Προς το περιεχόμενο

Νέες χρεώσεις τελωνείου!


silotas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

            Καλημέρα και χρόνια πολλά!

            Σήμερα το πρωί παρέλαβα από τα ΕΛΤΑ ένα μικρό φάκελο από Κίνα, ο οποίος περιείχε 2 καλώδια micro usb συνολικού κόστους 5,00€. Ο φάκελος ήταν τόσο μικρός και ελαφρύς που το είχαν χαρακτηρίσει ως "επιστολή". Παρ' όλα αυτά είχε χρέωση 3,00€!! Στην ερώτησή μου γιατί υπάρχει αυτή η χρέωση, η υπάλληλος μου είπε πως εδώ και 20 περίπου ημέρες ισχύει νέα οδηγία/νομοθεσία πως για οποιαδήποτε παραλαβή από χώρα εκτός ΕΕ υπάρχει ελάχιστη χρέωση για γράμματα/επιστολές 3,00€ και για δέματα 12,00€!! Όταν εξέφρασα την απορία μου πώς είναι δυνατόν να χρεωθώ κι εγώ για την απλή παραλαβή ενός γράμματος (αφού οι ίδιοι το είχαν χαρακτηρίσει ως "επιστολή") κούνησε το κεφάλι και μου είπε "από παντού πάνε να τα πάρουν" !!!

Όντως ισχύει κάτι τέτοιο? Έχει τύχει και σε κάποιον άλλο που παρέλαβε τις τελευταίες 20 ημέρες παρόμοιο δέμα/φάκελο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ακουω/διαβαζω απο 10 μεριες... προς το παρον δε με εχουν χρεωσει κατι και θα φαω μεγαλη φρικη γιατι παραγγελνω απειρα παπαρακια του 1-2$ και συνηθως απο διαφορετικους seller (οποτε διαφορετικα πακετα) λογω διαφοράς στην τιμή και για να μειωσω τον ογκο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα ειναι αυτα εδω που λεει τερμα κατω.

 

http://www.elta.gr/Portals/0/%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%9F%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%9F%CE%A3/%CE%94%CE%B9%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF%20%CE%B3%CE%B9%CE%B1%20site%2025_01_2017.pdf

 

αν πεφτει όντως τετοιο φέσι τον ηπιαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@silotas

 

Δεν είναι καινούργια η χρέωση που πλήρωσες.

Ίσχυε από χρόνια αλλά τα ΕΛΤΑ δεν χρέωναν τα τέλη σε όλα τα δέματα που έμπαιναν στο τελωνείο.

 

Τα 3€ λέγονται τέλος παρουσίασης και χρεώνονται σε δέματα που μπαίνουν για οποιοδήποτε λόγο στο τελωνείο.

 

Από το ΝΟΕ 2016 άρχισε ένας δειγματοληπτικός έλεγχος στα δέματα που έρχονται από τρίτες χώρες και σε όσα μπαίνουν χρεώνονται είτε ΦΠΑ και τέλη ΕΛΤΑ 12€, είτε μόνο το τέλος 3€ είτε ξαναβγαίνουν ελεύθερα και ο έλεγχος συνεχίζεται.

 

Για περισσότερα στατιστικά στοιχεία, διάβασε εδώ τα στοιχεία που ανέβασα από σχετική έρευνα που έκανα.

 

ΥΓ

Πάντως, υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα στην ενότητα Ίντερνετ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@silotas

 

Δεν είναι καινούργια η χρέωση που πλήρωσες.

Ίσχυε από χρόνια αλλά τα ΕΛΤΑ δεν χρέωναν τα τέλη σε όλα τα δέματα που έμπαιναν στο τελωνείο.

 

Τα 3€ λέγονται τέλος παρουσίασης και χρεώνονται σε δέματα που μπαίνουν για οποιοδήποτε λόγο στο τελωνείο.

 

Από το ΝΟΕ 2016 άρχισε ένας δειγματοληπτικός έλεγχος στα δέματα που έρχονται από τρίτες χώρες και σε όσα μπαίνουν χρεώνονται είτε ΦΠΑ και τέλη ΕΛΤΑ 12€, είτε μόνο το τέλος 3€ είτε ξαναβγαίνουν ελεύθερα και ο έλεγχος συνεχίζεται.

 

Για περισσότερα στατιστικά στοιχεία, διάβασε εδώ τα στοιχεία που ανέβασα από σχετική έρευνα που έκανα.

 

ΥΓ

Πάντως, υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα στην ενότητα Ίντερνετ

Τις γνωρίζω αυτές τις χρεώσεις. Η υπάλληλος όμως μου είπε πως όλα πλέον τα εισερχόμενα από το έξωτερικό (εκτός Ε.Ε.) δέματα/επιστολές θα υπόκεινται σε αυτές τις χρεώσεις. Τί να πω, μακάρι να μην ισχύει κάτι τέτοιο. Με προβληματίζει όμως το γεγονός πως το "δεματάκι" -στην ουσία ένα φακελάκι ήταν- πέρασε από δειγματοληπτικό έλεγχο όπως εννοούν οι τωρινές χρεώσεις...συνήθως για δέματα πιο βαριά και μεγαλύτερα ίσχυε αυτό. Για φάκελο πρώτη φορά το ακούω/μου συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην προσπαθείς να βρεις λογική σ' αυτές τις χρεώσεις και στο σε ποιας αξίας δέματα μπαίνουν.

 

Ρίξε μια ματιά στα στοιχεία που ανέβασα για να δεις πόσες παρόμοιες χρεώσεις έγιναν στο διάστημα των 3,5 μηνών σε μέλη που κατέγραψαν την περίπτωσή τους και φαντάσου πόσα άλλα είτε έχουν καταγραφεί σε άλλα νήματα και fora και πόσα δεν έχουν καταγραφεί στο δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα το σχετικό νήμα φίλε makfil. Μπράβο σου για τον κόπο και την προσπάθεια που έκανες.

Μακάρι να έπεσα επάνω σε δειγματοληπτικό έλεγχο και να μην ισχύει αυτό που μου είπε η υπάλληλος ότι όλα πλεον θα έχουν αυτές τις χρεώσεις. Θα δείξει, καθώς τις επόμενες ημέρες περιμένω κι άλλο παρόμοιο μικρό δεματάκι.Θα επανέλθω με νεότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρέλαβα μικρο δέμα με δηλωμένη αξία 10$ εκτός ΕΕ προχθές χωρίς κάποια χρέωση οπότε το όλα τα δέματα είναι υπερβολή, αναμένω σύντομα και άλλα δέματα εκτός ΕΕ και θα ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω ότι υπάρχουν σχετικά νήματα γι' αυτά τα θέματα στην ενότητα Ίντερνετ.

Μπορείτε να γράφετε εκεί και όχι εδώ που είναι γενική ενότητα για συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που μπορουμε να τα πουμε ελευθερα να πουμε για ολους του νεους λογαριασμους <50 μηνυματων στο φορουμ που σπανε μπαλες με τα δηθεν τελωνεια μπλα μπλα μπλα. ΡΕ δεν θα παρουμε απο το μαγαζακι σου τι δεν καταλαβαινεις. Πισω στην τρυπα σου σκρουτζομαγαζατορα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

            εδώ και 20 περίπου ημέρες ισχύει νέα οδηγία/νομοθεσία πως για οποιαδήποτε παραλαβή από χώρα εκτός ΕΕ υπάρχει ελάχιστη χρέωση για γράμματα/επιστολές 3,00€ και για δέματα 12,00€!! 

 

δηλαδή με αυτή τη λογική και ευχετήρια κάρτα να μου στείλει ένας φίλος από χώρα εκτός ΕΕ θα πληρώσω 3€?

 

ένα πακέτο μου πέρασε τελωνείο πριν 1 μήνα (αξία <20€). δε πλήρωσα τίποτα.

επίσης ένα πακέτο φίλου, η αξία του οποίου ήταν πάνω από 22€, δε πλήρωσε τίποτα.

 

απλά μου κάνει εντύπωση που σταμάτησαν ένα τόσο μικρό φακελάκι όπως του TS.

τι θα είχε μέσα για να φορολογήσουν;

αυτό δείχνει πως δε τους ενδιαφέρει αυτό παρά μόνο να ρίξουν την 3αρα.

 

περιμένω αντικείμενο αξίας 3€ αυτές τις μέρες. για να δούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που μπορουμε να τα πουμε ελευθερα να πουμε για ολους του νεους λογαριασμους <50 μηνυματων στο φορουμ που σπανε μπαλες με τα δηθεν τελωνεια μπλα μπλα μπλα. ΡΕ δεν θα παρουμε απο το μαγαζακι σου τι δεν καταλαβαινεις. Πισω στην τρυπα σου σκρουτζομαγαζατορα

Σε εμένα αναφέρεσαι? Αν ναι, κάνεις τεράστιο λάθος. Καταρχήν μόνο νέος δεν είναι ο λογαριασμός μου , για την ακρίβεια είναι 7 χρόνια παλαιότερος από τον δικό σου....Όσον αφορά τον αριθμό των μηνυμάτων, σχολιάζω/ αναφέρω μόνο όταν έχω κάτι σοβαρό να πω/βοηθήσω και όχι για να θίξω υπολήψεις και ανθρώπους κρυμμένος πίσω από το πληκτρολόγιό μου.  Ανέφερα απλά ένα πραγματικό γεγονός που μου συνέβη και ρώτησα εάν έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο. Τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα αναφέρεσαι? Αν ναι, κάνεις τεράστιο λάθος. Καταρχήν μόνο νέος δεν είναι ο λογαριασμός μου , για την ακρίβεια είναι 7 χρόνια παλαιότερος από τον δικό σου....Όσον αφορά τον αριθμό των μηνυμάτων, σχολιάζω/ αναφέρω μόνο όταν έχω κάτι σοβαρό να πω/βοηθήσω και όχι για να θίξω υπολήψεις και ανθρώπους κρυμμένος πίσω από το πληκτρολόγιό μου.  Ανέφερα απλά ένα πραγματικό γεγονός που μου συνέβη και ρώτησα εάν έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο. Τόσο απλά.

Αφου λες δεν εισαι μαγαζατορας γιατι θιχτηκες? Αυτο που εγραψες οχι απλα δεν βοηθαει, παραπληροφορει σε σημειο που αμφιβαλλω αν στα ειπε οντως υπαλληλος των ΕΛΤΑ, γι αυτο και συμπερανα οτι εισαι βαλτος. Το τι ισχυει στο εγραψαν ηδη αλλοι, να συμπληρωσω οτι χθες πηγα ταχυδρομειο για μικρο δεμα απο κινα και δεν πληρωσα τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λες δεν εισαι μαγαζατορας γιατι θιχτηκες? Αυτο που εγραψες οχι απλα δεν βοηθαει, παραπληροφορει σε σημειο που αμφιβαλλω αν στα ειπε οντως υπαλληλος των ΕΛΤΑ, γι αυτο και συμπερανα οτι εισαι βαλτος. Το τι ισχυει στο εγραψαν ηδη αλλοι, να συμπληρωσω οτι χθες πηγα ταχυδρομειο για μικρο δεμα απο κινα και δεν πληρωσα τιποτα

Είναι πολύ εύκολο να πετάς λάσπη και να καλείς τον άλλο να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. Σου ξαναλέω για τελευταία φορά πως το γεγονός είναι πραγματικό. Κι εγώ πήρα ξανά πριν 30 μέρες δέμα χωρίς καμία χρέωση. Αυτό που με παραξένεψε ήταν τόσο τα λεγόμενα της υπαλλήλου πως όλα πλεον τα δέματα θα υπόκεινται σε χρεώσεις όσο και το ότι ένα μικρό φακελάκι πέρασε από τελωνείο και γι΄αυτό ρώτησα εδώ αν έχει τύχει και σε άλλον. Εξάλλου ένας από τους λόγους που υπάρχουν αυτά τα φόρουμ είναι για να διευκρινίζονται τέτοιες περιπτώσεις. Όσο γιατί θίχτηκα, ακριβώς για το λόγο ότι δεν είμαι τέτοιος που με κατηγορείς. Ένας απλός έλεγχος στο προφίλ μου θα σου έδειχνε και το πόσο "παλιός" είμαι όσο και αν έχω ξανασχολιάσει παρόμοια θέματα. Επιπρόσθετα, μπορώ και να αποδείξω το γεγονός, επισυνάπτοντας φωτογραφία της απόδειξης της εν λόγω πληρωμής. (μάλιστα θα το κάνω το απόγευμα που θα έχω πρόσβαση σ' αυτή μόλις γυρίσω σπίτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...