Προς το περιεχόμενο

Μετά από 1208 ημέρες, η Apple αναβαθμίζει το Mac Pro και υπόσχεται αρθρωτό σχεδιασμό και νέα οθόνη το 2018


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέω εγώ.

Είναι η αίσθηση που έχω αποκομίσει παρακολουθώντας τα πράγματα τα τελευταία 30 χρόνια.

3ds max

 

https://www.reddit.com/r/Filmmakers/comments/4mi7tg/do_filmmakers_prefer_macs_or_pcs/

 

Δεν είναι μόνο δικιά σου η αίσθηση, ισχύει, τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερες εταιρίες κάνουν την μεταφορά από MAC OS σε Windows PC (ας μου επιτραπεί να πω 60/40), θέλω να πιστεύω πως αυτό το ρεύμα ξεκίνησε αφότου η Apple άλλαξε αρχιτεκτονική από RiSK σε x86 με αποτέλεσμα όλο και περισσότερα "ελιτιστικά" προγράμματα να κάνουν την εμφάνιση τους και στα Windows. Έκτοτε είναι δύσκολο να βρεις πρόγραμμα που να μην υπάρχει και στις δυο πλατφόρμες (κάποιες φορές πλέον ακόμη και για Linux) -πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις, μιλάω για το σύνολο-. Αλλά, ακόμη βγαίνουν προγράμματα που έχουν γραφτεί εξ' ολοκλήρου για το πρώτο και η εταιρία αρνείται πεισματικά να κάνει την μεταφορά του κώδικα στα μέτρα των windows (βλ, https://www.sketchapp.com/, εργαλείο!).

Κακά τα ψέμματα η ομορφιά πουλάει, και όταν έχεις διδαχτεί/εκπαιδευτεί να ψάχνεις την ομορφιά και την συμμετρία του golden ratio παντού γύρο σου (βλ, φωτογράφοι, σχεδιαστές, κινηματογραφιστές) είναι δύσκολο να μην πάρεις Apple προϊόντα, όταν το budget σου είναι "μεγάλο" -αντικειμενικά- τότε το VFM (abbr. Value For Money) δεν είναι λόγος να σε πείσει να αγοράσεις κάτι που με λιγότερα χρήματα θα σου προσφέρει στατιστικά περισσότερα -όσον αφορά την ωμή δύναμη τέλος πάντων-, δεν θυμάμαι ποιος το είχε πει αλλά όταν κάτι σου αρέσει πολύ ασχολείσαι με αυτό περισσότερο.

Είμαι χρήστης linux για επτά χρόνια τώρα, πάντα θα γυρνάω στην ιδέα της αγοράς ενός mac, και τώρα τελευταία στην αγορά ενός surface book... Αλλά όσο "καλύτερο" specολαγνικά και να είναι το δεύτερο, δεν θα περιέχει ποτέ το "πακέτο" του πρώτου.

 

* Ένα λειτουργικό που είναι κομμένο και ραμμένο για το hardware που αγοράζεις.

* Ένα μεγάλο σύνολο υπηρεσιών/συσκευών (βλ, store, music, series, movies, pages, phone, watch, tv, etc).

* To continuity με όλα τα παραπάνω.

* +++ (νομίζω ξέφυγα από το θέμα)

 

Δεν νομίζω ποτέ πως υπό τις τωρινές συνθήκες θα κάνω μετάβαση σε κάποιο από τα δυο στρατόπεδα, όταν θα το κάνω όμως κακά τα ψέμματα θα "μπω με τα μπούνια", έχω και ένα μικρό OCD όσον αφορά το σύνολο των υπηρεσιών/συσκευών μου να προέρχονται όσο το δυνατόν γίνεται από τον ίδιο κατασκευαστή.

 

Πίσω στο θέμα τώρα, δεν βλέπω τον λόγο κάποια εταιρία να μην επενδύσει σε windows όσον αφορά την τρέχουσα κατάσταση των πραγμάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλά να εκφράσω μια απορία.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που οι προαναφερθέντες επαγγελματίες ανήκουν πάντα - σε σπεκομαχίες και κομπιουτερομαχίες - σε μερικές πολύ συγκεκριμένες κατηγορίες και που γίνεται πάντα αναφορά σε 2-3 προγράμματα π.χ. Final Cut και Logic Pro; Δηλαδή είναι μόνο όσοι επεξεργάζονται μουσική, φωτογραφίες και βίντεο;

 

Τα επαγγέλματα απ' όσο γνωρίζω δεν σταματάνε εκεί. Είναι κάτι που δεν τιμάει ούτε τους χρήστες του ενός συστήματος, δηλαδή το να επαναλαμβάνονται με τα ίδια επιχειρήματα για τα ίδια πάντα προγράμματα, αλλά ούτε και τους χρήστες της άλλης μεριάς να καμαρώνουν μόνο για τις gaming δυνατότητές τους.

 

Υπάρχουν τόσα επαγγέλματα με αντίστοιχα προγράμματα στο κάθε σύστημα, αλλά δεν βλέπω ποτέ να γίνεται λόγος για άλλα επαγγέλματα πέρα από τα παραπάνω. Π.χ. δεν έχει τύχει να δω κάποιον να αναφέρει εμπειρίες από χρήστες αρχιτέκτονες με AutoCAD.

 

Να αρχίσω δηλαδή να πιστεύω ότι όλοι οι χρήστες του ενός συστήματος είναι dj και youtubers και του άλλου gamers;

 

Στο θέμα μας, αν και δεν θα αγόραζα το παραπάνω μηχάνημα (τον latest Mac δηλαδή) μπορώ να πω ότι εκείνο το design του κουτιού μου άρεσε αρκετά. Unpopular opinion ίσως?

 

Οτιδήποτε φουτουριστικό είναι καλοδεχούμενο.

 

Δεν βλέπω την ώρα που θα ξεφύγουμε τελείως από τους standard Mid Towers ("ATX" cases) επειδή ο πλαϊνός χώρος για τα αποθηκευτικά και οπτικά μέσα θα είναι πλέον αχρείαστος για την πλειοψηφία του καταναλωτικού κοινού μιας και δεν θα χρειαζόμαστε τα οπτικά μέσα και μιας και όλα μας τα εσωτερικά αποθηκευτικά μέσα θα κουμπώνουν πάνω στην motherboard.

 

Και έλλειψη πλαϊνού χώρου σημαίνει και λιγότερα καλώδια τροφοδοσίας.

Μα ο συγκεκριμένος υπολογιστής απευθύνετε ανέκαθεν σε συγκεκριμένους επαγγελματίες, διάβασες πουθενά στο σχόλιο μου ότι επαγγελματίες είναι μόνο ο προγραμματιστής, ο παραγωγός ταινιών και μουσικής; Επίσης ξεχνάς το βασικότερο, ότι παίζει και ρόλο το λειτουργικό σύστημα. Δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι ο σημερινός Mac Pro είναι καλύτερη επιλογή από ένα High End PC. Περιμένω όπως και πολλοί άλλοι τον καινούργιο ανανεωμένο αρθρωτό που υπόσχονται. Όσο για τα επαγγέλματα, σαφώς και υπάρχουν πολλά και διάφορα επαγγέλματα και σαφώς ένας που δουλεύει με CAD θα προτιμήσει ένα Windows PC. Όσο για τα εναλλακτικά προγράμματα, δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση, λόγω κόστους, Plugin και διαφόρων άλλων λόγων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστειο (και τραγικο) ειναι οτι ακομα υπαρχουν ατομα που νομιζουν οτι τα mac ειναι για επαγγελματιες.

 

Στις 100% των περιπτωσεων αυτοι που τα λενε αυτα φυσικα δεν ειναι επαγγελματιες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστειο (και τραγικο) ειναι οτι ακομα υπαρχουν ατομα που νομιζουν οτι τα mac δεν ειναι για επαγγελματιες.

 

Στις 100% των περιπτωσεων αυτοι που τα λενε αυτα φυσικα δεν ειναι επαγγελματιες.

Fixed. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους η Apple κατάλαβε ότι το Mac Pro δεν ανήκει στην κατηγορία smartphones και tablets με μέσο όρο ζωής 1-2 χρόνια.

 

Ο επαγγελματίας θέλει πάνω απ' όλα ευελιξία και δεν κοιτάζει να αντικαταστήσει ολόκληρη τη συσκευή για να πάει σε εντελώς καινούργια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βγήκε η Apple και ζήτησε συγνώμη από το κόσμο για το Mac pro, η ίδια το αναγνώρισε σαν αποτυχία ακόμα και αν πέρασαν τόσα χρόνια και βλέπεις τα fanboy να υποστηρίζουν μέχρι τέλους. Η Apple πίστευε πως οι κάρτες γραφικών θα γίνουν μικρότερες, και ότι με δύο θα κάνεις τη δουλειά σου. Για αυτό και ο σχεδιασμός. Η αγορά δεν πήγε όμως προς τα εκεί, απέτυχε. Για αυτό και αλλάζει σχεδιασμό στο επόμενο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βγήκε η Apple και ζήτησε συγνώμη από το κόσμο για το Mac pro, η ίδια το αναγνώρισε σαν αποτυχία ακόμα και αν πέρασαν τόσα χρόνια και βλέπεις τα fanboy να υποστηρίζουν μέχρι τέλους. Η Apple πίστευε πως οι κάρτες γραφικών θα γίνουν μικρότερες, και ότι με δύο θα κάνεις τη δουλειά σου. Για αυτό και ο σχεδιασμός. Η αγορά δεν πήγε όμως προς τα εκεί, απέτυχε. Για αυτό και αλλάζει σχεδιασμό στο επόμενο.

This was the beast, ο κουβάς μπροστά του ....

macpro-1.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι είναι αστείο; Να βλέπεις Macbook Pro να κάνει render πολύ πιο γρήγορα από ένα custom dekstop που κοστίζει πολύ παραπάνω λόγο του ότι το αντίστοιχο software σε Mac OS τρέχει πολύ πιο γρήγορα. Τώρα αν εσύ παίρνεις σταθερό για να τρέχεις benchmarks όλη μέρα τότε όντως έχεις δίκιο.

Συγγνωμη αλλα δεν αντεξα

 

Ασχολουμαι αρκετα με το Adobe premiere pro, σε ενα pc με amd fx 8320 @ 4.8Ghz και χωρις καν επαγγελματικη καρτα γραφικων τυπου Fire Pro ή Quadro αλλα μια ταπεινη Rx480 ( πιο πριν ειχα 7870)

Το μηχανημα μου σκοτωνει στο premiere,κανει render σε 264 1080p 50Mbps γρηγοροτερα απο realtime σε single pass και σε variable bitrate 2pass στο διπλασιο χρονο.

μιλαμε για επεξεργαστη 5ετιας.

 

Δωσε μου ενα λογο να παει καποιος να παρει ενα τετοιο μηχανημα σαν αυτον το κουβα της apple.

Ωραια τα λαπτοπ δε λεω, αλλα αυτο το πραμα μονο workstation δεν ειναι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι είναι αστείο; Να βλέπεις Macbook Pro να κάνει render πολύ πιο γρήγορα από ένα custom dekstop που κοστίζει πολύ παραπάνω λόγο του ότι το αντίστοιχο software σε Mac OS τρέχει πολύ πιο γρήγορα. Τώρα αν εσύ παίρνεις σταθερό για να τρέχεις benchmarks όλη μέρα τότε όντως έχεις δίκιο.

 

Ελεϊνότατο  ψέμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

This was the beast, ο κουβάς μπροστά του ....

macpro-1.png

 

Πάει καιρός (2007) που είχαμε ένα στη δουλειά κυρίως για demo μαζί με κάτι συστήματα ψηφιακών εκτυπώσεων που δίναμε τότε. Μετά άλλαξαν τα πράγματα, κάναμε άλλα και μας έλλειπε ένα αθόρυβος server -μιας και το rack είναι δίπλα σε ένα γραφείο.... με τα πολλά είχα τη φαεινή να τον δοκιμάσω, έβαλα τρεις SSD, πρόσθεσα μνήμη, έβγαλα ένα ράφι από το rack και το έβαλα όρθιο..., και προφανώς αντικατέστησα το MacOS... Το μηχανάκι τρέχει αδιάλλειπτα (κυρίως SQL & app server) και υπηρετεί μία μικρή ομάδα 5 ατόμων εδώ και 3 χρόνια... και είναι 10 ετών... και δεν α κ ο ύ γ ε τ α ι κιχ στον χώρο... Είναι μακράν ο καλύτερος server που είχα ποτέ -και έχω δοκιμάσει αρκετούς-... Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν ότι έπρεπε να περάσω το λειτουργικό από το Super Drive, γιατί το bios δεν παίζει με USB!

 

Αυτά για την ποιότητα κατασκευής των MacPro...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συνέντευξη σε (1) επιλεγμένα μέσα και (2) δημοσιογράφους,

Ελεύθερη μετάφραση:

 

1. aapl fansites

2. fanboy journalist wannabes

 

Θυμίζει αντίστοιχα events για κάτι άπατα προϊόντα τύπου xserve και OSX Server.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δουλέψει με όλα τα Mac Pro, σε editing και Post production θα έλεγα πως όλα είναι θέμα γούστου και βολέματος, αν εξαιρέσουμε κάποια προγράμματα που είναι αποκλειστικά στις πλατφόρμες.

Πάντα με βόλευαν τα PC, δεν μου άρεσαν ποτέ τα Mac. Δεν μου ταιράζουν βρε παιδί μου...

Όσο αφορά τις επιδόσεις, πάνω κάτω ίδιες ΗΤΑΝ. Τα τελευταία Mac Pro όμως είναι τεσσάρων ετών μηχανήματα και αυτό φαίνεται. Το τωρινό μου PC, απλά τους κάνει πλάκα (HP Z840).

To design τους μόνο προβλήματα συμβατότητας και επεκτασιμότητας δημιουργούσε. Όμορφα; Αδιάφορο, μιας και είναι στο rack στο computer room. Αλλά... χάθηκε να β΄λουν ένα Power led να φαίνεται αν είναι ανοιχτά ή κλειστά; Έλεος!

Hint: Πριν μήνες, όταν ψάχναμε νέο workstation στην τωρινή μου δουλειά, σκεφτήκαμε και τα mac Pro. Μέχρι που από τα κεντρικά μας ήρθε ένα ξερό "No" γιατί πλέον δεν αγοράζουν μηνχανήματα της Apple. Και μιλάμε για πολυεθνική με 20000 υπαλλήλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα του video editing είναι γνωστό ότι η Adobe το έχει κάνει χωνί το premiere μιας και δεν αξιοποιεί πλήρως/σωστά όλους τους πυρήνες.

Πιστεύω το κράξιμο που τρώει από γνωστούς youtubers να φέρει αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...