Προς το περιεχόμενο

Gocomma Roidmi 2S Bluetooth V4.2 Transmitter Car Charger - BLACK @ gearbest 11.86€


kont

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε peugeot 307 του 2003 με τέτοια υποδομή κάνει ? Γνωρίζει κάποιος να μου πει ?

IMG_20170623_185006.jpg

 

Στο δικό μου του '02 με ίδιο βύσμα αναπτήρα δεν έπιασε.

Έχει δύο πόλους (θετικό-αρνητικό) τόσο η υποδοχή όσο και κάθε εξάρτημα. Για να δουλέψει θα πρέπει το εξάρτημα που θα βάλεις να κάνει επαφή και στους δύο αλλιώς δεν κλείνει το κύκλωμα. Ο ένας πόλος είναι το μέταλλο γύρω γύρω (βλέπεις τα δύο πιαστράκια) σε αυτόν πιάνει, ο άλλος είναι η βίδα στο κέντρο. Δυστυχώς υπάρχει το άσπρο πλαστικό γύρω της και δεν κάνει επαφή το Roidmi που έχει επίπεδη επιφάνεια, θέλεις ένα "καρφί" για να το ακουμπήσει.

Υπάρχει η λύση του να πάρεις έναν μετρατροπέα της Xiaomi (~ 10Ε που το είχα ψάξει, ακριβό και αντιαισθητικό καθώς βγαίνει με καλώδιο), να αλλάξεις όλη την υποδοχή του αναπτήρα (σχετικά φθηνές αλλά πρέπει να πας σε ηλεκτρολόγο).

Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις την φθηνή πατέντα που έκανα εγώ, παίρνεις ένα κομματάκι αλουμινόχαρτο και το βάζεις στο βαθούλωμα ώστε να πιάσει η επιφάνεια του Roidmi. Μια χαρά δουλεύει σε μένα. Ίσως θα πρέπει να το βγάζεις κάθε φορά που θα βάλεις αξεσουάρ με "καρφί" αλλά δεν το βρίσκω αυτό πρόβλημα μιας και το έχω μόνιμα εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου του '02 με ίδιο βύσμα αναπτήρα δεν έπιασε.

Έχει δύο πόλους (θετικό-αρνητικό) τόσο η υποδοχή όσο και κάθε εξάρτημα. Για να δουλέψει θα πρέπει το εξάρτημα που θα βάλεις να κάνει επαφή και στους δύο αλλιώς δεν κλείνει το κύκλωμα. Ο ένας πόλος είναι το μέταλλο γύρω γύρω (βλέπεις τα δύο πιαστράκια) σε αυτόν πιάνει, ο άλλος είναι η βίδα στο κέντρο. Δυστυχώς υπάρχει το άσπρο πλαστικό γύρω της και δεν κάνει επαφή το Roidmi που έχει επίπεδη επιφάνεια, θέλεις ένα "καρφί" για να το ακουμπήσει.

Υπάρχει η λύση του να πάρεις έναν μετρατροπέα της Xiaomi (~ 10Ε που το είχα ψάξει, ακριβό και αντιαισθητικό καθώς βγαίνει με καλώδιο), να αλλάξεις όλη την υποδοχή του αναπτήρα (σχετικά φθηνές αλλά πρέπει να πας σε ηλεκτρολόγο).

Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις την φθηνή πατέντα που έκανα εγώ, παίρνεις ένα κομματάκι αλουμινόχαρτο και το βάζεις στο βαθούλωμα ώστε να πιάσει η επιφάνεια του Roidmi. Μια χαρά δουλεύει σε μένα. Ίσως θα πρέπει να το βγάζεις κάθε φορά που θα βάλεις αξεσουάρ με "καρφί" αλλά δεν το βρίσκω αυτό πρόβλημα μιας και το έχω μόνιμα εκεί.

Πολύ κατατοπιστικός , ευχαριστώ !!!

Θα το πάρω και θα κάνω την πατέντα που αναφέρεις, έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να το βγάζω .

Το αλουμινόχαρτο το βάζεις στον πάτο , σαν τάπα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κατατοπιστικός , ευχαριστώ !!!

Θα το πάρω και θα κάνω την πατέντα που αναφέρεις, έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να το βγάζω .

Το αλουμινόχαρτο το βάζεις στον πάτο , σαν τάπα ? 

Προσοχή για βραχυκύκλωμα και πιθανή φωτιά....

 

Ναι, στην ουσία θέλεις έναν αγωγό να συνδέσει το Roidmi με τον αναπτήρα του αυτοκινήτου. Εννοείται πως θέλει προσοχή, βάλε λίγο όσο να κάνεις κάτι σαν καρφί και να κλείσει το κύκλωμα. Δεν βλέπω λόγο να συμβεί κανένα βραχυκύκλωμα εκτός και αν βάλεις καμιά μπάλα από αλουμινόχαρτο και βραχυκυκλώσουν οι επαφές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, στην ουσία θέλεις έναν αγωγό να συνδέσει το Roidmi με τον αναπτήρα του αυτοκινήτου. Εννοείται πως θέλει προσοχή, βάλε λίγο όσο να κάνεις κάτι σαν καρφί και να κλείσει το κύκλωμα. Δεν βλέπω λόγο να συμβεί κανένα βραχυκύκλωμα εκτός και αν βάλεις καμιά μπάλα από αλουμινόχαρτο και βραχυκυκλώσουν οι επαφές.

Οk, κατανοητός!

Εχεις και κάποιο link από τον μετατροπέα που αναφέρεις πιο πάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

το ειδα και γω αλλα

μαλλον του eshop ειναι η πρωτη εκδοση (που δεν ξερω αν εχει διαφορα περα απο το 4.2bt kai 2.4 apo 2.1A)

BFQ01RM εναντι BFQ02RM

 

update

τωρα βρηκα το 2s απο eshop

http://www.e-shop.gr/xiaomi-roid-mi-5-in-1-music-bluetooth-car-charger-2s-smart-drive-bfq02rm-black-p-TEL.037903

 

17aa452f-18eb-4b42-8210-802dde2b18a2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δούλεψε και στα 2 ήδη βυσμάτων σε διαφορετικά αυτοκίνητα χωρίς πατέντες. 

Το μόνο παράξενο είναι ότι τόσο σε android όσο και στο iphone, ενώ όλοι οι ήχοι ακούγονται από τα ηχεία των αυτοκινήτων, όταν αρχίζει η τηλεφωνική κλήση, ο ήχος επιστρέφει στις συσκευές των κινητών. 

 

Χρειάζεται κάποια επιπλέον ρύθμιση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ρύθμιση μέσα από την εφαρμογή για να ενεργοποιηθεί το hands-free

Είναι ενεργοποιημένο.

Ισως χρειάζεται επανεγκατάσταση η εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα σχόλια ομολογώ ότι μπερδεύτηκα. Έχω ένα seat leon δεύτερης γενιάς. Στα μοντέλα του wv group κάποια παιδιά λένε ότι λειτουργεί κανονικά και κάποια όχι. Υπάρχει κάποια λίστα με τα συμβατά αυτοκίνητα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ TS, έψαχνα καιρό ένα απλό FM Bluetooth transmiter αλλά πέτυχα αυτό που είναι και λίγο Overkill, ελπίζω να δουλεύει στο έπακρο και να δουλεύει στο Toyota Avensis 2004 1.8.  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παρω και ενα τετοιο

 

 https://www.banggood.com/IMars-BT-005-12M-Car-Bluetooth-Media-Button-Series-Remote-Control-Smartphone-Audio-Video-p-1064239.html?currency=USD&utm_source=facebook&utm_medium=cpc_elc&utm_campaign=auto-dpadm-en-nr-cro60+&utm_content=zia&utm_ho=18

 

θα παιζει θεμα με τη συνδεση ταυτοχρονα και τα δυο στο κινητο, γνωριζει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

κυκλοφόρησε και αυτό https://www.banggood.com/Xiaomi-ROIMI-BFQ04RM-Dual-USB-Bluetooth-Music-Car-Charger-for-Mobile-Phone-p-1150900.html?rmmds=preorder με το ΄΄ρουξούνι΄΄ που λογικά κάνει για όλα τα αυτοκίνητα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...