Προς το περιεχόμενο

Brexit: Επιπτώσεις στην οικονομία του Ηνωμένου Βασιλείου.


titanforce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη τελευταία ακουγονται πολλα απο διαφορους για τον αντίκτυπο του Brexit στη Βρετανικη οικονομια, ανοιγω αυτο το thread για να μοιραστουμε τις γνωμες μας πανω σε αυτο το θεμα. Ο λογος για τον οποιο μου γεννήθηκε αυτη η απορια ειναι επειδή οπως πολλοι αλλοι, σκεφτομαι να μεταναστεύσω στην Αγγλια για σπουδές και ανησυχω για την κατάσταση που θα επικρατήσει τη μετα-Brexit εποχη. Συμπάσχει κανεις μαζι μου; Ποια η γνωμη σας πανω σε αυτο το θεμα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το μονο που να σε νοιαζει ειναι αν θα δεχονται ξενους, φοιτητες κτλ και με τι καθεστως και για ποσα χρονια, πχ καποιος που σπουδασε μπορει να δουλεψει εκει;

 

Η οικονομια απροβλεπτη κατασταση, μακροπροθεσμα σιγουρα δεν ειναι καλο για την Αγγλια γιατι η Ευρωπη δεν θα δωσει μια καλη συμφωνια. Η Αγγλια εμπλεξε νομιζω. Εκαναν χοντρη μαλακια οι πολιτικοι κυριως ο Καμερον, που ανακατεψαν στην ρητορικη τους κατα τοσο σοβαρο χωρις να υπαρει καποιος σοβαρος λογος. Πολιτικη ασταθεια βλεπω να επικρατει απο εδω και περα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τελευταία ακουγονται πολλα απο διαφορους για τον αντίκτυπο του Brexit στη Βρετανικη οικονομια, ανοιγω αυτο το thread για να μοιραστουμε τις γνωμες μας πανω σε αυτο το θεμα. Ο λογος για τον οποιο μου γεννήθηκε αυτη η απορια ειναι επειδή οπως πολλοι αλλοι, σκεφτομαι να μεταναστεύσω στην Αγγλια για σπουδές και ανησυχω για την κατάσταση που θα επικρατήσει τη μετα-Brexit εποχη. Συμπάσχει κανεις μαζι μου; Ποια η γνωμη σας πανω σε αυτο το θεμα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δυο διαφορετικές ερωτήσεις άσχετες μεταξύ τους

 

α) Βρετανική οικονομία. Φυσικά και θα αναπτύσσεται και θα είναι ακόμα πιο ισχυρή εκτός ΕΕ. Ήδη υπάρχουν διαβουλεύσεις με τρίτες χώρες για άμεσες εμπορικές συμφωνίες την επομένη τις εξόδου από την ΕΕ. Και μόνο η Ινδία, είναι τεράστια οικονομική συμφωνία από μόνη της

 

β)  Η May είπε πριν δύο μέρες, κομμένη η ελεύθερη μετανάστευση από ΕΕ την επομένη της εξόδου. Φυσικά και θα μπορείς να σπουδάσεις, και να πληρώνεις για αυτό. Αλλά μετά πολύ πιθανό να έχει point system, ή τύπου Καναδά ή Αυστραλίας.

 

 

Και προσωπική άποψη μιας και μένω Αγγλία 15 χρόνια. Μην ακούς τους τρομολάγνους ευρωπαϊστές. Ίσως και να μην υπάρχει ΕΕ σε δύο χρόνια, για να φύγει από αυτή η το Ηνωμένο Βασίλειο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γίνει πιο ισχυρή οικονομία αφού βγει το αποκλείω μιας και θα χάσει όλες τις συμφωνίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης με άλλες χώρες (TTIP, CETA κτλ.).

 

Το βασικό πρόβλημα με το Brexit αυτή την στιγμή είναι ο κίνδυνος να φύγει η Σκωτία από το ΗΒ για να ενωθεί με την Ε.Ε (η οποία Σκωτία ψήφισε να παραμείνει το ΗΒ στην Ε.Ε)

 

Τότε το Ηνωμένο Βασίλειο θα έχει τεράστιο οικονομικό θέμα με την Σκωτία να παίρνει τα πετρέλαια της και τα άλλα καλούδια και να πηγαίνει καρφί στην Ε.Ε (η οποία είναι μια ισχυρή ένωση αυτήν την στιγμή η οποία προβλέπεται να γίνει ακόμα πιο ισχυρή τα επόμενα χρόνια και σε καμία περίπτωση δεν προβλέπεται να καταρρεύσει)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Μην ακούς τους τρομολάγνους ευρωπαϊστές. Ίσως και να μην υπάρχει ΕΕ σε δύο χρόνια, για να φύγει από αυτή η το Ηνωμένο Βασίλειο.

Βεβαια αυτο λες τα τελευταια 8 χρονια  αλλα δεν σου καθεται η μπιλια ,μικρη σημασια εχει αλλωστε .

Η Deutsche Bank  τι εγινε ποτε θα σκασει ?

 

Εσυ δεν ησουν που ελεγες να παμε στην δραχμη  ενω ζουσες και εργαζοσουν στην Αγγλια?

Εχετε πολυ πλακα ορισμενοι, σε ακουγε  και ο  εδω  κακομοιρης που παιρνει 500  η' ειναι ανεργος και το πιστευε πως θα ηταν οντως καλυτερα στην δραχμη .Βεβαια αυτος θα πεινουσε κυριολεκτικα αυτη την φορα και εσυ θα του εκανες πλακα το καλοκαιρι που θα ερχοσουν,  ισως να επαιρνες και εκεινο το διαμερισμα που λιγουρευεσαι και τωρα δεν μπορεις .

 

Για τις εκτακτες  εκλογες δεν μας ειπες τι εγινε ?Αφου ειναι τοσο ευκολη αποφαση και η Αγγλια  θα ειναι απειρως καλυτερα εκτος Ε.Ε  Γιατι το ταλαιπωρουν τοσο το θεμα ?

 

Οικονομικος μεταναστης υπερ του Brexit και νομιζα πως τα ειχα δει ολα ...Ειναι σαν να λεμε μαυρος ρατσιστης .

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι άσχετα μεταξύ τους . Αλλο φοιτητής αλλο μετανάστης. Γενικότερα με το brexit:

Ουτε η ιδια η μει δεν ξέρει τι συμφωνία θα γίνει καποιες βδομαδες πριν ειχε υποστήριξε πως εκλογες θα γινουν το 2020 αλλα τωρα παμε σε εκλογές . Αυτο το οτι δεν θα δέχεται ατομα απο εε μονο σε ελληνικα μεσα το διάβασα πάντως. Απο κει κ περα. Προκηρύχθηκαν εκλογες στην δουλειά ολοι χεστηκαν. Οπως κ με το brexit. Αλλη μια πεμπτη ηταν χθες.

 

Υγ.fotis να ξερες πόσοι Ινδοί ψήφισαν υπερ του brexit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγ.fotis να ξερες πόσοι Ινδοί ψήφισαν υπερ του brexit.

Ναι οκ δεν μου κανει εντυπωση  πλεον ,εδω ανεργοι δικοι μας και ατομα που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα ψηφισαν υπερ της δραχμης   ενω θα ηταν οι πρωτοι που θα πειναγαν πραγματικα οχι οπως τωρα στην φαντασια τους μονο .

Ειπαμε η βλακεια ειναι ανικητη...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια αυτο λες τα τελευταια 8 χρονια  αλλα δεν σου καθεται η μπιλια ,μικρη σημασια εχει αλλωστε .

Η Deutsche Bank  τι εγινε ποτε θα σκασει ?

 

Εσυ δεν ησουν που ελεγες να παμε στην δραχμη  ενω ζουσες και εργαζοσουν στην Αγγλια?

Εχετε πολυ πλακα ορισμενοι, σε ακουγε  και ο  εδω  κακομοιρης που παιρνει 500  η' ειναι ανεργος και το πιστευε πως θα ηταν οντως καλυτερα στην δραχμη .Βεβαια αυτος θα πεινουσε κυριολεκτικα αυτη την φορα και εσυ θα του εκανες πλακα το καλοκαιρι που θα ερχοσουν,  ισως να επαιρνες και εκεινο το διαμερισμα που λιγουρευεσαι και τωρα δεν μπορεις .

 

Για τις εκτακτες  εκλογες δεν μας ειπες τι εγινε ?Αφου ειναι τοσο ευκολη αποφαση και η Αγγλια  θα ειναι απειρως καλυτερα εκτος Ε.Ε  Γιατι το ταλαιπωρουν τοσο το θεμα ?

 

Οικονομικος μεταναστης υπερ του Brexit και νομιζα πως τα ειχα δει ολα ...Ειναι σαν να λεμε μαυρος ρατσιστης .

 

Φίλτατε. Δες την κατάσταση μετά από 8 χρόνια στην Ελλάδα. Υπολόγισε ότι όλα τα δάνεια της χώρας μέσω των Μνημονίων είναι υπό το Βρετανικό δίκαιο, και δεν μπορεί πλέον η Ελλάδα να κάνει στάση πληρωμών χωρίς να γίνει fail state.

Όταν ήταν υπό το Ελληνικό δίκαιο, οι επιπτώσεις θα κρατούσαν μια 5-6ετία όπως λέγανε όλοι οι οικονομικοί αναλυτές. Στην Ελλάδα όμως το σύνθημα "ευρώ και ας τρώμε πέτρες" κρατά ακόμα και σήμερα. Τις πέτρες τις τρώνε πάρα πολλοί και βλέπεις τα χάλια..... 

Όμως το 2018 είναι κοντός ψαλμός...... Και εκτός ευρώ, και πτώχευση και όλα τα δάνεια υπό βρετανικό δίκαιο. Χειρότερα δεν θα υπήρχε ποτέ. Και ο λόγος είναι απλός, και το βλέπεις ακόμα και στα Ελληνικά ΜΜΕ σήμερα.

Το ΔΝΤ δεν πρόκειται να μπει στο πρόγραμμα αν οι ευρωπαίοι δεν δεχτούν κούρεμα των δανείων. Κάτι που πολιτικά είναι αυτοκτονία. Άντε τράβα εσύ να πεις στον λαό της Μάλτας, Ισπανίας, Πορτογαλίας, ακόμα και Γαλλίας, ότι θα χαρίσεις δάνεια στην Ελλάδα........

 

Η μόνη ρήτρα που υπάρχει σχετικά, και έχει ακουστεί ξανά τις τελευταίες μέρες, είναι ότι κάτι τέτοιο θα γίνει, αν η Ελλάδα βρεθεί σε πόλεμο. (τα μνημόνια μπορείς να πας να τα διαβάσεις τις επίσημες ιστοσελίδες)

 

 

Δεν είμαι οικονομικός μετανάστης. Γνώρισα και παντρεύτηκα Αγγλίδα και αποφάσισα να πάω εκεί. Εδώ Ελλάδα και δικό μου σπίτι είχα, και καλή δουλειά με πολύ καλά λεφτά από το 1997 είχα επίσης. Και εκεί πλέον, έχω δύο δικές μου εταιρίες, σπίτι κλπ. Και Βρετανική υπηκοότητα, οπότε και πολιτική άποψη που συνάδει με αυτή των Συντηρητικών. Γιατί αυτό είναι προς το συμφέρον ΜΟΥ. 

Δεν είμαι υποκριτής.

 

 

Και ναι υπάρχουν μαύροι ρατσιστές. Όπως υπάρχουν και αριστεροί/αναρχικοί φασίστες.

Ναι οκ δεν μου κανει εντυπωση  πλεον ,εδω ανεργοι δικοι μας και ατομα που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα ψηφισαν υπερ της δραχμης   ενω θα ηταν οι πρωτοι που θα πειναγαν πραγματικα οχι οπως τωρα στην φαντασια τους μονο .

Ειπαμε η βλακεια ειναι ανικητη...

 

Δηλαδή είναι καλύτερα ως άνεργοι με ευρώ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ δεν μου κανει εντυπωση  πλεον ,εδω ανεργοι δικοι μας και ατομα που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα ψηφισαν υπερ της δραχμης   ενω θα ηταν οι πρωτοι που θα πειναγαν πραγματικα οχι οπως τωρα στην φαντασια τους μονο .

Ειπαμε η βλακεια ειναι ανικητη...

υπάρχουν πολλοί μέσα στην ελλάδα που νομίζουν ότι θα γίνει ένα μαγικό reboot και όλα θα αρχίσουν από την αρχή, ειδικά άτομα που έχουν φεσώσει το πανελλήνιο, ζουν με το όνειρο ότι θα τους χαριστούν τα χρέη

 

εκτός ελλάδος (ή άτομα με χρήματα εκτός ελλάδος θα προσθέσω) όπως είπες υπάρχουν και αυτοί που εύχονται όσοι είμαστε εδώ να ψωμολυσσάξουμε για να τα πάρουν όλα για ένα κομμάτι ψωμί

 

δεν ξέρω ποιοι είναι περισσότερο ηλίθιοι ή σιχαμένοι.. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα στην ελλαδα ειναι οτι η πολιτικη ταξη δεν μπορει να διαχειριστει ουτε την μνημονιακη ελλαδα και σιγουρα ακομη λιγοτερο μια ελλαδα εκτος ευρω, με λιγα λογια θα διαλυθουν τα παντα. 

Τωρα οι αγγλοι ετσι και αλλιως μια ζωη με το ενα ποδι εκτος ενωσεως ηταν, οποτε μαλλον ειναι διαχειρησιμη η κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε. Δες την κατάσταση μετά από 8 χρόνια στην Ελλάδα. Υπολόγισε ότι όλα τα δάνεια της χώρας μέσω των Μνημονίων είναι υπό το Βρετανικό δίκαιο, και δεν μπορεί πλέον η Ελλάδα να κάνει στάση πληρωμών χωρίς να γίνει fail state.

Όταν ήταν υπό το Ελληνικό δίκαιο, οι επιπτώσεις θα κρατούσαν μια 5-6ετία όπως λέγανε όλοι οι οικονομικοί αναλυτές. Στην Ελλάδα όμως το σύνθημα "ευρώ και ας τρώμε πέτρες" κρατά ακόμα και σήμερα. Τις πέτρες τις τρώνε πάρα πολλοί και βλέπεις τα χάλια..... 

Όμως το 2018 είναι κοντός ψαλμός...... Και εκτός ευρώ, και πτώχευση και όλα τα δάνεια υπό βρετανικό δίκαιο. Χειρότερα δεν θα υπήρχε ποτέ. Και ο λόγος είναι απλός, και το βλέπεις ακόμα και στα Ελληνικά ΜΜΕ σήμερα.

Το ΔΝΤ δεν πρόκειται να μπει στο πρόγραμμα αν οι ευρωπαίοι δεν δεχτούν κούρεμα των δανείων. Κάτι που πολιτικά είναι αυτοκτονία. Άντε τράβα εσύ να πεις στον λαό της Μάλτας, Ισπανίας, Πορτογαλίας, ακόμα και Γαλλίας, ότι θα χαρίσεις δάνεια στην Ελλάδα........

 

Η μόνη ρήτρα που υπάρχει σχετικά, και έχει ακουστεί ξανά τις τελευταίες μέρες, είναι ότι κάτι τέτοιο θα γίνει, αν η Ελλάδα βρεθεί σε πόλεμο. (τα μνημόνια μπορείς να πας να τα διαβάσεις τις επίσημες ιστοσελίδες)

 

 

Δεν είμαι οικονομικός μετανάστης. Γνώρισα και παντρεύτηκα Αγγλίδα και αποφάσισα να πάω εκεί. Εδώ Ελλάδα και δικό μου σπίτι είχα, και καλή δουλειά με πολύ καλά λεφτά από το 1997 είχα επίσης. Και εκεί πλέον, έχω δύο δικές μου εταιρίες, σπίτι κλπ. Και Βρετανική υπηκοότητα, οπότε και πολιτική άποψη που συνάδει με αυτή των Συντηρητικών. Γιατί αυτό είναι προς το συμφέρον ΜΟΥ. 

Δεν είμαι υποκριτής.

 

 

Και ναι υπάρχουν μαύροι ρατσιστές. Όπως υπάρχουν και αριστεροί/αναρχικοί φασίστες.

 

Δηλαδή είναι καλύτερα ως άνεργοι με ευρώ;

Apoll κανε μας την χαρη ρε φιλε τα εχουμε απαντησει αυτα 1000 φορες εδω μεσα .Διαβαζουν και 20χρονα που δεν ξερουν τι τους γινεται ακομα  και νομιζουν πως η κατασταση ηταν παντα ετσι .

Κραταω μονο που ειπες πως ολα αυτα ειναι για το συμφερον σου για την Ελλαδα ομως ασε την Αγγλια  τι νομιζεις και τι θα αποδειχτει στην πραξη εδω θα ειμαστε να το δουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γίνει πιο ισχυρή οικονομία αφού βγει το αποκλείω μιας και θα χάσει όλες τις συμφωνίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης με άλλες χώρες (TTIP, CETA κτλ.).

 

Το βασικό πρόβλημα με το Brexit αυτή την στιγμή είναι ο κίνδυνος να φύγει η Σκωτία από το ΗΒ για να ενωθεί με την Ε.Ε (η οποία Σκωτία ψήφισε να παραμείνει το ΗΒ στην Ε.Ε)

 

Τότε το Ηνωμένο Βασίλειο θα έχει τεράστιο οικονομικό θέμα με την Σκωτία να παίρνει τα πετρέλαια της και τα άλλα καλούδια και να πηγαίνει καρφί στην Ε.Ε (η οποία είναι μια ισχυρή ένωση αυτήν την στιγμή η οποία προβλέπεται να γίνει ακόμα πιο ισχυρή τα επόμενα χρόνια και σε καμία περίπτωση δεν προβλέπεται να καταρρεύσει)

 

TTIP ξέχνα το. Αυτό έχει πεθάνει γιατί Γερμανία και Γαλλία δεν το θέλουν. Η Βρετανία θα κάνει εμπορική συμφωνία με ΗΠΑ που θα επικεντρώνεται μόνο στο εμπόριο και τίποτα παραπάνω. Όπως έχει ανακοινωθεί από τον Φεβρουάριο και από τις δύο πλευρές.

 

CETA είναι η συμφωνία που επιτρέπει σε Καναδικές εταιρίες να πουλάνε τυριά με την ονομασία ΦΕΤΑ, χωρίς να είναι Ελληνικής κατασκευής. Όπως επίσης ακόμα και οι καλαματιανές ελιές έχουν χάσει την ΠΟΠ.

Όπως επίσης τα παραπάνω αλλά και το Ούζο έχουν χάσει την ΠΟΠ στην εμπορική συμφωνία ΕΕ - Ν Αφρικής.

 

Ωραίες συμφωνίες δίκαιες ναι; Και να μην το ξεχάσω, Έλληνες Ευρωβουλευτές τα ψήφισαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Θεωρώ ότι ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ με την ΜΒ μετά Brexit. Η ΜΒ για την ΕΕ πρέπει να έχει τις ίδιες σχέσεις που έχει πχ η Λευκορωσία.

 

2. Θα πρέπει να ελεχθεί ΑΥΣΤΗΡΑ το σύνορο ΜΒ - Ιρλανδίας

 

3. Θα πρέπει να υπάρξει άμεσα αντίστοιχη δήλωση από ΕΕ ότι δε θα επιτρέπεται η ελέυθερη μετακίνηση πολιτών της ΜΒ στην ΕΕ

 

4. Μέχρι την οριστική έξοδο της η ΜΒ δε θα πρέπει να έχει κανένα δικαίωμα βέτο στην ΕΕ και θα μπορεί ίσως να παρευρίσκεται στα αντίστοιχα όργανα απλά σαν παρατηρητής. Η άποψή της πλέον για την ΕΕ είναι απλά "irrelevant"

 

5. Η αγγλική γλώσσα θα πρέπει να πάψει να είναι επίσημη γλώσα της ΕΕ

 

6. Θα πρέπει η ΕΕ να εφαρμόσει πολιτική αντικινήτρων για τις σχέσεις της με τη ΜΒ και θα πρέπει να πιέσει τρίτους (πχ Ινδία, Καναδά, ΗΠΑ) για τις μελλοντικές τους σχέσεις με αυτή.

 

7. Τα βρετανικά πτυχία δε θα πρέπει φυσικά να αναγνωρίζονται αυτόματα

 

8. Βρετανικές εταιρείες φυσικά δε θα μπορούν να παίρνουν έργα στην ΕΕ υπό τις ίδιες συνθήκες.

 

κλπ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε ολους, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν εθεσα σωστα το ερωτημα. Αυτο που θελω να μαθω ουσιαστικά ειναι: με τις οικονομικές επιπτώσεις που μπορει να εχει το Brexit, αξιζει να παρει κανεις το ρισκο και να παει εκει για σπουδες (με την προοπτική να εργαστει εκει μετεπειτα) ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...