω 1000 ευρω καλλυντικα και 2 ευρω φαρμακα στην ιδια αποδειξη δεν μπορω να βαλω ολο το ποσο στην εφορια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει πουθενά αυτό που αναφέρεις, δλδ ότι οι ιατρικές δαπάνες παρέχουν επιπλέον έκπτωση. Αν έχεις κάποια πηγή, θα ήταν ενδιαφέρον για όλους πιστέυω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια ήταν 10% τα ιατρικά εφόσον ήταν πάνω από 5% του εισοδήματος, δεν ξέρω τι θα κάνουν φέτος.

Λογιστής πάντως δεν πρόκειται να περάσει αποδείξεις που αφορούν καλλυντικά, εσύ αν τις περάσεις έτσι το κάνεις με όποιο ρίσκο να κάνουν έλεγχο αργότερα. Με αυτή τη λογική κι εγώ περνάω αποδείξεις για ιατρικά που δεν υπάρχουν καν και ελπίζω να μην με ελέγξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως οι γονεις μου εχουν εκπτωση στα ιατρικα. Αλλα το θεμα ειναι το εξης. Αν πληρωσεις με καρτα στο φαρμακειο πως η τραπεζα ξεχωριζει τα φαρμακα και στελνει στην εφορια τις δαπανες. Γιατι ειπαν οτι μονο με καρτα θα αναγνωριζονταν οι ιατρικες δαπανες και θα ενημερωνεται αυτοματα η εφορια!!!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λείπω αρκετά χρόνια από την Ελλάδα, αλλά (παλιά τουλάχιστον) άλλο ήταν οι ιατρικές (νοσοκομεία, γιατροί)  δαπάνες (που εκπίπταν) από το εισόδημα και άλλο οι φαρμακευτικές δαπάνες που αθροίζονταν στις γενικές δαπάνες (μαζί με ...τοστιέρες, ρούχα κλπ)

 

Μακάρι να έχει αλλάξει αυτό αλλά αλλαγές προς το καλύτερο δεν τις θεωρώ πολύ πιθανές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως οι γονεις μου εχουν εκπτωση στα ιατρικα. Αλλα το θεμα ειναι το εξης. Αν πληρωσεις με καρτα στο φαρμακειο πως η τραπεζα ξεχωριζει τα φαρμακα και στελνει στην εφορια τις δαπανες. Γιατι ειπαν οτι μονο με καρτα θα αναγνωριζονταν οι ιατρικες δαπανες και θα ενημερωνεται αυτοματα η εφορια!!!.

 

Από όσο ξέρω δεν έχουν διευκρινίσει αυτό που ρωτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λείπω αρκετά χρόνια από την Ελλάδα, αλλά (παλιά τουλάχιστον) άλλο ήταν οι ιατρικές (νοσοκομεία, γιατροί)  δαπάνες (που εκπίπταν) από το εισόδημα και άλλο οι φαρμακευτικές δαπάνες που αθροίζονταν στις γενικές δαπάνες (μαζί με ...τοστιέρες, ρούχα κλπ)

 

Μακάρι να έχει αλλάξει αυτό αλλά αλλαγές προς το καλύτερο δεν τις θεωρώ πολύ πιθανές

 

Νομίζω είναι όλα μέσα....γυαλιά, φακοί, φάρμακα, επισκέψεις, κλπ. Το λέω επειδή έχω αρκετά ιατρικά και ποτέ δεν μου έχει πει η λογίστρια να μην της δίνω αποδείξεις φαρμακων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...