Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχυει ότι αν το τεκμαρτο σου εισοδημα ειναι μεγαλυτερο από το πραγματικο τοτε φορολογείσαι με το τεκμαρτο? Αν ναι, σε ποιες περιπτωσεις?

Γιατι εγω τα τελευταια χρονια εχω παντα μεγαλυτερο τεκμαρτο από πραγματικο, αλλα παιρνω και επιστροφη.

Φετος εχω πραγματικο 3000, τεκμαρτο 12000(εργενης+σπιτι+στεγαστικο), και παιρνω επιστροφη 500.

 

Ναι ισχυει αυτό που λες .Τι δουλεια κανεις και ποσος ΦΜΥ σου εχει παρακρατηθει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι ισχυει αυτό που λες .Τι δουλεια κανεις και ποσος ΦΜΥ σου εχει παρακρατηθει ?

 

Ισχυει αλλα σε ποιες περιπτώσεις?

 

Αυτή τη στιγμη(και περυσι επισης) δε κανω τιποτα.

Μου κρατηθηκε φορος για ένα ποσο που ελαβα από ένα ταμειο στο οποιο εδινα εισφορες οσα χρονια δουλευα, και αυτο θα παρω πισω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αλλα σε ποιες περιπτώσεις?

 

Αυτή τη στιγμη(και περυσι επισης) δε κανω τιποτα.

Μου κρατηθηκε φορος για ένα ποσο που ελαβα από ένα ταμειο στο οποιο εδινα εισφορες οσα χρονια δουλευα, και αυτο θα παρω πισω. 

 

Δεν μπορω να καταλαβω...Πως γινεται να παρεις πισω εισφορες από ασφαλιστικο ταμειο που εχεις δωσει...Αν καταλαβα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω...Πως γινεται να παρεις πισω εισφορες από ασφαλιστικο ταμειο που εχεις δωσει...Αν καταλαβα καλα.

 

Δεν ειπα ότι πηρα πισω τις ειφορες. Τις εισφορες τις εδινα για να παρω πισω κατι καλυτερο. Δεν είναι ασφαλιστικο ταμειο οπως το ικα.

Αλλα ας μεινουμε στο θεμα. Σε ποιες περιπτώσεις φορολογείσαι για το τεκμαρτο και όχι για το πραγματικο εισοδημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα ότι πηρα πισω τις ειφορες. Τις εισφορες τις εδινα για να παρω πισω κατι καλυτερο. Δεν είναι ασφαλιστικο ταμειο οπως το ικα.

Αλλα ας μεινουμε στο θεμα. Σε ποιες περιπτώσεις φορολογείσαι για το τεκμαρτο και όχι για το πραγματικο εισοδημα?

 

Όταν το τεκμαρτο είναι μεγαλυτερο από το πραγματικο .

Τωρα αυτά που λες αν περιλαμβανοντε στο τεκμαρτο δεν ξερω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το τεκμαρτο είναι μεγαλυτερο από το πραγματικο .

Τωρα αυτά που λες αν περιλαμβανοντε στο τεκμαρτο δεν ξερω .

 

Όπως ειπα τα τελευταια χρονια εχω παντα μεγαλυτερο τεκμαρτο απ οτι πραγματικο, αλλα δεν εχω φορολογηθεί για  τεκμαρκτο.

 

Είναι δυνατον στο τεκμαρτο να μην περιλαμβανονται το σπιτι και οι δοσεις στεγαστικου δανειου?

Το πρόγραμμα υπολογισμου φορου παντως τα περιλαμβανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το θέμα αυτό παίρνει και μια ερώτηση σχετική που θέλω να κάνω, η μεταφορά χρημάτων από λογαριασμό ενός μέλους σε έναν συγγενή πρώτου βαθμού μπορεί να δικαιολογηθεί; τα χρήματα αυτά δικαιολογούνται από αυτόν που θα τα λάβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπα τα τελευταια χρονια εχω παντα μεγαλυτερο τεκμαρτο απ οτι πραγματικο, αλλα δεν εχω φορολογηθεί για  τεκμαρκτο.

 

Είναι δυνατον στο τεκμαρτο να μην περιλαμβανονται το σπιτι και οι δοσεις στεγαστικου δανειου?

Το πρόγραμμα υπολογισμου φορου παντως τα περιλαμβανει.

 

Επειδή η περιπτωση σου είναι καπως περιπλοκη και επαναλαμβανομενη καλυτερα να ρωτήσεις ένα λογιστη.Το σπιτι και οι δοσεις περιλαμβανοντε στο τεκμαρτο παντως.

 

Επειδή το θέμα αυτό παίρνει και μια ερώτηση σχετική που θέλω να κάνω, η μεταφορά χρημάτων από λογαριασμό ενός μέλους σε έναν συγγενή πρώτου βαθμού μπορεί να δικαιολογηθεί; τα χρήματα αυτά δικαιολογούνται από αυτόν που θα τα λάβει;

 

Αν γινει για φορολογικούς λογους πρεπει να γινει δωρεα επισημη και να πληρωθεί φορος .Νομιζω 10%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα ότι πηρα πισω τις ειφορες. Τις εισφορες τις εδινα για να παρω πισω κατι καλυτερο. Δεν είναι ασφαλιστικο ταμειο οπως το ικα.

Αλλα ας μεινουμε στο θεμα. Σε ποιες περιπτώσεις φορολογείσαι για το τεκμαρτο και όχι για το πραγματικο εισοδημα?

ότι σου λέει ο Γιάννης όταν το τεκμαρτό είναι μεγαλύτερο πας με αυτό, αλλά αν σου έχει παρακρατηθεί φόρος μεγαλύτερος από αυτόν που απαιτείται να πληρώσεις η διαφορά σου επιστρέφεται 

 

για να έχεις επιστροφή στη δήλωσή σου πρέπει πάντα να σου έχει παρακρατηθεί φόρος, αλλιώς επιστροφή από το τίποτα δεν παίζει, στη δική σου περίπτωση ο όποιος "εργοδότης" σου σου κρατάει μεγάλο φόρο για λόγο που δε μπορώ να ξέρω, οπότε παίρνεις πίσω τη διαφορά 

 

αν για παράδειγμα σου παρακρατείται το 20% από τα 3000 είναι πιθανό να προκύπτει επιστροφή και ας έχεις τεκμαρτό 12, βέβαια όσο μειώνεται το αφορολόγητο η πιθανότητα αυτή μειώνεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η περιπτωση σου είναι καπως περιπλοκη και επαναλαμβανομενη καλυτερα να ρωτήσεις ένα λογιστη.Το σπιτι και οι δοσεις περιλαμβανοντε στο τεκμαρτο παντως.

 

 

Αν γινει για φορολογικούς λογους πρεπει να γινει δωρεα επισημη και να πληρωθεί φορος .Νομιζω 10%

 

Όταν εννοείς φορολογικούς λόγους; νομίζω απλή δωρεά είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε για κάνα σοβαρό ποσό ή ψιλά πράγματα; 

 

για να δηλώσεις τη δωρεά πας στην εφορία πληρώνεται ο φόρος και είναι όλοι καλυμμένοι, τα λεφτά μετά μπορούν να χρησιμοποιηθούν άφοβα στο μέλλον 

 

μπορείς φυσικά να τα μεταφέρεις απλά στον άλλον και να μη δηλώσεις τίποτα, αλλά ειδικά αν είναι σημαντικό ποσό θα το βρεις μπροστά σου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εννοείς φορολογικούς λόγους; νομίζω απλή δωρεά είναι

 

Εννοω για πιθανη καλυψη αγορας που δεν  μπορει να κανει ο υπόχρεος και καποιος συγγενης του δινει λεφτα .Τον τροπο που γινεται η δωρεα δεν τον ξερω ακριβως.

ότι σου λέει ο Γιάννης όταν το τεκμαρτό είναι μεγαλύτερο πας με αυτό, αλλά αν σου έχει παρακρατηθεί φόρος μεγαλύτερος από αυτόν που απαιτείται να πληρώσεις η διαφορά σου επιστρέφεται 

 

για να έχεις επιστροφή στη δήλωσή σου πρέπει πάντα να σου έχει παρακρατηθεί φόρος, αλλιώς επιστροφή από το τίποτα δεν παίζει, στη δική σου περίπτωση ο όποιος "εργοδότης" σου σου κρατάει μεγάλο φόρο για λόγο που δε μπορώ να ξέρω, οπότε παίρνεις πίσω τη διαφορά 

 

αν για παράδειγμα σου παρακρατείται το 20% από τα 3000 είναι πιθανό να προκύπτει επιστροφή και ας έχεις τεκμαρτό 12, βέβαια όσο μειώνεται το αφορολόγητο η πιθανότητα αυτή μειώνεται 

 

Ναι με τους εργοδότες υπαρχει πρόβλημα στον ΦΜΥ .Στην κορη μου κρατανε ΦΜΥ και προκυπτει επιστροφη 45 ευρω ενώ στον γιο μου με λιγο μεγαλυτερο εισοδημα δεν κρατάγανε και βγαινει μηδενικη η δηλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε για κάνα σοβαρό ποσό ή ψιλά πράγματα; 

 

για να δηλώσεις τη δωρεά πας στην εφορία πληρώνεται ο φόρος και είναι όλοι καλυμμένοι, τα λεφτά μετά μπορούν να χρησιμοποιηθούν άφοβα στο μέλλον 

 

μπορείς φυσικά να τα μεταφέρεις απλά στον άλλον και να μη δηλώσεις τίποτα, αλλά ειδικά αν είναι σημαντικό ποσό θα το βρεις μπροστά σου 

 

Γύρω στα 2 χιλ. περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στα 2 χιλ. περίπου

 

Δεν είναι  καποιο σημαντικο ποσο αλλα αν το χρειαζεσαι οπωσδήποτε για να καλυψεις καποια αγορα που δεν μπορεις να δικαολογησεις ουτε με χρηματα από παλια χρονια τοτε η δωρεα είναι αναποφευκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι  καποιο σημαντικο ποσο αλλα αν το χρειαζεσαι οπωσδήποτε για να καλυψεις καποια αγορα που δεν μπορεις να δικαολογησεις ουτε με χρηματα από παλια χρονια τοτε η δωρεα είναι αναποφευκτη.

 

Δεν αφορά κάποια αγορά να σου πω την αλήθεια αυτή την στιγμή, επειδή βλέπω κάποιοι είστε αρκετά πιο ενημερωμένοι από άλλους (όπως εγώ) τι πόσο και πάνω θα μπορούσε να θεωρεί "σημαντικό", συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...