Προς το περιεχόμενο

Μετά από 1208 ημέρες, η Apple αναβαθμίζει το Mac Pro και υπόσχεται αρθρωτό σχεδιασμό και νέα οθόνη το 2018


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πες μας τώρα ότι οι σοβαρές εταιρίες έχουν mac στους servers τους γτ είναι πιο σταθερά κλπ να πηδηχτούμε από το παράθυρο.... Αυτά τα βαρύγδουπα μερικοί αναρωτιέμαι αν τα σκέφτεστε.... 

 

Πιστευε η apple με cool design και ωραιο χρωματακι, θα επιανε στην enterprise αγορα.

 

Φυσικα και πατωσανε οι xserve και τους σταματησανε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιστευε η apple με cool design και ωραιο χρωματακι, θα επιανε στην enterprise αγορα.

 

Φυσικα και πατωσανε οι xserve και τους σταματησανε.

Απέτυχε γιατί όλοι οι τομείς είχαν καλυφθεί από Windows και Linux.

Πρόσφερε κάτι ακριβό που δεν έκανε κάτι πολύ καλύτερα ή σκέτο καλύτερα απ τα άλλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέτυχε γιατί όλοι οι τομείς είχαν καλυφθεί από Windows και Linux.

Πρόσφερε κάτι ακριβό που δεν έκανε κάτι πολύ καλύτερα ή σκέτο καλύτερα απ τα άλλα

 

Περίπου έτσι.

 

Επίσης στην αγορά των servers (ειδικά στο upper τμήμα) δεν υπάρχει το πρόβλημα των desktops με την ποικιλία του επιμέρους hardware. Στους Servers το υλικό είναι ασύγκριτα πιό δεδομένο, άρα είναι ελέγξιμο και άρα δεν μπαίνει ζήτημα σταθερότητας ακόμα και για τους Windows Servers (για τους linux ούτε λόγος...), οπότε το πλεονέκτημα της σταθερότητας πάει περίπατο. Το Hardware των xserver's δεν ήταν διαφορετικό από τους MacPro's, το λειτουργικό ήταν, αλλά προσέφερε τα ίδια που προσέφεραν όλοι οι άλλοι σε υπερπολλαπλάσια τιμή -ακόμα και σε σύγκριση με τους WinServers, ενώ και οι sysadmins δεν είχαν κανένα απολύτως λόγω να αλλάξουν τις συνήθειες τους.. οπότε τέλος με συνοπτικές διαδικασίες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει έκανε μια γκελα και δεν της βγήκε. Μόνο στα κεντρικά της aapl θα έχουν xserve τώρα.

Εμένα δεν με είχε ενοχλήσει η κατάργηση των Xserver, αλλά ότι πρότεινε σαν εναλλακτική rack με Mac Mini, ήταν τουλάχιστον γελοίο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας κρατήσουν το design του τωρινού mac pro με «εντόσθια» από iMac 5K για να βάλουμε ότι οθόνη θέλουμε. 

Κοίτα να δεις πλάκα, από του χρόνου θα βρίσκεις πιο ακριβά τα MacPro του '12 από του '13 εάν τελικά είναι καλός ο καινούριος MacPro του '18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πώ: 1ον γιατί είχα το mac, 2ον γιατι το hardware -έτσι για την ιστορία- είναι περίπου το ίδιο με ένα IBM x3650 (2x Xeon κλπ), που είχα ήδη και μου έκανε -αν και παμπάλαιο- για τη χρήση που ήθελα και 3ον γενικά custom server δεν σινίσταται σε εταιρικά περιβάλλοντα... Αυτά :) !

Εντάξει εφόσον το είχες στοπ. Εντάξει δεν νομίζω ότι το custom κουτί κάνει custom τον server... Δεν ξέρω κιόλας αλλά το hw είναι που σε νοιάζει πρακτικά. Ε σύμφωνα με το παράδειγμά σου αν έπρεπε λέμε τώρα να αγοράσεις και ο IBM έκανε τα μισά λεφτά δεν θα τον προτιμούσες? Μιλάμε για αξιοπιστία και θόρυβο πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fyi: Το macosx είναι πιο Unix και από το ίδιο το Linux. Αυτό βέβαια μόνο κάποιον ημιμαθή μπορεί να εντυπωσιάσει.

 

Ότι κάνεις σε ποιο terminal; bash, ksh, short, cash;

 

Ακόμα και τη python την έκαναν διασκευή σε macpython, και σου βγαίνει η Παναγία από τα magic commands στην ipython μέχρι bindings/drivers για βιβλιοθήκες (βλ. Mssql).

 

Posix portability my ass.

 

Ο άλλος από πάνω που πήγες να υπερασπιστείς με τις ασάφειες σου, νομίζει πως άμα βρεθεί ο ΙΤ των ονείρων του (ούτε καν πως λέγεται sysadmin σε αυτό το level δεν ξερει), και ενώσει σε εταιρικό intranet "σωστα" τα Mac, θα γίνει κάποιο είδους grid που θα κάνει transcend με τους "ψαγμένους" χρήστες του, σε singularity.

 

Μνημονια μέχρι να σβήσει ο ήλιος, σωτηρία δεν υπάρχει.

 

Lomar αγορι μου, Ποιο ειναι το Επαγγελμα σου και το παιζεις και εσυ "Σχετικος" ? Εισαι σοβαρος η τρολλαρεις ? Το παραδειγμα που εφερες για το ΠΟΙΟ terminal ηταν τουλαχιστον αστειο... Γιατι πολυ απλα οι χρηστες που μπαινουν στη διαδικασια να ασχοληθουν με το ΠΟΙΟ terminal, ειναι ελαχιστοι... Αντε να δεχτω οτι εκεινους ΔΕΝ τους καλυπτει το mac... WHO CARES ? Το θεμα ειναι οτι ο "Τρελος" Sysadmin που λες υπαρχει ηδη αγορι μου... και ειναι και μεγαλο αλανι... Δουλευει πανω στα Mac 10 χρονια και εχει στησει πανω απο 200 Serverakia macOS ... Ναι αγορι μου ... εσυ κατσε και ασχολησου με τα Variants του Terminal και παιξτο "Pro" :)

Αλήθεια; Είχα την εντύπωση ότι τα Mac είναι για συγκεκριμένους επαγγελματίες από πολύ συγκεκριμένα επαγγέλματα που δεν θέλουν να μάθουν τα του υπολογιστή αλλά θέλουν απλά να χρησιμοποιούν κάτι που να δουλεύει χωρίς πολλά πολλά και εύκολα.

 

Και ότι όλες οι σοβαρές πολυεθνικές για το δίκτυό τους χρησιμοποιούν Linux και Windows Server.

 

Αλλά υπάρχει και η περίπτωση να το γράφεις για πλάκα (του στυλ "έκλεισα το Facebook και νιώθω καλά") και να έπεσα στην παγίδα.

 

Τυχαία Γάτα ... Δυστυχως φιλε ετσι πιστευουν οι "οι αμαθείς"... Συγνωμη που στο χαλαω ετσι.. ? Συγνωμη που σου χαλαω την εικονα για τα Mac... Οχι φιλε, τα Mac, ηταν ειναι και θα ειναι παντα για τους Pro... Το θεμα ειναι οτι αυτο που δεν καταλαβες ειναι οτι η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των ανθρωπων που χρησιμοποιουν υπολογιστες ειναι "Home Users" ...  Το οποιο σημαινει οτι στη σημερινη εποχη ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυσκολο να βρεθει ενας Home User που να ΜΗΝ μπορει να τον καλυψει ενα σωστα στημενο Mac... Και μην Ξεχνας οτι υπαρχουν και τα VM's ... Μη σου αναλυσω τωρα οτι 4 μηνες πριν εστησα Mac Mini του 2012 με 8 Διαφορετικα VM's που τρεχανε παραλληλα και δεν εκανε reboot για τουλαχιστον ενα 2μηνο... η Ειρωνεια ηταν οτι τα 2 απο τα 8 VM's τρεχανε Fedora και Debian με στημενα Serverakia για MySQL και Python... Οποτε οταν εχεις ενα λειτουργικο ΤΟΣΟ Solid και μπορεις να κανεις απλα τα ΠΑΝΤΑ, εχοντας το Know-How... Ολα τα αλλα ειναι υποδεεστερα...  Στο ειχα πει και παλιοτερα... ΟΣΑ χρονια κι αν περασουν ολα τα υπολοιπα λειτουργικα θα κοιτανε το macOS με τα κυαλια... You just need to "Feel" it ... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lomar αγορι μου, Ποιο ειναι το Επαγγελμα σου και το παιζεις και εσυ "Σχετικος" ? Εισαι σοβαρος η τρολλαρεις ? Το παραδειγμα που εφερες για το ΠΟΙΟ terminal ηταν τουλαχιστον αστειο... Γιατι πολυ απλα οι χρηστες που μπαινουν στη διαδικασια να ασχοληθουν με το ΠΟΙΟ terminal, ειναι ελαχιστοι... Αντε να δεχτω οτι εκεινους ΔΕΝ τους καλυπτει το mac... WHO CARES ? Το θεμα ειναι οτι ο "Τρελος" Sysadmin που λες υπαρχει ηδη αγορι μου... και ειναι και μεγαλο αλανι... Δουλευει πανω στα Mac 10 χρονια και εχει στησει πανω απο 200 Serverakia macOS ... Ναι αγορι μου ... εσυ κατσε και ασχολησου με τα Variants του Terminal και παιξτο "Pro" :)

 

Full stack dev στη 4gr.networks (βλ. lancom datacenter).

 

Εσένα δε θα σε ρωτήσω καν, όλο το φόρουμ κατάλαβε πόσο άσχετος είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ειναι απαντηση σε προηγουμενο ποστ, αλλα εδω δημιουργησες σε μενα μια απορια.

 

Χρηστης mac (mac pro 8cores - mac pro κουβας αργοτερα - macbook pro - macbook pro retina και 3 imac) κοινως δεν με λες και hater της apple! 

Περα απ την ποιοτητα κατασκευης που την παραδεχομαι σαν εταιρεια, μετα το 2012 για πιο λογο καποιος να παρει mac πλεον?

Τουλαχιστον στο μεγαλο κομματι επαγγελματιων στον τομέα εικονας που στοχευε.

Καλο το osx, αλλα εφοσον θες να το χρησιμοποιησεις για δουλεια εκει μετρανε τα προγραμματα. Κι εφοσον τα τελευταια χρονια το μεγαλυτερο ποσοστο που μπορουσε εφυγε απο mac, λογο του πραγματικα αθλιου final cut x, ποιος ο λογος να προτιμησει καποιος υπολογιστες αυτης της εταιρειας για Multiplatform προγραμματα?

Οι επιδωσεις των μηχανηματων ειναι παρομοιες με pc του 1/3 της τιμης των mac.

Οσο για το θεμα δικτυωσης, οι περισσοτερες πολυεθνικες δεν νομιζω να βασιζονται σε νουμπαδες για το στησιμο. Ακομα και η γνωσση ενος συστηματος να μην υπαρχει, υπαχουν συνεργαζομενες εταιρειες που κανουν εκπαιδευση του προσωπικου. (Δεν το λεω αυθεραιτα αλλα λογο εμπειριας στο θεμα)

 

Κατα κυριο λογο τα τελευταια χρονια οι εταιρειες γραφικων-εκονας, φευγουν απο mac λογο ελλειψης δυναμης των συστηματων.

 

Η ζυγαρια αποδοση-τιμη πλεον στα συστηματα της apple εχει σπασει. Θες ενα lifestyle ομορφο και ποιοτικο αντικειμενο? Πας σε mac. Θελεις δυναμη και παραγωγικοτητα? Πας αναγκαστικα (και δυστηχως) πλεον, μονο σε pc.

 

10 χρονια δουλευα αποκλειστικα σε mac και το "ΘΕΙΚΟ Mac Pro" ηταν ο αγαπημενος μου υπολογιστης ever. Δυστηχως περυσι απεβιωσε.

 

Απλα η apple την μπαλα σε οτι αφορα τη δικια μου δουλεια την εχει χασει τα τελευταια 7 χρονια. Μετα το σκοτωμα του shake και τελικα την παραμορφωση του final cut.

 

Στον αντιποδα βεβαια, την προτιμουν οι developers, αλλα και παλι οταν η δουλεια δεν χρειαζεται τρομερη επεγεργαστικη ισχυς για να τρεξει.

 

 

Φιλε μου τολμω να πω οτι τα λες πολυ καλα, εχεις πιασει το νοημα...  Τωρα σχετικα με το "ποιος ο λογος να προτιμησει καποιος υπολογιστες αυτης της εταιρειας για Multiplatform προγραμματα?" η απαντηση ειναι οτι ΟΝΤΩΣ οταν θελεις ΑΡΡΩΣΤΟ Performance στο Mac, Η ΜΟΝΗ σου επιλογη ειναι το Hackintosh... Η μεριδα των ανθρωπων ομως που χρειαζονται αυτο το Power δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα... Γενικα το macOS ειναι τοσο ωραια καλοσχεδιασμενο, που μπορεις να κανεις τα παντα πια ΕΥΚΟΛΑ... Το θεμα με τα Mac ειναι οτι πρεπει να στηνονται διαφορετικα αναλογα με τις αναγκες του καθε πελατη... Η ουσια ομως ειναι οτι ΟΤΑΝ στηθουν σωστα, μετα δουλευουν απροβληματιστα για χρονια... Πραγμα το οποιο δεν ισχυει με τα Windows... Εχουν σοβαρα θεματα σταθεροτητας και ενας "αρχαριος" χρηστης επειδη ακριβως δεν εχει ιδεα για το τι να κανει ετσι ωστε να "Συντηρει" τα Windows ΧΩΡΙΣ Format, η εμπειρια χρησης στο τελος καταληγει να ειναι αθλια...   Windows για να παρεις σημερα, απο τη στιγμη που υπαρχουν τα VM's στο Mac, και να "Δικαιολογείσαι" θα πρεπει να ανηκεις στη μεριδα των ατομων που χρειαζονται το Power που προσφερουν τα Workstations με Xeon Processors και αλλα Work-Station Features... Αρα μιλαμε για 4000 ευρω+ most of the times...   Το απιστευτο πλεονεκτημα που εχουν τα Hackintosh ειναι οτι μπορουν με 3 χιλιαρικα να σου ξεφτιλισουν Mac Pro με 7 Χιλιαρικα... ο ΜΟΝΟΣ λογος γιαυτο ειναι το HardWare... Καλο το ΘΕΙΚΟ Mac Pro λοιπον αλλα ΟΧΙ για καινουργιο... WAY-OVERPRICED for what you get...  Και κατι τελευταιο σχετικα με το macOS... Τα Servers πανω σε mac δουλευουν με απιστευτη σταθεροτητα... Εχοντας στησει πανω απο 200 εχω πραγματικα εντυπωσιαστει με το Stability και το QoS που σου παρεχουν ΧΩΡΙΣ να ασχολεισαι μαζι τους... Αρκει να στηθουν σωστα... Τωρα σχετικα με τα Windows Servers ας μη μιλησουμε καλυτερα.. ΓΕΛΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ...  Ενα απλο παραδειγμα θα σου δωσω... Πας να δωσεις PERMISSIONS σε Shared Folder στα Windows και ενω το ρυθμιζεις να ειναι "Read Only" αν δοκιμασεις 9-10 φορες θα δεις οτι μια απο τις φορες αυτες θα σε αφησει να κανεις "WRITE" κανονικοτατα.. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ? Δεν εχουν λυσει ακομη αυτο το απλο πραγμα ? Γνωστος μου την πατησε ασχημα στην Γαλλια, Ειχε Windows Server Και ξαφνικα μια μερα εξαφανιστηκε ο φακελος "Δουλεια"... Μαντεψε τι μπορει να εγινε...    Τωρα επειδη δεν ειναι ομορφο να λεμε ανακριβεις, πρεπει να παραδεχτουμε οτι το STABILITY των Linux Servers ειναι στα ιδια επιπεδα με του Mac... After ALL... They are BOTH UNIX, ομως το θεμα ειναι οτι ενας MacoS Server εχει παρα πολλα πλεονεκτηματα ΑΝ οι αναγκες αυτου που τον στηνει περιεχουν την καλυψη και αλλων Apple προιοντων... οταν ειναι ΟΛΑ Apple, δουλευουν αριστα μεταξυ τους... ενα απλο παραδειγμα ειναι ενα καινουργιο Feature στον macOS Server να μπορουν οι iOS Users που συνδεονται πανω του να εχουν ΕΙΔΙΚΟ Ξεχωριστο Φακελο και να υπαρχει 2-way Synchronization  ετσι ωστε κανοντας Drag & Drop απο το Mac σου ενα αρχειο σε ενα συγκεκριμενο φακελο που τον εχεις μοιρασει στον Server να παει αυτοματα το αρχειο σου στο iOS Device σου,  ΕΤΣΙ εχεις τον απολυτο ελεγχο για το ΠΟΙΑ αρχεια ειναι ΠΟΙΟΥ και μπορεις με πανευκολο τροπο να κανεις διαχειριση....  Καταπληκτικο το Linux Enterprise Server αλλα δεν παντρευεται πανευκολα με iPhone.. τωρα αν εχεις εταιρια που εχουν ολοι Android αλλαζουν παλι οι προτεραιοτητες...  Ολα ειναι θεμα επιλογων λοιπον και αναγκων... Το μεγαλυτερο προβλημα παντως που δεν προμοταρονται τα mac ειναι οτι υπαρχει τρομακτικη ελλειψη Support ...

Full stack dev στη 4gr.networks (βλ. lancom datacenter).

 

Εσένα δε θα σε ρωτήσω καν, όλο το φόρουμ κατάλαβε πόσο άσχετος είσαι.

 

Your Answer was so weak ... You need to Step it up bro with proper arguments ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mourloz @than0s88 @Ntinaras @Lomar

 

Ο χρήστης macfan είπε αρκετά με έναν απλό σύνδεσμο YouTube αλλά βλέπω δεν άρεσε σε πολλούς και παραλείψατε τον σχολιασμό, αν το αγνοήσετε θα φύγει έτσι είναι ναι... (clap clap)

το σχόλιο είναι ότι συγκρίνει editor που υποστηρίζει hardware rendering/quicksync με editor που χρησιμοποιούσε software rendering και βγάζει τον πρώτο καλύτερο

αυτό μπορείς να το δεις και σε ένα pc αφού υπάρχουν ένα σωρό άλλοι editor για windows που επίσης υποστηρίζουν quicksync και κάνουν την ίδια εργασία όσο γρήγορα γίνεται και στο final cut pro

από premiere elements μέχρι edius, avid κτλ κτλ

αν θυμάμαι καλά γιατί πάει καιρός που έχω δει το video, δεν έχουν χρησιμοποιήσει καν το plugin για τον premiere

σκέψου το λίγο, υπάρχει πιθανότητα να χει κάτι μαγικό ο mac που δεν έχουν τα pc;

απλή λογική είναι, απλώς το premiere είχε το συγκεκριμένο θέμα που νομίζω έχει λυθεί (δεν χρησιμοποιώ premiere γιατί διαπίστωσα προβλήματα ποιότητας οπότε δεν είμαι σίγουρος αν λύσανε το θέμα με το quicksync)

αλλά εν πάσει περιπτώσει, αν μιλάμε για αυτό που βλέπουμε στο video βάλε οτιδήποτε από αυτά που ανέφερα και άμα βγει ο mac πιο γρήγορος πάρε mac...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω προς τι η προσωπική επίθεση.

Κατ' αρχάς σε μια Fortune 500 εταιρία, οι IT είναι σε άλλο level...

Δεύτερον, φέρε το χρονόμετρό σου να δούμε τις χαοτικές διαφορές στα συγκεκριμένα προγράμματα.

Αποδοτικότερο είναι το σύστημα με το οποίο δουλεύεις ταχύτερα. ΕΣΥ. Δεν θα σου πω ΕΓΩ αν σε βολεύει, και το αντίστροφο. Πχ, σύστημα στο οποίο δεν λειτουργούν οι συντομεύσεις στο πληκτρολόγιο όταν είναι στα Ελληνικά, εμένα δεν μου κάνει. Αν σου κάνει εσένα, με γεια σου με χαρά σου.

Στα χέρια μου έχω πιάσει από το 95 στον χώρο, όχι μόνο όλα τα επαγγελματικά Mac Pro, αλλά και άλλα συστήματα, οπότε ξέρω πάρα πολύ καλά για τι μιλάω. Και αυτή τη στιγμή δίπλα μου υπάρχει ένας Pro, αλλά, απλά, καμία σχέση...

 

Εξηγησε μου λιγο μαν μου, τι εννοεις με αυτο με τα Shortcuts ? Μονος σου μπορεις να προσθεσεις ενα δικο σου keyboard Shortcut οπως το Cmd+D  και να σου ανοιγει τον Alfred Launcher πχ που ειναι ο πιο must τροπος για να βρισκεις αρχεια στο Mac... Αυτο το Shortcut ας πουμε δουλευει ΚΑΙ στα ελληνικα οταν το γράμμα D γίνεται Δ ...  Τι εννοεις λοιπον οτι δε δουλεουν τα Shortcuts ?  Αν οι αναγκες σου ειναι υψηλοτερες μπορεις να παραμετροποιησεις και να κανεις Party στο macOS με το Karabiner... Γνωριζεις την υπαρξη αυτου του προγραμματος ?

Πες μας τώρα ότι οι σοβαρές εταιρίες έχουν mac στους servers τους γτ είναι πιο σταθερά κλπ να πηδηχτούμε από το παράθυρο.... Αυτά τα βαρύγδουπα μερικοί αναρωτιέμαι αν τα σκέφτεστε.... 

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ Και υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλες εταιριες στην Ελλαδα που εχουν στησει Serverakia Αποκλειστικα πανω σε Mac (Και μαλιστα με προσωπικο 50+ ατομα)... Το οτι εισαι εισαι αμαθης φιλε και σου κανει κατι ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΤΟΣΟ μεγαλη εντυπωση ειναι δικο σου προβλημα... You need to grow up bro... You need to see the world from a different angle...

Εντάξει είναι προφανές ότι τρολλάρεις... Αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω ότι λες στα σοβαρά ότι χρειάζεται σούπερ ντούπερ IT για να σετάρει ένα Mac σε ένα οποιοδήποτε εταιρικό δίκτυο. Αγαπητέ, αν δεν ήσουν άσχετος θα γνώριζες ότι ο γενικός κανόνας στα εταιρικά περιβάλλοντα είναι plug and play, γιατί ακολουθούν γενικά BYOD πολιτικές. Αυτό σε απλά Ελληνικά σημαίνει ότι αν βάλεις το pc σου στο δίκτυο και κάνεις login έχεις ένα σετ από υπηρεσίες (SSO, email, πρόσβαση σε corporate portals, πρόσβαση σε Web Σουίτα (365 ή G Apps) που παίρνεις αυτόματα χωρίς να χρειάζεται να σετάρει κανείς τίποτα πέρα από τα βασικά (Domain Name, login credentials κλπ) που τα κάνει ακόμα και ένας τελικός χρήστης ακολουθώντας οδηγίες.

 

Επίσης το προκλητικό υφάκι που έχεις αναδυκνείει ακόμα περισσότερο την ασχετοσύνη σου. Τα εταιρικά περιβάλλοντα σχεδόν ποτέ δεν αποτελούνται από μία πλατοφόρμα, είναι για πολλούς λόγους -που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε τώρα- cross platform. Αυτό σημαίνει ότι συνυπάρχουν Windows με Linux Servers. Mac OS servers δεν υπάρχουν πλέον -και δεν χρειάζεται να υπάρχουν, γιατί απλά την δουλειά τους την κάνουν καλύτερα οι Linux Servers. Και για να προλάβω ηλίθιους εξυπνακισμούς να αναφέρω ότι είναι εξαιρετικά κοινό να χρησιμοποιείται Active Directory & Exchange Servers με Windows λειτουργικό που συνυπάρχει με Web SSO Linux Web εφαρμογές και Sharepoint corporate intranet portals. Αυτό το σενάριο -έστω χωρίς portals- είναι κοινό ακόμα και σε μικρομεσαίες ελληνικές επιχειρήσεις. Αυτά τα υλοποιεί κόσμος καθημερινά στον κόσμο του IT, και δεν είναι πυρηνική φυσική (άσχετα αν σου φαίνεται έτσι). Δεν ξέρω αν είναι Noobies (αλήθεια τι σημαίνει αυτό -εκτός του ότι είσαι ένα άσχετο κακομαθημένο 15χρονο-), πάντως εμένα για επαγγελματίες μου κάνουμε...

 

Συμπέρασμα: Αν είσαι άσχετος καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς (ή να γράφεις)...

 

Στο θέμα, είναι προφανές ότι τα Mac Pro είναι πλέον πίσω από την πραγματική αγορά. Ο λόγος είναι απλός... σε ένα μεγάλο εύρος εργασιών (όπως οι GA) έχουν αντικατασταθεί από τα Book Pro. Το Video αλλά και άλλοι τομείες με μεγάλη επεξεργαστική ανάγκη δεν είναι τέτοιοι τομείς, ΟΜΩΣ μάλλον είναι πολύ μικρό το target group για να ενδιαφέρει στα σοβαρά την Apple. Μάλλον περισσότερο προς τους "βλαμμένους" με το design πήγαινε... Τώρα αν θα μπει στα σοβαρά στην αγορά, θα το δούμε... εγώ πάντως κρατώ μικρό καλάθι...

 

Θα ηταν καλα να ισχυαν ΟΛΑ οσα ειπες φιλτατε γνωστη του αθληματος αλλα δεν ειναι ετσι... Πραγματικα πιστευεις οτι δεν υπαρχουν mac Servers ΚΑΙ ΔΕΝ χρειαζεται να υπαρχουν ? ΠΟΥ ΖΕΙΣ ? Σε ποιον αιωνα εμεινες ? στο 2000 που τα Mac ηταν Under-Developed ? εχει γεμισει η ελληνικη αγορα με Mac Servers και μαλιστα σε πολεις που ουτε σου περναει απο το μυαλο... τωρα αν εσυ ζεις Αθηνα και τα βλεπεις ολα μεσα απο μια ΦΟΥΣΚΑ ειναι δικο σου προβλημα... ανοιξε λιγο τα ματακια σου γιατι Η Ελλαδα ΔΕΝ ειναι μονο η Αθηνα...  Συμφωνω με παρα πολλα απο οσα ειπες αλλα αυτο για τα Mac Servers ηταν ανεκδοτο φιλε... Να σου πω επισης οτι ο λογος που δεν περπατανε τα Mac στις εταιριες ειναι γιατι υπαρχει παντα ενας "Γαματος" IT που θα τα σνομπαρει.. και οπως ειναι φυσιολογικο, το αφεντικο της εταιριας θα ακουσει τον "Γαματο IT" ... καπως ετσι δεν υπαρχει η απαραιτητη εξαπλωση... ΑΛΛΑ ΟΧΙ και στο σημειο που να λες με βεβαιοτητα οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ mac servers...  ΚΛΑΙΩ μαν μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σου αναλυσω τωρα οτι [...]

 

Όχι άστο καλύτερα, βλέπω ότι το υπερανάλυσες με τα σεντόνια σου παραπάνω και κουράστηκα να βλέπω λέξεις στα κεφαλαία και προσωπικές επιθέσεις. Κρίμα που δεν συμφωνεί κανείς μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mourloz @than0s88 @Ntinaras @Lomar

 

Ο χρήστης macfan είπε αρκετά με έναν απλό σύνδεσμο YouTube αλλά βλέπω δεν άρεσε σε πολλούς και παραλείψατε τον σχολιασμό, αν το αγνοήσετε θα φύγει έτσι είναι ναι... (clap clap)

 

@Ntinaras 

 

Θέλω πραγματικά να δω σε πόσο χρόνο θα κάνει render ο υπολογιστής σου ένα footage απο RED 8K, κάτι που χρησιμοποιούν YouTubers όπως ο MKBHD, Linus και αρκετοί άλλοι κάνοντας motion tracking, color grading, green screen κτλπ. και όχι ένα βίντεο απο το κινητό σου κάνοντας απλά ένα cut.

 

Δηλαδη να πεταξω το πισι για να παρω ενα κουβα που θα κανει ρεντερ το ιδιο αρχειο σε παραπλησιο χρονο?

 

 

επειδη δεν εχω red 8k, εχεις κανα προχειρο αρχειο να μου δωσεις να δοκιμασω?

 

επισης τι σε κανει να πιστευεις οτι τα video που κανω render ειναι απο κινητο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγησε μου λιγο μαν μου, τι εννοεις με αυτο με τα Shortcuts ? Μονος σου μπορεις να προσθεσεις ενα δικο σου keyboard Shortcut οπως το Cmd+D  και να σου ανοιγει τον Alfred Launcher πχ που ειναι ο πιο must τροπος για να βρισκεις αρχεια στο Mac... Αυτο το Shortcut ας πουμε δουλευει ΚΑΙ στα ελληνικα οταν το γράμμα D γίνεται Δ ...  Τι εννοεις λοιπον οτι δε δουλεουν τα Shortcuts ?  Αν οι αναγκες σου ειναι υψηλοτερες μπορεις να παραμετροποιησεις και να κανεις Party στο macOS με το Karabiner... Γνωριζεις την υπαρξη αυτου του προγραμματος ?

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ Και υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλες εταιριες στην Ελλαδα που εχουν στησει Serverakia Αποκλειστικα πανω σε Mac (Και μαλιστα με προσωπικο 50+ ατομα)... Το οτι εισαι εισαι αμαθης φιλε και σου κανει κατι ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΤΟΣΟ μεγαλη εντυπωση ειναι δικο σου προβλημα... You need to grow up bro... You need to see the world from a different angle...

 

Θα ηταν καλα να ισχυαν ΟΛΑ οσα ειπες φιλτατε γνωστη του αθληματος αλλα δεν ειναι ετσι... Πραγματικα πιστευεις οτι δεν υπαρχουν mac Servers ΚΑΙ ΔΕΝ χρειαζεται να υπαρχουν ? ΠΟΥ ΖΕΙΣ ? Σε ποιον αιωνα εμεινες ? στο 2000 που τα Mac ηταν Under-Developed ? εχει γεμισει η ελληνικη αγορα με Mac Servers και μαλιστα σε πολεις που ουτε σου περναει απο το μυαλο... τωρα αν εσυ ζεις Αθηνα και τα βλεπεις ολα μεσα απο μια ΦΟΥΣΚΑ ειναι δικο σου προβλημα... ανοιξε λιγο τα ματακια σου γιατι Η Ελλαδα ΔΕΝ ειναι μονο η Αθηνα...  Συμφωνω με παρα πολλα απο οσα ειπες αλλα αυτο για τα Mac Servers ηταν ανεκδοτο φιλε... Να σου πω επισης οτι ο λογος που δεν περπατανε τα Mac στις εταιριες ειναι γιατι υπαρχει παντα ενας "Γαματος" IT που θα τα σνομπαρει.. και οπως ειναι φυσιολογικο, το αφεντικο της εταιριας θα ακουσει τον "Γαματο IT" ... καπως ετσι δεν υπαρχει η απαραιτητη εξαπλωση... ΑΛΛΑ ΟΧΙ και στο σημειο που να λες με βεβαιοτητα οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ mac servers...  ΚΛΑΙΩ μαν μου...

 

Ρε φιλάρα -μαν που λες και εσύ- είτε τρολλάρεις, είτε έχεις καπνίσει ένα λιβάδι και έχεις μπλέξει τα αυγά με τα καλάθια... Δεν ξέρω που έχεις δει αυτά που γράφεις αλλά δείχνεις πόσο άσχετος είσαι... Δεν ξέρω σε τι virtualized περιβάλλον μπορεί να παίξει ένας "server" mac το 2017, πάντως σίγουρα όχι υποστηριζόμενο και άρα εκτός production... Βέβαια με κάτι τέτοιους ΙΤήδες με πτυχίο από το ΙΕΚ Κωλοκοτρονιτσίου όλα μπορούν να γίνουν... τύφλα να έχει το ΕΜΠ και το ΕΚΠΑ που φάγαμε τα μάτια μας και βγάλαμε κάλους στα οπίσθια μας από το διάβασμα...

 

ΥΓ: Καλά τα της ελληνικής επαρχίας δεν τα σχολιάζω καν, φταίνε τα λιπάσματα, δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...