Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία κατάποσης χαπιού


OhMaGaad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Γενικά έχω θέμα, δεν μπορώ να καταπιώ χάπια εκτός αν είναι μικροσκοπικά (υπερβολικά). Το ντεπόν είναι μεγάλο για μένα δηλαδή, μόνο αναβράζον.

 

Πρέπει να λάβω για μία εβδομάδα μία αντιβιοτική αγωγή. Το χάπι είναι σε μορφή κάψουλας και είναι τεράστιο για να μπορέσω να το καταπιώ. Αν ανοίγω την κάψουλα και βάζω το περιεχόμενο της - σκόνη- σε ένα κουταλάκι με νερό και το καταπίνω έτσι, πέρα από την απίστευτη πίκρα που προκαλεί στο στόμα, δημιουργείται κάποιο πρόβλημα?
Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν θα έπρεπε να το παίρνω έτσι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι βραδείας αποδέσμευσης ίσως να μην είναι καλή ιδέα. Με λίγα λόγια αυτά είναι σχεδιασμένα ώστε η κάψουλα να διαλύεται σιγά σιγά ή/και μετά από ορισμένο χρόνο ώστε το φάρμακο να διοχετεύεται στον οργανισμό σταδιακά. Ίσως βέβαια κάνω και λάθος.

Γενικά κι εγώ είχα αυτό το θέμα μέχρι που κάθησα και σκέφτηκα πως, κλάιν, όταν μασαμπουκώνω σουβλάκια ή μπέργκερ το μέγεθος της μπουκιάς είναι υπερδεκαπλάσιο. Καταλαβαίνω τη φοβία, εκτός αν συντρέχουν άλλοι λόγοι, αλλά δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε φοβίζει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι βραδείας αποδέσμευσης ίσως να μην είναι καλή ιδέα. Με λίγα λόγια αυτά είναι σχεδιασμένα ώστε η κάψουλα να διαλύεται σιγά σιγά ή/και μετά από ορισμένο χρόνο ώστε το φάρμακο να διοχετεύεται στον οργανισμό σταδιακά. Ίσως βέβαια κάνω και λάθος.

 

Γενικά κι εγώ είχα αυτό το θέμα μέχρι που κάθησα και σκέφτηκα πως, κλάιν, όταν μασαμπουκώνω σουβλάκια ή μπέργκερ το μέγεθος της μπουκιάς είναι υπερδεκαπλάσιο. Καταλαβαίνω τη φοβία, εκτός αν συντρέχουν άλλοι λόγοι, αλλά δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε φοβίζει :)

Κάπου το διάβασα και αυτό, ότι δηλαδή πρέπει να διαλύεται στο στομάχι.

 

Γενικά είναι στο μυαλό καθαρά το ξέρω. Αυτή τη σκέψη κάνω κι εγώ με τα μπέργκερ και τα σουβλάκια που τα καταπίνω σχεδόν αμάσητα :P αλλά με το χάπι δυσκολεύομαι πολύ.

 

Πάντως τις 2 πρώτες δόσεις τις ήπια με τον τρόπο που περιέγραψα. Αν κρίνω από την τρομερή πίκρα, αλλά και από το ελαφρύ κάψιμο στο λαιμό που νιώθω έως και κανένα τέταρτο μετά, μάλλον δεν είναι καλή ιδέα..

 

Το φάρμακο είναι το Flagyl για τους γνώστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί οπως λεει και ο φιλος, να ειναι βραδειας αποδεσμευσης οποτε να πρεπει να διαλυθεί στο εντερο και οχι στο στομαχι. Καλυτερα να παρεις ενα τηλεφωνο το γιατρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Γενικά έχω θέμα, δεν μπορώ να καταπιώ χάπια εκτός αν είναι μικροσκοπικά (υπερβολικά). Το ντεπόν είναι μεγάλο για μένα δηλαδή, μόνο αναβράζον.

 

Πρέπει να λάβω για μία εβδομάδα μία αντιβιοτική αγωγή. Το χάπι είναι σε μορφή κάψουλας και είναι τεράστιο για να μπορέσω να το καταπιώ. Αν ανοίγω την κάψουλα και βάζω το περιεχόμενο της - σκόνη- σε ένα κουταλάκι με νερό και το καταπίνω έτσι, πέρα από την απίστευτη πίκρα που προκαλεί στο στόμα, δημιουργείται κάποιο πρόβλημα?

Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν θα έπρεπε να το παίρνω έτσι? 

 

 

Διάβασες καλά το χαρτάκι που είναι μέσα; Μήπως είναι υπόθετο;  

  • Like 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε την κάψουλα σε μια κουταλιά γιαούρτι με μέλι (που έτσι και αλλιώς δεν το μασάς) και κατάπιε το όλο μαζί.

Καλή ιδέα, θα το δοκιμάσω. Πρέπει όμως να μην αισθανθώ το χάπι στο στόμα μου γιατί αυτό είναι που με σταματά. Αλλιώς είναι το ίδιο με το νερό. Ούτε αυτό το μασάω αλλά μόλις ακουμπήσει το χάπι σε μέρος του στόματος μου και αντιληφθώ την ύπαρξη του σταματάω.

 

Πάντως από ότι καταλαβαίνω, πρέπει να το καταπολεμήσω και να το καταπιώ. Αυτό θα κάνω στην επόμενη προσπάθεια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο, δεν έχει σχέση με το ότι δεν το μασάς. Απλά το γιαούρτι όσο μεγάλη μπουκιά και να χώσεις στο στόμα θα γλιστρήσει εύκολα προς τα κάτω. Ε κάπου εκεί μέσα θα υπάρχει και το χάπι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε φίλε τι μου θύμισες...Ως και έφηβος, είχα το ίδιο θέμα. Έλιωνα μέχρι και τα χάπια που ήταν για τις ναυτίες στα ταξίδια, κάτι κίτρινα μικρά...Πιο πικρά δεν πρέπει να υπάρχουν!

Ανάμεσα σε ψωμί και το καταπίνεις με τη μία και νερό μπόλικο στο καπάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ιδιο προβλημα αγαπητε TS οποτε θα σου πω τον δικο μου τροπο:

 

Step 1: γεμιζουμε ενα ποτηρι νερο.

Step 2: βαζουμε νερο στο στομα (οχι να μπουκωθουμε τελειως)

Step 3: γερνουμε το κεφαλι προς τα πισω σαν να'μαστε κοτες ή σαν να ετοιμαζομαστε για γαργάρες.

Step 4: ανοιγουμε το στομα και πεταμε μεσα το χαπι.

Step 5: παραμενουμε στην ιδια σταση και καταπινουμε το χαπι.

 

(Πρεπει να τα ξαναειχα γραψει σε αλλο θρεντ αυτα ε! Τεσπα, σε μενα δουλευει μια χαρα ετσι και ας κοροϊδεύουν οι γυρω μου.)

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...