Προς το περιεχόμενο

Μαθηματα γαλλικων


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το Β2 στα γαλλικα (το πηρα στο πρωτο ετος μετα απο δυο χρονια παυση β και γ λυκειου).  Απο τοτε περασαν μερικα χρονια και θελω να συνεχισω για το C1. Και τοτε ηθελα απλα δεν ειχα το κουραγιο. Δε το κανω για βλακειες του στυλ να το γραψω στο CV μου και ο εργοδοτης να τρελαθει.. απλα επειδη εχω το proficiency στα αγγλικα θα θελα να ειχα και ενα πολυ καλο επιπεδο στα γαλλικα, απο προσωπικη φιλοδοξια να το πω; θελω να μαζευω χαρτια να το πω; Γενικα θελω αφου ξεκινησα τα διπλωματα των γαλλικων ας παρω το προτελευταιο.. αλλα δεν εχω ιδεα απο κοστος για ολη αυτη τη διαδικασια. ξερει κανεις να μου πει; Και γενικα ξερει κανεις να μου πει για το C1; Με το Sorbonne τι παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξιζει.

 

Και αν το θες για δουλειά πολλοι ζητουν το bulats που φαινεται πολυ ευκολο (και μεχρι πριν λιγο καιρο) ηταν μονο υπολογιστης χωρις προφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το κανω για βλακειες του στυλ να το γραψω στο CV μου και ο εργοδοτης να τρελαθει.. 

 

Καλά μη το λες. Ξέρω περιπτωσεις που ένταξει δεν είναι ότι θα τρελαθεί αλλά η γνώση συγκεκριμένης γλώσσας (και στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν τα γαλλικά) ήταν το κύριο προσόν που ζητούταν ... οκ εννοείτε όχι μόνο αυτό αλλά ήταν το βασικό πέρα των σχετικών σπυδών ... για την αντίστοιχη θέση που δεν ζητούσε η εταιρεία λάμβανε 300+ βιογραφικά και για τις αντίστοιχες "γαλλόφωνες" 15-20. Η γλώσσα είναι πολύ μεγάλο προσόν και ανοίγει πάντα πόρτες.

 

 

on topic

 

Εφόσον δε θες για τυπικούς λόγους, 2 "γαλλικές" πιστοποιήσεις υπάρχουν (τονίζω το "γαλλικές" για να εξαιρέσω το ΚΠΓ), το DALF C1 και το Sorbonne. Δε γνωρίζω πολλά , νομίζω ότι το Sorbonne θεωρείται δυσκολότερο (ίσως κάνω λάθος).

 

Μια επίσκεψη στο site του Γαλλικού Ινστιτούτου θα σου δώσει τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξιζει.

 

Και αν το θες για δουλειά πολλοι ζητουν το bulats που φαινεται πολυ ευκολο (και μεχρι πριν λιγο καιρο) ηταν μονο υπολογιστης χωρις προφορικα.

 

Δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση οτι είναι εύκολο. Οτι επίπεδο έχεις στις κλασσικές εξετάσεις το ίδιο θα φέρεις και εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω περί γαλλικών. Αλλά επειδή έχω πάρει το C2 στα Αγγλικά και από καλοκαίρι θα έχω και το Β2 στα γερμανικά, νομίζω ότι δεν πολύ αξίζει η εμβάθυνση. Πρώτον γιατί ακόμα και το C2 να έχεις ο άλλος για Μάστερ ζητάει ILTS ή TOEFL. Επίσης όσα πτυχία και να πάρεις το αληθινό Mastery Level επιτυγχάνεται μόνο μέσω της μετανάστευσης και της συνεχούς συναναστροφής με Native Speakers.


Οπότε το Β2 το κρίνω σαν ένα καλό επίπεδο πιστοποίησης της γνώσης μίας ξένης γλώσσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Sorbonne τι παιζει;

 

Από άποψη δυσκολίας μη το φοβάσαι, προσωπικά με είχε δυσκολέψει το τιμημένο λίγο αλλά enfin το πήρα και το Sorbonne το 2. Βέβαια από τότε κοντεύουν 10 χρόνια, δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα, πάντως εγώ έχω ξεχάσει και τα γαλλικά που ήξερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...