Προς το περιεχόμενο

Ο επερχόμενος 16-πυρηνος Ryzen της AMD θα τρέχει στα 3,1/3,6GHz σύμφωνα με φήμες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά παίζει. Ο core2duo 6300 όταν βγήκε έκανε 183€ στο πλαίσιο και ο αντίστοιχος και ελαφρώς υποδεέστερος athlon 3800x2 κόστιζε 300€ εκείνη την εποχή. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όπου της περνάει, η κάθε εταιρεία ανεβάζει τιμές. 

εγώ τον e6600 όταν βρήκε τον πλήρωσα 300 παρά, ήταν το τρίτο  καλύτερο μοντέλο της εκείνη τη στιγμή (πρέπει να υπήρχε 6700 και ένας extreme με τιμή στο διάστημα) 

 

 

θέλω να πω ότι όπως και η intel είχε πιο φθηνά μοντέλα όπως αυτό που αναφέρεις το ίδιο θα ίσχυε και για την amd 

 

δε γίνεται να παίρνεις το πιο ακριβό της μίας και να το συγκρίνεις με ένα μεσαίο μοντέλο της άλλης 

 

τίμιο επεξεργαστή από την intel πήρα μόνο τον i5 750 (200€ παρά)  όταν ο ανταγωνισμός ήταν στα ντουζένια του και σε αυτή τη κατηγορία οι Phenom πουλούσαν σα ζεστά ψωμάκια (και σε πιο μεγάλη κατηγορία όλοι αγόραζαν i7 920)

 

εκεί ήρθε η intel και για να ανταγωνιστεί σοβαρά έβγαλε ένα καλό προϊόν (καλύτερο από phenom που γέρασε πολύ καλύτερα και σε ipc έριχνε και σε fx) σε ανταγωνιστική τιμή

 

αλλά το έκανε τότε που είχε ανάγκη να το κάνει, η τιμολογιακή πολιτική της τα επόμενα χρόνια δεν ήταν και ο,τι καλύτερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Turkish Donanimhaber declared the name of 12/24 and 16/32 HEDT Zen's; Here is threadripper

 

 

Here is the new information;

  • Zen HEDT CPU's are called Threadripper!
  • Each CPU will include 64 PCI-E Lanes!
  • It includes 4 CCX's.
  • Lower SKU(Probably 12/24) 140W TDP, Higher SKU (Probably 16/32) 180W TDP.
  • Socket will be an SP3 LGA
  • Platform's name will probably be X399
  • Chips will be B2 revisions.
  • 32MB L3 Cache
  • ES's are 3,3 or 3,4 Ghz base and 3,7 Ghz Boost
  • It is aimed for Retail SKU to have 3,6 Base/4 Ghz Boost
  • ES's that are in the wild have 2500 CB R15.
  • Infinity Fabric can have a bandwidth up to 100GB/S
  • Announcement; COMPUTEX at Taiwan, sales will start after 2-3 weeks following COMPUTEX.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αυτό γίνεται για λόγους αυτονομίας στα κινητά στα PC δεν έχεις πρόβλημα. Σε λάπτοπ θα ήταν καλό αυτό που λες. Βέβαια αν σου δίνανε αυτό που γράφεις ( εντάξει με κάποιες αλλαγές φυσικά ) στα PC τότε δεν θα αναβαθμιζε κανείς ποτέ... Κατά τα άλλα ναι καβλα θα ήταν αλλά που...

Η λειτουργια Turbo αυτο δεν κανει; Οταν βλεπει οτι λειτουργουν 2 πυρηνες της cpu την κανει overclock και απο 3.1 παει στα 3.6. Εννοειται σε αυτη τη συζητηση, πως αντι για 3.6 να πηγαινε στα 4.5; Ισως να ηταν μια ενδιαφερουσα ρυθμιση απτο bios αν υπηρχε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Z620 καθως και t5600 χαλαρα βρισκεις και αρκετα πιο κατω απο 1000, αναλογα το setup, εχω πετυχει στο 800αρι 2x e5 2660 και 32GB ram και ssd.

 

Δεν παιζει να δεις dual socket και supermicro new τοσο χαμηλα, μεταχειρισμενες x99 και τις βλεπεις να περνανε το 400αρι, επισης δεν μας ξεκαθαριζει το αρθρο αν αυτη η cpu θα ειναι multisocket οπως θα ειναι οι naples (και οι xeon), μπορει αυτη η δυνατοτητα να ειναι κομμενη, οπως ειναι κομμενη και στους 2011 i7, δεν εχει να κανει μονο με το socket, πρεπει να το υποστηριζει και η cpu (το λεγομενο qpi link στους xeon).

Ελα μωρέ μην μου τα χαλάς. Άσε με να ελπίζω και να χαίρομαι :D. Anyway ειρωνικά το είπα για τις Supermicro αν και ανέκαθεν τα mobo για opteron ήταν πιο φθηνά από τα intel. Θα δούμε τι θα παιχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μωρέ μην μου τα χαλάς. Άσε με να ελπίζω και να χαίρομαι :D. Anyway ειρωνικά το είπα για τις Supermicro αν και ανέκαθεν τα mobo για opteron ήταν πιο φθηνά από τα intel. Θα δούμε τι θα παιχτεί.

 

Θα δειξει η amd ειναι συνηθως πιο large απο την intel, μπορει να παιζει κανονικα dual socket, οπως αφηνει π.χ. και ecc μνημες στις desktop cpus.

 

Σιγουρα κοβουν το octa-channel, που κυριως αν εν τελει ειναι dual socket δεν ειναι και οτι καλυτερο να πας σε quad, γιατι με 32 cores θα θελεις οσο το δυνατον περισσοτερο bandwidth. Οπως επισης μπορει να ειναι dual socket αλλα να κοψει και την ταχυτητα του link μεταξυ των cpu σε σχεση με τους naples.

 

Οπως και να εχει αν παιξει dual socket και με δεδομενο οτι υποστηριζει και ecc μνημες, δεν ξερω καν αν αυτο ειναι HEDT πλατφορμα, θα μπαινει στα νερα των xeon τουλαχιστον για το workstation κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τον e6600 όταν βρήκε τον πλήρωσα 300 παρά, ήταν το τρίτο  καλύτερο μοντέλο της εκείνη τη στιγμή (πρέπει να υπήρχε 6700 και ένας extreme με τιμή στο διάστημα) 

 

 

θέλω να πω ότι όπως και η intel είχε πιο φθηνά μοντέλα όπως αυτό που αναφέρεις το ίδιο θα ίσχυε και για την amd 

 

δε γίνεται να παίρνεις το πιο ακριβό της μίας και να το συγκρίνεις με ένα μεσαίο μοντέλο της άλλης 

 

τίμιο επεξεργαστή από την intel πήρα μόνο τον i5 750 (200€ παρά)  όταν ο ανταγωνισμός ήταν στα ντουζένια του και σε αυτή τη κατηγορία οι Phenom πουλούσαν σα ζεστά ψωμάκια (και σε πιο μεγάλη κατηγορία όλοι αγόραζαν i7 920)

 

εκεί ήρθε η intel και για να ανταγωνιστεί σοβαρά έβγαλε ένα καλό προϊόν (καλύτερο από phenom που γέρασε πολύ καλύτερα και σε ipc έριχνε και σε fx) σε ανταγωνιστική τιμή

 

αλλά το έκανε τότε που είχε ανάγκη να το κάνει, η τιμολογιακή πολιτική της τα επόμενα χρόνια δεν ήταν και ο,τι καλύτερο 

Ο 6600 ήταν πολύ καλύτερος από τον 3800Χ2 φίλε μου. Ο 6300 ήταν αντίστοιχων επιδόσεων με τον 3800Χ2. Γι αυτό και τους σύγκρινα. Συγκεκριμένα εγώ εκείνη την εποχή είχα τον 3800Χ2 και ένας φίλος τον 6300. Σε benchmarks με ξεπερνούσε σχεδός σε όλα (με μικρή διαφορά βέβαια), αλλά σε περιπτώσεις gaming benchmark ήταν πολύ καλύτερος (+20-30%). Ξέρω από πρώτο χέρι αυτό που σου γράφω φίλε μου, δεν το ξεσήκωσα από κάποιο site.

Στα άλλα που γράφεις συμφωνώ. Αλλά δεν υπήρξε ποτέ πιο "τίμια" από την Intel. Απλά ήταν η δεύτερη και πουλούσε φτηνότερα. Κατά τον προσδιορισμό της τιμής ενός προϊόντος υπολογίζεται και η πρόθεση του καταναλωτή να προτιμήσει το προϊόν αυτό από κάποιο ανταγωνιστικό. Αν είσαι λογιστής (όπως υποδηλώνει το ψευδώνυμό σου) τότε ξέρεις πολύ καλά τί εννοώ. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε πρώτα πόσα lanes δείνει σε κάθε socket και μετά σχολίασε! Ότι νά ναι ο καθένας εδώ μέσα!

Το ότι έφτιαξε την πλατφόρμα AM4 υποδεέστερη για να πουλήσει αυτή είναι δεδομένο. Αυτό λέω κι εγώ. Εκτός κι αν νομίζεις ότι το έκαναν τυχαία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...