Προς το περιεχόμενο

Μετά από 1208 ημέρες, η Apple αναβαθμίζει το Mac Pro και υπόσχεται αρθρωτό σχεδιασμό και νέα οθόνη το 2018


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη γελάτε , υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγοράζουν προϊόντα της Apple .

Δεν ειναι ολα το ιδιο.

 

Τα λαπτοπ της ειναι καλα, αυτα τα παραδεχομαι.

Τα κινητα αν και τα απεχθανομαι ειναι καλα, αλλα παλι δε θα επαιρνα ποτε κατι τετοιο

τα ταμπλετ (οπως και ολα τα ταμπλετ γενικα) τα θεωρω αχρηστα

 

αλλα αυτο το πραμα που ειναι ενας κουβας, δεν ειναι workstation, ουτε καν για htpc δεν θα το παιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tα εχει παρατησει σε αυτον τον τομεα η aapl. Αφου απο τα "mobile" ζει και καλα κανει (iphone/ipad/macbook)

Απλα τα πραγματα καποτε ειχε τρομερα workstation δειτε του 2002 με 2 cpu motorola και 8 slots για ddr2. Εσπερνε και κοστιζε οσο 1 νεφρο σε μαυρη αγορα.

Τωρα τι να ανταγωνιστει; Καθε μερα ολο και πιο γρηγορα βγαινουν.

Mobile πλατοφορμες και αγιος ο θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω κάποιος λογικός άνθρωπος μετά από 4 χρόνια να δώσει τα λεφτά για να πάρει τον κουβά.

Δεν είναι θέμα λογικής, είναι θέμα αναγκαιότητας.

 

Ένας επαγγελματίας δε μπορεί να γίνει έρμαιο στα καπρίτσια και τις κωλυσιεργίες της aapl όταν μπαίνει στη μέση το ζήτημα της εργασίας. Πρέπει να μπορεί να κάνει τη δουλειά του, γι' αυτό θα τους παρατήσει και θα πάει αλλού. Δεν έχει την ευχέρεια να περιμένει μέχρι του χρόνου για να δει τι και πώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι. Τρως τα μούτρα σου με τις βλακείες και βάζεις μυαλό. Είχες όλα τα studio παραγωγής μουσικής με MAC Pro και έβγαλες μια αηδία και τα έχασες. Κατάλαβες ότι ο επαγγελματίας δεν έχει καμία διάθεση να αγοράζει κάθε χρόνο καινούργιο υπολογιστή αλλά προτιμάει να τον αναβαθμίσει όταν χρειάζεται. Άρχισε πάλι να σου κόβει; Θα φανεί το 2018.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φημες λενε με macosx παιρνεις +64GB ram, +16 cores cpu, +4096 stream processors gpu, μονο απο το λειτουργικο. 

 

Noobades με τα PC σπεκολαγνοι η apple σαν γλενταει και χωρις cpu πανω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πισι εχω αλλα .. οτι και να λετε τα μακ ειναι πιο γρηγορα σε πολλες εφαρμογες τοχω δει με τα ματια μου μεγαλη διαφορα ειδικα οταν το hardware ειναι παρομοιο καπως 

 

ακομα και στο youtube me i5 το μακ παιζει 4κ αμεσως και χωρις προβλημα ενω το πισι μας σπαει τα νευρα  ..ειναι πιο οπτιμαιζντ και εχουν τα κοντεκ απο πολλα προγραμματα στο λειτουργικο τα μακ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πισι εχω αλλα .. οτι και να λετε τα μακ ειναι πιο γρηγορα σε πολλες εφαρμογες τοχω δει με τα ματια μου μεγαλη διαφορα ειδικα οταν το hardware ειναι παρομοιο καπως 

 

ακομα και στο youtube me i5 το μακ παιζει 4κ αμεσως και χωρις προβλημα ενω το πισι μας σπαει τα νευρα  ..ειναι πιο οπτιμαιζντ και εχουν τα κοντεκ απο πολλα προγραμματα στο λειτουργικο τα μακ

 

Αυτο που λες το εχουμε δει ολοι και σε ακριβως ιδιο pc, απλα με αλλο προγραμμα, δηλαδη browser στην συγκεκριμενη περιπτωση, επισης το i5 σκετο δεν μου λεει τιποτα, μπορει το ενα να εχει skylake να κανει decode 4K h265 για πλακα και το αλλο να ειναι ivy bridge και να μην μπορει να κανει καν 1080 σε h265 και οχι αυτο δεν θα φτιαξει ουτε σε mac.

 

Πιθανοτατα ολες οι apple εφαρμογες να εκμεταλευονται πληρως το hardware που εχει το μηχανημα, οι καλες εφαρμογες επαγγελματικου επιπεδου και Χ κοστους επισης επιβαλετε να εκμεταλλευονται τα advanced features των cpus και των gpus σε οποιο λειτουργικο και να τρεχουν.

 

Με ιδια cpu, ιδια ram, δισκο κτλ. αν τρεξεις μια εφαρμογη που θα εκμεταλλευτει το hardware στο μεγιστο, δεν θα δεις διαφορα ειτε με windows 10 ειτε με macosx sierra.

 

Αν δεις σοβαρη διαφορα η εφαρμογη που τρεχεις ειτε στο ενα ειτε στο αλλο ειναι σαπια και αν την πληρωσες, επαιξες και εχασες, απο την αλλη μπορει μια εφαρμογη να ειναι γρηγορη π.χ. στο rendering και στο encoding και ναι μεν να γλυτωσεις σοβαρο χρονο απο εκει, αλλα να χασεις απειρα περισσοτερη ωρα αν ειναι δυσχρηστη οπουδηποτε αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mourloz @than0s88 @Ntinaras @Lomar

Ο χρήστης macfan είπε αρκετά με έναν απλό σύνδεσμο YouTube αλλά βλέπω δεν άρεσε σε πολλούς και παραλείψατε τον σχολιασμό, αν το αγνοήσετε θα φύγει έτσι είναι ναι... (clap clap)

@Ntinaras 

Θέλω πραγματικά να δω σε πόσο χρόνο θα κάνει render ο υπολογιστής σου ένα footage απο RED 8K, κάτι που χρησιμοποιούν YouTubers όπως ο MKBHD, Linus και αρκετοί άλλοι κάνοντας motion tracking, color grading, green screen κτλπ. και όχι ένα βίντεο απο το κινητό σου κάνοντας απλά ένα cut.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mourloz @than0s88 @Ntinaras @Lomar

 

Ο χρήστης macfan είπε αρκετά με έναν απλό σύνδεσμο YouTube αλλά βλέπω δεν άρεσε σε πολλούς και παραλείψατε τον σχολιασμό, αν το αγνοήσετε θα φύγει έτσι είναι ναι... (clap clap)

 

Α, ορίστε ο σχολιασμός:

http://www.insomnia.gr/_/articles/apple/apple/%ce%bc%ce%b5%cf%84%ce%ac-%ce%b1%cf%80%cf%8c-1208-%ce%b7%ce%bc%ce%ad%cf%81%ce%b5%cf%82-%ce%b7-apple-%ce%b1%ce%bd%ce%b1%ce%b2%ce%b1%ce%b8%ce%bc%ce%af%ce%b6%ce%b5%ce%b9-%cf%84%ce%bf-ma-r13849?st=0#comment_55593519

 

Όντως ο σύνδεσμος ήταν "απλός" και δεν είχε κάτι να προσφέρει. Ο τύπος στο βίντεο κάνει manual tests και το μόνο ουσιαστικά που τεστάρει είναι την ταχύτητα export δύο διαφορετικών προγραμμάτων χωρίς να μας δείξει ούτε το μέγεθος αρχείου του κάθε αποτελέσματος, ούτε bitrates, codecs, container format, passes, b-frames, deblock κ.λπ.

 

Από την άλλη, ο χρήστης BadIronTree με τον δικό του σύνδεσμο τα είπε όλα. Και αυτό επειδή στο δικό του βίντεο ο τύπος χρησιμοποιεί κυρίως γνωστά αυτοματοποιημένα προγράμματα benchmark τα οποία έχουν φτιαχτεί από προγραμματιστές για να βγάζουν σωστά συμπεράσματα. Και τα συμπεράσματα τα είδαμε όλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δουλέψει ποτέ Mac? Γιατί ελπίζω να γνωρίζεις ότι έχεις να κάνεις με UNIX. Άμα λοιπόν μπορείς να χειρίζεσαι τον Terminal μπορείς να κάνεις άριστα πράγματα, όπως ακριβώς θα έκανε κάποιος με ένα Linux σύστημα. Μην υποτιμάς κάτι με το οποίο δεν έχεις ασχοληθεί μόνο και μόνο για να ρίξεις λίγη χωλή. Το Mac Pro κουβάς σήμερα μπορεί να μην αξίζει αλλά το λειτουργικό σύστημα δεν μπορείς να το χαρακτηρίζεις "που δεν θέλουν να μάθουν τα του υπολογιστή"

Fyi: Το macosx είναι πιο Unix και από το ίδιο το Linux. Αυτό βέβαια μόνο κάποιον ημιμαθή μπορεί να εντυπωσιάσει.

 

Ότι κάνεις σε ποιο terminal; bash, ksh, short, cash;

 

Ακόμα και τη python την έκαναν διασκευή σε macpython, και σου βγαίνει η Παναγία από τα magic commands στην ipython μέχρι bindings/drivers για βιβλιοθήκες (βλ. Mssql).

 

Posix portability my ass.

 

Ο άλλος από πάνω που πήγες να υπερασπιστείς με τις ασάφειες σου, νομίζει πως άμα βρεθεί ο ΙΤ των ονείρων του (ούτε καν πως λέγεται sysadmin σε αυτό το level δεν ξερει), και ενώσει σε εταιρικό intranet "σωστα" τα Mac, θα γίνει κάποιο είδους grid που θα κάνει transcend με τους "ψαγμένους" χρήστες του, σε singularity.

 

Μνημονια μέχρι να σβήσει ο ήλιος, σωτηρία δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mourloz @than0s88 @Ntinaras @Lomar

Ο χρήστης macfan είπε αρκετά με έναν απλό σύνδεσμο YouTube αλλά βλέπω δεν άρεσε σε πολλούς και παραλείψατε τον σχολιασμό, αν το αγνοήσετε θα φύγει έτσι είναι ναι... (clap clap)

@Ntinaras

Θέλω πραγματικά να δω σε πόσο χρόνο θα κάνει render ο υπολογιστής σου ένα footage απο RED 8K, κάτι που χρησιμοποιούν YouTubers όπως ο MKBHD, Linus και αρκετοί άλλοι κάνοντας motion tracking, color grading, green screen κτλπ. και όχι ένα βίντεο απο το κινητό σου κάνοντας απλά ένα cut.

Αν και με κάλυψαν σε μεγάλο βαθμό με τις απαντήσεις από πάνω, επειδή ανέφερες το ονομά μου, θα σου απαντήσω και εγώ ότι ακόμα και ο windows movie maker σε pc δεκαετίας μπορεί να κάνει render ταχύτερα από το final cut σε κάποιο mac!!

 

Για να σε προλάβω και να μην μου ζητήσεις να σου βρω κάποιο συγκριτικό που να το αποδυκνύει αυτό, φυσικά και αστειεύομαι, μιας και δν μπορει να γίνει σύγκριση μεταξύ πορτοκαλιών (windows movie maker) και μήλων (final cut). Έτσι και η σύγκριση δύο διαφορετικών μηχανημάτων, με δύο διαφορετικά προγράμματα (premiere pro/final cut) που ίσως εχουν διαφορετικές ρυθμίσεις καταλαβαίνεις ότι είναι "λίγο" άτοπη.

 

edit: οποιαδήποτε ομοιότητα των φρούτων του παραδείγματος με πρόσωπα και καταστάσεις είναι τυχαία :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

This was the beast, ο κουβάς μπροστά του ....

macpro-1.png

 

Και γιατί δεν έβαλες ένα αθόρυβο καλό κουτί απλά? Δεν χρειαζόσουν Apple πουθενά στην περίπτωσή σου. Οι ανεμιστήρες κάνουν τον θόρυβο. Παίρνεις ένα Antec κουτάκι ένα καλό τροφοδοτικό ξέρω γω Enermax και άντε και μια ψύκτρα cpu. Καλύτερο αποτέλεσμα φθηνότερο κόστος χωρίς διάθεση flame. Επειδή όταν είχα desktop το είχα ψάξει πολύ και από silentpcreview κλπ. Αν δεν χρειάζεσαι macOS σαφώς και υπάρχουν και καλύτερες και φθηνότερες λύσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δυνατον να πιστευεις οτι οι επιδοσεις ηταν ιδιες ? Οι διαφορες μεταξυ macOS και Windows ειναι ΧΑΟΤΙΚΕΣ... Μονο που το λες αυτο δειχνει οτι δεν το κατεχεις το αθλημα. Τωρα οταν ακουω σχολια του τυπου "Δεν μου ταιριαζουν τα Mac" τρελαινομαι... Το θεμα αγορι μου δεν ειναι αν μας 'ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ' ενα λογισμικο, αλλα αν κανει ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΕΡΑ τη δουλεια μας... Αν επιασες στα χερια σου το ΘΕΙΚΟ Mac Pro Πριν τον ΚΟΥΒΑ και ΔΕΝ καταλαβες τι ηταν τοτε λυπαμαι man μου... Σχετικα με τις πολυεθνικες που σνομπαρουν τα Mac , θα επρεπε να εχεις καταλαβει το λογο... Τα Mac αγορι μου, οταν θελεις να τους κανεις επαγγελματικη χρηση με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ υπαλληλους ταυτοχρονα και να υπαρχει ουσιαστικη συνεργασια (INTRANET, Ολες οι σοβαρες πολυεθνικες εχουν ΙΝΤΡΑΝΕΤ),  ΠΡΕΠΕΙ ο  ΙΤ της εταιριας να ειναι σε αλλο Level... Οι περισσοτεροι που το παιζουν ΙΤ PRO ειναι noobakia με Ν κεφαλαιο... εχουν ασχοληθει ΜΟΝΟ με Windows Server, λιγο Linux και MYSQL και νομιζουν οτι αυτο ειναι... Αυτο που δεν καταλαβες αγορι μου γλυκο, ειναι οτι τα Mac θελουν ΤΡΕΛΟ KNOW-HOW για να στηθουν για CORPORATION... Τωρα, οσοναφορα τους Home Users ειναι ολα απλουστερα...

Πες μας τώρα ότι οι σοβαρές εταιρίες έχουν mac στους servers τους γτ είναι πιο σταθερά κλπ να πηδηχτούμε από το παράθυρο.... Αυτά τα βαρύγδουπα μερικοί αναρωτιέμαι αν τα σκέφτεστε.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν έβαλες ένα αθόρυβο καλό κουτί απλά? Δεν χρειαζόσουν Apple πουθενά στην περίπτωσή σου. Οι ανεμιστήρες κάνουν τον θόρυβο. Παίρνεις ένα Antec κουτάκι ένα καλό τροφοδοτικό ξέρω γω Enermax και άντε και μια ψύκτρα cpu. Καλύτερο αποτέλεσμα φθηνότερο κόστος χωρίς διάθεση flame. Επειδή όταν είχα desktop το είχα ψάξει πολύ και από silentpcreview κλπ. Αν δεν χρειάζεσαι macOS σαφώς και υπάρχουν και καλύτερες και φθηνότερες λύσεις

 

θα σου πώ: 1ον γιατί είχα το mac, 2ον γιατι το hardware -έτσι για την ιστορία- είναι περίπου το ίδιο με ένα IBM x3650 (2x Xeon κλπ), που είχα ήδη και μου έκανε -αν και παμπάλαιο- για τη χρήση που ήθελα και 3ον γενικά custom server δεν σινίσταται σε εταιρικά περιβάλλοντα... Αυτά :) !

Πες μας τώρα ότι οι σοβαρές εταιρίες έχουν mac στους servers τους γτ είναι πιο σταθερά κλπ να πηδηχτούμε από το παράθυρο.... Αυτά τα βαρύγδουπα μερικοί αναρωτιέμαι αν τα σκέφτεστε.... 

 

Βασικά από το ύφος και το λεξιλόγιο καταλαβαίνεις ότι η σχέση του με το άθλημα του ΙΤ είναι σχολική... οπότε βράστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...