Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi 6 με κυρτές πλευρές στην οθόνη, Snaprdragon 835, διπλή κάμερα και τιμή $360


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κινητο 150 ευρώ vs κινητο 500+ ευρώ... Εισαι σιγουρος για αυτο που κάνεις?

Και τα δυο κινητα τα ειχα αγορασει περιπου 200 ευρω.Σιγουρος για πιο πραγμα;Το s3 με 8mp καμερα εβγαζε κλασεις ανωτερες φωτογραφιες απο το τωρινο με 13mp καμερα.Το s3 το εβαζα στο τζαμι στο αυτοκινητο με gps,με νταλα ηλιο και μονιμα στο ρευμα και δεν παραπονιοταν.Το redmi λιγο παραπανω ζεστη να εχει και να βαλεις απλα gps,χωρις ρευμα,ζεματαει και βγαζει μυνημα υπερθερμανσης.

 

Το s3 το μεγαλο του θεμα ηταν στην 4,3 ενω στην 4,1 πηγαινε ταπα.Αλλα εκει επαιξε custom rom και δουλευε αψογα.To redmi ναι μεν ειναι πιο γρηγορα λογω specs αλλα το πατατρακ που παθαινει οταν το εχεις ωρα στην ακρη μεχρι να φορτωσει τις εφαρμογες δεν λεγεται.Εδω αν το αφησω ωρα δεν μου ερχονται μυνηματα στο viber και στο whatsapp και πρεπει να ξανατρεξω την εφαρμογη απο την αρχη.Τα παραπανω δεν εχουν λυθει με καμια custom rom που εχω δοκιμασει.

 

Καλα και αγια τα specs αλλα αν δεν εχεις ριξει λιγο παραπανω μελετη στο πως να τα δεσεις με το soft δουλεια δεν κανεις.Xiaomi παντως κινητο δεν ξαναπαιρνω.Σε επομενο θα κοιταζα πιστευω σε κανα huawei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η κάμερα των xiaomi είναι Samsung. Αυτό που δεν έχουν καλό όσο τα Samsung είναι το Software της φωτογραφικής για auto shoot. Αν χρησιμοποιήσει κάποιος που κατέχει ένα third Party για την κάμερα ή γνωρίζει από χειροκίνητες ρυθμίσεις, θα πάθει πλάκα με το πόσο δυνατό είναι το Hardware.Από τότε που πήρα το πρώτο μου xiaomi (με μεγάλη επιφύλαξη τότε) έχω γίνει Fan, γιατί προσφέρει πάρα πολύ δυνατά κινητά σε πολύ καλή τιμή.Πλέον στην οικογένεια έχουμε όλοι xiaomi.Εγώ το Redmi Note 4, στη γυναίκα έδωσα το Redmi Note 3 που είχα και οι δύο κόρες έχουν το Redmi Note 3 Pro.Όλοι είμαστε όχι απλώς ευχαριστημένοι, αλλά ενθουσιασμένοι με τα xiaomi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Oneplus 3 περυσι στα 400ευρω μια χαρα αξιοπρεπεστατη καμερα ειχε,και stock android(για κινεζικο)και specs φοβερα,ειναι λογικο να υπαρχουν απαιτησεις.

γιατι φιλε μου το opo3 εχει καλυτερη καμερα απο το mi5s ας πουμε??

ε να σου πω εγω πως δεν εχει!!! ειμαι κατοχος του mi5s και εχει αξιοπρεπεστατη καμερα σε ολες της συνθήκες!!!!

δεν λεω οτι ειναι το καλυτερο!!!!

δειτε εδω!! https://www.youtube.com/watch?v=a2pP7ovBF4g

αλλα καποιοι λενε εχω redmi note 2 και δεν εχει καλη καμερα !!και γενικα οσοι απο εσας δεν ειχατε mi5 ,mi5s πως κρινετε αναρωτιέμαι!!ετσι απλα για να πουμε κατι!!!???    

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάμερα των xiaomi είναι Samsung. Αυτό που δεν έχουν καλό όσο τα Samsung είναι το Software της φωτογραφικής για auto shoot. 

Αυτό πρώτη φορά το ακούω, απότι ξέρω βάζει της Sony... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι φιλε μου το opo3 εχει καλυτερη καμερα απο το mi5s ας πουμε?? !!και γενικα οσοι απο εσας δεν ειχατε mi5 ,mi5s πως κρινετε αναρωτιέμαι!!ετσι απλα για να πουμε κατι!!!???    

Παίζει ρόλο το τι θεωρεί ο καθένας καλό και τι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Μι 5s φοράει τον ίδιο σένσορα με τα Pixel. Εχει τον καλύτερο σένσορα αλλά προσπαθώ να καταλάβω (εκτός συνομοσιολογίας) γιατί δεν έβαλε OIS σε αυτό το μοντέλο.

Εχασε μια τεράστια ευκαιρία, αν επαναλαμβάνω η απουσία του δεν είναι στα πλαίσια συμφωνιών των εταιριών.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, ρώτα το Bluetooth 5.0 που βγήκε χάρης στην καταπίεση της Apple και φέρει συνδεσμολογία με 2 ηχεία ταυτόχρονα, 4x range, 8x bandwidth κ.α.

Κακιά apple, γιατί μας καταπιέζεις να παρατάμε τα καλώδια για καλύτερες ασύρματες τεχνολογίες; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη τώρα, παίζει κάποιος να προτιμήσει αυτό έναντι του s7?
To s7 έχει πλέον 400€ καινούργιο στο skroutz (με 2 χρόνια εγγύηση.)
Οθόνη και κάμερα κλάσεις ανώτερη.
Πιο προσεγμένο software (ειδικά με το update σε 7)
Καλύτερη ποιότητα κατασκευής.
Και θύρα Jack φυσικά.

Επίσης για να πάρεις το Mi6 σε αυτή την τιμή,θα πρέπει να το πάρεις κατευθείαν από Κίνα.Άρα δεν έχεις καν εγγύηση!
Δεν νομίζω να υπάρχει καν θέμα συζήτησης!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρέπει να καταλάβετε πως το να πάρετε το hardware, να το συναρμολογήσετε και να του περάσετε το android, ΔΕΝ σημαίνει πως όλα θα λειτουργούν σωστά και θα αξιοποιείτε το 100% των δυνατοτήτων της συσκευής. Γι'αυτό και οι τιμές της xiaomi είναι πιο μικρές από τους "μεγάλους" της αγοράς μιας και ξοδεύουν πολύ πολύ λιγότερα για έρευνα και ανάπτυξη. Δεν είπε κανείς πως δεν είναι "τίμια" αγορά ένα xiaomi,  αλλά να είμαστε και λίγο ...προσγειωμένοι ως προς τις απαιτήσεις μας. Αν μια συσκευή των 200-300 ευρώ ήταν εξίσου καλή με μία των 800-900, να είστε σίγουροι πως όλοι θα έτρεχαν να την αγοράσουν!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6Giga RAM. Μάλιστα. 64GB βασική χωρητικότητα, 8πηρυνος επεξεργαστής κλπ. Κι όλα αυτά, για τι ακριβώς ?? Για το χάζεμα στο μετρό/λεωφορειο ολιγων λεπτών και για το browsing, ψάχνοντας να βρεις ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΟΥ ΚΙΝΗΤΟ!
Ημαρτον κάπου ρε παιδια. Ειπαμε.

Ψαξτε καπου το usp σας και κοιτάξτε καμια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ανάγκη κάποιου ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ χρήστη (εκατομμυρίων, εδώ που τα λέμε...) κι αφήστε τα specs. 
Για παράδειγμα Ε-Ν-Ο-Π-Ο-Ι-Η-Σ-Τ-Ε τα στάνταρντς των φορτιστών. Ελεος δηλαδή. Ελεος κάπου λέμε όμως. 2017 γράφει το ημερολόγιο, κι ακόμη ψάχνουμε σε στυλ "φίλε μήπως έχεις φορτιστή για τάδε", "παιδιά έχει κανεις φορτιστή για δείνα", κλπ κλπ.
Επίσης: Φτιάχτε ρε γελοίοι (όχι της Xiaomi, ΟΛΩΝ!) καμιά μπαταρία της προκοπής, να βγαζει πχ ξερω γω 3 μέρες. Εκεί σας θέλω. Η μια τεχνολογία (ξέρω ξέρω, έρχεται...) που θα φορτίζει 0-100% σε πχ. 10 λεπτά. Αυτα ειναι πραγματικά breakthroughs και όχι οι αηδιουλες που βρηκατε και κάνετε μαζικά παρουσιάζοντας specs ...power pc σε κινητουλια. Ελεος καπου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβετε πως το να πάρετε το hardware, να το συναρμολογήσετε και να του περάσετε το android, ΔΕΝ σημαίνει πως όλα θα λειτουργούν σωστά και θα αξιοποιείτε το 100% των δυνατοτήτων της συσκευής. Γι'αυτό και οι τιμές της xiaomi είναι πιο μικρές από τους "μεγάλους" της αγοράς μιας και ξοδεύουν πολύ πολύ λιγότερα για έρευνα και ανάπτυξη. Δεν είπε κανείς πως δεν είναι "τίμια" αγορά ένα xiaomi,  αλλά να είμαστε και λίγο ...προσγειωμένοι ως προς τις απαιτήσεις μας. Αν μια συσκευή των 200-300 ευρώ ήταν εξίσου καλή με μία των 800-900, να είστε σίγουροι πως όλοι θα έτρεχαν να την αγοράσουν!

 

How can Chinese companies offer great specs at such low prices?

 

Οικονομίες κλίμακας

Χαμηλό εργατικό κόστος (ιδίως στο Software κομμάτι που στην δύση οι μισθοί είναι πολύ υψηλότεροι)

Νέα επιχειρησιακά μοντέλα (Ότι παράγεις πωλείται αμέσως, μηδενικό κόστος μάρκετινγκ με εκμετάλλευση των social media, fan brand loyalty κτλπ)

Και γλυτώνουν και 1$ από το R&D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους φορτίζουν το κινητό τους το βράδυ και τατυτόχρονα χρησιμοποιούν τα ακουστικά πριν κοιμηθούν για μουσική, βίντεο κλπ (που δεν νομίζω να είναι μικρό σαν ποσοστό για εμάς τους Έλληνες που δεν έχουμε ένα κάρο συσκευές multimedia για να περνάει η ώρα), οποιοδήποτε κινητό χωρίς jack είναι no go. Όταν η ασύρματη φόρτιση θα είναι εξίσου αποδοτική με την φόρτιση που κάνω στο iPhone μου (6s από τον μετασχηματιστή iPad, κοντά 1 ώρα από 30% σε 100%), τότε μόνο θα έχει νόημα να μιλάμε για την "άχρηστη" πλέον θύρα jack.

Κανείς δεν είπε πως το jack είναι αυτοσκοπός. Είναι απλά ο φθηνότερος τρόπος να ακούς μουσική με ακουστικά (λόγω φθηνότερων αξεσουάρ) αλλά και ο μοναδικός αν φορτίζεις παράλληλα.

Και όχι, ακόμα και αν έχω χρήματα για να αγοράσω Bluetooth ακουστικά, δεν θα το κάνω για 100 λόγους, με καλύτερο το γεγονός ότι αναγκάζομαι - δεν το επιλέγω ελεύθερα.

Το κινητό μια χαρά είναι κατά τα άλλα. Αλλά μόννο αν όντως κόστιζε και στο ελλάντα 350. Γιατί αν όχι, τότε ισχύουν αυτά που είπαν και τα παιδιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο και φανταστικο κινητο... μεχρι που ανεφεραν 3350mah. Καπου εκει σταμάτησα να ασχολουμαι. Ενα κινητο powerhouse θελει και ενα σοβαρο powersource. Περίμενα σιγουρα 4λιτρη μπαταρια οπως εχουν κανει σε ολα τα αλλα μοντελα τους που εχουν και λιγοτερες απαιτησεις. 

 

Κριμα κριμα κριμα... θα κοιταξω για 1+5 πλεον. Ισως του χρονου ή σε κανα Mi Max 2 να τα ξαναπουμε με την Xiaomi.

 

Δεν λέω πως ειναι άσχημη η μπαταρία του, αλλα δεν ειναι αυτο που θα επρεπε. Το ιδιο βεβαια ισχυει και για το G6 - S8

 

Σε τετοιο μεγεθος συσκευης δυσκολο να μπει "4λιτρη" οπως την λες. Αν δεις το Mi5 εχει ακομα μικροτερη στα 3000mah.

 

Βεβαια μιλαμε για 10nm soc οποτε δεν θα με ανησυχουσε τοσο το θεμα μπαταριας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο το τι θεωρεί ο καθένας καλό και τι όχι.

τι εννοεις με αυτο που λες?? εγω δηλαδη αν σου πω οτι το καινουργιο s8 ειναι μεγαλη πατατα και εχει μαπα καμερα !!(και ας μην το εχω παρει ποτε στα χερια μου!!) θα σε πείσω!!!!?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...