Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και καρτες(χρεωστικες-πιστωτικες)


futureshock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα, καπου πηρε το ματι μου οτι το κρατος θα βλεπεις τι εισοδημα δηλωνεις και τι εξοδα κανεις(μεσω χρεωστικων ή πιστωτικων καρτων)  

 

π.χ αν δηλωνω 5000 το χρονο και βλεπουν οτι ξοδευω αλλα τοσα μεσω των καρτων θα πληρωνω παραπανω φορους. Ισχυει ; 

 

προσωπικα εχω χαμηλο εισοδημα και κανω κινησεις για την οικογενεια μου(πληρωνω λογαριασμους,στελνω λεφτα σε μελη τις οικογενειας) 

 

ξερει καποιος να μου απαντησει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικα το κυριο ερωτημα ειναι αν τα λεφτα που βγαζω ή στελνω σε μελη της οικογενειας φαινονται σαν εξοδα στο κρατος.   

 

αν εχω εσοδα 5000€ τον χρονο και κανω αγορες 5000€ και στελνω στα αδερφια μου αλλα 5000€ - δηλαδη συνολο 10.000€ σε κινησεις στην  καρτα μου αυτο φαινεται σαν να εχω υπερβει αυτα που δηλωνω; Ή βλεπουν καθαρα τις αγορες που εχω κανει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως γίνεται να έχεις έσοδα 5000€ και να ξοδευεις 10000€;

 

συνηθισμένο φαινόμενο.

μου δίνει ο ξάδελφος, η γιαγιά, ο πατέρας...... μετρητά και πληρώνω λογαριασμούς από το δικό μου τραπεζικό λογαριασμό.

θέλει να στείλει ο πατέρας μου λεφτά στον αδελφό μου που σπουδάζει; μου τα δίνει σε μετρητά και τα μεταφέρω μέσω του ebanking μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανω πληρωμες για την οικογενεια λογο ευκολιας μεσω ebanking ( ΔΕΗ , ΔΕΥΑΣ , forthnet κλπ.) . Απο εκει και περα μπορει να στειλω αρκετα λεφτα στον αδερφο μου που ειναι σε αλλη πολη. 

 

και περα απο αυτα βαλτε και τις υπολοιπες αγορες supermarket κ.α που μπορει να κανω. 

 

 

συνηθισμένο φαινόμενο.

μου δίνει ο ξάδελφος, η γιαγιά, ο πατέρας...... μετρητά και πληρώνω λογαριασμούς από το δικό μου τραπεζικό λογαριασμό.

θέλει να στείλει ο πατέρας μου λεφτά στον αδελφό μου που σπουδάζει; μου τα δίνει σε μετρητά και τα μεταφέρω μέσω του ebanking μου

 

ακριβως αυτο. Το θεμα ειναι οτι σε συνολο εχω περασει ηδη το εισοδημα μου και ειμαστε ακομα στον Απριλιο. 

Οποτε περα απο τις αγορες και πληρωμες λογαριασμων, η αποστολη χρηματων σε μελος της οικογενειας μου φαινεται και αυτο σαν εξοδο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γενικα τα εξοδα σου είναι παραπανω από τα εσοδα μπορεις να επικαλεστείς αν εχεις βεβαια κεφαλαιο  από προηγουενα χρονια . Αν δεν εχεις θα εχεις τωρα πρόβλημα με δαπανες .

 

Οι μεταφορες σε λογαριασμο αλλου δεν νομιζω να σου είναι πρόβλημα αλλα οι δαπανες διαβιωσης που είναι με καρτα και τυχον δοσεις δανειων θα είναι πρόβλημα αν δεν μπορεις να τις καλυψεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνεργοι εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ απ ότι είδα δεν χρειάζεται να χτίσουν αφορολογητο έτσι;

 

Αν είναι για ολο το 2017 όχι .Όπως και κάθε άλλος που για καποιο λογο δεν εχει εισοδημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...