Προς το περιεχόμενο

Χρεωστική κάρτα για ανήλικο.


panos1365

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχύει ότι μπορώ να βγάλω χρεωστική κάρτα με συναίνεση του πατέρα μου και με υπάρχον λογαριασμό στο όνομα του και στο όνομα μου; Και τι δικαιολογητικά χρειάζεται; Είμαι 17 χρονών! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά ίσως να γινόταν τώρα όχι πρέπει να σου κάνει πρόσληψη κάποιος εργοδότης και με αυτό το χαρτί να πας στην τράπεζα έτσι ώστε να σου ανοίξουν λογαριασμό και να σ δώσουν την κάρτα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά από δικαιολογητικά μην το ψάχνεις καν.

 

Πριν καιρο ειχα παει για μια απλή Prepaid κάρτα και με ξεσκίσανε στα δικαιολογητικά, ότι άκυρο χαρτί μπορούσες να φανταστείς και φυσικά με πηδούσανε στις χρεώσεις για κάθε επαναφόρτιση της καρτας.

 

Αυτό που έκανα και εγώ και προτείνω σε εσένα για να μην μπλέξεις είναι να κοιτάξεις για επιλογές όπως η Viva Wallet ή η Moneysafe. Εγώ πήγα στο περίπτερο της Viva στο Mall και με την ταυτότητα μόνο μου έδωσαν την κάρτα την οποία άρχισα να χρησιμοποιώ αμέσως (είναι Mastercard άρα μπορείς να αγοράσεις από παντού, από Κινα μέχρι και Καφε στο Συνταγμα)

 

Απλά να ξέρεις ότι δεν θα μπορείς να βάλεις μεγάλα ποσά και μπορεί κάποια στιγμή να σου κλειδώσουν τον λογαριασμό και να σου ζητήσουν μερικά δικαιολογητικά όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, ΑΦΜ κτλ.

 

Το θέμα είναι ότι εγώ είχα κλείσει τα 18 όταν έβγαλα την κάρτα αυτη και δεν ξέρω αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα σαν ανήλικος.

Αλλά μπορείς να ζητήσεις από τον Πατερα σου να στην εκδώσει και εσύ να την χειρίζεσαι (έτσι και αλλιώς το γέμισμα της γίνεται με χαρτάκια από το περίπτερο όπως της Paysafe).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά ίσως να γινόταν τώρα όχι πρέπει να σου κάνει πρόσληψη κάποιος εργοδότης και με αυτό το χαρτί να πας στην τράπεζα έτσι ώστε να σου ανοίξουν λογαριασμό και να σ δώσουν την κάρτα σου

Πολλες φορες σε ενα λογαριασμο μπορεις να βγαλεις δυο καρτες χωρις δευτερο λογαριασμο.και μιλαμε για χρεωστικη παντα οποτε εκει θελουν λιγοτερα χαρτια απο την πιστωτικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αν δεν έχει (και μπορεί και να μην θέλει να βγάλει), δεν σου δίνουν κάρτα. Ζητάνε βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ.

Επίσης, ζητάνε λογαριασμό ΔΕΚΟ ή κάποιον λογαριασμό κινητής/σταθερής τηλεφωνίας στο όνομα σου. Εκκαθαριστικό της εφορίας (και αν δεν κάνεις δήλωση, απόδειξη ότι είσαι προστατευόμενο μέλος ή ότι δεν υποχρεώνεσαι να κάνεις δήλωση) και προφανώς την ταυτότητα σου.

 

Την έχω κάνει τη διαδικασία πρόσφατα για λογαριασμό που ήμουν συνδικαιούχος με τη μητέρα μου (εθνική τράπεζα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι χωρις αφμ τιποτα δεν γινεται απλα το αφμ ειναι ευκολο να βγει σε μια εφορια.

αν είσαι ενήλικος!θυμάμαι είχα πάει την μέρα των γεννεθλίων μου να βγάλω ΑΦΜ και μου είπαν έλα αύριο για να φανεί στο σύστημα ότι είσαι 18.Βέβαια μπορεί να έχει αλλάξει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είσαι ενήλικος!θυμάμαι είχα πάει την μέρα των γεννεθλίων μου να βγάλω ΑΦΜ και μου είπαν έλα αύριο για να φανεί στο σύστημα ότι είσαι 18.Βέβαια μπορεί να έχει αλλάξει αυτό.

εχω αφμ απο τριών χρόνων(1992). Λογικά για ανηλικο θα θέλει περισσότερη χαρτουρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι ανήλικοι που βγάζουν ΑΦΜ δεν είναι λόγω εργασίας αλλά επειδή έχουν περουσιακά στοιχεία στο όνομα τους και πρέπει να κάνουν φορολογική δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αφμ και ένας φίλος μου έβγαλε κάρτα χρεωστική στο όνομα το δικό του και του πατέρα του στην εθνική τράπεζα πως το έκανε; θα δουλέψω το καλοκαίρι Γι αυτό θέλω να έχω ένα λογαριασμό με μια χρεωστική για να χώνω μέσα τα λεφτά μ κ να Τα παίρνω όποτε θέλω για την εργασία δεν μ ζήτησαν αφμ θα μ ζητήσουν για την κάρτα; μου ακούγεται κουλό

Η μπορω να πω στον πατέρα μ να βγάλει μια στο όνομα του και απλά να μ τη δώσει να τη χρησιμοποιώ εγώ..αυτό γίνεται έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...