Προς το περιεχόμενο

70 εκ. κυρτά OLED panels από την Samsung παράγγειλε η Apple για το iPhone 8


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα τη Edge ειναι αβολη, αχρηστη και gimmick. Η μηπως τα gimmick των αλλων ειναι innovation για την Apple; Ξέρεις οπως κάποτε ηταν άχρηστα τα widgets, το noitification tray, τα 3rd party keyboards, οι μεγαλες οθονες και τόσα αλλες επανάστασεις που εκανε η Apple και οι αλλοι εκλεψαν

 

Εντάξει κάποτε ήταν άχρηστο και το γυαλί, το αλουμίνιο, το fp sensor, η ομοιομορφία και καλαισθησία των εικονιδίων στο UI, το hw design, το haptic feedback σε home button, το smoothness του λειτουργικού, τα tablets και τόσα άλλα που τα έβγαζαν κάποιοι gimmicks και τώρα τα λούζονται και λένε και ευχαριστώ.

 

Όλοι αντιγράφουν. Η διαφορά με την Apple είναι ότι φροντίζει να δίνει σημασία και να τονίζει κάθε feature της συσκευής της καθώς και για πoιο λόγο μπήκε, σε αντίθεση με την τσαπατσουλιά και τις μπιχτές που ακολουθούν οι υπόλοιποι. Εταιρία είναι και το marketing είναι σημαντικό στη στρατηγική της.

 

Οι "άλλοι" μπορούν να μοιράζουν μπλουζάκια και μπουκαλάκια με νερό έξω από τα Apple Stores σε κάποιο launch του iPhone ως προσπάθεια απόσπασης προσοχής. Αξιοθρήνητο βέβαια αλλά μπορεί να πιάσει και για 5-10 πελάτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι έγινε ρε κι εγώ που νόμιζα πως οι κυρτές οθόνες δε βολεύουν και σκόπιμα η apple δε τις βάζει

 

τι λέει πάμε για νέα καινοτομία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ας ξαναβάλει mini jack για ακουστικά, γιατί η αφαίρεση της υποδοχής και η χρήση αντάπτορα στη lightning θύρα στο 7 και 7plus, είναι από τις μεγαλύτερες αστοχίες της Apple. Οι οθόνες edge είναι πιο επιρρεπείς σε ατυχήματα και προσωπικά δεν βρίσκω λόγω χρήσης τους εκτός και αν θέλουν να βγάζουν λεφτά από περισσότερες αντικαταστάσεις όπως με τα ακουστικά που παρεμπιπτόντως η τιμή τους τον τελευταίο χρόνο από 33 ευρώ εκτοξεύτηκε στα 39ευρώ και ως γνωστών δεν κρατάνε πάνω από ένα χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει κάποτε ήταν άχρηστο και το γυαλί, το αλουμίνιο, το fp sensor, η ομοιομορφία και καλαισθησία των εικονιδίων στο UI, το hw design, το haptic feedback σε home button, το smoothness του λειτουργικού, τα tablets και τόσα άλλα που τα έβγαζαν κάποιοι gimmicks και τώρα τα λούζονται και λένε και ευχαριστώ.

 

Όλοι αντιγράφουν. Η διαφορά με την Apple είναι ότι φροντίζει να δίνει σημασία και να τονίζει κάθε feature της συσκευής της καθώς και για πoιο λόγο μπήκε, σε αντίθεση με την τσαπατσουλιά και τις μπιχτές που ακολουθούν οι υπόλοιποι. Εταιρία είναι και το marketing είναι σημαντικό στη στρατηγική της.

 

Οι "άλλοι" μπορούν να μοιράζουν μπλουζάκια και μπουκαλάκια με νερό έξω από τα Apple Stores σε κάποιο launch του iPhone ως προσπάθεια απόσπασης προσοχής. Αξιοθρήνητο βέβαια αλλά μπορεί να πιάσει και για 5-10 πελάτες.

έλα ρε συ, το γυαλί και το αλουμίνιο τριγύρω φυσικά και παραμένουν άχρηστα και άσκοπα.. 

 

τα tablets επίσης πάνε θα πάνε άκλαφτα (όπως πολλοί λέγαμε χρόνια τώρα για αυτή τη φούσκα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά με την Apple είναι ότι φροντίζει να δίνει σημασία και να τονίζει κάθε feature της συσκευής της καθώς και για πoιο λόγο μπήκε

 

Οι παρουσιάσεις της Apple είναι υπέρτατες δημιουργίες της επιστήμης της υπνωτικής διαφήμισης. Γενικά η εταιρεία είναι μία από τις παγκοσμιες κορυφές στη δημιουργία πόθων 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ϋστατη προσπάθεια της Apple να κάνει catch up με τον ανταγωνισμό.

Πέρα από αυτό όμως εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση, έχουμε Απρίλιο και το iPhone 8 θα ανακοινωθεί το φθινόπωρο. Δεν είναι λίγο αργά για την Apple να παραγγέλνει τώρα τις οθόνες? θέλω να πω, φανταζόμουν πως μια εταιρεία όπως η Apple που βγάζει όλο κι όλο ένα κινητό το χρόνο, και φημολογείται ότι κάνει τρομερούς ελέγχους στη ποιότητα των υλικών και της ευχηστίας και μπλα μπλα μπλα, θα είχε έτοιμες γραμμές παραγωγής για επόμενα μοντέλα από τουλάχιστον 1 χρόνο πριν.

Ναι σωστα τα λες. Δε νομίζω να ειναι για το επόμενο iphone, εκτός και αν αυτό κυκλοφορήσει αργότερα από το αναμενόμενο. Μάλλον για το παραεπόμενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμένω κάποια τρελή ανάλυση από το iPhone 8 κυρίως λόγω μπαταρίας σε σχέση με το λεπτό πάχος που θα έχει λογικά η συσκευή.

 

Νομίζω ότι η ανάλυση θα παραμείνει στα 1080p με την κλασική 16:9 αναλογία.

 

Εάν επαληθευτούν οι φήμες περί OLED, η ανάλυση θα πρέπει να αυξηθεί, ώστε να διατηρηθεί το ίδιο επίπεδο clarity (σε κείμενο κλπ). Αν τραβήξεις φωτό με zoom δύο οθόνες ίδιας ανάλυσης, η μία PenTile OLED και η άλλη IPS/LCD, η δεύτερη θα δείχνει πιο 'καθαρή'. Ο μόνος τρόπος να "παίξουν στα ίσια" είναι η πρώτη να έχει μεγαλύτερη ανάλυση. Και βέβαια το 'μεγαλύτερη ανάλυση' σε μία PenTile OLED είναι υπερβολικά σχετικό, δεδομένων των λιγότερων sub-pixels.

 

Θα μου πεις γιατί θεωρώ δεδομένες τις PenTile, ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βγάλαμε; Ε, γιατί μιλάμε για τη Samsung. Φυσικά, πάντα μπορεί να πει η Apple "φτιάξε μου 70 εκ. RGB-stripe", αλλά θεωρώ λογικότερο να επέλεξε προμηθευτή με βάση το προϊόν στο οποίο ο προμηθευτής ειδικεύεται.

 

Κριμα παντως για τις οθονες retina. Μας εχουν χαρισει αφθονες στιγμες γελιου

 

Οι οθόνες θα συνεχίσουν να ονομάζονται "Retina", κατά πάσα πιθανότητα. Το 'Retina Display' αφορά το pixel density. Οπότε μην ανησυχείς, θα συνεχίσεις να trollάρεις ανενόχλητος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα ρε συ ποιος αγοράζει πλέον tablet? 


Αν η Apple έβγαζε iPad που να τρέχει MacOS υβρίδιο θα το αγόραζα Day One.

ναι αυτό είναι άλλο, αλλά ένα μεγάλο κινητό την εποχή που υπάρχουν κινητά 5-6" είναι κάπως περιττό.. 

 

όσοι πήραν πήραν 

 

edit η πτωτική τάση..

 

https://www.statista.com/statistics/269915/global-apple-ipad-sales-since-q3-2010/

 

ξεφουσκώνει σιγά σιγά.. 

 

το ίδιο θα γίνει και με τα smartwatches (αυτά θα τα φάει πιο γρήγορα η μαρμάγκα, τα ταμπλετ θα αντέξουν καιρό ακόμα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα ρε συ ποιος αγοράζει πλέον tablet? 

ναι αυτό είναι άλλο, αλλά ένα μεγάλο κινητό την εποχή που υπάρχουν κινητά 5-6" είναι κάπως περιττό.. 

 

όσοι πήραν πήραν 

Μια χαρα αγοραζει ο κοσμος tablet ειναι αυτoi  που κανουν βαρια χρηση του ιντερνετ και δεν θελουν να στραβωθουν  κοιτωντας ενα κινητο οσο μεγαλο και αν ειναι  δεν μπορει να αντικαταστασει την ποιοτητα θεασης ενος καλου tablet .

Τωρα μην μου πειτε οκ εγω δεν το χρειαζομαι γιατι βλεπω ταινιες στο κινητο μου...Προφανως δεν απευθυνεται σε αυτον τον κοσμο που εχει πολυ χαμηλα standards .

Eγω ας πουμε με το που μπαινω σπιτι ειμαι με το  tablet δεν ξαναπιανω κινητο ,στις διακοπες το ιδιο ,στην παραλια κ.ο.κ  και το ιδιο πανω κατω κανουν οσοι εχουν tablet .

Eιναι απαραιτητο δεν μπορω καν να διανοηθω πως δεν θα  εχω .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα ρε συ ποιος αγοράζει πλέον tablet? 

ναι αυτό είναι άλλο, αλλά ένα μεγάλο κινητό την εποχή που υπάρχουν κινητά 5-6" είναι κάπως περιττό.. 

 

όσοι πήραν πήραν 

Εγώ προσωπικά iPad δεν ξαναπαίρνω 3 αγόρασα σύνολο.. το μόνο που λάτρεψα και έχω καλές αναμνήσεις είναι το iPad 3rd Generation Retina με iOS 6.1.3. Άριστο ήταν, μετά βγήκε το iOS 7-10 και μου τα ρήμαξε όλα. Πλέον το μόνο που μου έχει μείνει είναι ένα Jailbroken 10.2 iPad Mini 2 που σκονίζεται σε κάποιο ράφι γιατί πλέον χρησιμοποιώ σχεδόν μόνο το κινητό και το Macbook ως Mobile συσκευές. Παλιά όταν πήγαινα ταξίδι έπαιρνα το iPad για να περνά η ώρα, πρόσφατα που ταξίδεψα είχα το Macbook μαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα αγοραζει ο κοσμος tablet ειναι αυτoi  που κανουν βαρια χρηση του ιντερνετ και δεν θελουν να στραβωθουν  κοιτωντας ενα κινητο οσο μεγαλο και αν ειναι  δεν μπορει να αντικαταστασει την ποιοτητα θεασης ενος καλου tablet .

Eγω ας πουμε με το που μπαινω σπιτι ειμαι με το  tablet δεν ξαναπιανω κινητο ,στις διακοπες το ιδιο ,στην παραλια κ.ο.κ  και το ιδιο πανω κατω κανουν οσοι εχουν tablet .

Eιναι απαραιτητο δεν μπορω καν να διανοηθω πως δεν θα  εχω .

αγορά θα υπάρχει δε το αμφισβητώ, αλλά δε θα γίνεται αυτός ο χαμός να παίρνει και η κουτσή μαρία τάμπλετ γιατί έχουν όλοι. έπαιξε φούσκα (το smartphone είναι άλλο, αυτό θα ζει και θα βασιλεύει για αρκετά χρόνια και ας αλλάξουν πολλά πράγματα και καταργηθούν ας πούμε πολλά apps και λοιπή ταλαιπωρία) 

 

εμένα για χρήση mobile λειτουργικού ένα μεγάλο κινητό είναι αρκετό και για τους περισσότερους που δε θα ξαναπάρουν 

 

αν θέλω κάτι παραπάνω πάω σε λάπτοπ/pc 

 

ένα air για παράδειγμα μου φαίνεται πολύ πιο λογική λύση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου πεις γιατί θεωρώ δεδομένες τις PenTile, ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βγάλαμε; Ε, γιατί μιλάμε για τη Samsung. Φυσικά, πάντα μπορεί να πει η Apple "φτιάξε μου 70 εκ. RGB-stripe", αλλά θεωρώ λογικότερο να επέλεξε προμηθευτή με βάση το προϊόν στο οποίο ο προμηθευτής ειδικεύεται.

 

 

Κι εγώ θεωρώ δεδομένες τις PenTile (δυστυχώς) γιατί μέχρι και τα ολοκαίνουργια Galaxy S8 ακόμα τέτοιες χρησιμοποιούν (6:04 στο link).

 

https://www.youtube.com/watch?v=rhoyPn2_O0M&t=625s 

 

 

 

έλα ρε συ, το γυαλί και το αλουμίνιο τριγύρω φυσικά και παραμένουν άχρηστα και άσκοπα.. 

 

τα tablets επίσης πάνε θα πάνε άκλαφτα (όπως πολλοί λέγαμε χρόνια τώρα για αυτή τη φούσκα) 

 

Συμφωνώ ότι το γυαλί πίσω και το αλουμίνιο είναι στο να δώσουν ένα premium feel στη συσκευή και δεν έχει σχέση με την εργονομία. Παρόλα αυτά, δεν είναι μόνο η Apple που κάνει κωλοτούμπες. Καλό είναι να θυμόμαστε και τι δήλωναν άλλοι εκείνη την εποχή σχετικά με το πόσο καλύτερη ήταν η συσκευή τους επειδή ήταν από πλαστικό...

 

Όσο αναφορά τα tablets, πιστεύω ο λόγος πτώσης των πωλήσεων είναι επειδή ο κόσμος έχει ήδη κάποιο στην κατοχή του και ο κύκλος ανανέωσης είναι μεγαλύτερος από αυτόν των smartphones.

Παρόμοια έπεσαν και οι πωλήσεις των laptops και desktops. Δεν σημαίνει ότι θα πάνε και αυτά άκλαφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...