Προς το περιεχόμενο

Μακροοικονομική θεωρία. Καμια ιδεα;


Nikos200

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημερα σας ειμαι πρωτοετης φοιτητης σε τμημα στατιστικης της Σαμου.Εχω στο εξαμηνο μου ενα βιβλιο στο μαθημα της Μακροοικονομικης θεωριας για το οποιο τυχαινει ο συγγραφεας του βιβλιου αυτου να ειναι ο καθηγητης μου στο τμημα που φοιτω.Αυτο το βιβλιο Μακροοικονομικης θεωριας δεν ειναι προσιτο για μια πρωτη επαφη με το μαθημα αυτο αλλα ειναι πολυ πρακτικο πραγμα που σημαινει οτι απαιτει ανωτερα μαθηματικα.Επομενως οπως καταλαβαινετε ειναι ποσοτικη μακροοικονομικη θεωρια(εκδοσεις Παπασωτηριου) που ειναι και ο τιτλος του βιβλιου αυτου.Θα ηθελα να ρωτησω αν τυχαινει καποιος απο εσας να το εχει διαβασει και να με πει ποιο βιβλιο οικονομικων να διαβασω πρωτα για να το κατανοησω και να μην εχω ασαφειες και θεματα με τις οικονομικες ορολογιες και γενικα το περιεχομενο του.Αν δεν το εχετε διαβασει θα ηθελα να ρωτησω ποιο ειναι το καταλληλο γενικα βιβλιο οικονομικων που να με εισαγει ομαλα στις διαφορες οικονομικες εννοιες(ΑΕΠ,επενδυση,κεφαλαιο,προεξοφλητικη ωφελιμοτητα κ.α.)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω υπόψιν ποια μαθηματικά βρίσκεις δύσκολα σε βιβλίο μάκρο, αλλά στη συνέχεια των σπουδών  σου το μόνο βέβαιο είναι ότι  θα έχεις πολύ πιο δύσκολα πράγματα να ασχοληθείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαθηματικα που χρησιμοποιουνται σε αυτο το βιβλιο απαιτουν Γραμμικη 1,2 και Απειροστικο λογισμο 1,3 και εγω ειμαι ακομη πρωτοετης και προφανως δεν τα εχω αφομοιωσει τοσο γρηγορα και νομιζω ειναι λογικο.Επισης καποιες μεθοδοι που υπαρχουν μεσα δεν τις εχω διαδαχθει καν με αποτελεσμα να απομνημονευω πραματα.Επισης εχω αποριες σε αρκετες εισαγωγικες εννοιες καθως δεν εχω εξοικειωθει εκ των προτερων με καποιο μαθημα που να κανει μια εισαγωγη.Το βιβλιο αυτο εσεις το εχετε διαβασει?Αν οχι τι με προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O καθηγητής σου έρχεται στο τμήμα ή μόνο για τις παραδόσεις; Θα μπορούσες να τον ρωτήσεις τι θεωρεί καλό ως εισαγωγικό/επικουρικό βιβλίο στο μάθημά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμουσα να μην απευθυνθω στον συγκεκριμενο καθηγητη διοτι δεν εχει και πολυ καλη επαφη θεωρω με τους φοιτητες της σχολης.Οχι οτι αμα δεν ρωτησω δεν θα παρω καποια απαντηση αλλα θα προτιμουσα να το αποφυγω.Το μαθημα του ειναι μονο γραπτα δεν εξηγει τιποτα σχεδον και απλα γραφει καποιους μαθηματικους τυπους χωρις να εξηγησει πολλα προαπαιτουμενα..για αυτο θα ηθελα και μια γνωμη αν γνωριζετε για καποιο οικονομιο βιβλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να χτυπήσεις κανά κοριτσάκι απο μεγαλύτερο έτος, που τα ξέρει, να στα εξηγεί κ ολας, πέραν των άλλων θετικών που θα έχει η όλη φάση. η πιο win-win ανέξοδη φάση!

 

Δύσκολο το βλέπω να τα καταλάβεις, χωρίς να στα εξηγήσει πρώτα κάποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαθηματικα που χρησιμοποιουνται σε αυτο το βιβλιο απαιτουν Γραμμικη 1,2 και Απειροστικο λογισμο 1,3 και εγω ειμαι ακομη πρωτοετης και προφανως δεν τα εχω αφομοιωσει τοσο γρηγορα και νομιζω ειναι λογικο.Επισης καποιες μεθοδοι που υπαρχουν μεσα δεν τις εχω διαδαχθει καν με αποτελεσμα να απομνημονευω πραματα.Επισης εχω αποριες σε αρκετες εισαγωγικες εννοιες καθως δεν εχω εξοικειωθει εκ των προτερων με καποιο μαθημα που να κανει μια εισαγωγη.Το βιβλιο αυτο εσεις το εχετε διαβασει?Αν οχι τι με προτεινετε?

μου ακούγεται δύσκολο να σου διδάσκουν μάθημα που απαιτεί πράγματα που δεν έχεις ακόμα διδαχθεί, το μόνο που έχω δει να συμβαίνει είναι να σκάνε άτομα από θεωρητική και να αρχίζουν να πηγαίνουν αέρα τον απειροστικό πχ θεωρώντας ότι κάποια πράγματα είναι γνωστά από το λύκειο και οι συγκεκριμένοι φοιτητές να ζορίζονται, αλλά ποτέ δε μου έτυχε να μας κάνουν μάθημα που να έχει προαπαιτούμενα πράγματα που δεν έχουν ακόμα γίνει

 

βέβαια δεν έχω εμπειρία από τη δική σου σχολή συγκεκριμένα, θυμάμαι όμως ότι στο μεταπτυχιακό είχα έναν τύπο από εσάς που πετούσε ήταν φοβερός φοιτητής, οπότε φαντάζομαι ότι για τον συνεπή που θέλει υπάρχει η δυνατότητα να κάνει και να μάθει πολλά πράγματα 

 

επειδή πάνε και πολλά χρόνια μάκρο δε θυμάμαι τι κάναμε αναλυτικά, αλλά σε ασφαλιστικά/αναλογιστικά και κάποια στατιστικά μαθήματα είναι που ρίχναμε το κλάμα, τα οικονομικά και τα χρηματοικονομικά τα είχαμε για τη πλάκα δε τα χρωστούσε κανείς που ασχολούταν έστω και λίγο, βέβαια είναι και θέμα καθηγητή μπορεί πχ πράγματα σχετικά απλά όπως διακύμανση ή εκτιμητική να σου πιει ο άλλος το αίμα και να πρέπει να τα ξέρεις όλα τέλεια, μπορεί και ο τρόπος εξέτασής του να είναι φιλικός προς αυτόν που δεν έχει εμβαθύνει, οπότε δεν αποκλείω να υπάρχει και τέτοιος καθηγητής σε οικονομικό μάθημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει νοημα να σου προτεινει κανεις συγκεκριμενο βιβλιο χωρις να ξερει τις γνωσεις σου και τι θεωρεις δεδομενο και τι οχι. ΑΕΠ πχ δεν ξερεις τι ειναι γενικα, πως υπολογιζεται, πως αποπληθωριοποιειται, γιατι χρησιμοποιειται ως δεικτης etc etc, και φαντασου ειναι το πιο απλο.

 

Θα σου προτεινα ειτε να βρεις βιβλια που διδασκονται πρωτοετεις σε αλλη σχολη (πχ ΑΣΟΕΕ ή ΠΑΠΕΙ), που ισως ειναι πιο βατα, ή να βρεις σημειωσεις παλιοτερων φοιτητων, ή περνα βιβλιοθηκη και βρες ενα βιβλιο που να ταιριαζει στο επιπεδο σου.

 

Στη χειροτερη, αν και ΔΕΝ το προτεινω, αστο για επομενο εξαμηνο που θα εχεις κατανοησει καλυτερα καποιες εννοιες και τα μαθηματικα (hopefully) θα σου φαινονται αστεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε blanchard την μακρο του, Θεωρειται ενα απο τα κορυφαια, σχετικα απλο θα ελεγα στην αναγνωση του αλλα δεν ξερω εαν καλυπτει την υλη σου. Στην θεωρια περναει απο τα παντα, υποδειγμα IS-LM, Κυκλου ζωης, tobin q κλπ και προφανως ζητηση και προσφορα στα πρωτα κεφαλαια.

 

Γενικα να ξερεις οτι  τουλαχιστον στα οικονομικα τα παντα πλην ελαχιατω εξαιρεσεων ειναι στο Youtube H se site. Υπαρχουν πολλα καναλια που προσφερουν απιστευτη βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος έχει δίκιο, μάλλον είναι λίιγο εξτριμ αυτά που ζητάει αυτός ο καθηγητής...

 

https://static.eudoxus.gr/books/54/chapter-59375254.pdf

 

Δοκίμασε να δανειστείς από τη βιβλιοθήκη τα άλλα προτεινόμενα συγγράματα για το μάθημα. Τα μεταφρασμένα βιβλία (συνήθως από Αμερικανούς συγγραφείς) είναι πολύ αναλυτικά και θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις τις έννοιες και τις βασικές μαθηματικές σχέσεις.

Να ξέρεις όμως ότι εφόσον ο καθηγητής έχει ένα τόσο τεχνικό και λεπτομερές βιβλίο από άποψη μαθηματικών, μάλλον έτσι θα είανι και τα θέματα των εξετάσεων... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος έχει δίκιο, μάλλον είναι λίιγο εξτριμ αυτά που ζητάει αυτός ο καθηγητής...

 

 

με απειροστικό 1 είναι καλυμμένος, τα υπόλοιπα τα εξηγεί

 

δε βλέπω πού ζητάει κάτι προχωρημένο (για το συγκεκριμένο μάλιστα τμήμα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαιτει να γνωριζουμε γραμμικη 1,2 και απειροστικο 1,3.Αυτο παραπανω ειναι ενα δειγμα και φυσικα υπαρχουν και αλλα τραγικα κομματια που δεν θα επρεπε να εμφανιστουν σε αυτη τη φαση τουλαχιστον.Η μακροοικονομικη θεωρια ειναι περισσοτερο πρακτικο μαθημα ετσι οπως διαδασκεται παρα πρακτικο αλλα ο συγκεκριμενος καθηγητης επελεξε να το μαθηματικοποιησει.Προφανως τα θεματα αναμενω να ειναι σε τετοια μορφη και δυστυχως οπως λεει παραπανω ευστοχα ο janus5555 ειναι τεχνικο και ειναι πρακτικα αδυνατο να βρω καποιο αντιστοιχο καθως αποτελει μαλλον προσωπικη δημιουργια.Θα ψαξω παντως για κατι αλλο που θα με κατατοπισει καλυτερα αφου δωσω το μαθημα και βλεπουμε.Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για ο ενδιαφερον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οικονομολόγοι όταν αρχίζουν τις μαθηματικές μπούρδες που συνήθως δε σημαίνουν και τίποτα πάντως έχουν πολύ γέλιο

 

1) Γενικευση, αρχη πολλων κακων και συμβουλος πολλων ηλιθιων , το εαν εισαι μεσα σε αυτους το αφηνω σε σενα.

2) Μαθηματικες μπουρδες, Εαν ειναι μαθηματικα δεν ειναι μπουρδες , ειναι βασισμενα στην λογικη (κατι που μαλλον καποιοι δεν εχουν στο φορουμ) εαν απο οτι δεν ισχυουν και ειναι μπουρδες- τοτε δεν ειναι μαθηματικα.

3)Τι αστειο ειπαν οι αποπανω?

4) Καλο που σας προκαλει γελιο ο κλαδος  αν κρινουμε απο καποιους αλλους κλαδους που προκαλουν κλαμματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...