Προς το περιεχόμενο

Ο επερχόμενος 16-πυρηνος Ryzen της AMD θα τρέχει στα 3,1/3,6GHz σύμφωνα με φήμες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη οι γραφιστες και οι animators τοσο καιρο που ελειπε η amd απο τον χωρο πως εκαναν την δουλεια τους?Με τους 4πυρηνους intel?

Επισης επειδη το κοροιδευεις μαντεψε ποια μεριδα κοσμου ειναι αυτη που τα ακουμπαει χοντρα στο pc hardware τα τελευταια χρονια :)

Προφανως και οι πολυ πυρηνοι ryzen(οπως και οι προηγουμενοι fx ολως τυχαιως)αξιοποιουνται περισσοτερο σε επαγγελματικη χρηση παρα στο gaming.

Το δε τελευταιο παραδειγμα σου τελειως ασχετο btw.

 

κάνουν την δουλειά τους αλλά άλλο να περιμένεις 2 μέρες(48 ώρες) για rendering που το έχω πάθει με i5 σε 3ds max και άλλο πχ 12 ώρες με 4x σε 16core ryzen δύναμη σε σχέση με έναν i5,όλα σχετικά είναι και όλα γίνονται,και εγώ με το laptop μου με pentium b960 τρέχω το Inventor στην δουλειά μου και σέρνεται αλλά κουτσά στραβά βγάζω την δουλειά μου,αν είχα όμως ένα rig με i7 θα με κάλυπτε πολύ περισσότερο,αυτή την στιγμή για τους animators (για render animation μιλάω)  και για άλλα επαγγέλματα για να γίνουν σε χρόνους καλούς πρέπει να σκάσεις 3-4 χιλιάρικα μόνο για cpu,αυτό ήρθε η ώρα να αλλάξει και λίγο δεν νομίζεις ?

και δεν κράζω τους pc gamers,και εγώ έπαιζα παιχνίδια αλλά αυτούς που νομίζουν ότι το gaming είναι η μόνη ενασχόληση σε Pc,δεν είναι κάγκουρας αυτός που παίζει παιχνίδια, είναι σαν να λέμε κάγκουρας είναι αυτός που νομίζει ότι το αμάξι είναι μόνο για χειρόφρενα και πατιλίκια.

το παράδειγμα μου είναι σχετικό μιας και θέτω σαν παράδειγμα κάτι ακριβό και άχρηστο για κάποιους.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνουν την δουλειά τους αλλά άλλο να περιμένεις 2 μέρες(48 ώρες) για rendering που το έχω πάθει με i5 σε 3ds max και άλλο πχ 12 ώρες με 4x σε 16core ryzen δύναμη σε σχέση με έναν i5,όλα σχετικά είναι και όλα γίνονται,και εγώ με το laptop μου με pentium b960 τρέχω το Inventor στην δουλειά μου και σέρνεται αλλά κουτσά στραβά βγάζω την δουλειά μου,αν είχα όμως ένα rig με i7 θα με κάλυπτε πολύ περισσότερο,αυτή την στιγμή για τους animators (για render animation μιλάω)  και για άλλα επαγγέλματα για να γίνουν σε χρόνους καλούς πρέπει να σκάσεις 3-4 χιλιάρικα μόνο για cpu,αυτό ήρθε η ώρα να αλλάξει και λίγο δεν νομίζεις ?

και δεν κράζω τους pc gamers,και εγώ έπαιζα παιχνίδια αλλά αυτούς που νομίζουν ότι το gaming είναι η μόνη ενασχόληση σε Pc,δεν είναι κάγκουρας αυτός που παίζει παιχνίδια, είναι σαν να λέμε κάγκουρας είναι αυτός που νομίζει ότι το αμάξι είναι μόνο για χειρόφρενα και πατιλίκια.

το παράδειγμα μου είναι σχετικό μιας και θέτω σαν παράδειγμα κάτι ακριβό και άχρηστο για κάποιους.

Για σένα εργάζεται η AMD τσόπα= ησύχασε, ηρέμησε στα Κερκυραϊκά. Τι renderer δουλεύεις; vray,scanline,mentalray? Με GPU renderer δοκίμασες? Δοκίμασες να κάνεις multipass rendering με λίγο κατώτερα settings και μετά να κάνεις denoise τα AOVs σου; Σε νιώθω αδερφέ :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν να μην έχουν ασχοληθεί, όταν μπαίνοντας στις ιστοσελίδες των μεγάλων αλυσίδων βλέπεις φάτσα φόρα το λογότυπό των ryzen στο κομμάτι των επεξεργαστών;

 

Ακόμα και προβλήματα με bios, συμβατότητες, προσφορά μητρικών κτλ. να υπάρχουν δεν θα αγοράσεις ίντελ, αν δεις ότι σε ικανοποιούν οι ryzen και απλά θα περιμένεις μέχρι να εξομαλυνθεί η κατάσταση.

Μη θεωρείς ότι όλοι είναι συνειδητοποιημένοι αγοραστές και ξέρουν τί τρέχει στα cpu's. Ακόμα κι αν κάποιος ασχολήθηκε λίγο τα τελευταία 6 χρόνια έχει που ακούει ότι "οι AMD εχουν πολλούς πυρήνες, αλλά τελικά είναι πιο αδύναμοι από τους Intel" (από την εποχή Bulldozer και μετά τουλάχιστον). Περιμένεις ότι σε 1-2 μήνες θα καθίσουν όλοι να διαβάσουν benchmarks για να διαπιστώσουν τελικά ότι πρόκειται για ένα πολύ αξιόλογο προϊόν; Προσωπικά δε το νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τι ηθελες φιλε μου?  Να μπαινουν σε ενα σοκετ απο 4 πυρηνοι μεχρι 32c/64t ? Πρεπει να διαχωρισει το mainstream κομματι απο επαγγελματικο με διαφορετικα σοκετ κτλ...

 

Η AM4 εχει πλανο περιπου 5ετιας και οτι βγει απο cpu R3-R7 , Ryzen ver.2 και APU θα παιζουν ολα σε αυτο... Αρα η AMD εβγαλε τα απαραιτητα σοκετ της για ολους τους χρηστες (πιο απλος-πιο απαιτητικος) και θα τα κρατησει για καιρο  με συμβατοτητα στα μελλοντικα της τσιπακια....

 

Μολις λυθουν τα διαφορα προβληματα που υπαρχουν, θα ειναι πολυ δυνατες οι καταστασεις νομιζω... Εφερε ελπιδα ξανα παντως η AMD κι ανανεωσε το ενδιαφερον στο θεμα cpu...Μπραβο της λοιπον!

Θα μπορούσε να είχε 2, όπως τόσα χρόνια πριν. Ακόμα και τις εποχές που ήταν πρώτη 2 είχε.

Να ξεκαθαρίσω κάτι: οι Ryzen είναι πολύ καλοί επεξεργαστές κι αν αναβάθμιζα σήμερα σίγουρα θα τους προτιμούσα. Το ότι η Intel ήθελε "χαστούκι" να συνέλθει συμφωνώ.

Η AMD όμως δε σε νοιαζεται περισσότερο από την Intel κι αν μείνει για κάποιο καιρό στην κορυφή θα γίνει ίδια με την Intel. Ήδη έχει θέσει τις "βασεις" βγάζοντας sockets με την ίδια ακριβώς φιλοσοφία που βγάζει η Intel...

Αν αυτό δεν το βλέπεις, τότε στο μέλλον θα αναγκαστείς να το δεις, όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες. Το θέμα είναι να κερδίζει ο καταναλωτής και όχι να ανταλλάζουμε το ποια εταιρεία μας εκμεταλλεύεται. Μιλάω καθαρά με το συμφέρον τυο καταναλωτή και δε με νοίζει καθόλου τί μάρκα cpu θα πάρω. Με την ίδια ευκολία θα μεταπηδήσω από την Intel στην AMD και αντίστροφα. Ανάλογα με τα συμφέροντά μου. Τα τελευταία 22 χρόνια έχουν περάσει από το pc μου ουκ ολίγοι AMD επεξεργαστές. Δεν κολλάω με μάρκες, εδώ μιλάω για πρακτικές αγοράς. Όταν είναι δύο εταρείες μην περιμένεις υγιή ανταγωνισμό... Εϊναι αδύνατο, βάσει οικονομικών...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα ήθελα έναν bigLITTLE x86... όπου δυο πυρήνες να πιάνουν τα 4.5ghz όπως στον 7700 κ άλλους 8 στα 3.6ghz όπως στον 1800x.. Ας κλείνουν εντελώς οι 2 γρήγοροι όταν ρενταρω, κ ας δουλεύουν μόνο οι 4.5αρηδες αργότερα στο photoshop...

Κοίτα αυτό γίνεται για λόγους αυτονομίας στα κινητά στα PC δεν έχεις πρόβλημα.

Σε λάπτοπ θα ήταν καλό αυτό που λες.

 

Βέβαια αν σου δίνανε αυτό που γράφεις ( εντάξει με κάποιες αλλαγές φυσικά ) στα PC τότε δεν θα αναβαθμιζε κανείς ποτέ...

Κατά τα άλλα ναι καβλα θα ήταν αλλά που...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σένα εργάζεται η AMD τσόπα= ησύχασε, ηρέμησε στα Κερκυραϊκά. Τι renderer δουλεύεις; vray,scanline,mentalray? Με GPU renderer δοκίμασες? Δοκίμασες να κάνεις multipass rendering με λίγο κατώτερα settings και μετά να κάνεις denoise τα AOVs σου; Σε νιώθω αδερφέ :'(

ένα render πήρε 2 μέρες όχι όλα,σε vray η mental ray δουλεύω και το συγκεκριμένο ήταν κάτι βολταικά τόξα ανάμεσα σε 2 μηχανισμούς τέσλα για μια μακέτα ηλεκτρολόγου και επειδή οι κεραυνοί φώτιζαν ήταν πολύ βαριά η σκηνή,και αν έριχνες τα bounces και άλλες ρυθμίσεις δεν είχες απλά artifacts αλλά ένα artifact όλη η εικόνα, το τι photoshop έπεσε για να φύγουν αυτά που μείνανε και τοπικό blur δεν λέγεται.

η amd απλά ίσως βγάλει κάτι για την μεγάλη κατηγορία σε εφικτή για τον μέσο επαγγελματία τιμή,δηλαδή αν με 2 χιλιάρικα έχεις ένα rig που παλιά ήθελες 4-5 τότε μιλάμε για πρόοδο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνουν την δουλειά τους αλλά άλλο να περιμένεις 2 μέρες(48 ώρες) για rendering που το έχω πάθει με i5 σε 3ds max και άλλο πχ 12 ώρες με 4x σε 16core ryzen δύναμη σε σχέση με έναν i5,όλα σχετικά είναι και όλα γίνονται,και εγώ με το laptop μου με pentium b960 τρέχω το Inventor στην δουλειά μου και σέρνεται αλλά κουτσά στραβά βγάζω την δουλειά μου,αν είχα όμως ένα rig με i7 θα με κάλυπτε πολύ περισσότερο,αυτή την στιγμή για τους animators (για render animation μιλάω)  και για άλλα επαγγέλματα για να γίνουν σε χρόνους καλούς πρέπει να σκάσεις 3-4 χιλιάρικα μόνο για cpu,αυτό ήρθε η ώρα να αλλάξει και λίγο δεν νομίζεις ?

και δεν κράζω τους pc gamers,και εγώ έπαιζα παιχνίδια αλλά αυτούς που νομίζουν ότι το gaming είναι η μόνη ενασχόληση σε Pc,δεν είναι κάγκουρας αυτός που παίζει παιχνίδια, είναι σαν να λέμε κάγκουρας είναι αυτός που νομίζει ότι το αμάξι είναι μόνο για χειρόφρενα και πατιλίκια.

το παράδειγμα μου είναι σχετικό μιας και θέτω σαν παράδειγμα κάτι ακριβό και άχρηστο για κάποιους.

 

Δηλαδη ενα σκασμο μεταχειρισμενα dell/hp ws με 2x 8core xeon δεν τα πηρε κανενας χαμπαρι ακομα; 

 

http://leader112.com/p3133-hp-z620-workstation-2x-i-xeon-8-core-e5-2680-2.7ghz96gb-ram1tbnvidia-nvs310

 

Σιγουρα ο 16/32 ryzen θα ειναι ισχυροτερος αλλα δεν τον βλεπω για κατω απο 1000αρικο μονο το cpu και αν βαλεις και μια μητρικη ws, 96GB ram, κουτι/psu της προκοπης, εναν δισκο και μια καρτουλα να εχεις εικονα, εχεις φτασει τα 2500-3000 στο νερο, που βεβαια για τοση ισχυ new συστημα ειναι τσαμπα, αν σκεφτεις οτι η intel σε new πουλαει μονο το cpu τοσο και ολοκληρωμενα ws με dual xeon 8-10core v3 και v4 πανε πεντοχιλιαρο και βαλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνουν την δουλειά τους αλλά άλλο να περιμένεις 2 μέρες(48 ώρες) για rendering που το έχω πάθει με i5 σε 3ds max και άλλο πχ 12 ώρες με 4x σε 16core ryzen δύναμη σε σχέση με έναν i5

Προφανως και τον i5 τον ανεφερα ειρωνικα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ενα σκασμο μεταχειρισμενα dell/hp ws με 2x 8core xeon δεν τα πηρε κανενας χαμπαρι ακομα; 

 

http://leader112.com/p3133-hp-z620-workstation-2x-i-xeon-8-core-e5-2680-2.7ghz96gb-ram1tbnvidia-nvs310

 

Σιγουρα ο 16/32 ryzen θα ειναι ισχυροτερος αλλα δεν τον βλεπω για κατω απο 1000αρικο μονο το cpu και αν βαλεις και μια μητρικη ws, 96GB ram, κουτι/psu της προκοπης, εναν δισκο και μια καρτουλα να εχεις εικονα, εχεις φτασει τα 2500-3000 στο νερο, που βεβαια για τοση ισχυ new συστημα ειναι τσαμπα, αν σκεφτεις οτι η intel σε new πουλαει μονο το cpu τοσο και ολοκληρωμενα ws με dual xeon 8-10core v3 και v4 πανε πεντοχιλιαρο και βαλε.

Επειδή ξέρω τα μεταχειρισμένα τα Precision και Z620-820 σου λέω τούτο. Ακόμα οι τιμές τους είναι αρκετά ακριβές σαν μεταχειρισμένα, ανεξάρτητα που είναι απίστευτα ποιοτικά και κρατούν για μια ζωή. Πάσχουν από τα τελευταία instruction sets είναι χαμηλότερα χρονισμένα κλπ. Σε καμία περίπτωση δεν λέω που δεν αξίζουν η είναι πεταμένα λεφτά, απλά στα 1500+ € που έχει ένα Precision 5600-5610 με 2 sandy/ivy bridge cpus στα 2.0-2.6 ghz θα είναι πιο αργά σε σχέση με ένα AMD 12 core που θα είναι γύρω στα 3 ghz σε όλους τους πυρήνες. Μετά είναι λίγο και τα ανταλλακτικά που είναι ακριβά όπως ένα τροφοδοτικό έχει ένα μάτι σε αυτήν την κατηγορία και είναι δύσκολο να το βρείς στην Ελλάδα σε λογική τιμή. 

 

Τώρα όπως λες κι εσύ δεν 8α είναι οικονομικό το HEDT της AMD. Αλλά και πάλι κάποιος που χρειάζεται ένα μηχάνημα για να βγάζει το μεροκάματό του συμφέρει. Εγώ πιστέβω πως η AMD τιμολογιακά θα το πάει R5-R7 τιμή x2. Αυτό βέβαια που έιναι γαμιστερό στην όλη την υπόθεση είναι το X399 που είναι δυσόκετο. Αγοράζεις το ένα κτήνος αρχικά και μετά από καιρό τσιμπάς και το δεύτερο. Εντάξει ότι και να λέμε τώρα ανεβαίνει ο πήχης κατά πολύ. Ένα mobo Asus Z10PE-D8 θέλει ένα νεφρό για να το πάρεις, Τώρα αν η AMD καταφέρει να κρατήσει το κόστος της πλατφόρμας σε χαμηλότερα επίπεδα δηλαδή 300-500 και όχι 400-650 θα είναι τρελό win!!!! H Supermicro X399 θα γίνει mainstream :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ξέρω τα μεταχειρισμένα τα Precision και Z620-820 σου λέω τούτο. Ακόμα οι τιμές τους είναι αρκετά ακριβές σαν μεταχειρισμένα, ανεξάρτητα που είναι απίστευτα ποιοτικά και κρατούν για μια ζωή. Πάσχουν από τα τελευταία instruction sets είναι χαμηλότερα χρονισμένα κλπ. Σε καμία περίπτωση δεν λέω που δεν αξίζουν η είναι πεταμένα λεφτά, απλά στα 1500+ € που έχει ένα Precision 5600-5610 με 2 sandy/ivy bridge cpus στα 2.0-2.6 ghz θα είναι πιο αργά σε σχέση με ένα AMD 12 core που θα είναι γύρω στα 3 ghz σε όλους τους πυρήνες. Μετά είναι λίγο και τα ανταλλακτικά που είναι ακριβά όπως ένα τροφοδοτικό έχει ένα μάτι σε αυτήν την κατηγορία και είναι δύσκολο να το βρείς στην Ελλάδα σε λογική τιμή. 

 

Τώρα όπως λες κι εσύ δεν 8α είναι οικονομικό το HEDT της AMD. Αλλά και πάλι κάποιος που χρειάζεται ένα μηχάνημα για να βγάζει το μεροκάματό του συμφέρει. Εγώ πιστέβω πως η AMD τιμολογιακά θα το πάει R5-R7 τιμή x2. Αυτό βέβαια που έιναι γαμιστερό στην όλη την υπόθεση είναι το X399 που είναι δυσόκετο. Αγοράζεις το ένα κτήνος αρχικά και μετά από καιρό τσιμπάς και το δεύτερο. Εντάξει ότι και να λέμε τώρα ανεβαίνει ο πήχης κατά πολύ. Ένα mobo Asus Z10PE-D8 θέλει ένα νεφρό για να το πάρεις, Τώρα αν η AMD καταφέρει να κρατήσει το κόστος της πλατφόρμας σε χαμηλότερα επίπεδα δηλαδή 300-500 και όχι 400-650 θα είναι τρελό win!!!! H Supermicro X399 θα γίνει mainstream :P

 

Z620 καθως και t5600 χαλαρα βρισκεις και αρκετα πιο κατω απο 1000, αναλογα το setup, εχω πετυχει στο 800αρι 2x e5 2660 και 32GB ram και ssd.

 

Δεν παιζει να δεις dual socket και supermicro new τοσο χαμηλα, μεταχειρισμενες x99 και τις βλεπεις να περνανε το 400αρι, επισης δεν μας ξεκαθαριζει το αρθρο αν αυτη η cpu θα ειναι multisocket οπως θα ειναι οι naples (και οι xeon), μπορει αυτη η δυνατοτητα να ειναι κομμενη, οπως ειναι κομμενη και στους 2011 i7, δεν εχει να κανει μονο με το socket, πρεπει να το υποστηριζει και η cpu (το λεγομενο qpi link στους xeon).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω οτι ακομα και σε τετοιου ειδους (HEDT) πλατφορμες, το σκεπτικο ειναι ιδιο με των mainstream... , δυστυχως...!! 

 

βγαινει η AM4 και αμεσως το πρωτο πραγμα που λεμε, αν κανει για gaming..!! γιατι εχει bugs, γιατι δεν την δινουν τσαμπα, γιατι δεν εχει Quad channel, γιατι...γιατι...? 

 

τα ιδια και στην HEDT...!  ειναι ακριβη, δεν κανει για κεινο, δεν κανει για το αλλο, και ας μην την ειδαμε καν ακομα...!      

 

η πλατφορμα αυτη δεν βγαινει για mainstream αγορα. αρα, λογικα θα βγει ακριβοτερη. δεν ειναι για απλες διεργασιες, δεν την αγοραζει ο καθενας..!  

μην βαζετε ολες τις πλατφορμες στο ιδιο τσουβαλι.........!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε AMD μπορείς να κανεις 6 πύρινους και να τους χρονίσεις στα 5 GHz ?

 

Η μαχη των Ghz τελειωσε προ πολλου γιατι δεν μπορουσαν να ψυξουν σε κανονικες συνθηκες τα chip.

 

Αυτος ειναι και ο λογος που το εριξαν στουν πυρηνες και οι δυο εταιριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα...! τα ghz απο μονα τους, δεν λενε απολυτως τιποτα..!!    

 

οι επιδοσεις ερχονται απο την αρχιτεκτονικη, τις εντολες και τους αλγοριθμους - software...!  

 

οπως και με τους FX, ναι μεν, χτυπαγες τα 5+ghz, αλλα ετρωγε τα μουτρα του απο τους ι7 σε stock χρονισμους....!!  το ιδιο, αντιστροφως σε καποιο βαθμο, συμβαινει και τωρα με τους Ryzen. που με χαμηλοτερους χρονισμους, χτυπαει ανετα σε επιδοσεις τον 7700Κ στα 5ghz...!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα chipsets είναι B350/370, όπου μπαίνουν οι "απλοί" Rysen (μέχρι 8 πυρήνες), μετά είναι το 390 , όπου μπαίνει ο επεξεργαστής του άρθρου και ανήκει στη high end πλατφόρμα (κάτι σαν το 2011-3 της Intel) και τέλος είναι η επαγγελματική πλατφόρμα που έχει το 399 chipset και παίρνει κάτι 32 πύρηνους. Τα δυο τελευταία έχουν και διαφορετικό socket, τόσο μεταξύ τους, όσο και με το am4. Δηλαδή τα socket είναι am4, sp3 και sp3r2. Αυτό κατάλαβα μέχρι τώρα. Μπορεί να κάνω και λάθος... Αλλά σε μια γενιά κυκλοφορεί 3 καινουρια sockets... Και μετά κοροϊδεύαμε την Intel...

Για τις APU γράφω την κατάσταση του σήμερα, αφού δεν έχουν βγει ακόμα για τη πλατφόρμα Ryzen. Πιθανόν να έχεις δίκιο και να μπαίνουν στη ίδια υποδοχή. Δεν έχω διαβάσει κάτι.

Διάβασε πρώτα πόσα lanes δείνει σε κάθε socket και μετά σχολίασε! Ότι νά ναι ο καθένας εδώ μέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω οτι ακομα και σε τετοιου ειδους (HEDT) πλατφορμες, το σκεπτικο ειναι ιδιο με των mainstream... , δυστυχως...!! 

 

βγαινει η AM4 και αμεσως το πρωτο πραγμα που λεμε, αν κανει για gaming..!! 

Προφανως και οσον αφορα το Insomnia τετοια σχολια ειναι τρολοσχολια.

 

Στο εξωτερικο ομως μια χαρα πουλαει αυτη η high end πλατφορμα ακομα και σε gaming pc,επειδη δεν ασχολουνται μονο με το gaming αλλα και με αλλες δουλειες που αξιοποιουν τους παραπανω πυρηνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...