Προς το περιεχόμενο

Acca και.... (ίσως) εξωτερικό!!


nkarag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους!Ίσως γίνω κουραστικός με μην ιστορία της ζωή μου,αλλά έχω ανάγκη από κάποιες πληροφορίες-συμβουλές!Είμαι 28 ετών και από όταν μπήκα στη σχολή μου ήξερα ότι θέλω να ασχοληθώ με τα οικονομικά,χωρίς όμως να ξέρω σε ποιον τομέα ακριβώς.Τελειώνοντας το οικονομικό της Ασοεε και γνωρίζοντας την δύσκολη οικονομική κατάσταση της οικογένειας μου έκανα την εξής επιλογή(χωρίς να την έχω μετανιώσει ακόμα):επέλεξα να εργαστω στη βαριά βιομηχανία,σε μια θέση που μου προέκυψε στην παραγωγή με έναν αρκετά υψηλό μισθό για τις εποχές.Αυτή η θέση μου έδωσε τη δυνατότητα να εκπληρώσω κάποιες επιθυμίες μου(ταξίδια κτλ) και φυσικά να πληρώσω το μεταπτυχιακό μου,το οποίο διαφορετικά δεν θα μπορούσα να το χρηματοδοτησω.Παίρνοντας λοιπόν το πτυχίο μου(mba με κατεύθυνση στη λογιστική) αυτό το καλοκαίρι σκέφτομαι πως ήρθε ο καιρός να αφήσω τη δουλειά μου και να ψάξω για κάτι πάνω στα οικονομικά.Κάτι που με ενδιαφέρει αρκετά είναι να εργαστω σε ελεγκτικη εταιρεία έστω για κάποια χρόνια και πιστεύω πως μετά από αυτό οι επιλογές μου θα είναι αρκετές.Το θέμα είναι ότι η προϋπηρεσία μου είναι σχεδόν ανύπαρκτη.Για το λόγο αυτό σκέφτομαι να ξεκινήσω το Acca άμεσα,ξοδεύοντας κάποια από τα χρήματα που έχω μαζέψει αυτά τα χρόνια,ενώ τα υπόλοιπα θα τα χαλάσω ή μένοντας Ελλάδα δουλεύοντας σε λογιστικό γραφείο για γελοίο μισθό και διαβάζοντας στο φουλ ή φεύγοντας στο εξωτερικό και συγκεκριμένα Αγγλία(ευτυχώς έχω τον ξάδερφο εκεί) όπου ευελπιστώ να βρω επίσης κάτι σχετικό(ακόμα και χωρίς να έχω προϋπηρεσία) και με πιο αξιοπρεπή μισθό!Ξέρω πως το κούρασα το θέμα,ελπίζω όμως να μου δώσει κάποιος κάποια συμβουλή πάνω σε acca,ελεγκτικες και εργασία στην Αγγλία!Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να σταματήσεις να δουλευεις ενώ ψάχνεις για δουλειά; Είναι μεγάλο πλεονέκτημα να έχεις δουλειά ενώ ψάχνεις για άλλη.

 

Έχεις κάνει αιτήσεις σε ελεγκτικές ή σε οποιαδήποτε αλλη εταιρεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ελεγκτικες σε αποικιοκρατικο στυλ προσλαμβανουν νεους και νεες για ψιχουλα, 12ωρο στην καλυτερη και πολυ λαντζα. Εαν το χεις αυτο. Go ahead. Πρεπει να δουλεψεις την για την καριερα σου, σε ενα ανταγωνιστικο και "παταω επι πτωματων" περιβαλλον.

Ο ελεγκτης πρεπει να εχει και διαφορα χαρακτηριστικα στον χαρακτηρα του. Κοιταξου με ειλικρινια στον καθρεφτη.

 

Acca ειναι ενας πολυ "βαρυς" επαγγελματικος τιτλος. Δεν ειναι διαβασα 2ωρες την ημερα και πηρα χαρτι, θελει πραγματικη τριβη στο αντικειμενο και εμπειρια. Βεβαια τα προσοντα που πιστοποιει ειναι Α-class και ξεχωριζεις αμεσως στην αγορα εργασιας. Απ τους καλυτερα οπλα που μπορεις να κουβαλας. Επισης για Αγγλια checkare και το ICAEW.

 

Δουλευω σε λογιστικο για γελοιο μισθο. Εαν δεν ειχα παρομοιους στοχους, ολα τα Prozac του κοσμου δεν θα μου εφταναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ελεγκτικες σε αποικιοκρατικο στυλ προσλαμβανουν νεους και νεες για ψιχουλα, 12ωρο στην καλυτερη και πολυ λαντζα. Εαν το χεις αυτο. Go ahead. Πρεπει να δουλεψεις την για την καριερα σου, σε ενα ανταγωνιστικο και "παταω επι πτωματων" περιβαλλον.

Ο ελεγκτης πρεπει να εχει και διαφορα χαρακτηριστικα στον χαρακτηρα του. Κοιταξου με ειλικρινια στον καθρεφτη.

 

Acca ειναι ενας πολυ "βαρυς" επαγγελματικος τιτλος. Δεν ειναι διαβασα 2ωρες την ημερα και πηρα χαρτι, θελει πραγματικη τριβη στο αντικειμενο και εμπειρια. Βεβαια τα προσοντα που πιστοποιει ειναι Α-class και ξεχωριζεις αμεσως στην αγορα εργασιας. Απ τους καλυτερα οπλα που μπορεις να κουβαλας. Επισης για Αγγλια checkare και το ICAEW.

 

Δουλευω σε λογιστικο για γελοιο μισθο. Εαν δεν ειχα παρομοιους στοχους, ολα τα Prozac του κοσμου δεν θα μου εφταναν.

Καλησπερα,

 

 Επειδή με ενδιαφέρει το επάγγελμα και φαινετε ότι εχεις καποια εμπειρια πανω σε αυτο, μπορείς να αναλυσεις περισσοτερο σχετικα με τ"ανταγωνιστικο περιβαλλον",

"παταω επι πτωματων", συνθηκες εργασιας που σε στελνουν για "prozac" ?

 

 

Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει αιτήσεις αλλά δεν έχει παρουσιαστεί κάτι αξιόλογο..έχω βάλει ένα όριο μέχρι το καλοκαίρι και αν δεν βρεθεί κάτι μάλλον θα φύγω για εξωτερικό που ίσως οι επιλογές μου να είναι περισσότερες..

 

Φίλε μου magadaskarh,επίσης θέλω να μάθω όσο περισσότερα γίνεται για το περιβάλλον στις ελεγκτικες(μισθούς ωράρια κτλ).Έχω ακούσει γενικώς ότι δουλεύουν αρκετά,άλλα ο χαρακτηρισμός "το λιγότερο 12ωρα" μου ακούγεται υπερβολικός,είναι αλήθεια τόσο χάλια?Ίδια είναι και η κατάσταση στις Big4?

 

Επίσης,γνωρίζει κάποιος αν οι συνθήκες εργασίας στο συγκεκριμένο επάγγελμα είναι καλύτερες στην Αγγλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θεωρώ ότι μισθολογικά είναι τόσο χάλι οι ελεγκτικές όσο τις παρουσιάζουν. Συγκριτικά πάντα με τις συνθήκες στο ελλαδισταν. Από τη στιγμή δηλαδή που πληρώνουν υπερωρίες+έξοδα μετακίνησης. Λάντζα και 12-14ωρα προφανώς και υπάρχουν, καθώς και ανταγωνισμός και πίεση, αλλά πιστεύω το trade off είναι αρκετά fair, αν συνυπολογίσεις και την αξία που αποκτά το cv σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θεωρώ ότι μισθολογικά είναι τόσο χάλι οι ελεγκτικές όσο τις παρουσιάζουν. Συγκριτικά πάντα με τις συνθήκες στο ελλαδισταν. Από τη στιγμή δηλαδή που πληρώνουν υπερωρίες+έξοδα μετακίνησης. Λάντζα και 12-14ωρα προφανώς και υπάρχουν, καθώς και ανταγωνισμός και πίεση, αλλά πιστεύω το trade off είναι αρκετά fair, αν συνυπολογίσεις και την αξία που αποκτά το cv σου.

Μου αρέσει ο αισιόδοξος τόνος που βάζεις,έτσι θέλω να σκέφτομαι και εγώ!υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι περισσότερο?Η κάποιος που να έχει πάρει το acca να μου δώσει πληροφορίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστουμε @wizzy


 


Απο ερευνα στο διαδικτιο βλεπω κυριος αρνητικες αποψεις, τυπου "ποσες δυσκολες ειναι οι συνθηκες εργασιας"¨ οπου οι μισθωτοι βαθμολογουνται για τις επιδοσεις τους, τυπου πλαισιο και ειτε παραιτουνται μη αντεχοντας την πιεση ειτε απολυονται.


 


Οπως ειπε ο @nkarag υπαρχει κανενας που να εχει δουλεψει σε ελεγκτικη να μας διαφωτισει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω έναν ορκωτό λογιστή (πολύ κοντινή συγγένεια) που ο μισθός του ξεπερνά τις 15.000€ το μήνα, αλλά έχει 20+ χρόνια εμπειρία και δεν έχει σταματήσει να παίρνει πιστοποιήσεις από την ημέρα που ξεκίνησε να εργάζεται. Αλλά υπάρχουν μέρες που δεν τον βλέπει η οικογένεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω έναν ορκωτό λογιστή (πολύ κοντινή συγγένεια) που ο μισθός του ξεπερνά τις 15.000€ το μήνα, αλλά έχει 20+ χρόνια εμπειρία και δεν έχει σταματήσει να παίρνει πιστοποιήσεις από την ημέρα που ξεκίνησε να εργάζεται. Αλλά υπάρχουν μέρες που δεν τον βλέπει η οικογένεια του.

sorry λαθος απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Acca δεν ειναι μονο για αγγλια. Ειναι και η ιρλανδια και το λουξεμβουργο που μετραει η πιστοποιηση...

 

Επισης αυτο που ειναι σημαντικο ειναι πως θες και 3 χρονια προυπηρεσια, οχι μονο τις εξετασεις...

 

Οποτε πακετο... Πρεπει να δουλευεις σε acca εργοδοτη και να δινεις ταυτοχρονα αλλιως χανεται χρονος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω έναν ορκωτό λογιστή (πολύ κοντινή συγγένεια) που ο μισθός του ξεπερνά τις 15.000€ το μήνα, αλλά έχει 20+ χρόνια εμπειρία και δεν έχει σταματήσει να παίρνει πιστοποιήσεις από την ημέρα που ξεκίνησε να εργάζεται. Αλλά υπάρχουν μέρες που δεν τον βλέπει η οικογένεια του.

Με 15000 τον μηνα θα μπορει να σταματήσει να εργαζεται νωριτερα,ενω αλλοι θα φτασουν 67 για να σταματησουν. Στην Ελλαδα ποιες ειναι οι εταιρείες που δραστηριοποιούνται στο αντικειμενο; Big4 και σοελ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...