Προς το περιεχόμενο

Εμπειρία με θερμοκρασία σπιτιού - κεντρική θέρμανση


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ξέρω όλα αυτά, και για μυρωδιά και για οικονομία. Επειδή όμως καλοριφέρ ανάβουν λίγο, μια σόμπα μπορεί να ζεστάνει τους τοίχους όπως θα έκανε ενα καλοριφέρ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Η δική μου γνώμη βασισμένη σε δική μου εμπειρία-βασικά καθημερινότητα- είναι πως όχι. Δεν κάνει την ίδια δουλειά η σόμπα στους τοίχους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ζεις σε διαμερισμα με θερμοκρασια 18 βαθμους τη θεωρω πολυ χαμηλη ωστε να διαβιωνεις ανετα και ανθρωπινα. Επειδη υποθετω οτι δεν το καιτε τοσες ωρες το λεβητα λογω κοστος πετρελαιου γιατι δεν το σκεφτεστε να διακοψεται εντελω την κεν τριοκη θερμανση και να βαλεται φυσικο αεριο αν η περιοχη σας υποστηριζεται απο το δικτυο, ωστε ο καθενας να αναβει την θερμανση βαση των επιθυμιων του και να εχεται και ζεστο ολο το χρονο γλιτοντας το θερμοσιγωνα και το υψηλο κοστος του λογω των αυξημενων χρεωσεων την ΔΕΗ.??? Σε μερικα χρονια θα και αποσβεση και θα ζειτε ανθρωπινα.

 

Αν και αυτο δεν ειναι δυνατο, οπως ειπαν η λυση ειναι καποια σομπα υγαεριου ή κεροσαν.

Απο κεροσαν δεν ξερω να σου πω αλλα την  υγραεριου την θεωρω πολυ οικονομικη. Το περιοοχμενο της φιαλης κοστιζει γυρω σατα 17€. Φετος λογο του παγετου στην θεσσΑΛΟΝΙΚΗ ειχε σπασει η κυκλοφορητης απο το λεβηβα Φ.Α. που ειχαμε και μεχρι να αποκασταθει η βλαβη ειχα δανειστει μια σομπα υγραεριου απο τους γονεις μου. Απο 10 ιανουαριου εως 1 Μαρτιου που εγινε η επισκευη αναβα τη σομπα υγραεριου. Στις 50 αυτες ημερες ειχα καταναλωσει 2,3 φυαλες υγραεριου οπου το κοστος μεταφραζεται σε ~40€. Την ειχα στο σαλονι και ζεστεναι και τα αλλα δωματια , θερμοκρασιες ειχα γυρω στου 22 στο σαλονι και κοντα στους 19 στα δωματια, βεβαια την ημερα τα δωματια τα ειχα κλειστα και τα ανοιγα το βραδυ 1-2 ωρες πριν τον υπνο για να παει ζεστη και σε αυτα τα δωματια. Επισης το σπιτι ειχε σχετικα καλη μονωση και ημουν ενδιαμεσος οροφος και εχω ενεργειακα κουφωτα οποτε και οι απωλειες δεν ηταν μεγαλες. Οποτε πολυ δυσκολο να υπολογισεις το κοστος που θα εχει καθε διαμερισμα.

 

Θεωρω οτι 2φυαλες το μηνα θα μπορουσαν να σε καλύψουν ανετα και με υψηλοτερη εσωτερικη θερμοκρασια απο οτι εχει τωρα.

 

Τα  αρνητικα ειναι η φασαρια της αλλαγης της φυαλης καθως επισης και η εστω και λιγη μυρωδια που εχει και η φασαρια να την αναβεις οταν την χρειαζεσαι, ειχα βεβαια συνηθισει να αναβουν και σβηνουν τα καλοφιρερ μου συμφωνα με τον προγραμμισμο που ειχα κανει.


Α να πως οτι η σομπα υγραεριου ειχε 3 σκαλες η χαμηλη εδινε θερμοκρασια  1500kwh  και διαρκουσε η φυαλη για 100ωρες ενω στην 3η σκαλα η υψηλη ~4400kwh  και διαρκουσε η φυαλη για 33ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στο νοικι επομένως κανένας έλεγχος σε αυτά που λες. Για μένα ειναι το καλύτερο φυσικό αέριο και αρκετές ώρες, ώστε τελικά να συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σχέση κόστους-θέρμανσης η kerosun? Σε σύγκριση πάντα με την υγραερίου

2.5ευρω/λ εχει η κεροζαν και 1.7ευρω/λ το υγραεριο αμα εχει 17ε η φιαλη που περιεχει 10λιτρα.

Τωρα αν βρεις να σου κανουν αναγομωση θα σου βαλει 17λιτρα με τιμη λιτρου πχ τωρα εχει 0.80ε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.5ευρω/λ εχει η κεροζαν και 1.7ευρω/λ το υγραεριο αμα εχει 17ε η φιαλη που περιεχει 10λιτρα.

Τωρα αν βρεις να σου κανουν αναγομωση θα σου βαλει 17λιτρα με τιμη λιτρου πχ τωρα εχει 0.80ε!!!

Αναγόμωση ποιός μπορεί να κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό που κατάλαβα είναι το εξής:

Το σπίτι αργεί να ζεσταθεί, θέλει καμιά βδομάδα με υψηλές θερμοκρασίες

Όταν έχει υγρασία έξω, ανεβαίνει και η εσωτερική υγρασία αρκετά.

 

Ακόμα δε μπορώ να βρω τρόπο πως να μετράω την εξωτερική υγρασία. Πιστεύω παίζει ρόλο και η θέση του θερμομέτρου/υγρομέτρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα σας,

Η πολυκατοικια που ειμαι εχει κεντρικη θερμανση που αναβει στανταρ ωρες.

Το θεμα ειναι οτι η γκαρσονιερα μου ειναι πολυ ζεστη,αν κλεισω τους διακοπτες(δεξιοστροφα νμζ;; ) (1πανω/1κατω) που εχει το καλοριφερ (παλιου τυπου) θα σταματησει να ζεστενεται το καλοριφερ ή εχουν να κανουν με τη ροη του νερου στο καλοριφερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...