Προς το περιεχόμενο

Διαγωνισμός τραγουδιού


ny_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φιλαράκια, την Κυριακή αυτή που έρχεται θα λάβω μέρος σε εναν διαγωνισμό τραγουδιού.

 

Το θέμα είναι ότι πρέπει να παραδώσω έως την Πέμπτη στης 18:00(ώρα Αμερικής) το κομμάτι που θέλω να πω εκείνη την ημέρα.

 

Εχω χαθεί λίγο γιατί δεν ξέρω πιο να επιλέξω μιας και δεν δίνεται η δυνατότητα για δεύτερο κομμάτι.

Σκεφτόμουν απο sia chandelier μιας που το έχω και πιο πρόσφατο δουλεμένο, αλλα και πάλι το σκέφτομαι.

 

Για αυτο άνοιξα το θέμα εδώ για να πάρω μια γνώμη/προτάσεις ΚΑΙ απο εσας.

 

Γενικά ψάχνω κομμάτι που να σε αφήνει να βγάλεις μεγάλη η όλη την έκταση της φωνής σου(με απλά λόγια) και να ταιριάζει αρμονικά και με piano version.

Εννοείται όχι ελληνικά κομμάτια.

 

Η κάθε βοήθεια δεκτή και ευχαριστώ από τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμείς που να ξέρουμε πως είναι η φωνή σου;

 

Βάλε μας ένα δείγμα να σε ακούσουμε ;)

 

Ωραία κομμάτια υπάρχουν πολλά, χωρίς να ξέρουμε τη χροιά της φωνής σου είναι αδύνατο να σου προτείνουμε κάποιο.

​Το Chandelier που είπες ότι έχεις δουλέψει είναι ωραίο τραγούδι, με μεγάλη έκταση και αρκετά απαιτητικό, αν το λες ωραία δεν είναι κακή επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο κομματι ,πολυ δυσκολο κομματι αλλα οπως ηδη ειπαν παραπανω δεν ξερουμε την χροια της  φωνης σου..Αν ειναι σαν του Phill Anselmo των Pantera δυσκολο το βλεπω να πεις το Chandelier....Δωσε κανα δειγμα να σε ακουσουμε βρε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα το Chandelier το εχω ακουσει σε πολλες διασκευες αλλα δεν πρεπει να μου αρεσαν πανω απο μια δυο γιατι συνηθως το διαλεγουν για να δειξουν οτι εχουν ευρος φωνης αλλά καταληγουν απλα να φωναζουν και οχι να τραγουδανε, ενω ακομα κι αν το πουν ολοσωστα δεν θα το πουν καλυτερα απο την Sia που εχει εναν ολοδικο της χαρακτηρα. Δηλαδη θα προτεινα περισσοτερο ενα Elastic Heart απο την ιδια τραγουδοποιο και γενικως δεν μου αρεσει να ακουω συνεχως τα ιδια κομματια σε διαγωνισμους τραγουδιων.

 

Οχι αλλο το παλιο μου παλτο, οχι αλλο i who have nothing, οχι αλλο i will always love you, οχι αλλο dream on

 

Παρ' όλα αυτά υπάρχει κι η εξαιρεση στα παραπανω που ειναι το Feeling Good. Επισης το εχουν πει οι παντες σε διαγωνισμους αλλα επειδη και απο πραγματικους καλλιτεχνες εχει τοσες εκδοχες (original, Nina Simone, Muse κλπ) και εχει πιο jazz υφος, συνεχιζεις να βρισκεις ξεχωριστες εκτελεσεις.

 

Τωρα βεβαια δεν νομιζω να σκεφτοναι και πολλοι σαν κι εμενα και δεν μας ειπες και τι διαγωνισμος ειναι. Ψηφιζουν καποιοι κριτες ή το κοινο που ειναι εκει; Σε νοιαζει πολυ να κερδισεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://youtu.be/yE9MbYqg9Ak

 

Απεφυγε γενικα τα πολυ μεγαλα ονοματα και τα κομματια-υμνους γιατι χαντακωνεσαι πιο ευκολα. Διαλεξε κατι μοντερνο και διαφορετικο που να μπορεις να το υποστηριξεις και να το πεις καλυτερα και απο την πρωτη εκτελεση....εκτος αν εισαι καμια περιπτωσαρα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...