Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και καρτες(χρεωστικες-πιστωτικες)


futureshock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι και καθε αλλος, παντρεμενοι που δουλευει μονο ο αντρας και η γυναικα δεν εχει εισοδημα πρεπει παρολα αυτα να χτισει:

http://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/oi-pagides-pou-krivei-ipoxreotiki-xrisi-karton/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ειπώθηκε κάποια στιγμή ότι τελικά μόνο σε παντρεμένους θα μπορεί ο σύζυγος να καλύπτει τη σύζυγο αν του περισσεύουν

 

το κανονικό όμως είναι ο καθένας ξεχωριστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ναι, οτι ειναι οτι ναναι, το ξερουμε...

και ποσα θα αλλαξουν ακομα μεχρι του χρονου (γιατι ολα αυτα τα συζηταμε για του χρονου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γρηγορη noob question. το ποσο που πρεπει να χτιστει για το αφορολόγητο προκύπτει απο το συνολικό (πραγματικό + τεκμαρτό) εισόδημα του 16?

για συνολικό εισόδημα <10k το ποσοστό είναι 10%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γρηγορη noob question. το ποσο που πρεπει να χτιστει για το αφορολόγητο προκύπτει απο το συνολικό (πραγματικό + τεκμαρτό) εισόδημα του 16?

για συνολικό εισόδημα <10k το ποσοστό είναι 10%?

 

Όχι είναι για εισοδηματα του 2017 . Αν το τεκμαρτο είναι πανω από το πραγματικο ναι για αυτό.

 

Ναι τοσο είναι μεχρι 10000 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω λεει σχετικα με το αφορολογητο της συζυγου

 

"Τέλος, διευκρινίζεται ότι το ποσό των δαπανών δηλώνεται ατομικά από κάθε σύζυγο ή από κάθε μέρος συμφώνου συμβίωσης. Σε περίπτωση που καλύπτεται το απαιτούμενο ποσό δαπανών από οποιονδήποτε εκ των δυο συζύγων ή μερών συμφώνου συμβίωσης, το τυχόν πλεονάζον ποσό δύναται κατά την εκκαθάριση να μεταφερθεί στον άλλο σύζυγο ή στο άλλο μέρος συμφώνου συμβίωσης για τυχόν κάλυψη του ελάχιστου απαιτούμενου ποσού δαπανών."

 

αρα, αν εγω εχω καλυψει το ποσο για τον δικο μου λογαριασμο και περισσευει, μπορω να μεταφερω το υπολοιπο στη συζυγο ωστε να μη φαει προστιμο? γιατι στο αλλο σαιτ δε γραφει κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω λεει σχετικα με το αφορολογητο της συζυγου

 

"Τέλος, διευκρινίζεται ότι το ποσό των δαπανών δηλώνεται ατομικά από κάθε σύζυγο ή από κάθε μέρος συμφώνου συμβίωσης. Σε περίπτωση που καλύπτεται το απαιτούμενο ποσό δαπανών από οποιονδήποτε εκ των δυο συζύγων ή μερών συμφώνου συμβίωσης, το τυχόν πλεονάζον ποσό δύναται κατά την εκκαθάριση να μεταφερθεί στον άλλο σύζυγο ή στο άλλο μέρος συμφώνου συμβίωσης για τυχόν κάλυψη του ελάχιστου απαιτούμενου ποσού δαπανών."

 

αρα, αν εγω εχω καλυψει το ποσο για τον δικο μου λογαριασμο και περισσευει, μπορω να μεταφερω το υπολοιπο στη συζυγο ωστε να μη φαει προστιμο? γιατι στο αλλο σαιτ δε γραφει κατι τετοιο

 

 

Μα εχεις απαντησει στο ερωτημα σου : Το site λεει ποιες δαπανες μετρανε και ποιες όχι .

 

Σε περίπτωση που καλύπτεται το απαιτούμενο ποσό δαπανών από οποιονδήποτε εκ των δυο συζύγων ή μερών συμφώνου συμβίωσης, το τυχόν πλεονάζον ποσό δύναται κατά την εκκαθάριση να μεταφερθεί στον άλλο σύζυγο ή στο άλλο μέρος συμφώνου συμβίωσης για τυχόν κάλυψη του ελάχιστου απαιτούμενου ποσού δαπανών."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εχεις απαντησει στο ερωτημα σου : Το site λεει ποιες δαπανες μετρανε και ποιες όχι .

 

Σε περίπτωση που καλύπτεται το απαιτούμενο ποσό δαπανών από οποιονδήποτε εκ των δυο συζύγων ή μερών συμφώνου συμβίωσης, το τυχόν πλεονάζον ποσό δύναται κατά την εκκαθάριση να μεταφερθεί στον άλλο σύζυγο ή στο άλλο μέρος συμφώνου συμβίωσης για τυχόν κάλυψη του ελάχιστου απαιτούμενου ποσού δαπανών."

μωρε το βλεπω, αλλα μου φανηκε πολυ καλο για να ειναι αληθινο :P

 

εδω ειναι και το πληρες κειμενο, που δημοσιευτηκε 12/4

 

http://www.taxlive.gr/%CF%80%CE%BF%CE%BB-106212-04-2017/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε το βλεπω, αλλα μου φανηκε πολυ καλο για να ειναι αληθινο :P

 

εδω ειναι και το πληρες κειμενο, που δημοσιευτηκε 12/4

 

http://www.taxlive.gr/%CF%80%CE%BF%CE%BB-106212-04-2017/

 

 

Το λεει καθαρα στην παραγραφο 6

 

Πιο πανω λεει ότι:

 

Σημειώνεται ότι ειδικά για τους λογαριασμούς ΔΕΚΟ που είναι σε όνομα διαφορετικό από αυτόν που καταβάλλει, γίνονται δεκτές οι εν λόγω δαπάνες, εφόσον ο καταβάλλων την δαπάνη είναι και ο πραγματικός χρήστης του ακινήτου.

 

Σιγα μην ξερει η εφορια ποιος είναι ο χρηστης ειδικα λογαριασμου ΕΥΔΑΠ που η παροχη είναι παντα στο ονομα του ιδιοκτητη .

 

Ακομα και στη ΔΕΗ πολλες παροχες είναι σε άλλο ονομα και θεωρω δυσκολο να το διασταυρωσει αλλα όχι αδυνατο όπως στην ΕΥΔΑΠ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και στη ΔΕΗ πολλες παροχες είναι σε άλλο ονομα και θεωρω δυσκολο να το διασταυρωσει αλλα όχι αδυνατο όπως στην ΕΥΔΑΠ.

ναι, ας υποθεσουμε οτι μπορει να βρει τον κωδικο ηλεκτρονικης πληρωμης,

θα εχει βαση δεδομενων η δεη σε ποιους αριθμους παροχης αντιστοιχει ο καθενας και θα εχει προσβαση το taxis;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, ας υποθεσουμε οτι μπορει να βρει τον κωδικο ηλεκτρονικης πληρωμης,

θα εχει βαση δεδομενων η δεη σε ποιους αριθμους παροχης αντιστοιχει ο καθενας και θα εχει προσβαση το taxis;

 

 

Υπαρχει καποια σχεση ηλεκτρονικου κωδικου πληρωμης και αριθμου παροχης αλλα δεν ειναι ξεκαθαρη . Για αυτο ειπα οτι ειναι πολυ δυσκολο .Τον αριθμο παροχης τον γρφουμε στο Ε1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποια σχεση ηλεκτρονικου κωδικου πληρωμης και αριθμου παροχης αλλα δεν ειναι ξεκαθαρη . Για αυτο ειπα οτι ειναι πολυ δυσκολο .Τον αριθμο παροχης τον γρφουμε στο Ε1

αυτό το γράφεις και σε διαμέρισμα που νοικιάζεις και το ρολόι μπορεί να είναι στο όνομα του οποιουδήποτε δεν έχει να λέει

 

ο αριθμός παροχής είναι σαν "serial number" του κτίσματος που μένεις και αυτό μαζί με το ατακ είναι τα βασικότερα γνωρίσματά του (από κει και πέρα δηλώνεις ο,τι έχεις ευχαρίστηση όμως με τη παροχή θα γίνει τυχόν ταυτοποίηση για ποιο πράγμα μιλάμε, άλλωστε ο ενοικιαστής δε μπορεί να γνωρίζει το ατακ)

 

ο στόχος που το γράφεις στο Ε1 είναι για να πάρεις και το απαραίτητο τεκμήριο :P  και ο λόγος που γράφεις τη παροχή είναι για να ταυτοποιηθεί το ακίνητο σε περίπτωση που χρειαστεί. σε πιανού όνομα είναι το ρολόι είναι αδιάφορο 

 

δεν παίζει δηλαδή να τσεκάρουν ποιος πληρώνει το λογαριασμό δεκο και ποιος λέει τι στο Ε1 του, παραείναι πολύπλοκο και αδιάφορο

 

για να τελειώνουμε ο μόνος λόγος που υπάρχει το μέτρο με τις ηλεκτρονικές αποδείξεις είναι για να την πάθουν πολλοί που θα αμελήσουν και να πληρώσουν πρόστιμο. δεν υπάρχει κανένας άλλος μην το φιλοσοφούμε

 

το κράτος θέλει να μαζεύει λεφτάκια με κάθε δυνατό τρόπο ακόμα και παγιδεύοντας το φορολογούμενο ή οδηγώντας τον σε λάθη. η πάταξη της φοροδιαφυγής με 10% ξόδεμα του εισοδηματος με ηλεκτρονικό χρήμα (και μάλιστα όχι απαραίτητα σε επικίνδυνες ομάδες, αλλά ακόμα και δεκο ffs) είναι ανέκδοτο από τα λίγα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και όχι απολυτως σχετικο προσοχη στις συναλλαγες με καρτες .

 

Στις 12/4 ειχα παει με της κορης μου την χρεωστικη Πειραιως Σκλαβενιτη και λογω προβλήματος με το συστημα δεν περναγε 14,80 ευρω . Η υπάλληλος δοκιμασε 3 φορες .

 

Βγηκα στο ΑΤΜ εβγαλα ένα 20ευρω και μπηκα και πληρωσα .Μου εδωσε και τα χαρτακια της αποτυχίας συναλαγης η υπάλληλος  .

 

Με πηρε πριν λιγο τηλ και μου ειπε ότι της εχουν χρεωσει 3 φορες τα 14,80 !!!

 

Θα βγαλει ακρη αλλα είναι ταλαιωρια .

 

Αντε να μην εχει μετρητα να βγαλω και να βγω ρεζιλι ότι δεν ειχε υπολοιπο ο λογαριασμος .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...