Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση περί μισθού... Τι παίζει ;;;


alexia27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού δεν την έκανες αυτή τη συζήτηση όταν έπρεπε με αυτούς που έπρεπε, πήγαινε να την κάνεις τώρα.

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να σκεφτώ για τις (όχι λίγες) περιπτώσεις που γράφει κάποιος ότι πιάνει δουλειά και δεν ξέρει με τι όρους την έπιασε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς γινεται να ξεκινας καπου δουλεια νομιμα χωρις να εχεις υπογραψει συμβαση/συμβολαιο που να αναφερει ρητα τα παντα;

Και αντε και το "αμελησαν"και οι 2 πλευρες το γραπτο-τυπικο του θεματος. Αλλα ουτε το μισθο σου δεν ειχες ξεκαθαρισει πριν αρχισεις; wtf;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ts

 

δεν ξέρω τι φάση αλλά αυτό που είπες ότι στα χαρτιά λέει 2000 μεικτά κλπ κλπ και τελικά παίρνεις 400 (όσα είπες τέσπα δεν θυμάμαι)

 

πρόσεξε το! γιατί θα φορολογηθείς για 2000ε μεικτά. και όχι 400-500-600.

 

δλδ μη λες "έλα μωρέ χαρτιά είναι" ... γιατί θα κλαις στην φορολογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν υπάρχει πλέον το αρχικό ποστ

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να σκεφτώ για τις (όχι λίγες) περιπτώσεις που γράφει κάποιος ότι πιάνει δουλειά και δεν ξέρει με τι όρους την έπιασε.

 

 Αλλα ουτε το μισθο σου δεν ειχες ξεκαθαρισει πριν αρχισεις; wtf;

 

 

μη σας φαίνεται καθόλου περίεργο.

το έχω δει και από άλλους.

κι εδώ θυμάμαι ένας είχε ανοίξει θέμα για να ρωτήσει πόσος θα είναι ο μισθός στο Public ή στο πλαίσιο, δε θυμάμαι ακριβώς.

είχε πάει για συνέντευξη και αντί να ρωτήσει εκεί, θεώρησε καλύτερη ιδέα να ρωτήσει εδώ.

από το να πάρει κανένα 090..... να ρωτήσει το μέντιουμ καλύτερα εδώ πάντως.

 

απ ότι έχω καταλάβει δε ρωτάνε επειδή φοβούνται πως θα χαρακτηριστούν, πως θα το πάρει ο εργοδότης που ρωτάνε για τα λεφτά.

λες και δουλεύουμε για χόμπυ...

όπως το βλέπει κανείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

[..]

μη σας φαίνεται καθόλου περίεργο.

το έχω δει και από άλλους.

[..]

Σε οσο περισσοτερους το εχεις/εχω/εχουν δει, *τοσο* πιο περιεργο θα μου φαινεται.

Μην καταντησουμε να το βλεπουμε και "φυσιολογικο" στο τελος, ffs.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ ότι έχω καταλάβει δε ρωτάνε επειδή φοβούνται πως θα χαρακτηριστούν, πως θα το πάρει ο εργοδότης που ρωτάνε για τα λεφτά.

λες και δουλεύουμε για χόμπυ...

όπως το βλέπει κανείς

Αυτό ακριβώς.

 

Πραγματικά με λυπεί το γεγονός ότι βλέπεις επίσης περιπτώσεις δυσαρέσκειας (να το πω χαριτωμένα) προς τον εργοδότη που δε σέβεται τον υπάλληλο, όταν ο ίδιος ο υπάλληλος πρώτα απ όλα δε σέβεται τον εαυτό του. Μερικές φορές οι ίδιοι σκάβουμε το λάκκο μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς γινεται να ξεκινας καπου δουλεια νομιμα χωρις να εχεις υπογραψει συμβαση/συμβολαιο που να αναφερει ρητα τα παντα;

Και αντε και το "αμελησαν"και οι 2 πλευρες το γραπτο-τυπικο του θεματος. Αλλα ουτε το μισθο σου δεν ειχες ξεκαθαρισει πριν αρχισεις; wtf;

Αν η άλλη επιλογή είναι να είσαι άνεργος, να κάθεσαι στο σπίτι και να μην βγάζεις τίποτα, θα πας στην δουλειά και θα πεις και ένα τραγούδι. Έλα στην θέση αυτών που είναι άνεργοι (ή ακόμη χειρότερα μακροχρόνια άνεργοι), τι θα έκανες; θα τους πρότεινες να κάθονται σπίτι και να τρώνε τα λεφτά του μπαμπά; Και 480 να σου δίνουν που λέει ο λόγος (κατώτερος βασικός μισθός εφόσον μιλάμε για νόμιμη δουλειά), τουλάχιστον να βγάζεις το χαρτζιλίκι σου. Ο άνεργος που μπορεί να τον καίει η κατάσταση που επικρατεί σήμερα στην Ελλάδα, θα κοιτάξει πρώτα να βρει δουλειά και ας είναι ότι δουλειά νάναι, μετά κοιτάει τα υπόλοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^Με αυτη τη λογικη τοτε πρεπει να πεσουμε στα τεσσερα για το αφεντικο, για να μεινει ικανοποιημενο, και αυτο απλα για να παρει εναν μικρο μισθο στο τελος του μηνα.

 

Αν ο μακροχρονια ανεργος δε σεβεται την προσωπικοτητα και την αξιοπρεπεια του τοτε δε του αξιζει ουτε το χαρτζιλικι.

Σαν εναν γνωστο μου ενα πραγμα που δουλευει εδω και 7 χρονια σε μια καφετερια , ολα μαυρα χωρις ενσημα χωρις τιποτα. Αλλα λεει οτι βγαζει τον βασικο εστω -για 8-10 ωρες την ημερα δουλεια- και αυτο το θεωρει επιτυχια τρομαρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^Με αυτη τη λογικη τοτε πρεπει να πεσουμε στα τεσσερα για το αφεντικο, για να μεινει ικανοποιημενο, και αυτο απλα για να παρει εναν μικρο μισθο στο τελος του μηνα.

 

Αν ο μακροχρονια ανεργος δε σεβεται την προσωπικοτητα και την αξιοπρεπεια του τοτε δε του αξιζει ουτε το χαρτζιλικι.

Σαν εναν γνωστο μου ενα πραγμα που δουλευει εδω και 7 χρονια σε μια καφετερια , ολα μαυρα χωρις ενσημα χωρις τιποτα. Αλλα λεει οτι βγαζει τον βασικο εστω -για 8-10 ωρες την ημερα δουλεια- και αυτο το θεωρει επιτυχια τρομαρα του.

Δεν χρειάζεται να πέσει κανείς στα 4, αν δεν του αρέσει μπορεί να φύγει, εγώ είμαι άνεργος και έχω φύγει από 2 δουλειές γιατί ήταν ότι νάναι, και μάλιστα στην μία είχα κάνει καταγγελία και στην επιθεώρηση εργασίας και τώρα το φυσάνε και δεν κρυώνει. Φυσικά και φταίω που δεν ρώτησα αλλά θα πήγαινα όπως και να είχε, έστω για να βγάλω και ένα μηνιάτικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν εναν γνωστο μου ενα πραγμα που δουλευει εδω και 7 χρονια σε μια καφετερια , ολα μαυρα χωρις ενσημα χωρις τιποτα. Αλλα λεει οτι βγαζει τον βασικο εστω -για 8-10 ωρες την ημερα δουλεια- και αυτο το θεωρει επιτυχια τρομαρα του.

 

Αν είναι ο τότε βασικός, πάει και έρχεται. Αν είναι ο τωρινός όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε παει ουτε ερχεται. Ειναι καθαρη εκμεταλευση με σοβαρες μακροχρονιες συνεπειες. Και αυτο για να πλουτιζει το αφεντικο και να σου λεει "και αμα σ'αρεσει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε παει ουτε ερχεται. Ειναι καθαρη εκμεταλευση με σοβαρες μακροχρονιες συνεπειες. Και αυτο για να πλουτιζει το αφεντικο και να σου λεει "και αμα σ'αρεσει".

Δεν διαφωνώ. Το θέμα είναι ότι αν φύγεις τότε κάνεις και μια καταγγελία στην επιθεώρηση, και μετά αν θέλει ας πάρει άλλον. Αν το κάνανε όλοι αυτό τότε δεν θα υπήρχε εκμετάλλευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...