Προς το περιεχόμενο

Μηδενισμό του μεριδίου των Windows Phone το 2021 προβλέπει η IDC


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσυ μπερδευεσε από μονος σου!

Ειναι ένα λογισμικο και για ARM&X86 ,αλλα ανεξάρτητα με την πλατφορμα αν δε πουληθουν ,η ζημια είναι ζημια,οπως και οι ποροι που θα σπαταλισει για την αναπτηξη του συγκεκριμενου λογισμικού!

Για πολλοστη φορα:

η ms εχασε δις κυριως απο τα απουλητα surface.

 

Επισης, τα windows rt απαιτουσαν αρκετους παραπανω πορους για αναπτυξη(σε σχεση με τα windows 10 cloud που μιλαμε), μιας και ηταν τελειως διαφορετικη εκδοση, ετρεχε σε διαφορετικους επεξεργαστες, ειχαν διαφορετικο πυρηνα κλπ.

Τελος, απαιτουσε διαφορετικο hardware που εμεινε απουλητο στην ms.

 

Τιποτα απο αυτα δεν ισχυει για τα windows cloud.

 

Και σε ρωτω,ποια η διαφορα με την RT,που την απεριψαν οι ιδιοι οι χρηστες,ωστε να πιστευει ότι αυτή την ζητανε οι χρηστες!

Γιατι το θεμα είναι ότι η MS βγαζει αυτή τη εκδοση για να καλυψει τις ανάγκες και την ζητηση του κοινου!

 

Η διαφορα με τα windows rt ειναι οτι τωρα υπαρχουν πολλες περισσοτερες εφαρμογες(τουλαχιστον 10πλασιες) στο store, οτι ο κοσμος τωρα αγοραζει λαπτοπ που επιτρεπουν εφαρμογες μονο απο store(βλεπε chromebook που θελει να χτυπησει η ms) και στο οτι τα windows cloud θα τρεχουν σε συσκευες που θα μπορουν κανονικα να τρεξουν εφαρμογες εκτος store:

Windows 10 cloud allows external app installs (τριτη φορα το λινκ)

 

Τιποτα απο αυτα δεν ισχυε με τα windows rt.

 

Και προσεξε, δεν σου λεω οτι θα πετυχει(μπορει καλλσιτα να μην καταφερει να χτυπησει το μεριδιο των chromebooks), απλα σου λεω τι στοχο εχει(να κερδισει χρηστες που χανει αυτην την στιγμη) και οτι δεν της κοστιζει οπως θα της κοστιζε με τα windows rt/surface rt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η διαφορα με τα windows rt ειναι οτι τωρα υπαρχουν πολλες περισσοτερες εφαρμογες(τουλαχιστον 10πλασιες) στο store, οτι ο κοσμος τωρα αγοραζει λαπτοπ που επιτρεπουν εφαρμογες μονο απο store(βλεπε chromebook που θελει να χτυπησει η ms) και στο οτι τα windows cloud θα τρεχουν σε συσκευες που θα μπορουν κανονικα να τρεξουν εφαρμογες εκτος store:

Windows 10 cloud allows external app installs (τριτη φορα το λινκ)

 

Τιποτα απο αυτα δεν ισχυε με τα windows rt.

 

Και προσεξε, δεν σου λεω οτι θα πετυχει(μπορει καλλσιτα να μην καταφερει να χτυπησει το μεριδιο των chromebooks), απλα σου λεω τι στοχο εχει(να κερδισει χρηστες που χανει αυτην την στιγμη) και οτι δεν της κοστιζει οπως θα της κοστιζε με τα windows rt/surface rt.

Οπα!!!τι... εχει εφαρμογες ,το χ@σμ@νο από τους developers,store που να μπορεσουν να κτυπησουν το play store των chromebook?

 

Ακομη μια φορα, οι εφαρμογες εκτος store είναι για τα mobile apps και όχι για τις desktop win32!

 

Και αφου είναι η ιδια εκδοση με τα κανονικα,γιατι κλειδωνει την εγκατασταση των χ86?Επειδη το ζηταει ο κοσμος και θελει να τους κερδισει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα!!!ti εχει εφαρμογες ,το χ@σμ@νο από τους developers,store που να μπορεσουν να κτυπησουν το play store των chromebook?

Ποιος μιλησε για συγκριση ποσοτητας εφαρμογων με το play store των chromebook?

Με ρωτησες την διαφορα με τα windows rt, οποτε ξανα:

Τα windows cloud σε σχεση με τα windows rt εχουν πολλες περισσοτερες εφαρμογες(τουλαχιστον 10πλασιες) στο store.

Η διαφορα με τα windows rt ειναι οτι τωρα υπαρχουν πολλες περισσοτερες εφαρμογες(τουλαχιστον 10πλασιες) στο store

 

 

------------------

Ακομη μια φορα, οι εφαρμογες εκτος store είναι για τα mobile apps και όχι για τις desktop win32!

Oι συσκευες που θα τρεχουν windows cloud εχουν μια χαρα την δυνατοτητα να τρεχουν εφαρμογες εκτος store.

Btw:

app-store-permissions-720x720.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποιος μιλησε για συγκριση ποσοτητας εφαρμογων με το play store των chromebook?

Με ρωτησες την διαφορα με τα windows rt, οποτε ξανα:

Τα windows cloud σε σχεση με τα windows rt εχουν πολλες περισσοτερες εφαρμογες(τουλαχιστον 10πλασιες) στο store.

 

 

Αφου ειπαμε τοσες φορες ότι οι developers εγκαταλειπουν τα UWP apps πως γινεται μια εταιρια που θελει να κερδισει χρηστες να τους δινει ένα λογισμικο που το εγκαταλειπουν οι developers του και επισης να τους κλειδωνει,εφοσων λεμε ότι είναι το ιδιο λογισμικο με τα κανονικα,τo παραγωγικο κομματι των win32?

 

Oι συσκευες που θα τρεχουν windows cloud εχουν μια χαρα την δυνατοτητα να τρεχουν εφαρμογες εκτος store.

 

Α καλα!!! :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ειπαμε τοσες φορες ότι οι developers εγκαταλειπουν τα UWP apps πως γινεται μια εταιρια που θελει να κερδισει χρηστες να τους δινει ένα λογισμικο που το εγκαταλειπουν οι developers του και επισης να τους κλειδωνει,εφοσων λεμε ότι είναι το ιδιο λογισμικο με τα κανονικα,τo παραγωγικο κομματι των win32?

Καταλαβαινω οτι επειδη εκανες λαθος για πολλοστη φορα σε αυτο το thread, προσπαθεις να αλλαξεις την ερωτηση σου.

Με ρωτησες: 

 

Και σε ρωτω,ποια η διαφορα με την RT,που την απεριψαν οι ιδιοι οι χρηστες,ωστε να πιστευει ότι αυτή την ζητανε οι χρηστες!

Οποτε σου απαντησα:

Τα windows cloud σε σχεση με τα windows rt εχουν πολλες περισσοτερες εφαρμογες(τουλαχιστον 10πλασιες) στο store.

 

 

Να σου απαντησω λοιπον και στην καινουρια ερωτηση που εκανες για να υπεκφυγεις το λαθος σου:

Η εταιρεια απλα δινει παραπανω επιλογες, δεν καταργει τις αλλες εκδοσεις.

Στοχευει σε ενα διαφορετικο κοινο, σε χαμηλοτερο price range, σε αυτους που αγοραζαν chromebook(σχολεια κλπ) και επιθυμουν να μην μπορουν να μπουν εφαρμογες εκτος store, σε αυτους που θελουν κατι απλο που να μην κολλανε ιους κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω οτι επειδη εκανες λαθος για πολλοστη φορα σε αυτο το thread, προσπαθεις να αλλαξεις την ερωτηση σου.

Με ρωτησες: 

 

Οποτε σου απαντησα:

Τα windows cloud σε σχεση με τα windows rt εχουν πολλες περισσοτερες εφαρμογες(τουλαχιστον 10πλασιες) στο store.

 

Κόλλησε η κασέτα!

 

Ξανα:

Αφου ειπαμε τοσες φορες ότι οι developers εγκαταλειπουν τα UWP apps πως γινεται μια εταιρια που θελει να κερδισει χρηστες να τους δινει ένα λογισμικο που το εγκαταλειπουν οι developers του και επισης να τους κλειδωνει,εφοσων λεμε ότι είναι το ιδιο λογισμικο με τα κανονικα,τo παραγωγικο κομματι των win32?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κόλλησε η κασέτα!

 

Κολλησε η κασετα , γιατι στην ερωτηση που εσυ εκανες ("ποια η διαφορα με την RT"), πεταξες κατι ασχετο:

Οπα!!!τι... εχει εφαρμογες ,το χ@σμ@νο από τους developers,store που να μπορεσουν να κτυπησουν το play store των chromebook?

 

Δεκτο που καταλαβες το λαθος σου παλι, οποτε παμε στην επομενη ερωτηση σου:

Αφου ειπαμε τοσες φορες ότι οι developers εγκαταλειπουν τα UWP apps πως γινεται μια εταιρια που θελει να κερδισει χρηστες να τους δινει ένα λογισμικο που το εγκαταλειπουν οι developers του και επισης να τους κλειδωνει,εφοσων λεμε ότι είναι το ιδιο λογισμικο με τα κανονικα,τo παραγωγικο κομματι των win32?

 

Την απαντηση θα την βρεις πιο πανω(2 φορες):

 

Η εταιρεια απλα δινει παραπανω επιλογες, δεν καταργει τις αλλες εκδοσεις.

Στοχευει σε ενα διαφορετικο κοινο, σε χαμηλοτερο price range, σε αυτους που αγοραζαν chromebook(σχολεια κλπ) και επιθυμουν να μην μπορουν να μπουν εφαρμογες εκτος store, σε αυτους που θελουν κατι απλο που να μην κολλανε ιους κλπ.

 

Η ms φαντάζομαι θα εχει κανει την ερευνα της και θεωρει οτι με αυτην την εκδοση θα κερδισει ενα αλλο μεριδιο της αγορας.

Μπορεί να είναι απο αυτους που θελουν κάτι πολυ απλο, δεν θέλουν να κολλανε ιους ουτε να εχουν 4 statusbar στον Internet Explorer απο το spam, αυτους που αγοραζουν chromebook.

Μπορεί επισης να της επιτρεψει να διαθεσει σε ακομα χαμηλοτερη τιμη τα λαπτοπ κλπ.

 

Εδω τι λενε και διαφορα site:

You've got to remember as well, this edition of Windows is aimed at devices that'll be taking on Chromebooks, meaning the majority of users buying a Windows Cloud machine will be people who use the web browser for a lot of what they do. Email, YouTube, Twitter, Shopping, and basically everything else can all be done via Edge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλησε η κασετα , γιατι στην ερωτηση που εσυ εκανες ("ποια η διαφορα με την RT"), πεταξες κατι ασχετο:

 

Δεκτο που καταλαβες το λαθος σου παλι, οποτε παμε στην επομενη ερωτηση σου:

Απαντα στην ερωτηση που σου εκανα και ασε τις υπερφυγες,περι λαθων!

Αφου ειπαμε τοσες φορες ότι οι developers εγκαταλειπουν τα UWP apps πως γινεται μια εταιρια που θελει να κερδισει χρηστες να τους δινει ένα λογισμικο που το εγκαταλειπουν οι developers του και επισης να τους κλειδωνει,εφοσων λεμε ότι είναι το ιδιο λογισμικο με τα κανονικα,τo παραγωγικο κομματι των win32?

Να σου απαντησω λοιπον και στην καινουρια ερωτηση που εκανες για να υπεκφυγεις το λαθος σου:

Η εταιρεια απλα δινει παραπανω επιλογες, δεν καταργει τις αλλες εκδοσεις.

Στοχευει σε ενα διαφορετικο κοινο, σε χαμηλοτερο price range, σε αυτους που αγοραζαν chromebook(σχολεια κλπ) και επιθυμουν να μην μπορουν να μπουν εφαρμογες εκτος store, σε αυτους που θελουν κατι απλο που να μην κολλανε ιους κλπ.

 

Αυτό θα μπορουσε να το κανει ΧΩΡΙΣ να κλειδωσει το κομματι των win32!

Γιατι το κλειδωσε,για να κερδισει τους χρηστες?Αυτο ζητανε οι χρηστες ,ένα windows με κλειδομενα τα win32 προγράμματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντα στην ερωτηση που σου εκανα και ασε τις υπερφυγες,περι λαθων!

Απαντησα ηδη αρκετες φορες.

Υπαρχει ενα μεριδιο χρηστων που επιλεγει μηχανηματα που τρεχουν εφαρμογες μονο απο το store(τα chromebooks).

Yπαρχει μεριδα χρηστων που θελει κατι απλο, χωρις να κολλανε ιους.

Υπαρχει μεριδα χρηστων που θελει κατι ακομα φθηνοτερο και τα  windows cloud θα ειναι φθηνοτερα για τους κατασκευαστες, οποτε θα προσφερουν φθηνοτερα μηχανηματα προς τους χρηστες.

Ειναι μια μικρη μεριδα χρηστων ολοι αυτοι και η ms βγαζει μια εκδοση που πιστευει οτι θα τους καλυψει και δεν θα συνεχισει να χανει χρηστες προς chromebooks.

Για την πλειονοτητα των χρηστων, θα υπαρχουν οι κανονικες εκδοσεις windows, δεν καταργουνται.

 

 

Επισης, επειδη δεν ειμαστε σε κανα καφενειο , ουτε ειμαστε φιλοι για να μου δινεις προσταγες("Απαντα στην ερωτηση"), θα αποχωρησω.

 

Καταλαβαινω οτι εχεις λαθος και εκφραζεσαι ετσι επιθετικα, οποτε καλη συνεχεια, δεν θα σε ακολουθησω σε αυτο το επιπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα windows phone 8 κ τα lumia (κυριως τα nokia) ηταν τρελα ελπιδοφορα ως πακετο

 

ειχαν τα φοντα να σαρωσουν την αγορα οντας ποιοτικοτατες συσκευες σε λογικοτατες τιμες κ με ενα λειτουργικο απλο λιτο απεριττο αποτελεσματικο ευκολοχρηστο πανεμορφο γρηγορο κ λιτοδιαιτο, ουσιαστικα ηταν η χρηση τομη αναμεσα στο ios k το android

 

κ πανω στην πιο κρισιμη στιγμη ενω ετοιμαζεται η ms να πλασαρει τα 10αρια αντι να ενισχυσει το mobile τμημα της ,το αφαιμαζει απο devs ενω υψηλοβαθμα στελεχη φωτογραφιζονται με iphone

 

προσωπικα θεωρω οτι τετοιες εξοφθαλμα αυτοκτονικες κινησεις ειναι μονο αποτελεσματα εσωτερικης κοντρας αναμεσα σε υψηλοβαθμους η εξαιρετικης ηλιθιοτητας

 

εικαζω οτι ο ινδος ηθελε να τα σκοτωσει

 

οκ οσο κ να αγαπαω τα windows phone εγω δεν τους ξαναεμπιστευομαι,αιντε γεια


Εγω πάντως τι να πω! Έχω Windows phone εδω και τρία χρονια. Ξεκίνησα με το 520, 532 και τωρα έχω το 730 με Windows 10 insider preview και ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Με τις εφαρμογές δεν έχω θέμα αν και καταλαβαίνω γιατί λειτουργεί ως τροχοπέδη στην περαιτέρω εξαπλωση των συγκεκριμενων κινητών. Πριν είχα android. Το 730 το έχω 1,5 χρόνο και ειλικρινά δεν έχω παρατηρήσει να εχει αλλάξει στην ταχύτητα και στην ανταπόκριση. Παει όπως όταν το είχα πρωτοπαρει. Τωρα αν μείνω στο τελος μονο εγω με Windows phone ίσως μπω στο ρεκόρ γκινες!!! :-)

 

δεν βλεπεις καλα ρε φιλε γιατι κ εγω 730 εχω κ η διαφορα των 10 με τα 8 ειναι η νυχτα με την μερα

 

αν εξαιρεσεις τις uwp εφαρμογες σιγα τα χαρακτηριστικα που φερανε τα 10 ,πιο πολυ λαγκαρισμα φερανε κ bugs

 

μας εχει παρει ο κοσμος στο ψιλο με αυτο τον στρουθοκαμηλισμο που βγαζει ματι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ δεν έχω καταλάβει  καμιά ιδιαίτερη διαφορά εκτός του γεγονότος ότι εκεί που λειτουργούσαν όλα άψογα όλο και κάποιο προβληματάκι παρουσιάζει πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ένας γράφει ότι θα χαρεί να ξαναφάει τα μούτρα της η Ms , ο άλλος ότι τα wintablet δεν αξίζουν , ο τρίτος ότι κοινή μοίρα ενώνει την Ms με την blackberry στο θέμα των κινητών , ο τέταρτος ότι τα 2-1 δεν πρόκειται να  σώσουν την Ms , και δεν μας ενδιαφέρει το surface , αφού προφανώς με απλά android tablets είμαστε πλήρως ευχαριστημένοι. Κρίνουμε εξ  ιδίων και νομίζουμε ότι όλος ο άλλος κόσμος έξω  είναι στα χάλια της  Ελλάδας , και δεν πρόκειται να αγοράσουν 2-1 από την Ms . Τι  να πει κανείς , οι εξελίξεις μας ξεπερνούν , που λένε  και οι πολιτικοί . Κακώς οι εταιρείες έχουν τμήματα marketing , έρευνας κλπ , στο insomnia θα έπρεπε να ξημερωβραδιάζουν για να δουν το φως το αληθινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε όποιον μου ζητήσει να του προτείνω συσκευή γύρω στο 110αρικο Lumia του προτείνω. Σε αυτές τις τιμές μόνο αυτές οι συσκευές είναι αξιόπιστες. Τώρα όσον αφορά τον καταποντισμό του λειτουργικού η απουσία εφαρμογων και κυρίως μάρκετινγκ το κατέστρεψε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε όποιον μου ζητήσει να του προτείνω συσκευή γύρω στο 110αρικο Lumia του προτείνω. Σε αυτές τις τιμές μόνο αυτές οι συσκευές είναι αξιόπιστες. Τώρα όσον αφορά τον καταποντισμό του λειτουργικού η απουσία εφαρμογων και κυρίως μάρκετινγκ το κατέστρεψε.

Παλιότερα lumia πρότεινα κι εγώ. Πλέον όχι. Τα φτηνά android μια χαρά είναι και σίγουρα θα καλύψουν κάποιον που θα τον κάλυπτε ένα φτηνό lumia. Συν ότι όταν και αν χρειαστεί κάποιες εφαρμογές θα μπορεί να τις βρει.

 

Καλά τα windows cloud τι είναι;! Έχω χάσει επεισόδια! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...