Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο καταναλωτικό προϊόν Optane της Intel, είναι ένα Cache SSD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν σε καταλαβαινω. Τι raid να κανω με εναν δισκο? 
Εννοεις raid με τον 960evo και τον optane? Δεν πρεπει να ειναι ιδιας χωρητικοτητας? 
Η ερωτηση μου ειναι απλη. Εχοντας εναν απο τους ποιο γρηγορους δισκους της αγορας θα δω καποια σχετικη βελτιωση χρησιμοποιωντας optane? Δεν αναφορομαι μονο σε gaming. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50$ θα κάνει και απότι φαίνεται κάνει την δουλειά την οποία υπόσχεται

 

https://www.youtube.com/watch?v=bO_fh450u6Y

 

Σωστά, γιατί άλλωστε ποιος δεν θα πάρει σύστημα με Z270 κ.τ.λ. κομμάτια και θα βάλει έναν απλό μηχανικό δίσκο αντί για ssd για να απολαύσει τις ταχύτητες του optane. :rolleyes:

 

 

Επίσης,

This video sponsorded by Intel.

Includes paid promotion.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω samsung 960 evo 500gb σαν κυριο δισκο οπου ειναι φορτωμενα τα windows και ολα τα προγραμματα και παιχνιδια που χρησιμοποιω. Σαν αποθηκευτικο χωρο για τις ταινιες/παιχνιδια που δεν χρησιμοποιω εχω εξωτερικο δισκο που οταν χρειαστω καποιο παιχνιδι πχ το μεταφερω στον κυριο για να το παιξω. Ο optane αξιζει για μενα? Θα μου προσφερει κατι ?

Οχι απολυτως τιποτα, οπως και στην δικαι μου περιπτωση.

Οταν βαζουμε cache σε "κατι" φροντιζουμε η cache να ειναι πιο γρηγορη απο αυτο το "κατι", αλλιως δεν εχει νοημα.

Αν αναγκασεις το pc σου να κανει Cache τα δεδομενα σε ενα μεσο πιο αργο απο τον κυριο δισκο σου, μπορει να εχει και τα αντιστροφα αποτελεσματα.

Και σιγουρα αυτοι οι "δισκοι" ειναι πιο αργοι με εξαιρεση το latency που εχουν, αλλα και παλι δεν νομιζω να υπαρχει καμια διαφορα μιλαμε για πολυ μικρες αποκλισεις.

 

Χαρακτηριστικο οτι στο βιντεο για να δειξουν αποτελεσματα τον βαζουν σε ενα συστημα με i7 7700 z270 και... μηχανικο δισκο... γελανε και οι παπιες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε καταλαβαινω. Τι raid να κανω με εναν δισκο? 

Εννοεις raid με τον 960evo και τον optane? Δεν πρεπει να ειναι ιδιας χωρητικοτητας? 

Η ερωτηση μου ειναι απλη. Εχοντας εναν απο τους ποιο γρηγορους δισκους της αγορας θα δω καποια σχετικη βελτιωση χρησιμοποιωντας optane? Δεν αναφορομαι μονο σε gaming.

 

Η απάντηση είναι απλή. http://download.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/rapid_start_technology_user_guide_for_uefi_v13.pdf

Η Intel έχει αυτή την τεχνολογια χρόνια τώρα. Δεν συνίσταται για χρήστες που νομίζουν ότι το raid είναι μόνο το raid 0 κτλ.

Αν ασχολείσαι μόνο για παιχνίδια επαναλαμβάνω σε συμφέρει καλύτερα να πάρεις άλλον έναν ssd . Αν σε ενδιαφέρει να έχεις παραπλήσια ταχύτητα με ssd στο σύστημα σου γιατί δεν έχεις την δυνατότητα να τα χωρέσεις όλα σε έναν ssd τότε χρησιμοποιείς τεχνολογίες cache σαν τις Intel.

Η δυνατότητα rapid storage της Intel φυσικά υπάρχει μόνο σε Intel μητρικές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση είναι απλή. http://download.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/rapid_start_technology_user_guide_for_uefi_v13.pdf

Η Intel έχει αυτή την τεχνολογια χρόνια τώρα. Δεν συνίσταται για χρήστες που νομίζουν ότι το raid είναι μόνο το raid 0 κτλ.

Αν ασχολείσαι μόνο για παιχνίδια επαναλαμβάνω σε συμφέρει καλύτερα να πάρεις άλλον έναν ssd . Αν σε ενδιαφέρει να έχεις παραπλήσια ταχύτητα με ssd στο σύστημα σου γιατί δεν έχεις την δυνατότητα να τα χωρέσεις όλα σε έναν ssd τότε χρησιμοποιείς τεχνολογίες cache σαν τις Intel.

Η δυνατότητα rapid storage της Intel φυσικά υπάρχει μόνο σε Intel μητρικές....

Οχι ο χωρος μου φτανει. Εξαλλου αυτα που δεν χρησιμοποιω τα σβηνω η τα μεταφερω στον εξωτερικο. Απλα δεν καταλαβα την απαντηση σου γιατι προφανως δεν ηξερα οτι μπορω να κανω αυτο που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ο χωρος μου φτανει. Εξαλλου αυτα που δεν χρησιμοποιω τα σβηνω η τα μεταφερω στον εξωτερικο. Απλα δεν καταλαβα την απαντηση σου γιατι προφανως δεν ηξερα οτι μπορω να κανω αυτο που λες

Είναι λύση όχι και τόσο εύκολη για τον μέσο χρήστη και δεν είναι πάντα σταθερή.... Θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω από το απλό raid. Είναι όμως μια ικανοποιητική λύση για όσους έχουν πολύ μεγάλα αρχεία να επεξεργαστούν και δεν έχουν τα λεφτά για τεράστιο ssd.

ΥΓ. Λίγοι επαγγελματίες επίσης την χρησιμοποιούν, τώρα πια ,από την στιγμή που ssd έγιναν πιο φτηνοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όση RAM και να βάλεις, κάποια στιγμή θα πρέπει να μεταφερθούν δεδομένα από τη το σκληρό στη RAM και αυτό είναι το bottleneck ταχύτητας που η συγκεκριμένη τεχνολογία προσπαθεί να λύσει.

 

Θεωρείς ότι τα 128GB cache θα κάνουν την διαφορά; Κάποιος επαγγελματίας που χειρίζεται After Effects/ Premiere κλπ θα βάλει στην ξεφτίλα 128GB RAM ή ακόμα περισσότερα αν έχει Xeon Build.

 

Γιατί η RAM είναι volatile memory δηλαδή όταν κλείνεις το PC ότι είχες στην μνήμη της RAM χάνεται και θα πρέπει να ξαναφορτωθεί απο τον σκληρό στην RAM

 

Αυτό το μαραφέτι έχει nonvolatile μνήμη δηλαδή αν κλείσεις το ρεύμα θα συνεχίσει να έχει τα δεδομένα αποθηκευμένα και αναλαμβάνει να κάνει αυτή την διαδικασία πιο γρήγορη.

 

Αν φας BSOD τα 2-3min downtime είναι το λιγότερο που σε ενδιαφέρει. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που κάνει επαγγελματική εργασία (rendering, 3D modeling κλπ) να μην έχει SSD σαν main storage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To RamDrive ξέρεις τι είναι;

Υπάρχει από το DOS ως τεχνολογία...

Ξέρω και το RamDrive ξέρω και το Swap Memory. Και ram και σκληρός έχουν διαφορετικό ρόλο σε ένα σύστημα. Και τα δύο είναι μνήμες και έχουν την ικανότητα να λειτουργήσουν ως ram ή ώς δευτερεύουσα μνήμη. Ωστόσο η διαφορά είνα πως η ram χάνει τα δεδομένα της με την παύση τροφοδοσίας ρεύματος, ενώ ο δίσκος όχι. Αυτή η διαφορά είναι ουσιώδης εδώ. Επίσης μία ram είναι μικρή σε μέγεθος , οπότε το να έχεις μέγιστο 128GB με 400Ε (διόρθωση: στο skroutz 128GB ddr4 ram ξεκινάει από τα 1400Ε, οπότε ναι δεν βάζεις ραμ για να κάνεις πιο γρήγορο το σύστημα στο φόρτωμα, αλλα δίσκο) δεν είναι λύση για να κάνεις γρήγορο τον υπολογιστή σου, ειδικά στο θέμα των παιχνιδιών. Αυτό που καταλαβαίνω τουλάχιστον για τους cache SSD είναι πως κρατάνε αποθηκευμένα τα αρχεία που χρησιμοποιείς συχνά, ακόμα και όταν κλείσει το μηχάνημα, ώστε να είναι σε θέση να τα παρχουν στην ram με το άνοιγμα, και να γίνεται γρήγορος ο υπολογιστή.ς

Επεξ/σία από orfibous
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς ότι τα 128GB cache θα κάνουν την διαφορά; Κάποιος επαγγελματίας που χειρίζεται After Effects/ Premiere κλπ θα βάλει στην ξεφτίλα 128GB RAM ή ακόμα περισσότερα αν έχει Xeon Build.

 

Τι σχέση έχει αυτό το απόλυτα ειδικό σενάριο (η χρήση της ram ως cache απο εικονολήπτες που χρησιμοποιούν το premiere) Απο την χρήση της RAM γενικά στην πλειοψηφία των μηχανημάτων εκει έξω; 

 

Αναφέρθηκε πουθενά απο την Ιntel πως βγάλανε το συγκεκριμένο στικάκι για αυτην την ειδική κατηγορία χρηστών;

 

Αν φας BSOD τα 2-3min downtime είναι το λιγότερο που σε ενδιαφέρει. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που κάνει επαγγελματική εργασία (rendering, 3D modeling κλπ) να μην έχει SSD σαν main storage.

πάλι δεν ξέρω τι σχέση έχει το σενάριο του BSOD.... επειδή ανέφερα ότι η ραμ einai volatile και χάνει τα δεδομένα όταν δεν υπάρχει ρεύμα; εννοούσα απλό shutdown και boot... αυτό που γίνεται κάθε μέρα δηλαδή ή περίπου κάθε μέρα στα περισσότερα συστήματα.

 

Και πάλι ποιος σου είπε ότι αυτό το 50$ στικάκι απευθύνεται σε αυτούς τους επαγγελματίες που μόνο η μια απο της κάρτες τους θα κάνει 1000$

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, γιατί άλλωστε ποιος δεν θα πάρει σύστημα με Z270 κ.τ.λ. κομμάτια και θα βάλει έναν απλό μηχανικό δίσκο αντί για ssd για να απολαύσει τις ταχύτητες του optane. :rolleyes:

 

 

Επίσης,

This video sponsorded by Intel.

Includes paid promotion.

Ότι τι δηλαδή ο linus σήκωσε ψεύτικα αποτελέσματα επειδή τα πήρε;

 

Και ναι μπορεί ο χρήστης που λες να το κάνει για διάφορους λόγους καταρχήν μπορεί να έδωσε όλα τα λεφτά του σε κάρτα γραφικών μητρική και επεξεργαστή και να μην περισσεύουν για SSD...

 

Αλλά πάμε στο πιο απλό και γενικό ενας gamer συνήθως θα πάρει 1 SSD και αυτός θα ειναι το πολύ 512 GB (άσε που πολλοί μετά τα χρήματα που ξοδεύουν σε CPU/GPU δεν τους μένουν πολλά και παίρνουν πχ 128GB ή 256ΓΒ)

 

όταν το GTA V είναι κάπου στα 60GB τα windows αρχίζουν στα 20GB κτλ μπορείς να καταλάβεις ότι γρήγορα θα γεμίσει

 

γιαυτό παίρνει και έναν σκληρό στο 1TB ή μεγαλύτερο.

 

Ε με αυτό το στικάκι θα κάνει γρηγορότερη την χρήση αυτού του σκληρού.

 

Τέλος επειδή στο βίντεο το είχαν σε τέτοιο PC δεν σημαίνει πως μπαίνει μόνο σε τέτοιο ακριβό gaming σύστημα...

 

Και στην τελική αν δεν σου αρέσει μην το παίρνεις εγώ δεν παίζει να το πάρω αλλά άλλο αυτό και άλλο να το βγάζουμε άχρηστο και ανούσιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί εκεί στην Intel βγάζουν τεχνολογίες που ακόμα και ο μέσος χρήστης του insomnia καταλαβαίνει, όπως διαβάζω εδώ, ότι είναι για τα μπάζα. Ανούσιες, άχρηστες, αργές, κλπ, κλπ. Πάνε για κλείσιμο, τι άλλο να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς ότι τα 128GB cache θα κάνουν την διαφορά; Κάποιος επαγγελματίας που χειρίζεται After Effects/ Premiere κλπ θα βάλει στην ξεφτίλα 128GB RAM ή ακόμα περισσότερα αν έχει Xeon Build.

 

 

Αν φας BSOD τα 2-3min downtime είναι το λιγότερο που σε ενδιαφέρει. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που κάνει επαγγελματική εργασία (rendering, 3D modeling κλπ) να μην έχει SSD σαν main storage.

 

Δεν ξέρω γιατί κολλήσαμε στα επαγγελματικά σενάρια, μιλάμε για κάτι που κάνει 50 ευρώ. Ναι, για έναν επαγγελματία που θα ξοδέψει χιλιάδες ευρωπαίους στο PC του είναι παντελώς άχρηστο, συμφωνώ, πάμε παρακάτω.

 

Εμένα μου κάνει μια τεχνολογία για κάποιον που θέλει να αξιοποιήσει τον υπάρχοντα μηχανικό του δίσκο με τα ελάχιστα δυνατά χρήματα επειδή για Χ, Ψ λόγους δεν παίρνει SSD / Hybrid.

 

Όπως εγώ για παράδειγμα, όπου ένας SSD 128-256 θα μου ήταν σχεδόν άχρηστος με τόσο λίγο αποθηκευτικό χώρο και οτιδήποτε πιο πάνω είναι πανάκριβο, επομένως μένω με τον 2ΤΒ μηχανικό μου και βάζω και μια ωραία γρήγορη cache και ανεβάζω τις επιδόσεις του συστήματος με ελάχιστα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί κολλήσαμε στα επαγγελματικά σενάρια, μιλάμε για κάτι που κάνει 50 ευρώ. Ναι, για έναν επαγγελματία που θα ξοδέψει χιλιάδες ευρωπαίους στο PC του είναι παντελώς άχρηστο, συμφωνώ, πάμε παρακάτω.

 

Εμένα μου κάνει μια τεχνολογία για κάποιον που θέλει να αξιοποιήσει τον υπάρχοντα μηχανικό του δίσκο με τα ελάχιστα δυνατά χρήματα επειδή για Χ, Ψ λόγους δεν παίρνει SSD / Hybrid.

 

Όπως εγώ για παράδειγμα, όπου ένας SSD 128-256 θα μου ήταν σχεδόν άχρηστος με τόσο λίγο αποθηκευτικό χώρο και οτιδήποτε πιο πάνω είναι πανάκριβο, επομένως μένω με τον 2ΤΒ μηχανικό μου και βάζω και μια ωραία γρήγορη cache και ανεβάζω τις επιδόσεις του συστήματος με ελάχιστα χρήματα.

Θα παρεις Ζ270 board και επεξεργαστη Kaby Lake για να παιζει ο optane. Και δε θα παρεις εναν mnve για το m.2 slot ή εστω εναν καλο SSD, αλλα θα πας να παρεις αυτη τη μλκια θες να μου πεις?!

Παρε ενα 16gb USB3 stick καλυτερα και στο mycomputer δεξι click και enable readyboost. Και γλυτωνεις και ολη την αναβαθμιση!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα παρεις Ζ270 board και επεξεργαστη Kaby Lake για να παιζει ο optane. Και δε θα παρεις εναν mnve για το m.2 slot ή εστω εναν καλο SSD, αλλα θα πας να παρεις αυτη τη μλκια θες να μου πεις?!

Παρε ενα 16gb USB3 stick καλυτερα και στο mycomputer δεξι click και enable readyboost. Και γλυτωνεις και ολη την αναβαθμιση!

Ρε τι λες τώρα....καταρχήν η συγκεκριμένη μνήμη ειναι πιο γρήγορη και απο  nvme SSD ! και έχει πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και είναι σαφέστατα πιο φθηνή... αρα είναι πιο ιδανική λύση για cache 

 

Όσο για το στικάκι USB δεν το συζητώ κάν τι άσχετο σχόλιο που ήταν...

Επεξ/σία από Allotropicus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα στην συγκεκριμένη τεχνολογια είναι ότι χρειάζεται την υποστήριξη από προγραμμα που τρέχει σε συγκεκριμένο λειτουργικό. Αυτό την κάνει λίγο ασταθής ανάλογα με την λειτουργία του προγράμματος.

Λειτουργικά που έχουν εγγενώς την χρήση cache χωρίς την ύπαρξη κάποιου ιδιαίτερου προγράμματος είναι σαφώς πιο σταθερά και αποδοτικά. Αλλά η συζήτηση πάει μακριά και αφορά κάτι που η πλειοψηφία αγνοεί ή απεχθάνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...