Προς το περιεχόμενο

Εμπειρία με θερμοκρασία σπιτιού - κεντρική θέρμανση


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μένω σε διαμέρισμα στην Αθήνα, χαμηλού ορόφου, με αμόνωτη πλάκα απο κάτω (πάρκιγκ). Το διαμέρισμα έχε κεντρική θέρμανση η οποία έχει σταματήσει να ανάβει εδώ και 10 μέρες, λόγω βελτίωσης των εξωτερικών συνθηκών. Παρατηρώ όμως το εξής φαινόμενο. Ενώ η θερμοκρασία εξω είναι περίπου 18βαθμούς, μέσα στο σπίτι είναι 16! Και φυσικά αίσθηση κρύου.

Το φινίρισμα των τοίχων είναι το παλιό, πιτσιλωτό (όχι σατινέ) και τα ντουβάρια, ειδικά στο βορινό δωμάτιο, είναι παγάκι. Μπορεί να μου εξηγησει κάποιος γιατί ενώ έχει ζέστη έξω, μέσα είναι πιο κρύο; Δυστυχώς δε τιθεται θέμα θέρμανσης περα απο a/c διοτι έχω κεντρική. Και ούτε την ανάβουν

 

Επίσης, σε πόσους ανάβουν θέρμανση τέτοια εποχή; (Μιλάω για εμπειρία με κεντρική). Κοινόχρηστα που πληρώνετε, πόσο ανάβετε και αν ζεστένεστε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άνοιξε τα παράθυρα και τις μπαλκονόπορτες από το πρωί για να εξισορροπηθεί η εσωτερική θερμοκρασία. Εγώ το βλέπω θετική πάντως τέτοια διαφορά, γιατί σημαίνει πως το σπίτι δεν είναι τελείως αμόνωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε τα παράθυρα και τις μπαλκονόπορτες από το πρωί για να εξισορροπηθεί η εσωτερική θερμοκρασία. Εγώ το βλέπω θετική πάντως τέτοια διαφορά, γιατί σημαίνει πως το σπίτι δεν είναι τελείως αμόνωτο.

Φυσικά και το ανοίγω (όταν είμαι σπιτι). Τελείως αμόνωτο δεν είναι, αλλά η αίσθηση των τοίχων-παγάκι είναι κάπως

Παίζει ρόλο φανταζομαι και το φινίρισμα. Αλλά παγώνω (ειδικά τα άκρα μου)

 

Το αναβουν στα κρύα περίπου 3 ώρες και πλήρωσα για πετρέλαιο 80 ευρώ/μήνα αλλά δε ζεσταίνομαι και πολύ. Δηλαδή με καλοριφέρ αντε να φτάσει 19 (που κάνω παρτυ!!)

 

Το καλοκαίρι είναι δροσερό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και το ανοίγω (όταν είμαι σπιτι). Τελείως αμόνωτο δεν είναι, αλλά η αίσθηση των τοίχων-παγάκι είναι κάπως

Παίζει ρόλο φανταζομαι και το φινίρισμα. Αλλά παγώνω (ειδικά τα άκρα μου)

 

Το αναβουν στα κρύα περίπου 3 ώρες και πλήρωσα για πετρέλαιο 80 ευρώ/μήνα αλλά δε ζεσταίνομαι και πολύ. Δηλαδή με καλοριφέρ αντε να φτάσει 19 (που κάνω παρτυ!!)

 

Το καλοκαίρι είναι δροσερό!

 

Μα στο σπίτι δεν ανάβει επαρκώς η θέρμανση για να απορροφήσουν θερμοκρασία τα τσιμέντα, λογικό είναι να είναι παγάκι. Το κακό θα ήταν αν άναβες κανονικά ας πούμε 8 ώρες τη θέρμανση και οι τοίχοι παρέμεναν παγάκι. Νορμαλ το βρίσκω το σπίτι, κι αυτό που λες για το καλοκαίρι για μένα θα ήταν ιδανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στο σπίτι δεν ανάβει επαρκώς η θέρμανση για να απορροφήσουν θερμοκρασία τα τσιμέντα, λογικό είναι να είναι παγάκι. Το κακό θα ήταν αν άναβες κανονικά ας πούμε 8 ώρες τη θέρμανση και οι τοίχοι παρέμεναν παγάκι. Νορμαλ το βρίσκω το σπίτι, κι αυτό που λες για το καλοκαίρι για μένα θα ήταν ιδανικό.

Με μια σόμπα υγραερίου θα ζεσταίνονταν τα τσιμέντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μου φαίνεται και από θερμοκρασία και από κοινόχρηστα. Λίγες μέρες υπομονή κάνε μόνο να ανοίξει κι άλλο ο καιρός.

Δεν θα επρεπε η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι να ήταν τουλάχιστον η εξωτερική;

Απο υγρασία πάντως φαίνεται να ειμαι καλά, συνήθως κάτω απο 60% μετρημένα με ένα κακό υγρόμετρο (±5% ακρίβεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα επρεπε η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι να ήταν τουλάχιστον η εξωτερική;

Απο υγρασία πάντως φαίνεται να ειμαι καλά, συνήθως κάτω απο 60% μετρημένα με ένα κακό υγρόμετρο (±5% ακρίβεια)

Εμπειρικα και μονο διαπιστωνω οτι το δικο μου σπιτι θελει τουλαχιστον 1 μηνα για να επανελθει στην θερμοκρασια του περιβαλλοντος μεταξυ χειμωνα-καλοκαιριου και το αντιστροφο.Για παραδειγμα μεχρι τα μεσα προς τελη απριλιου το σπιτι ειναι κρυο προς δροσερο και μεχρι το μαιο ειναι ζεστο και αντιστροφα απο σεπτεμβριο μεχρι οκτωβριο ειναι ακομα πολυ ζεστο ασχετα που εξω εχει δροσια προς ψυχρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα επρεπε η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι να ήταν τουλάχιστον η εξωτερική;

Απο υγρασία πάντως φαίνεται να ειμαι καλά, συνήθως κάτω απο 60% μετρημένα με ένα κακό υγρόμετρο (±5% ακρίβεια)

Πιστεύω θα ισορροπήσει σε λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαερωσε τα σωματα, μεχρι σε καθε ενα σωμα να βγαινει μονο νερο. Μια βαλβιδα εχει ουτε μισο ευρω. Αυτο θελει καθε φορα που ξεκιναει η θερμανση ή και ενδιαμεσα.

Ηλιος μπαινει μεσα στο σπιτι σου ή ειναι μπουντρουμι; Γιατι εξω εχει και ηλιο μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ σε τέτοιο σπίτι μένω και δεν είναι καν παλιό. Μέχρι και το καλοκαίρι είναι δροσερό και οι τοίχοι κρύοι. Είναι φωτεινό, διαμπερές κλπ αλλά δεν ανάβω ποτέ καλοριφέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαερωσε τα σωματα, μεχρι σε καθε ενα σωμα να βγαινει μονο νερο. Μια βαλβιδα εχει ουτε μισο ευρω. Αυτο θελει καθε φορα που ξεκιναει η θερμανση ή και ενδιαμεσα.

Ηλιος μπαινει μεσα στο σπιτι σου ή ειναι μπουντρουμι; Γιατι εξω εχει και ηλιο μαζι.

Ανοιγω τα παραθυρα, ημιόροφος είναι οποτε ο ήλιος δεν ειναι παρα πολύς.

Εξαερωση εχω κάνει και δεν είχε αέρα, οπότε απο αυτό το θέμα είμαι εντάξει. Μάλλον παίζει ρόλο η ισορροπία ζέστης-κρύου που θα επανέλθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικο φαινομενο. Παγωμενα τσιμεντα/πλακα και επειδη η ημερα ακομα δεν εχει μεγαλωσει, συν το οτι υπαρχουν αρκετες συννεφιασμενες μερες συν του οτι οι 19 βαθμοι για λιγες ωρες δεν ειναι αρκετοι για να τα ζεστανουν, προφανως το εσωτερικο του σπιτιου που δε το χτυπαει ηλιος κραταει μικροτερη θερμοκρασια.

 

Ακριβως το ιδιο που συμβαινει και Σεπτεμβρη-Οκτωβρη, οταν δροσιζει η ατμοσφαιρα, αλλα το σπιτι συνεχιζει να κραταει ζεστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...