Προς το περιεχόμενο

Η DJI παρουσιάζει το Phantom 4 Advanced και αποσύρει το αρχικό Phantom 4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η οικογένεια των Phantom drones μεγαλώνει, με την DJI να παρουσιάζει σήμερα τα Phantom 4 Advanced και Advanced+ που είναι αισθητά βελτιωμένα από το Phantom 4 το οποίο και θα αποσυρθεί από την αγορά.

Συγκεκριμένα και τα δύο Advanced μοντέλα ενσωματώνουν κάμερα με αισθητήρα 20MP (1 ίντσα) όπως και η Pro έκδοση, ικανά για εγγραφή βίντεο σε 4K ανάλυση και με 60 καρέ το δευτερόλεπτο. Για μικρότερη μέγεθος βίντεο, υπάρχει η δυνατότητα εγγραφής σε 4K ανάλυση με το πρότυπο H.265 αλλά στα 30 καρέ/δευτερόλεπτο και στα 100mbps, κάτι που και πάλι εξασφαλίζει μεγάλη λεπτομέρεια.

 

Μια διαφορά με το Pro μοντέλο βρίσκεται στους ενσωματωμένους αισθητήρες που αναλαμβάνουν τον εντοπισμό εμποδίων προκειμένου το drone να τα αποφύγει. Έτσι το Phantom 4 Advanced έρχεται με πέντε τέτοιους αισθητήρες έναντι 6 στο Pro μοντέλο . Στο θέμα της αυτονομίας, η DJI αναφέρει ότι αυτή φτάνει έως και τα 30 λεπτά, με δυνατότητα ακόμα εγκατάστασης κάρτας microSD με χωρητικότητα 128GB.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

H κύρια διαφορά μεταξύ των δύο Advanced μοντέλων φαίνεται ότι βρίσκεται στην οθόνη που ενσωματώνει το Advanced+ πάνω στο χειριστήριο, η οποία έχει μέγεθος 5,5 ιντσών με Full HD ανάλυση. Όσον αφορά την τιμή, αυτή παραμένει υψηλή αφού το Phantom 4 Advanced έχει κοστολογηθεί στα $1349 και το Phantom 4 Advanced+ στα $1649. Η κυκλοφορία τους στην αγορά έχει δρομολογηθεί για τις 30 Απριλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο καιρός γαρ εγγυς για drone... αλλα η DJI με προβληματιζει. Φανταστικά ολοκληρωμένα συνολα, πλην ομως συνδεση με το ιντερνετ αναγκαστικα νομιζω, και ανα πασα στιγμη μπορει να μου απαγορευσει να πεταξω σε καποια περιοχή. Φυσικα επισης μπορει να δώσει τα ιχνη πτησης του drone μου σε οποια αρχή το ζητησει. 

 

Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να πετάξει off the grid... σιγουρα ομως ειναι ανασταλτικοι παραγοντες. Οταν πληρωνω κάτι νομη και εξουσια μπορω να εχω μονο εγω πανω του και κανεις αλλος. Απαραβατη αρχη για οτι και αν προκειται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως με το dji phantom 2 v3 δεν μου εχει ζητησει ποτε ιντερνετ. Επισης εχει mode που το πετας οπου θελεις. Φυσικα ομως και μπορεις να το πετας εντος οριων.

 

Να σε δω να το πετας εκτος οριων διπλα σε κανενα αεροδρομιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως με το dji phantom 2 v3 δεν μου εχει ζητησει ποτε ιντερνετ. Επισης εχει mode που το πετας οπου θελεις. Φυσικα ομως και μπορεις να το πετας εντος οριων.

 

Να σε δω να το πετας εκτος οριων διπλα σε κανενα αεροδρομιο...

 

 

Εγω θελω να μπορω να το πεταω οπου νομιζω. Ηλεκτρονικους ρουφιανος δεν θελω. Δεν εχω σκοπο να πληρωσω ενα σκασμο λεφτά για να μου λεει η DJI που μπορω και που δε μπορω. Γινομαι αντιληπτος πιστευω.

 

Το αν η επιλογη να πετάξω καπου θεωρειται παράνομη... ας το κρινει ο νομος... οχι η DJI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω να μπορω να το πεταω οπου νομιζω. Ηλεκτρονικους ρουφιανος δεν θελω. Δεν εχω σκοπο να πληρωσω ενα σκασμο λεφτά για να μου λεει η DJI που μπορω και που δε μπορω. Γινομαι αντιληπτος πιστευω.

 

Το αν η επιλογη να πετάξω καπου θεωρειται παράνομη... ας το κρινει ο νομος... οχι η DJI.

 

Καλησπέρα, στην DJI ποιος νομίζεις είπε να βάλει τους ρουφιάνους;  - ο νόμος - όπως πολύ καλά είπες υπάρχει ήδη νομοθεσία για ΣμηΕΑ και για να μπορεί να πουλάει θα πρέπει να συμμορφωθεί η DJI και η κάθε DJI.

 

Δεν μιλάω για εσένα τώρα, αλλά δεν έχουν όλοι την ίδια πτητική παιδεία και κάποιος μπορεί να κάνει ζημιά γι'αυτό μπαίνουν και όλες αυτές οι δικλίδες και οι περιορισμοί.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, στην DJI ποιος νομίζεις είπε να βάλει τους ρουφιάνους;  - ο νόμος - όπως πολύ καλά είπες υπάρχει ήδη νομοθεσία για ΣμηΕΑ και για να μπορεί να πουλάει θα πρέπει να συμμορφωθεί η DJI και η κάθε DJI.

 

Δεν μιλάω για εσένα τώρα, αλλά δεν έχουν όλοι την ίδια πτητική παιδεία και κάποιος μπορεί να κάνει ζημιά γι'αυτό μπαίνουν και όλες αυτές οι δικλίδες και οι περιορισμοί.

 

 

Δεν γνωριζω ο νομοθετης να εχει επιβαλλει στις εταιριες να επιβαλλουν περιορισμούς, αλλα αν υπαρχει τετοια παρεμβαση, ειναι σιγουρα λογος για να μην κοιταξω προς DJI.

 

Δεν θα μιλησω για αλλα κράτη, αλλα ειδικά για το δικό μας, ειμαστε ικανοι να εισαγουμε τους ποιο ευτράπελους κανονισμους αποδεδειγμένα. Μπορει ξαφνικά μια ωραια μέρα να βγάλουν off την χώρα ολοκληρη με καποια ευφανταστη δικαιολογια. Δεν σημαινει φυσικά πως θα δεχτούμε τετοιους περιορισμους. Γενικά απεχθανομαι τα nanny states που προσπαθουν να ορίσουν το καθε τι... σε λίγο και στα r/c cars οπως πάμε.

 

Ειμαι φανατικος της κοινης λογικης... και οχι νομοθετηματων για τα παντα και τα κοαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάποιοι δεν πήρατε χαμπάρι την νομοθεσία που υπάρχει ήδη για τα drones. Καλές οι θεωρίες συνομωσίας αλλά υπάρχουν πολλοί ανεγκέφαλοι εκεί έξω και επειδή έχουν ήδη συμβεί πολλά δεν είναι λογικό να περιμένουμε να πέσει κανένα αεροσκάφος για να πάρουμε μέτρα. Τώρα όπως πάντα θα βρεθούν τρόποι να παρακαμφθεί η νομοθεσία αλλά εκεί ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως μοιράζουν πίτσες τα drones, έτσι μπορούν να μοιράσουν και εκρηκτικό περιεχόμενο.

Γι αυτό υπάρχουν όλοι αυτοί οι περιορισμοί.

Και για τους κάγκουρες.

Θα θέλατε η πτήση σας να κινδυνεύσει από ένα καλόπαιδο; Δεν νομίζω.

Επιβεβαιώνεται η θεωρία οτι για λίγους απρόσεκτους, δεν μπορούμε να έχουμε ωραία πράγματα.

Η DJI είναι πλέον πολύ προβεβλημένη εταιρία, τι θα κάνει, θα συμμορφωθεί.

Όποιος θέλει ελευθερία πάντως, υπάρχουν αρκετές open source υλοποιήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως μοιράζουν πίτσες τα drones, έτσι μπορούν να μοιράσουν και εκρηκτικό περιεχόμενο.

Γι αυτό υπάρχουν όλοι αυτοί οι περιορισμοί.

Και για τους κάγκουρες.

Θα θέλατε η πτήση σας να κινδυνεύσει από ένα καλόπαιδο; Δεν νομίζω.

Επιβεβαιώνεται η θεωρία οτι για λίγους απρόσεκτους, δεν μπορούμε να έχουμε ωραία πράγματα.

Η DJI είναι πλέον πολύ προβεβλημένη εταιρία, τι θα κάνει, θα συμμορφωθεί.

Όποιος θέλει ελευθερία πάντως, υπάρχουν αρκετές open source υλοποιήσεις.

αν θέλω να το χρησιμοποιήσω με άδεια μέσα σε αεροδρόμιο τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλω να το χρησιμοποιήσω με άδεια μέσα σε αεροδρόμιο τι κάνω;

 

Κι εγώ θέλω να παίξω μπάλα μπακότερμα στο αεροδρόμιο, αλλά μάλλον δεν θα μ' αφήσουν :-)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω ο νομοθετης να εχει επιβαλλει στις εταιριες να επιβαλλουν περιορισμούς, αλλα αν υπαρχει τετοια παρεμβαση, ειναι σιγουρα λογος για να μην κοιταξω προς DJI.

 

Δεν θα μιλησω για αλλα κράτη, αλλα ειδικά για το δικό μας, ειμαστε ικανοι να εισαγουμε τους ποιο ευτράπελους κανονισμους αποδεδειγμένα. Μπορει ξαφνικά μια ωραια μέρα να βγάλουν off την χώρα ολοκληρη με καποια ευφανταστη δικαιολογια. Δεν σημαινει φυσικά πως θα δεχτούμε τετοιους περιορισμους. Γενικά απεχθανομαι τα nanny states που προσπαθουν να ορίσουν το καθε τι... σε λίγο και στα r/c cars οπως πάμε.

 

Ειμαι φανατικος της κοινης λογικης... και οχι νομοθετηματων για τα παντα και τα κοαλα.

 

Και όμως έτσι είναι, οι νομοθέτες ορίζουν το νομικό πλαίσιο και οι εταιρείες πρέπει να συμμορφωθούν.

 

Και οι περιορισμοί αυτοί θα μπουν σε όλες τις εταιρείες απλά την DJI την παίρνει πρώτη η μπάλα γιατί είναι η πιο γνωστή.

 

Το νομοθετικό πλαίσιο έχιε εισαχθεί και στην χώρα μας για τα ΣμηΕΑ και θεωρώ πως είναι τουλάχιστον ανοιχτό από σαράντα τρύπες και εξωφρενικό σε πολλά σημεία, όμως έχει ιδρυθεί Πανελλήνια Ένωση Χειριστών ΣμηΕΑ που σε έχει βήμα στην ΥΠΑ και προσπαθούν να έρθουν σε συνεννόηση και να αλλάξουν πολλά από αυτά προς το καλύτερο.

 

Εσύ και εγώ και ένα μικρό ποσοστό μπορεί να είμαστε φανατικοί της κοινής λογικής αλλά οι περισσότεροι είναι να μην πω τι είναι (φαίνεται άλλωστε από τα χάλια που έχουμε σαν χώρα) και γι'αυτούς μπαίνουν αυτά τα νομοθετήματα περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...