Προς το περιεχόμενο

Skyrim Special Edition - "BOSS", ένα TOTAL OVERHAUL Guide


lupus_Hegemonia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγινε updated και στο πρώτο-αρχικό (τεράστιο!) ποστ, προσθαφαίρεσα μερικά mods ενώ πρόσθεσα ένα νέο "section" στον πάτο του οδηγού με "Χρήσιμες Συμβουλές". Προτείνω να τις διαβάσετε και να τις ακολουθήσετε (στο game).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τον Τσουρινάκη γράφαμε μαζί στο PC Master (για ένα διάστημα, όχι πολύ καιρό) - εκείνος παθιασμένος με τα Adventures κι εγώ με τα RPGs.


Λόγο ταχύτητας, έχω κάνει σε 2-3 λινκς mods λάθος - θα το καταλάβετε όσοι τον ξεκινήσετε τον οδηγό.

Δεν υπάρχει πρόβλημα, θα μπείτε στο Nexus και πάνω στο "Search" θα βάλετε το εν λόγο όνομα του mod και θα το βρείτε.

 

(Μή κάθομαι τώρα ΠΑΛΙ να ζητήσω από admins να μου ΞΑΝΑ-αλλάξουν το κείμενο του πρώτου ποστ, θα με ...αφαλοκόψουν!)

 

...Πολύ προσοχή, στα σημαντικά mods (περιβάλλον, patches, καιρικές συνθήκες, φωτισμοί, animations)! Αν κάνετε κάτι βιαστικό και το "μαμήσετε", δύσκολα θα το διορθώσετε. Το Skyrim SE είναι πενταπλάσια πιο "σκριπταρισμένο" απ' το "Oldrim" και πολύ δύσκολα δέχεται διορθώσεις. Πχ. εγώ που έκανα λάθος με τα animations (τώρα που έκανα τον οδηγό ξανά, για να δω ότι όσα σας γράφω είναι σωστά), έκατσα χθες και τον ΞΑΝΑ-ΞΕΚΙΝΗΣΑ (είμαι στο 60%!... Μετά από 30 φορές, το full-overhaul μοντάρισμα γίνεται πλέον... ταχύτατα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από διάφορα τεστ, στο συγκεκριμένο "Re-Εngaged" mod (τελευταίο του οδηγού) να ΜΗ χρησιμοποιήσετε την ENB έκδοσή του - δεν τα πάει και πολύ "πρίμα" στις νύχτες ή εντελώς καθαρούς ουρανούς (παρουσιάζει τις γνωστές "περίεργες γραμμές" που έχουν πολλοί αναφέρει). Η "απλή" έκδοση πάει μια χαρά.

 

(Φυσικά έχει τεσταριστεί ΚΥΡΙΩΣ με το Vivid Weathers που δεν προτείνω, οπότε ίσως παίζει ρόλο και το Climates of Tamriel που να μην πολυ-δουλεύει καλά με το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΝΒ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

...Λοιποοοοόν...

 

Μετά από πολύ "πίκρα" και παααααάρα πολλά re-install το παιχνιδιού ΚΑΙ του οδηγού μου, έφτασα σ' ένα πολύ καλό στάδιο! Πλέον, ο οδηγός είναι ένα σύνολο από... 230 (!) εγκατεστημένα mods (μέσω του manager - NMM) και... άλλα 100+ (!!!!) "Oldrim" (και SSE) mods που έχουν μπει drag-dropped "χεράτα"!

 

Δηλαδή, μιλούμε για 330+ mods οδηγό! Πραγματικά, "έπηξα" πάρα πολύ, με πολλά λάθη, με πολλές δοκιμές πολλών mods, με άπειρα combos, με πολύ έρευνα και ψάξιμο, πολύ chatting με δημιουργούς διασήμων mods κτλ...

 

Όπως ήταν και ο αρχικός στόχος (όταν δημοσίευσα τον οδηγό), η προσπάθεια εστιάστηκε στο ΠΛΗΡΕΣ "Overhaul" του παιχνιδιού - και φυσικά ΔΕΝ εννοώ μόνο στα γραφικά, ομιλώ για τα πάντα, για immersive mods, για combat overhaul, για magic overhaul, companions, quests, νέα τέρατα, νέα συστήματα αντιμετώπισης των εχθρών, πάρα πάρα πάρα πολλά πράγματα...

 

...Σκεφτείτε ότι, αν και το παιχνίδι (και τον οδηγό) το 'χω περάσει (εγκαταστήσει) ΑΠΕΙΡΕΣ φορές (πάνω από 40!) και το 'χω ξεκινήσει άλλες τόσες απ' την αρχή, αυτή τη φορά μου πήρε... μια βδομάδα, λόγο των "combos" στα γραφικά. Πέρασα "χεράτα" άπειρα πράγματα, τα οποία ΕΝΑ-ΕΝΑ τα 'κανα comparison το ένα με το άλλο για να πάρω ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ texture για το καθένα σημείο...

 

Επειδή δυστυχώς ΔΕΝ ξέρω προγραμματισμό (όπως πχ. ο panoc), δεν μπορώ να σας κάνω ένα "Installation Wizard" και να τα περάσετε άνετα στο παιχνίδι. Αυτό που μπορώ να σας κάνω, είναι να σας δώσω ΕΔΩ τον τελευταίο updated οδηγό (doc) και το mod-list EXPORT που έκανα (απ' τον NMM), για να δείτε ΟΛΑ τα mods (όσα είναι εγκατεστημένα) και ΜΕ ΠΟΙΟ "ORDER" έχουν μπει - επίσης πολύ "πίκρα", για να τεστάρω τα πάντα να δω αν δουλεύουν μια χαρά (ΕΙΔΙΚΑ το mod για τα παιδιά, το "RS Children Overhaul")...

Όποιος επιθυμεί να περάσει τον οδηγό, έχω φτιάξει ΚΑΤΑ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ/ΣΕΙΡΑΣ τα "χεράτα" mods (σε φακέλους) και να του τα ΖΙΡ-άρω όλα και να τα περάσει κι αυτός (δίχως να κάτσει να κάνει "combos", αλλά ΠΡΕΠΕΙ να διαλέξει σε μερικά mods να δει ποιό texture του αρέσει - εάν επιθυμεί το καλύτερον δυνατό, αλλιώς δεν χρειάζεται)...

 

Ελπίζω να ασχοληθείτε... το παιχνίδι (SSE) έγινε ΥΠΕΡΤΕΛΕΙΟ!


(Ο οδηγός και η λίστα της σωστής εγκατάστασης των mods στο τέλος του ποστ)

 

Υπόψιν... πλεόν φτιάχνω τα δικά μου textures, έχω αλλάξει όλους τους γνωστούς NPCs με δικά μου textures, με scars, με τατουάζ, με έξτρα elements και λεπτομέρειες στο σώμα τους, έχω φτιάξει δικά μου μάτια γι' αυτούς (σούπερ ρεαλιστικά) κτλ., ενώ πλέον ασχολούμαι και με το "flora" κι άλλα textures, διότι ΟΥΔΕΝ mod απ' όσα υπάρχουν δεν κοιτά να φτιάξει ΤΑ ΠΑΝΤΑ τέλεια - εστιάζει στα major "blocks" (μεγάλα textures) και τα μικρούλια τα αφήνει είτε "vanilla" είτε σε απαράδεκτο 512Χ512 resolution...


Στον παρόν updated οδηγό, τα 'χω βάλει στο "ΤΕΡΜΑ" όλα (2Κ-4Κ το...λιγότερο), με "τούμπανο" τις σκιές και τα particles, με ΕΝΒ (φυσικά) ενεργοποιημένο, με τα πάντα... με το FPS "λοκαρισμένο" στα 60... γενικά πάει "ΣΦΑΙΡΑ" (στο δικό μου μηχάνυμα, που πλέον είναι "βαρβάτο", είναι αρκετά "τερατάκι" αν δείτε την υπογραφή μου)...

boss_skyrim_se.doc

BOSS Guide Mods Order List_13-5-2017.doc

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

O οδηγός "B.O.S.S." βγήκε στο Nexus site. Παρακαλώ τους moderators, να σβήσουν το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρώτο post και να βάλουν αυτό εδώ το ποστ για αρχικό, με το λινκ του Nexus:

 

http://www.nexusmods.com/skyrimspecialedition/mods/10484/?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να το ξεκινισω φαινεται πολυ καλο .

 

Υπάρχει πολύ "πράμα" και μελέτη να κάνεις.

Σαφώς και δεν χρειάζεται ΤΑ ΠΑΝΤΑ του οδηγού να βάλεις, αλλά ο οδηγός ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΑ (πιστεύω) που υπάρχουν για την SSE έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα Μεγα LUPUS!!!!!!  Ήθελα να σε ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν έβαλες και το enb mode στον υπερτέλειο οδηγό σου? Δημιουργείται cοnflict  με άλλα mods ή απλα αυτά που προτείνεις εσύ είναι υπέραρκετα και δεν είναι απαραίτητο .? Άν το βάλω σε ποιά ακριβώς σειρά να το βάλω ??

 

Ευχαριστώ πολύ συνέχισε την εξαιρετική σου δουλειά περιμένουμε και άλλους τέτοιους οδηγούς απο σένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά κι ευχαριστώ.

Μα... έχω βάλει ΤΡΙΑ ΕΝΒ mods! Το ένα είναι που καρα-προτείνω κιόλας (κυρίως αυτό χρησιμοποιώ, το "Re-Engaged ReShaded") αλλά έχω σαν εναλλακτικές και το "Cinematic ENB" & "Rudy ENB".

 

Εκτός κι αν εννοείς ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ με το "ΕΝΒ" που λες, οπότε αναμένω διευκρίνηση.

 

(Επίσης έχει ανανεωθεί 2 φορές ο οδηγός στο Nexus site).

 

...ΘΑ ΗΘΕΛΑ... το 'χω ζητήσει και εδώ αλλά ΚΑΙ ΜΕ ΡΜ, να ανανεωθεί το ΠΡΩΤΟ ΠΟΣΤ εδώ σ' αυτό το thread και να μπει το link της σελίδας του Nexus του οδηγού! Ο εδώ πέρα οδηγός, είναι πλέον "πανάρχαιος", έχει καρα-ανανεωθεί άπειρες φορές ως τώρα...


Εδώ, ξανά, βάζω το link του οδηγού στο Nexus site (το 'βαλα πλέον και στην υπογραφή μου):

 

http://www.nexusmods.com/skyrimspecialedition/mods/10484/?

 

ΜΗΝ ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ τον εδώ οδηγό, πηγαίνετε στο Nexus site link...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες (moderators)... κάντε την παληκαριά να αλλάξετε το πρώτο (τεράστιο) ποστ - και να βάλετε το λυτό μου ποστ με το λικ που σε πάει στο published page στο Nexus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...