Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Αν ο λογαριασμός είναι κοινός κι η κάρτα είναι στο όνομα του πατέρα σου τότε μετράει για τον πατέρα σου αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Btw, δεν ξερω αν το εγραψε κανεις: η alpha bank εχει και το αφορολογητο πλεον στο app της. Σημερα εκανα το update και μου το εμφανισε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο λογαριασμός είναι κοινός κι η κάρτα είναι στο όνομα του πατέρα σου τότε μετράει για τον πατέρα σου αν δεν κάνω λάθος.

Οχι, ο λογαριασμος ειναι δικος μου.

 

Θα του πω να ριξει μια ερωτηση στον λογιστη του οταν ευκαιρησει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εδώ και κατι μερες στη web banking σελιδα μου της Πειραιως εμφανιστηκε μια καρτελα  "Δαπανες Μειωσης Φορου".

Κλικαροντας λεει "Αναλυση Δαπανων" και "Γενικες Δαπανες" ταδε ευρω. Υποθετω ότι προερχονται από αγορες με τη χρεωστικη καρτα μου.

Αρα περιττο πλεον να κραταω τις αποδειξεις των καρτων?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και κατι μερες στη web banking σελιδα μου της Πειραιως εμφανιστηκε μια καρτελα  "Δαπανες Μειωσης Φορου".

Κλικαροντας λεει "Αναλυση Δαπανων" και "Γενικες Δαπανες" ταδε ευρω. Υποθετω ότι προερχονται από αγορες με τη χρεωστικη καρτα μου.

Αρα περιττο πλεον να κραταω τις αποδειξεις των καρτων?

 

 

Ακριβως εστι !!!Κι εγω απο Eurobank δεν κραταω τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω απο το ebanking της Alpha Bank στο μενού αφορολόγητο κάποιες αγορες που έκανα μεσο κάρτας στην Ευρώπαϊκή ένωση.

 

Για παράδειγμα αγορές domain name απο ιρλανδία και άλλα. Αντίθετα αγορά απο Καναδά δεν εμφανίζετε.

 

Οπότε στο αφορολόγητο μετράνε και οι αγορές στην ευρωπαϊκή ένωση όπου πληρώνουμε VAT?

 

Άρα μπορούμε να πάρουμε και smartphone απο ευρωπαϊκές αποθήκες τύπου gearbest και να μετρήσει στο αφορολόγητο λόγω VAT?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλλειψη από την εφαρμογή του αφορολόγητου της eurobank

Δεν καταμετρά σε αυτό τις δαπάνες μέσω πιστωτικής της τράπεζας

Φυσικά και τις μετράει, αλλά το κάνει όπως τα δάνεια

 

Δηλαδή ότι δοσεις έχεις ξεπληρώσει αυτές μπαίνουν στο αφορολογητο σου, όχι ότι έχεις χτυπήσει στη κάρτα και χρωστάς ακόμα

 

Στο λέω γιατί στη euro ο,τι κινήσεις κάνω είναι από πιστωτική, χρεωστική χρησιμοποιώ από άλλη τράπεζα.

 

Έχουν βάλει μόνο το ποσό που έχω ξεχρεωσει, μάλιστα έχουν βάλει μέσα στο '17 αγορά που έκανα το Δεκέμβριο του '16 και άρχισα να ξεπληρώνω από τον Ιανουάριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update

 

λοιπόν μόλις πλέρωσα και μπήκα να δω το αφορολόγητο και όλες οι σημερινές μου πληρωμές προστέθηκαν κανονικά η κάθε μία στη κατηγορία της (ανάλογα το μαγαζί αγοράς) 

 

άρα δουλεύει κανονικά και ενημερώνεται άμεσα 

 

απλά μου δείχνει το ποσό που έχω ξεχρεώσει μέχρι τώρα όχι όλη την αξία της αγοράς, πχ ένα playstation που έχω ξεχρεώσει στο μισό μου το έχει ως αφορολόγητο στα 150, στους επόμενους μήνες θα πάει στα 300 που συνολικά κοστίζει

 

 

δεν ξέρω τι παίζει αν δε βάζεις όλο το ποσό του λογαριασμού αλλά βάζεις κάποιο ποσό και αφήνεις τα υπόλοιπα να τοκίζονται. αν πχ το estatement της κάρτας είναι στα 300 ευρώ και βάλεις ένα 100αρικο, εκεί δεν ξέρω ποιες δόσεις φαίνεται να ξεπληρώνει.. δε μου΄χει τύχει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update

 

λοιπόν μόλις πλέρωσα και μπήκα να δω το αφορολόγητο και όλες οι σημερινές μου πληρωμές προστέθηκαν κανονικά η κάθε μία στη κατηγορία της (ανάλογα το μαγαζί αγοράς) 

 

άρα δουλεύει κανονικά και ενημερώνεται άμεσα 

 

απλά μου δείχνει το ποσό που έχω ξεχρεώσει μέχρι τώρα όχι όλη την αξία της αγοράς, πχ ένα playstation που έχω ξεχρεώσει στο μισό μου το έχει ως αφορολόγητο στα 150, στους επόμενους μήνες θα πάει στα 300 που συνολικά κοστίζει

 

 

δεν ξέρω τι παίζει αν δε βάζεις όλο το ποσό του λογαριασμού αλλά βάζεις κάποιο ποσό και αφήνεις τα υπόλοιπα να τοκίζονται. αν πχ το estatement της κάρτας είναι στα 300 ευρώ και βάλεις ένα 100αρικο, εκεί δεν ξέρω ποιες δόσεις φαίνεται να ξεπληρώνει.. δε μου΄χει τύχει 

 

Λογικα σου βαζει στο αφορολογητο μονο  ότι πληρωσες που μπορει να είναι και μεγαλυτερο  από την δοση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία να έχω ένα λογαριασμό με κάρτα για το Αφορολόγητο και πάω και βγάλω με μια ας πούμε cosmote prepaid θα έχω πρόβλημα

Αν η prepaid συνδεθεί με το ΑΦΜ σου, που οπωσδήποτε θα συνδεθεί, τοτε θα προστιθεται στο αφορολογητο καθε δαπανη που πραγματοποιεις με αυτη την καρτα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Χρεωσεις στην καρτα για alerts απο την τραπεζα ή αλλες υπηρεσίες της τραπεζας οπως για παραδειγμα  η ALPHA CREDIT PROTECTION PLUS δεν θα επρεπε να προσμετρωνται στο αφορολογητο ;

Όχι οτι ειναι σημαντικο ποσό αλλα για το τυπικο της υποθεσης .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...