Προς το περιεχόμενο

Editorial: Πώς το PS4 κέρδισε τη μάχη της τρέχουσας γενιάς με στρατηγική… Xbox


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα "Always Online" και "μεταχειρισμένα" ποτέ δεν υφίσταντο. Τα ανακάλεσαν εξαρχής και πριν την κυκλοφορία της κονσόλας. Το άρθρο εμένα μου φαίνεται ότι για ακόμη μια φορά προσπαθεί να μας πείσει ότι το PS4 είναι καλύτερο. Εμένα προσωπικά δεν με έπεισε ποτέ το PS4. Τα μόνα παιχνίδια που θα με ενδιέφεραν, αλλά δεν με σπρώχνουν στην αγορά, είναι τα Uncharted 4, Last of Us II και το ολοκληρωμένο GT (αν ποτέ βγει και δεν είναι μούφα σαν τα προηγούμενα). Η MS αυτή την στιγμή προσφέρει το πιο ολοκληρωμένο πακέτο όπως αναφέρθηκε παραπάνω, με το σύνολο των υπηρεσιών. PS3 είχα αγοράσει ειδικά για το GT και έφαγα την απογοήτευση του αιώνα. Όλα τα αυτοκίνητα με ίδιους ήχους και physics χειρότερα από arcade racing τίτλο. Την αγορά έσωσαν κάπως τα Uncharted, Last of Us, Heavy Rain, Beyond: Two Souls. Προσωπικά η Sony πλέον δεν με πείθει σαν αγοραστή, όσο και καλύτερο μηχάνημα να έχει. Απο την άλλη η MS ποτέ δεν με απογοήτευσε από εποχή XBOX, XBOX 360, και πλέον XBOX ONE και φυσικά το Live που για μένα είναι ότι καλύτερο υπάρχει μέχρι στιγμής σε online υπηρεσία κονσόλας...

 

Πάντα άποψή μου και πάντα φιλικά...

Γιατί εγω θυμάμαι οτι η MS επέμενε (πάντα πριν τη κυκλοφορία) στα Always Online και στο να μην μπορεις να παιξεις μεταχειρισμενα(δεν θυμάμαι πως το χαρακτήριζε) και όπως λες και εσύ τα ανακάλεσαν πριν την κυκλοφορία. Οταν για πολύ καιρό έλεγε οτι θα ειναι έτσι και μετά ανακαλέι(ενώ έλεγε οτι δεν μπορούσε να το αλλάξει), μην αναρωτιόμαστε γιατί ο κόσμος προτιμησε PS4. Όταν ανακαλείς κάτι που σχίζεις τα ρουχα σου οτι δεν μπορεις να το αλλάξεις, ο κόσμος δεν σε εμπιστεύεται, γιατί κάποια μέρα θ αξυπνήσεις και μπορεί να τα ενεργοποιήσεις πάλι. Προφανώς με το Backward Compatibility η MS έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και πλέον ειναι πραγματικό δίλημμα για κάποιον που παίρνει τώρα κονσόλα. Αλλά στην αρχή αντικειμενικά τα έκανε σαλάτα.Έλεγε οτι της κατέβει στο κεφάλι για να πουλήσει η Sony PS4. Κάτοχος 360--->PS4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενω στο xbox οι τιτλοι δινονται τσαμπα για την φτωχολογια.Παιζει να εισαι ο μονος στην ελλαδα που πουλησε το ps4 2 φορες ενω κρατησες το xbox.

Γρηγορη ερωτηση:Τι παιχνιδια παιζεις στην κονσολα της;indies?

εγώ μπερδεύτηκα ποιο horizon εννοεί;

 

το zero dawn ή το forza? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, η Microsoft έβαλε δύο αυτογκόλ από τα αποδυτήρια ακόμα. Υψηλότερη τιμή για το κινέκτ (lol, γελάει ο κόσμος ) σε συνδυασμό με λιγότερη δυνατή κονσόλα. Συν όλη η κακή φήμη που πήρε από τη παρουσίαση με τα always online και online store only, ε δε θέλει και πολύ. Προσωπικά με εκπλήσει που έχει κάνεις τις πωλήσεις που έχει κάνει το xbox παρόλα τα αρνητικά που ανέφερα πιο πάνω. 

 

 

Οσον αφορά τα παιχνίδια όμως, αποψή μου ότι τα τρία μεγάλα όπλα της MS, Forza, Halo και λιγότερο το GOW, πατούν κατακράτος των όποιων αποκλειστικότητων έχει το PS4. Θα τα πάρεις και θα παίζεις για 100 ώρες+ το καθένα, ειδικά το Forza είναι παιχνιδάρα. Από την άλλη όλα σχεδόν τα αποκλειστικά που έχει το ps4 είναι ταινίες με λίγο interaction για gameplay, διάρκειας 10-12 ώρες. Ε όχι ρε μαν, 60-50 ευρά για 10 ώρες παιχνίδι που το μισό είναι cutscenes, δε θα δώσω. Μονο το Bloodborne έχει κάτι το διαφορετικό ( αν και αντιγραφή του DS ) αλλά δεν είναι για τον οποιονδήποτε, για μένα τουλάχιστον δεν ήταν, τσάμπα τα λευτά.

 

 

Βέβαια από την άλλη, όταν έκανα την αλλαγή και πήγα σε pc gaming κατάλαβα ότι είναι φτηνότερο  καλύτερο και και από τις δύο κονσόλες, μόνο και μόνο τα strategy παιχνίδια και τα mod σε rpg τύπου Witcher, Skyrim και GTA αρκούν. Δε με βλέπω να ξαναπέρνω κονσόλα μετά από αυτή τη γενιά πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όλες τις αποκλειστικότητες τα πιο πολλά πρώτη φορά τα ακούω...Το μόνο παιχνίδι που χαίρομαι πραγματικά που βρήκς δρόμο στο pc ήταν (έστω και σε άθλια κατάσταση) το dark souls.Να ναι καλά οι modders

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, η Microsoft έβαλε δύο αυτογκόλ από τα αποδυτήρια ακόμα. Υψηλότερη τιμή για το κινέκτ (lol, γελάει ο κόσμος ) σε συνδυασμό με λιγότερη δυνατή κονσόλα. Συν όλη η κακή φήμη που πήρε από τη παρουσίαση με τα always online και online store only, ε δε θέλει και πολύ. Προσωπικά με εκπλήσει που έχει κάνεις τις πωλήσεις που έχει κάνει το xbox παρόλα τα αρνητικά που ανέφερα πιο πάνω. 

 

 

Οσον αφορά τα παιχνίδια όμως, αποψή μου ότι τα τρία μεγάλα όπλα της MS, Forza, Halo και λιγότερο το GOW, πατούν κατακράτος των όποιων αποκλειστικότητων έχει το PS4. Θα τα πάρεις και θα παίζεις για 100 ώρες+ το καθένα, ειδικά το Forza είναι παιχνιδάρα. Από την άλλη όλα σχεδόν τα αποκλειστικά που έχει το ps4 είναι ταινίες με λίγο interaction για gameplay, διάρκειας 10-12 ώρες. Ε όχι ρε μαν, 60-50 ευρά για 10 ώρες παιχνίδι που το μισό είναι cutscenes, δε θα δώσω. Μονο το Bloodborne έχει κάτι το διαφορετικό ( αν και αντιγραφή του DS ) αλλά δεν είναι για τον οποιονδήποτε, για μένα τουλάχιστον δεν ήταν, τσάμπα τα λευτά.

 

 

Βέβαια από την άλλη, όταν έκανα την αλλαγή και πήγα σε pc gaming κατάλαβα ότι είναι φτηνότερο  καλύτερο και και από τις δύο κονσόλες, μόνο και μόνο τα strategy παιχνίδια και τα mod σε rpg τύπου Witcher, Skyrim και GTA αρκούν. Δε με βλέπω να ξαναπέρνω κονσόλα μετά από αυτή τη γενιά πάντως

τα όπλα του xbox τα έχει και το pc πλέον (ευτυχώς) 

 

τα exclusive του ps4 θα συμφωνήσω ότι δεν έχουν εξίσου μεγάλη διάρκεια, ΑΛΛΑ οι τιμές που παίζουν στο store του είναι πολύ καλές για αυτό που παίρνεις όταν έχει εκπτώσεις 

Είμαι ο μόνος που σκέφτομαι να πουλήσω το Xbox One και να πάω σε Windows 10 PC;  

λογικό μου ακούγεται

 

image.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι υπέρ του δέοντος ρομαντικός και άδικος

 

και σήμερα υπάρχουν παιχνιδάρες και θα συνεχίσουν να βγαίνουν παιχνιδάρες

 

μπορεί το gaming να μην πηγαίνει πάντα προς τα 'κει που μας αρέσει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ακόμα και σήμερα δημιουργοί που μεγαλουργούν 

 

το βρίσκω κρίμα άνθρωποι όσο μεγαλώνουν να κολλάει το μυαλό τους

Oταν τις βρεις τις παιχνιδαρες να μας τις δειξεις και σε εμας που κολαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν τις βρεις τις παιχνιδαρες να μας τις δειξεις και σε εμας που κολαμε

 

Δυσκολεύεσαι δηλαδή να βρεις καλά παιχνίδια τα τελευταία 15 χρόνια που αναφέρει ο Black Flag?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν τις βρεις τις παιχνιδαρες να μας τις δειξεις και σε εμας που κολαμε

πλάκα κάνεις;

 

όχι τίποτε άλλο αλλά από ότι βλέπω και στην υπογραφή σου τα έσκασες χοντρά για hardware και αναρωτιέμαι για ποιο λόγο αν όχι για να παίζεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου, το ps4 πούλησε από την αρχή καλύτερα γιατι το xbox1 ήταν κακασχημο. Σαν παλιο πικαπ ενω το ps4 μπανικο. Τώρα διορθωσαν το design αλλά πλέον είναι αργά. Αυτό το άσχημο εχω και το λατρεύω! Παίζω πολλά games και κυρίως οικονομικά. Δεν το αλλάζω με την καμία με ps4. Ποτέ δεν γούσταρα το ps από την ps one εποχή λογω του μονοπωλίου. Dreamcast και xbox οι αγαπες μου. Αυτή την αδικία θα την πληρώσει η sony πολύ σύντομα γιατι όπως είπε και ο πρώην μισθοφόρος το τυράκι το είδατε στη sony τη φάκα όχι..

Το insomnia καλό θα ήταν να κόψει την διαφήμιση στο PS γιατί καρφώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου, το ps4 πούλησε από την αρχή καλύτερα γιατι το xbox1 ήταν κακασχημο.

Το ps4 πουλησε λεει καλυτερα επειδη το xbox ηταν κακασχημο. Μαλιστα το διαβασαμε και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι gamer 35 χρονια. Γενικά λατρευω τα παιχνίδια και παντα βρίσκω κατι καλο σε όλες τις κονσόλες ή pc. Εννοειται το PC ειναι σταθερή αξία και αυτο δεν αλλάζει. Όσον αφορά τις κονσόλες, αυτη τη γενιά το PS4 ναι ειναι νικητής, και ναι τους αξίζει η πρωτιά. Bloodborne, Uncharted, TLGuardian, Horizon Zero Dawn, και πολλα αλλα που ξεχνώ ειναι πολύ καλα παιχνίδια. Περιμενω God of War σαν τρελός.
Πήγα πήρα το ΧΒ1 μόλις βγήκε, έπαιξα Forza, γαματο online αλλα εχω να το ανοίξω μήνες. Προς το παρόν PS4, PC και Zelda στο switch. Sony έκανε μεγάλη πρόοδο να ερθει κοντα στους πελατες της και το έκανε με επιτυχία. Μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...