Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία κατάποσης χαπιού


OhMaGaad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει τα κατάφερα τελικά.

 

Βίντεο κλήση την κοπέλα μου ώστε αν πάει κάτι στραβά να ενημερώσει :P :P και απλά το τοποθέτησα έτσι ώστε να επιπλέει στο νερό και να μην το νιώθω στο στόμα μου και φλαπ κατέβηκε.

Έχω ακόμα να πάρω 21 φορές οπότε ελπίζω να το συνηθίσω και να μην αγχώνομαι κάθε φορά.

 

Δεν δοκίμασα το κόλπο "σαν τις κότες" τελικά γιατί έτσι νομίζω θα το ένιωθα πιο πολύ, αφού σαν να στενεύει το πέρασμα (λαιμός).

 

(Εντωμεταξύ κάποιος που δεν έχει διαβάσει ούτε τον τίτλο, ούτε τα προηγούμενα σχόλια του νήματος και δεν ξέρει περί τίνος πρόκειται, και διαβάσει αυτό μου το ποστ, εύκολα με περνάει για καμιά ξεφωνημένη που μπέρδεψε τα φόρουμ και μπήκε να ζητήσει συμβουλές για π@@ες :P :P )

μπα, μαλλον για κατι πολυ χειροτερο θα σε περασουν..

 

αφου δε φωναξες και τη μανουλα να σου κραταει το χερακι οσο η κοπελα σου σου σε εμψυχωνε μεσω βιντεοκλησης, εχοντας παραλληλα ενα topic ανοιχτο στο insomnia για επιπλεον υποστηριξη στη τιτανοτεραστια προσπαθεια να καταπιεις ενα...χαπι, παλι καλα...

 

edit: για Παρασκευης θεμα θα ηταν καλη προσπαθεια παντως, στο δινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπα, μαλλον για κατι πολυ χειροτερο θα σε περασουν..

 

αφου δε φωναξες και τη μανουλα να σου κραταει το χερακι οσο η κοπελα σου σου σε εμψυχωνε μεσω βιντεοκλησης, εχοντας παραλληλα ενα topic ανοιχτο στο insomnia για επιπλεον υποστηριξη στη τιτανοτεραστια προσπαθεια να καταπιεις ενα...χαπι, παλι καλα...

 

edit: για Παρασκευης θεμα θα ηταν καλη προσπαθεια παντως, στο δινω.

Μπράβο μεγάλε είσαι μάγκας. Με κατατρόπωσες.

 

Btw το θέμα άνοιξε όχι για να βρω τρόπους για να το καταπιώ, που ευτυχώς τελικά προς τα εκεί πήγε, αλλά για να ρωτήσω τις επιπτώσεις - αν υπάρχουν - του να αδειάζω το περιεχόμενο της κάψουλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα, μαλλον για κατι πολυ χειροτερο θα σε περασουν..

 

αφου δε φωναξες και τη μανουλα να σου κραταει το χερακι οσο η κοπελα σου σου σε εμψυχωνε μεσω βιντεοκλησης, εχοντας παραλληλα ενα topic ανοιχτο στο insomnia για επιπλεον υποστηριξη στη τιτανοτεραστια προσπαθεια να καταπιεις ενα...χαπι, παλι καλα...

 

edit: για Παρασκευης θεμα θα ηταν καλη προσπαθεια παντως, στο δινω.

εσυ καταπινεις ευκολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια.μπουκια ψωμί που το έχεις μασήσει ήδη και το έχεις στο στόμα βάζεις το χάπι και το καταπίνεις εγώ αυτό κανω

 

Έτσι τα δίνω κι εγώ στο σκύλο μου :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, και επειδή κάθε χειμώνα παίρνω τουλάχιστον 2 φορές (έχει τύχει να πα΄ρω και έξι φορές) αντιβίωση (augmentin 1000ara) την σπάω και τη διαλύω σε ένα ποτήρι με νερό, ως τώρα δεν έχω πάθει κάτι ? να ανησυχώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλησπέρα.

 

Γενικά έχω θέμα, δεν μπορώ να καταπιώ χάπια εκτός αν είναι μικροσκοπικά (υπερβολικά). Το ντεπόν είναι μεγάλο για μένα δηλαδή, μόνο αναβράζον.

 

Πρέπει να λάβω για μία εβδομάδα μία αντιβιοτική αγωγή. Το χάπι είναι σε μορφή κάψουλας και είναι τεράστιο για να μπορέσω να το καταπιώ. Αν ανοίγω την κάψουλα και βάζω το περιεχόμενο της - σκόνη- σε ένα κουταλάκι με νερό και το καταπίνω έτσι, πέρα από την απίστευτη πίκρα που προκαλεί στο στόμα, δημιουργείται κάποιο πρόβλημα?

Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν θα έπρεπε να το παίρνω έτσι? 

 

Το είχα αυτό το θέμα από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου και μέχρι πριν 2 χρόνια... Το ξεπέρασα ξαφνικά και στο άσχετο χωρίς κάποια συγκεκριμένη αφορμή! Συνήθως όταν έπρεπε να πάρω χάπι, εξαφανιζόμουν για να μη με βλέπουν και γελάνε μιας και χαλούσα το μισό κουτί με τις διάφορες προσπάθειες. 

 

Πάντως απο τη στιγμή που είναι ψυχολογικό, μόνο εσύ μπορείς να το ξεπεράσεις. :)

 

Τα χάπια και οι κάψουλες ΔΕΝ πρέπει σε καμία περίπτωση να διαλύονται στο στόμα και μπορεί να γίνουν επικίνδυνα για την υγεία μιας και οι δραστικές ουσίες είναι σχεδιασμένες να απελευθερώνονται σε διάφορα σημεία ανάλογα με το φάρμακο...

 

Πλεον μπορώ και καταπίνω ακόμη και τις κάψουλες Geriatric (βιταμίνες), που τις θεωρώ τον εφιάλτη όποιου έχει πρόβλημα κατάποσης! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα αυτό το θέμα από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου και μέχρι πριν 2 χρόνια... Το ξεπέρασα ξαφνικά και στο άσχετο χωρίς κάποια συγκεκριμένη αφορμή! Συνήθως όταν έπρεπε να πάρω χάπι, εξαφανιζόμουν για να μη με βλέπουν και γελάνε μιας και χαλούσα το μισό κουτί με τις διάφορες προσπάθειες. 

 

Πάντως απο τη στιγμή που είναι ψυχολογικό, μόνο εσύ μπορείς να το ξεπεράσεις. :)

 

Τα χάπια και οι κάψουλες ΔΕΝ πρέπει σε καμία περίπτωση να διαλύονται στο στόμα και μπορεί να γίνουν επικίνδυνα για την υγεία μιας και οι δραστικές ουσίες είναι σχεδιασμένες να απελευθερώνονται σε διάφορα σημεία ανάλογα με το φάρμακο...

 

Πλεον μπορώ και καταπίνω ακόμη και τις κάψουλες Geriatric (βιταμίνες), που τις θεωρώ τον εφιάλτη όποιου έχει πρόβλημα κατάποσης! :P

Λογικά, τα χάπια τύπου ντεπόν (που δεν έχουν δηλαδή σκόνη μέσα σε κάψουλα), ίσως δεν έχει σημασία αν διαλυθούν στο στόμα.

Ειδικά τα ponstan όποτε έπρεπε να πάρω, τα μασάω 1-2 φορές (σπάζοντας τα σε 2-3 κομμάτια στο στόμα). Αν ήταν τέτοιου είδους χάπι και αυτό που πρέπει να παίρνω τώρα δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να ανησυχώ, απλά θα μασούσα :P

Αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη, καθώς μπορεί να λέω και αρλούμπες, αλλά από τη στιγμή που το πονστάν για παράδειγμα, αν το κόψεις στη μέση έιναι ακριβώς το ίδιο και εσωτερικά με το εξωτερικό, δεν βλέπω γιατί δεν θα μπορούσε κάποιος να το κόψει στη μέση και να το πιει.

 

Μέχρι στιγμής πάντως απλά παίρνω βαθιά ανάσα και τα καταπίνω με νερό. Έχω άλλα 21 μπροστα μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντα τα καταπίνω χωρίς νερό χωρίς θέμα. Μαζεύεις λίγο σάλιο στο στόμα και όταν είναι να καταπιείς περνεις το χάπι και κατεβαίνει μόνο του. Μετά πίνεις νερό κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντα τα καταπίνω χωρίς νερό χωρίς θέμα. Μαζεύεις λίγο σάλιο στο στόμα και όταν είναι να καταπιείς περνεις το χάπι και κατεβαίνει μόνο του. Μετά πίνεις νερό κανονικά.

πινεις νερο μετα για να στειλει το χαπι στο στομαχι γιατι εχει φρακαρει καπου στην μεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πινεις νερο μετα για να στειλει το χαπι στο στομαχι γιατι εχει φρακαρει καπου στην μεση

Χαχαχα όχι ποτέ δεν είχα θέμα να κατεβάσω χάπι χωρίς νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χάπια και οι κάψουλες ΔΕΝ πρέπει σε καμία περίπτωση να διαλύονται στο στόμα

 

Aνάλογα. Είναι πολλά που μπορείς να τα διαλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λογικά, τα χάπια τύπου ντεπόν (που δεν έχουν δηλαδή σκόνη μέσα σε κάψουλα), ίσως δεν έχει σημασία αν διαλυθούν στο στόμα.

Ειδικά τα ponstan όποτε έπρεπε να πάρω, τα μασάω 1-2 φορές (σπάζοντας τα σε 2-3 κομμάτια στο στόμα). Αν ήταν τέτοιου είδους χάπι και αυτό που πρέπει να παίρνω τώρα δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να ανησυχώ, απλά θα μασούσα :P

Αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη, καθώς μπορεί να λέω και αρλούμπες, αλλά από τη στιγμή που το πονστάν για παράδειγμα, αν το κόψεις στη μέση έιναι ακριβώς το ίδιο και εσωτερικά με το εξωτερικό, δεν βλέπω γιατί δεν θα μπορούσε κάποιος να το κόψει στη μέση και να το πιει.

 

Μέχρι στιγμής πάντως απλά παίρνω βαθιά ανάσα και τα καταπίνω με νερό. Έχω άλλα 21 μπροστα μου :P

 

Υπάρχουν και χάπια που δεν είναι κάψουλες και διαλύονται ελεγχόμενα στο σώμα (έχουν διάφορες επιστρώσεις). Σε κάθε περίπτωση ο γιατρός ή ο φαρμακοποιός μπορεί να απαντήσει υπεύθυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Γενικά έχω θέμα, δεν μπορώ να καταπιώ χάπια εκτός αν είναι μικροσκοπικά (υπερβολικά). Το ντεπόν είναι μεγάλο για μένα δηλαδή, μόνο αναβράζον.

 

Πρέπει να λάβω για μία εβδομάδα μία αντιβιοτική αγωγή. Το χάπι είναι σε μορφή κάψουλας και είναι τεράστιο για να μπορέσω να το καταπιώ. Αν ανοίγω την κάψουλα και βάζω το περιεχόμενο της - σκόνη- σε ένα κουταλάκι με νερό και το καταπίνω έτσι, πέρα από την απίστευτη πίκρα που προκαλεί στο στόμα, δημιουργείται κάποιο πρόβλημα?

Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν θα έπρεπε να το παίρνω έτσι? 

Ναι δεν κάνει να το πάρεις έτσι επειδή η αντιβίωση πάει απότομα στο στομάχι με αποτέλεσμα να ισοδυναμεί με υπερδοσολογία.

Μίλα με το γιατρό σου να σου αλλάξει την αγωγή. Υπάρχουν κάποιες αντιβιώσεις σε χάπια που μπορούν να διαλυθούν σε νερό και να είναι εξίσου αποτελεσματικές για παράδειγμα η Augmentin. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...