Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
13 hours ago, Vagosman said:

Προσωπικά ουτε ανεβάζω SX αλλα ουτε και Firmware μεχρι πραγματικά να χρειαστεί και να δούμε τι παίζει με καμμένα cartridge fuses. Beta tester δεν ξαναγίνομαι μετα τη λαχτάρα που έφαγα.

Ευτυχώς που δεν ειχα καμμένα e-fuses και μπορούσα να στήσω ρομ αλλιως θα το έπαιρνα στο χέρι.

Πλέον βέβαια full φρεσκο Nand backup και σε 5 αλλα και σε 8 έκδοση.

Και εγώ τα έκανα σκ@τ@ και μου έγινε corrupt η SD (emunand), ωστόσο bootαρα στην κανονική και το ξαναέκανα από την αρχή. ;) 
Το 9 χρειάστηκε δυστυχώς για το Dragon Quest (που σίγουρα θα αγοράσω γιατί τα καλά παιχνίδια αξίζει να τα στηρίζουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια αποφασισα να βαλω και εγω στο switch μου cfw τσεκαρα αν ειναι hackable   και ειναι μπορει να με βοθηθησει καποιος στο τι θα χρειαστω  η καποιος που να το κανει στο ηρακλειο κρητης 

 

Επεξ/σία από flamematrix9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν λειτουργεί έτσι η hacking scene. Βγάζεις τα ματάκια σου, διαβάζεις, ενημερώνεσαι και το κάνεις.

Για δωρεάν υπάρχει το Reinx και το Atmosphere και επί πληρωμή είναι το SX OS με μερικά επιπλέον χρήσιμα features.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Tα dongles χρησιμεύουν να σπρώχνουν payloads στο switch. Πράγμα που μπορείς να το κάνεις και χωρίς dongle, μέσω του κινητού ή του υπολογιστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα..εχω μια ερωτηση να κανω..εχω αγορασει το switch την reinx 7.0.1 μεσα και ηθελα να το κανω μια επανεκκινηση για δοκιμη και τωρα δεν bootarei..εχω κατεβασει το tegrarcm αλλα δεν μπορω να μπω σε rcm..πρεπει να αγορασω το rcm jig ή μπορω να κανω την πατεντα με τον συνδετηρα;
ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου ειπε οτι αν βγαλω το αριστερο joycon και πατησω για 3 second το power button και το volume up θα μπει σε rcm αλλα δεν μπαινει..το μονο που πρασινισε το switch μου στο tegrarcm ειναι οταν πατουσα το power button για 15 second και μετα για αλλα 3-4 και μετα το συνδεα στον υπολογιστη αλλα οταν πηγαινα να κανω load το reinx μου εκανε ενα flash η οθονη και μετα μου εδειχνε την εικονα της αρχικης Reinx και εσβηνε..μπορει να με βοηθησει καποιος;
συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο

Επεξ/σία από Viking1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Viking1 είπε

Καλησπερα..εχω μια ερωτηση να κανω..εχω αγορασει το switch την reinx 7.0.1 μεσα και ηθελα να το κανω μια επανεκκινηση για δοκιμη και τωρα δεν bootarei..εχω κατεβασει το tegrarcm αλλα δεν μπορω να μπω σε rcm..πρεπει να αγορασω το rcm jig ή μπορω να κανω την πατεντα με τον συνδετηρα;
ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου ειπε οτι αν βγαλω το αριστερο joycon και πατησω για 3 second το power button και το volume up θα μπει σε rcm αλλα δεν μπαινει..το μονο που πρασινισε το switch μου στο tegrarcm ειναι οταν πατουσα το power button για 15 second και μετα για αλλα 3-4 και μετα το συνδεα στον υπολογιστη αλλα οταν πηγαινα να κανω load το reinx μου εκανε ενα flash η οθονη και μετα μου εδειχνε την εικονα της αρχικης Reinx και εσβηνε..μπορει να με βοηθησει καποιος;
συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο

Θα καταλάβεις αν έχεις AutoRcm, όταν έχεις σε PowerOFF την κονσόλα και την ανοίξεις PowerON να μη δείχνει τίποτα μόνο μαύρη εικόνα. Τώρα για να έκανες Boot το Reinx και να είδες το Logo πάει να πει ότι είναι Enable το AutoRcm και δε θα χρειαστείς Jig.

(Αν δεν ξέρεις αν είναι σε PowerOFF κάρτα πατημένο το κουμπί Power για 20-30 δευτερόλεπτα περίπου και κλείνει)

Λογικά επειδή το Reinx έχει κάνει Updates έχει αλλάξει και το Payload, το TegraRcmGui έχει το τελευταίο Payload που έχουν γίνει αλλαγές στο Boot του Reinx από την έκδοση που έχεις εσύ.

Δύο πράγματα μπορείς να κάνεις:

1) Βάλε στην SDCard το τελευταίο Reinx Stable Version

ή

2) Βρες το Payload της δική σου Reinx Version και βάλτο στο TegraRcmGui

Reinx Guide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2019 στις 2:43 ΜΜ, flamematrix9 είπε

 

Καλημέρα, πέρασα εχθές το SX OS στο switch μου 😊🤩🤩🤔

Να ρωτήσω τα παρακάτω 

1. Εχω αγοράσει το crash team racing nitro fueled σε κασέτα και επιδη με ενδιαφέρουν τα event υπάρχει τρόπος να παίζω;

Εαν συνδεθώ με wifi θα μπορώ να μπω στο παιχνίδι χωρίς φόβο για Ban; 

Το ρωτάω επιδη το παιχνίδι δεν 'φαινεται' σπασμένο, εκτός και εάν δεν παίζει ρόλο αυτό 

2. Όταν κάνω reboot δεν ανοίγει σε SX OS (δεν πρέπει να έκανα on το autorcm) ανοίγει κανονικά, ούτε από εκεί δεν μπορώ να συνδεθώ στο συγκεκριμένο παιχνίδι μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, xpac είπε

Καλημέρα, πέρασα εχθές το SX OS στο switch μου 😊🤩🤩🤔

Να ρωτήσω τα παρακάτω 

1. Εχω αγοράσει το crash team racing nitro fueled σε κασέτα και επιδη με ενδιαφέρουν τα event υπάρχει τρόπος να παίζω;

Εαν συνδεθώ με wifi θα μπορώ να μπω στο παιχνίδι χωρίς φόβο για Ban; 

Το ρωτάω επιδη το παιχνίδι δεν 'φαινεται' σπασμένο, εκτός και εάν δεν παίζει ρόλο αυτό 

2. Όταν κάνω reboot δεν ανοίγει σε SX OS (δεν πρέπει να έκανα on το autorcm) ανοίγει κανονικά, ούτε από εκεί δεν μπορώ να συνδεθώ στο συγκεκριμένο παιχνίδι μου 

Εάν θέλεις να παίζεις online μια είναι η λύση.... Να πάρεις άλλο ένα switch

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sils είπε

Εάν θέλεις να παίζεις online μια είναι η λύση.... Να πάρεις άλλο ένα switch

Είναι σίγουρο αυτό φίλε μου ; Διαβάζω σε μερικά σαιτ

Q: If I boot in OFW mode and play my original purchased game online, am I safe?

A: Yes, you are safe to play original games online in OFW mode.

 

Και επίσης Homebrew εφαρμογές πως θα κατεβάσω εάν δεν είμαι συνδεμενος στο ίντερνετ; 🤔

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tης περνάς sideload απο την sd.

Ιδανικά θέλεις και autorcm ωστε μελλοντικά να μην κάψεις efuses.

Κράτησες σωστά όλα τα μπακαπ πριν ξεκινησεις; Nand backup, boot, biskeys?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, xpac said:

Καλημέρα, πέρασα εχθές το SX OS στο switch μου 😊🤩🤩🤔

Να ρωτήσω τα παρακάτω 

1. Εχω αγοράσει το crash team racing nitro fueled σε κασέτα και επιδη με ενδιαφέρουν τα event υπάρχει τρόπος να παίζω;

Εαν συνδεθώ με wifi θα μπορώ να μπω στο παιχνίδι χωρίς φόβο για Ban; 

Το ρωτάω επιδη το παιχνίδι δεν 'φαινεται' σπασμένο, εκτός και εάν δεν παίζει ρόλο αυτό 

2. Όταν κάνω reboot δεν ανοίγει σε SX OS (δεν πρέπει να έκανα on το autorcm) ανοίγει κανονικά, ούτε από εκεί δεν μπορώ να συνδεθώ στο συγκεκριμένο παιχνίδι μου 

1. Όχι. Ξεχνάς το online. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι: i. Flight mode & custom DNS. ii. Περνάς SX OS και κάνεις hidden emunand partition στην SD για να φορτώνει από εκεί το λειτουργικό. iii. Ό,τι χακαρισμένο βάζεις ή ό,τι firmware update κάνεις το κάνεις στην emunand, άρα και να κλατάρει απλά τη βγάζεις και γυρνάς στο αρχικό (με flight mode & custom dns) που είχες πριν περάσεις το SX OS. iv. Δεν μπαίνεις καθόλου online ούτε για πλάκα. Άρα αν θελήσεις μια μέρα να γυρίσεις σε κανονική λειτουργία, θεωρητικά σβήνοντας τα πάντα από την SD δεν θα έχουν επηρεαστεί ούτε τα logs του OFW γιατί φόρτωνες το λειτουργικό από την SD. Όχι ότι ξέρουμε αν έχουν και άλλον τρόπο να το βρουν, ωστόσο μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει για ban τέτοιου είδους.

2. Και auto rcm να είχες κάνει, πατώντας το power on θα παραμένει "σβηστό", ουσιαστικά σε RCM mode. Και πάλι χρειάζεται το payload (πχ από το κινητό ή το dongle) για να bootάρει. Το jig γλυτώνεις μόνο. Νομίζω στο τελευταίο το έχουν φτιάξει και bootάρει αυτόματα αλλά αυτό είναι λίγο ρίσκο αν σου χαλάσει η SD. Φυσικά και από OFW μπορείς να συνδεθείς με wifi και το original παιχνίδι σου, απλά παίζεις με τις πιθανότητες του ban. Άλλοι έκαναν 1+ χρόνο να το φάνε, άλλοι μια εβδομάδα. Άπαξ και έχεις χακάρει και ανοίξεις το wifi, ξεφεύγει από τον έλεγχό σου τι θα δει η Nintendo. Με το (1) πιο πάνω σου εξήγησα την πιο safe ως προς τον έλεγχο διαδικασία.

Κοινώς safe 100% είσαι μόνο με δεύτερο switch για online. 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Tης περνάς sideload απο την sd.

Ιδανικά θέλεις και autorcm ωστε μελλοντικά να μην κάψεις efuses.

Κράτησες σωστά όλα τα μπακαπ πριν ξεκινησεις; Nand backup, boot, biskeys?

Έκανα τα 2 πρώτα backup που δείχνει στην φώτο 

Τα κράτησα και στον υπολογιστή μου. 

Όταν πρωτοεβαλα το SX OS από εκεί δεν έκανα backup πάτησα κατευθυαν να ανοίξει το SX OS.

Πως ξαναμπαίνω σε εκείνο το μενού; 

Από εκεί να κάνω το hidden emunand partition στην SD που λέει ο φίλος GeorgeMan ποιο πάνω 

 

 

αρχείο λήψης.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, xpac said:

Έκανα τα 2 πρώτα backup που δείχνει στην φώτο 

Τα κράτησα και στον υπολογιστή μου. 

Όταν πρωτοεβαλα το SX OS από εκεί δεν έκανα backup πάτησα κατευθυαν να ανοίξει το SX OS.

Πως ξαναμπαίνω σε εκείνο το μενού; 

Από εκεί να κάνω το hidden emunand partition στην SD που λέει ο φίλος GeorgeMan ποιο πάνω 

αρχείο λήψης.png

Την ώρα που βλέπεις το boot menu του sxos κρατάς πατημένο το Vol+ και σε βάζει στο μενού του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2019 στις 4:54 ΠΜ, BlackStone7 είπε

Θα καταλάβεις αν έχεις AutoRcm, όταν έχεις σε PowerOFF την κονσόλα και την ανοίξεις PowerON να μη δείχνει τίποτα μόνο μαύρη εικόνα. Τώρα για να έκανες Boot το Reinx και να είδες το Logo πάει να πει ότι είναι Enable το AutoRcm και δε θα χρειαστείς Jig.

(Αν δεν ξέρεις αν είναι σε PowerOFF κάρτα πατημένο το κουμπί Power για 20-30 δευτερόλεπτα περίπου και κλείνει)

Λογικά επειδή το Reinx έχει κάνει Updates έχει αλλάξει και το Payload, το TegraRcmGui έχει το τελευταίο Payload που έχουν γίνει αλλαγές στο Boot του Reinx από την έκδοση που έχεις εσύ.

Δύο πράγματα μπορείς να κάνεις:

1) Βάλε στην SDCard το τελευταίο Reinx Stable Version

ή

2) Βρες το Payload της δική σου Reinx Version και βάλτο στο TegraRcmGui

Reinx Guide

Το εκανα αυτο και μου ανοιγει παλι η εικονα reinx και μερικες φορες μου ανοιγει εχοντας την αδεια μπαταρια πανω αριστερα ή απλα εχω μαυρη φωτεισμενη οθονη..τι λες να μπορω να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...