Προς το περιεχόμενο

Πιστοποίηση ΑCCA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφερόμενος για την εν λόγω πιστοποίηση θα ήθελα να συγκεντρώσω όσες το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες γίνεται. Μόνο από ανθρώπους που γνωρίζουν ή που την κατέχουν. Και ποιό συγκεκριμένα :

 

1)τί επαγγελματικά δικαιώματα δίνει στην Ελλάδα ?

2)αποτελεί ουσιαστικό προσόν για την πρόσληψη βοηθού ελεγκτη λογιστή σε ελεγκτική εταιρεία?

3)εργάζεται κάποιος από δω μέσα σε ελεγκτική εταιρεία?

 

Αναμένω απαντήσεις σε ότι σχετικό γνωρίζετε :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε ξέρω να σου απαντήσω υπεύθυνα αλλά ξέρω μια τουλάχιστον Ελεγκτική εταιρεία από της Big4 (φαντάζομαι και οι άλλες) παροτρύνει τους υπαλλήλους της να πιστοποιηθούν, τους δίνει άδεια κοντά στις εξετάσεις αλλά, από ότι μου είχε πει συμφοιτήτρια, ζητάει όχι να τα δώσεις αλλά και να τα περνάς , δηλαδή αν κοπείς 2 φορές σε ένα subject θα έχεις πρόβλημα με την ελεκτική.

 

Αυτά πάντα από casual συζητήσεις , ξαναλέω δε το ξέρω υπέυθυνα.

 

Σίγουρα είναι μια πιστοποίηση που χαίρει αναγνώρισης ιδιαίτερα σε UK και λοιπά Commonwealth κράτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι must αν σκοπευεις να εργαστεις ως ορκωτος (ασκουμενος αρχικα μεχρι να ανεβεις βαθμιδες). το εχει ξεκινησει εδω και καποια χρονια η κοπελα μου και κοντευει να το τελειωσει. για να μπορεσεις να παρεις δικαιωμα υπογραφης πρεπει να κανεις και καποια μαθηματα σχετικα με το ελληνικο δικαιο και το ΕΓΛΣ καθοτι αυτο εχει στο προγραμμα σπουδων του τα αγγλικα προτυπα και ΔΛΠ. ειναι δυνατο χαρτι, αλλα σχετικα ακριβο για να το κανεις μονος σου. ειναι επισης κομματακι δυσκολο αφου συνηθως το κανεις παραλληλα με τη δουλεια και δυστυχως απαιτει αρκετο διαβασμα... οσον αφορα τις big4, λιγο πολυ ολες το ζητανε. η μια εξ αυτων εχει και δικια της ακαδημια για το συγκεκριμενο χαρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δυνατό κι ανανγωρίσιμο χαρτί παντού και παγκοσμίως, μπορεί να αντικαταστήσει επάξια μεταπτυχιακό στον τομέα. Αν σκοπεύεις να μπεις σε μια από τις Big4 συνήθως στο πληρώνουν αυτές. Συγκεκριμένα ξέρω σίγουρα για την PriceWaterhouseCoopersDosePonoleme ότι σε σπονσοράρει για 3 χρόνια και μετά μόλις το πάρεις σε ανεβάζει θέση. Το κακό ότι σου βγαίνει η Παναγία γιατί το πρωί είσαι δουλειά και το βράδυ/Σαβ/κα ξεπατώνεσαι να διαβάζεις.

 

Νομίζω ότι και οι άλλες εταιρίες κάνουν το ίδιο, είμαι πχ 99% σίγουρος για την Deloitte. Αν θες να πας σίγουρα κάτι συγκεκριμένο λογιστής/ελεγκτής/auditor κτλ κτλ ψάξε διαφορές γιατί υπάρχουν κι άλλα ακρωνύμια κι ενδεχομένως κάποιο να σου κάνει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι και οι άλλες εταιρίες κάνουν το ίδιο, είμαι πχ 99% σίγουρος για την Deloitte.

 

Στη Deloitte αναφερόμουν στο προηγούμενο post μου.

 

Αν και δεν είμαι του χώρου και κάνω άλλη πιστοποίηση μπορώ να σου πω ...

 

1. Είναι κάτι πολύ καλύτερο να κανεις στον ελ. χρόνο σου από το να βλέπεις μπάλα πχ (μη βαράτε οι ποδοσφαιρόφιλοι)

 

2. Για μένα, ακόμα και αν δεν είμαι του χώρου, αυτόματα κάποιος που είναι έστω και Candidate στο ACCA θα πήγαινε σε άλλη λίστα υποψηφίων από έναν απλά απόφοιτο ΟΠΑ πχ, θα σήμαινε ότι έχει αποφασίσει ότι θέλει να ασχοληθεί σοβαρά και ότι είναι πρόθυμος να δουλέψει σοβαρά και να κάνει καριέρα. Πέρα από ότι μπορεί να μαθαίνεις ή όχι στην πιστοποίηση είναι δηλωτικό των φιλοδοξιών κάποιου και αυτό μετρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει, ειδικά το δεύτερο. Προσωπικά θα έκανα οτιδήποτε άλλο εκτός ACCA γιατί με τη λογιστική έχουμε γνωριστεί κάτω από πολύ BDSM καταστάσεις, αλλά αν αντέξεις τα πρώτα 5 χρόνια μετά είσαι άρχοντας.

 

Τι πιστοποίηση κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατό χαρτί και θα σου είναι απαραίτητο αν θέλεις να ασχοληθείς με το ορκωτιλίκι. Για Ελλάδα κάνει και αυτό και το κοινό σχήμα IESOEL/ACCA που είναι και αυτό δυνατό χαρτί και τρέχει από το σώμα ορκωτών.

 

Οπότε αν θέλεις να μπεις σε ελεγκτική δε θα αποφύγεις ούτως η άλλως το ΙΕΣΟΕΛ/ACCA. Όμως για να μην τα βάλεις από την τσέπη σου, περίμενε να σε πάρουν πρώτα και μετά να σε στείλουν αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως για να μην τα βάλεις από την τσέπη σου, περίμενε να σε πάρουν πρώτα και μετά να σε στείλουν αυτοί.

 

Σε αυτό θα διαφωνήσω. Αν δε δουλεύεις σε Big4 (και άρα κατά πάσα πιθανότητα ο εργοδότης σου δε θα στο πληρώσει) ΑΛΛΑ ΘΕΣ αργά ή γρήγορα να δουλέψεις σε αυτές ΒΑΛΤΑ από τη τσέπη σου.

 

Δες το σαν μια μορφή επένδυσης, αν θες να γίνεις να γίνεις ταξιτζής θα χρειαστεί να επενδύσεις σε λαμαρίνες πχ, αν θες να γίνεις ορκωτός σε Big4 μπορεί να χρειαστεί να επενδύσεις στον εαυτό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως και να έχεις δίκιο. Στις εποχές που ζούμε θα σε προτιμήσει αν το έχεις ξεκινήσει.

Στην εποχή μου κανείς δεν το ξεκινούσε εκ των προτέρων, σε στέλναν αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαγα με φιλη που κανει το ''μεταπτυχιακο'' της στο ΣΟΛ.

τελειωνοντας το μου ειπε οτι της δινεται πιστοποιηση στις 6 απο τις 9 ενοτητες του ACCA.

8 k νομιζω ειναι τα διδακτρα στο ΣΟΛ και δεν γνωριζω το κοστος της εν λογω πιστοποιησης , το αναφερω διοτι υπο συγκεκριμενες συνθηκες και επιλογες ισως να αξιζει για καποιον.

 

+1 για το CFA , καλη τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαγα με φιλη που κανει το ''μεταπτυχιακο'' της στο ΣΟΛ.

τελειωνοντας το μου ειπε οτι της δινεται πιστοποιηση στις 6 απο τις 9 ενοτητες του ACCA.

 

Από όσο θυμάμαι είναι 13 οι ενότητες που πρέπει να περάσεις.

Ίσως να έχει απαλλαγεί από τις 3 πρώτες από τις ακαδημαϊκές σπουδές της αν είναι απόφοιτος οικονομικών.

 

+1 για το CFA , καλη τυχη.

 

thanks,

Θα σου πώ του χρόνου τον Ιούνη αν έπιασε η ευχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι , λαθος δικο μου , εβαλα τα αρχικα απο το σωμα ορκωτων λογιστων...

 

τωρα για τις ενοτητες , σιγοουρα δεν αναφερομαι στις 3 λογω οτι ειναι αποφοιτος οικονομικων σπουδων.

μου ανεφερε οτι τελειωνοντας το διετες προγραμμα στο ΣΟΕΛ , εχει αναγνωρισμενες καποιες απο τις ενοτητες του ACCA...(δεν αναφερω ποσες ξανα , μιας και οι αποψεις διιστανται , θα το ψαξω και αν ειναι το ποσταρω)

πραγμα αρκετα πιθανο μιας και συνεργαζονται μεταξυ τους σα φορεις.

 

 

Οι κάτοχοι του Μεταπτυχιακού Επαγγελματικού Τίτλου Κατάρτισης Ελεγκτών Λογιστών (ΜΕΤΚΕΛ) του ΙΕΣΟΕΛ έχουν τη δυνατότητα, παρακολουθώντας ένα σύντομο πρόγραμμα προετοιμασίας (conversion course) και αφού επιτύχουν στη δοκιμασία επάρκειας να συμμετάσχουν στις εξετάσεις πέντε (5) μαθημάτων του επαγγελματικού επιπέδου (Professional level) του ACCA και να γίνουν κάτοχοι του αντίστοιχου επαγγελματικού τίτλου του Ινστιτούτου Ορκωτών Λογιστών του Ηνωμένου Βασιλείου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...