Προς το περιεχόμενο

Στοματικη υγιεινη


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα ενα σφραγισμα σημερα (αρκετα βαθυ οπως ειπε ο οδοντιατρος μου). Γενικα εχω αρκετα σφραγισματα (καμια απονευρωση ευτυχως). Το θεμα ειναι οτι βουρτσιζω τα δοντια μου. Νημα μονο βαζω μια στο τοσο αλλα αποφασισα να βαζω συστηματικα απο σημερα. Μου ειπε οτι γενικα δεν εχω καλη παστα δοντιων, ειπε οτι η οδοντινη μου απλα φευγει για πλακα οταν βαζει τον τροχο, υπερβολικα ευκολα και οτι εχω γενικα μια ταση προς την τερηδονα, καπως ετσι. Ερωτηση προς τους οδοντιατρους της παρεας, τι μπορω να κανω περαν απο το νημα και την οδοντοβουρτσα; Πχ να κοψω τη ζαχαρη απο τον καφε; Να ελαττωσω τα γλυκα; Να βαζω στοματικο διαλυμα; Η τσιχλα βοηθαει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά μερικοί είστε άλλο πράγμα..

 

Γιατί άνθρωπε δεν ρώτησες τον ίδιο τον γιατρό σου και ρωτάς μέσα σε ένα φόρουμ τις απορίες σου; Ο μόνος κατάλληλος είναι ο γιατρός σου που ξέρει το ιστορικό σου, δηλ σε λιγο θα μας ζητάτε να κάνουμε και γνωμάτευση για εγκυμοσύνη μέσω πληκτρολογίου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά μερικοί είστε άλλο πράγμα..

 

Γιατί άνθρωπε δεν ρώτησες τον ίδιο τον γιατρό σου και ρωτάς μέσα σε ένα φόρουμ τις απορίες σου; Ο μόνος κατάλληλος είναι ο γιατρός σου που ξέρει το ιστορικό σου, δηλ σε λιγο θα μας ζητάτε να κάνουμε και γνωμάτευση για εγκυμοσύνη μέσω πληκτρολογίου.

 

Σε βρισκω υπερβολικο. Μου ειπε να βαζω νημα και σχολαστικο βουρτσισμα. Μου ηρθε ομως η απορια και ειπα να ρωτησω εδω να δω αν ξερει καποιος οδοντιατρος κατι παραπανω. Δε ζητησα να μου πουν τι παθηση εχω και να μου συνταγογραφησουν φαρμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βρισκω υπερβολικο. Μου ειπε να βαζω νημα και σχολαστικο βουρτσισμα. Μου ηρθε ομως η απορια και ειπα να ρωτησω εδω να δω αν ξερει καποιος οδοντιατρος κατι παραπανω. Δε ζητησα να μου πουν τι παθηση εχω και να μου συνταγογραφησουν φαρμακα.

Ότι σου είπε ο γιατρός σου λοιπόν που γνωρίζει για εσένα και την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι..

 

Οτι άλλο είναι περιττό και δεν ενδεικνύεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω σοβαρό θέμα με τα δόντια μου, μαλον θα χάσω 4 από κάτω, έχω τρομερή ουλίτιδα, είναι όλα θεόστραβα τώρα όσο άφορα το νήμα είναι μπελαλίδικο σε προτείνω φίλε μου κάθε 4 μήνες να κάνεις καθαρισμό, και εγώ έχω πολλά σφραγίσματα, αυτη την ώρα που γράφω να φανταστείς είχα πάει σε οδοντίατρο πριν 6 μερες  ο οποίος μου είπε θα με κάνει εκτωση 10Ε ποιο κάτω για καθαρισμό και με έκανε τέτοια ζημιά που έχει ανοίξει πληγή κοντά στο ούλο πίσω και πάει μέχρι τον λάρυγγα δεν μπορώ ούτε να καταπιώ καλά ούτε να ευχαριστηθώ το φαγητό, και για να γλιτώσω την αντιβιωση παιρνω στοματικο διαλυμα μηπως και φυγει αλλα γινεται χειροτερο οσο παει, δεν νομιζω να εχεις μεγαλυτερο προβλημα απο το δικο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω σοβαρό θέμα με τα δόντια μου, μαλον θα χάσω 4 από κάτω, έχω τρομερή ουλίτιδα, είναι όλα θεόστραβα τώρα όσο άφορα το νήμα είναι μπελαλίδικο σε προτείνω φίλε μου κάθε 4 μήνες να κάνεις καθαρισμό, και εγώ έχω πολλά σφραγίσματα, αυτη την ώρα που γράφω να φανταστείς είχα πάει σε οδοντίατρο πριν 6 μερες ο οποίος μου είπε θα με κάνει εκτωση 10Ε ποιο κάτω για καθαρισμό και με έκανε τέτοια ζημιά που έχει ανοίξει πληγή κοντά στο ούλο πίσω και πάει μέχρι τον λάρυγγα δεν μπορώ ούτε να καταπιώ καλά ούτε να ευχαριστηθώ το φαγητό, και για να γλιτώσω την αντιβιωση παιρνω στοματικο διαλυμα μηπως και φυγει αλλα γινεται χειροτερο οσο παει, δεν νομιζω να εχεις μεγαλυτερο προβλημα απο το δικο μου

εχω στραβα δοντια και ειναι μια χαρα αλλα αυτο προυποθετει νημα και μεσοδοντια βουρτσακια πχ tepe.και καθαρισμο ανα 4 5 μηνες το πολυ.και καθαρισμο σε περιοδοντολογο οχι σε οδοντιατρο διοτι υπαρχει διαφορα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης προϋποθέτει να κάνεις καθαρισμό σε σωστό γιατρό. Εγώ για χρόνια έκανα συνέχεια σε άχρηστους που δεν καθάριζαν κάτω αλλά όσα βλέπει η πεθερά μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις στοματικη υγιεινη ουτε ερωτα δε μπορεις να κανεις 

 

θα φας ενα φουσκο απο τη γυναικα 

 

εχει γινει αφορμη για διαζυγιο κιολας :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νημα ειναι απαραιτητο και για την υγεια των δοντιων αλλα και για την κακοσμια του στοματος.Ενα διαλυμα επισης μετα βοηθαει.Αν μπορεις να διαθεσεις κατι παραπανω αγοραζε τα chlorexil ειναι οτι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε εδειξε πως να βουρτσιζεσαι;

 

Θες μαλακη οδοντοβουρτσα, απαλες κινησεις στρογγυλεμενες.

 

Εγω πηγαινα σε μια παρα πολυ καλη οδοντιατρο, καθε εξι μηνες ηθελα, μετα εκλεισε. Τωρα πηγα σε καποιον αντρα ουτε σαν καινουργιος πελατης να με πει εχεις αυτα τα θεματα, ή ειναι καλα τ δοντια σου κλπ. Απλα με εκανε καθαρισμο γεμισα αιματα και εφυγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κακοσμια του στοματος περα απο τα αυτονοητα 2 βουρτσισματα την ημερα (αν ειναι εφικτο και τριτο μετα το μεσημεριανο ακομα καλυτερα), ενα καλο tip ειναι βουρτσισμα στην γλωσσα και κατω απο αυτην.

 

Οσοι δεν τα καταφερνουν ουτε με τα παραπανω, και δεδομενου οτι δεν εχουν αλλου ειδους θεματα που να προκαλουν τη δυσοσμια, τυπου στομαχικα, η τσιχλα μπορει να βελτιωσει την κατασταση για περιστασεις συναναστροφης με αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...