Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση κατοικιών στη Δανία από data center της Apple


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιά Αpple ρε και ποιά Δανία;

ΔΕΗ και πάλι ΔΕΗ,κάρβουνο να γουστάρουμε!

Πέρα απο πλάκα πάντως και η ΔΕΗ χρησιμοποιεί χρόνια τώρα και επεκτείνει το δίκτυο της τηλεθέρμανσης που είναι σωτήριο οικονομικά για τον χειμώνα της Β.Ελλάδας.

 

Έχεις ένα point, θα έπρεπε να είμαστε σαν την Δανία, να πληρώνουμε το ακριβότερο ρεύμα στην Ευρώπη. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ένα point, θα έπρεπε να είμαστε σαν την Δανία, να πληρώνουμε το ακριβότερο ρεύμα στην Ευρώπη. :-)

Ναι, όλη μέρα κλαίω που πληρώνω τόσο το ρεύμα, αν και έχω και φτηνή θέρμανση/ζεστό νερό 24/7/365 από το Κράτος.

Άσε που με δίνουν ψίχουλα στην δουλειά και δεν βγαίνω.

Αλήτες Δανοί, που επενδύετε τα λεφτά μου σε ΑΠΕ και όχι στους κώλους των κομματόσκυλων... :lol:

 

Σοβαρά τώρα, έχετε κάποια ιδέα για το θέμα πριν ποστάρετε;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όλη μέρα κλαίω που πληρώνω τόσο το ρεύμα, αν και έχω και φτηνή θέρμανση/ζεστό νερό 24/7/365 από το Κράτος.

Άσε που με δίνουν ψίχουλα στην δουλειά και δεν βγαίνω.

Αλήτες Δανοί, που επενδύετε τα λεφτά μου σε ΑΠΕ και όχι στους κώλους των κομματόσκυλων... :lol:

 

Σοβαρά τώρα, έχετε κάποια ιδέα για το θέμα πριν ποστάρετε;

 

 

Απλά αρκετοί προσπαθούν να δικαιολογήσουν την κωλοκατάσταση που ζούν, μειώνοντας αντικειμενικά καλύτερες και πιο ανεπτυγμένες χώρες. Ελπίζω να σε κάλυψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όλη μέρα κλαίω που πληρώνω τόσο το ρεύμα, αν και έχω και φτηνή θέρμανση/ζεστό νερό 24/7/365 από το Κράτος.

Άσε που με δίνουν ψίχουλα στην δουλειά και δεν βγαίνω.

Αλήτες Δανοί, που επενδύετε τα λεφτά μου σε ΑΠΕ και όχι στους κώλους των κομματόσκυλων... :lol:

 

Σοβαρά τώρα, έχετε κάποια ιδέα για το θέμα πριν ποστάρετε;

 

Έχω ιδέα από Νορβηγία και Σουηδία, που οι μεν έχουν 98% υδροηλεκτρικά και οι δε 40% πυρηνικά και 40% υδροηλεκτρικά και έχουν τις μισές τιμές από την Δανία. Και έχουν ανακαλύψει και αυτοί την τηλεθέρμανση εδώ και δεκαετίες μάλλον.

Μάλλον γιατί αυτοί θα παίρνουν ψίχουλα και δεν βγαίνουν και ρίξανε τις τιμές.

 

Περίεργο, αλλά μάλλον δεν είσαι ο μόνος που έχει βγεί εκτός Ελλάδας και έχει κάποια ιδέα... :rolleyes:

 

 

 

Απλά αρκετοί προσπαθούν να δικαιολογήσουν την κωλοκατάσταση που ζούν, μειώνοντας αντικειμενικά καλύτερες και πιο ανεπτυγμένες χώρες. Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Η αυτογνωσία είναι θετικό προσόν είναι η αλήθεια. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντίστοιχα στο Ostersund η Σουηδια ανακοίνωσε χώρους για data centers.

 

Εκει γυρω έχει αρκετα προτεινομενα απο το κρατος μερη για wind farms, ήδη γίνεται ζύμωση για το ποιο μερος θα παρει πρωτο εγκριση για φαρμα.

 

οποτε η φαρμα θα πουλησει απευθειας στα data centers ηλεκτρικη ενεργεια χωρις να εχει τα ΦΟΒΕΡΑ προβληματα συνδεσης στο δικτυο  για το 100% της παραγωγης.

 

ΟΛΑ ΑΥΤΑ γινανε με πρωτοβουλια ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥς. και με εντολη συνεχους ψαξιματος στα πολυτεχνεια και πανεπιστημια ωστε ολα τα thesis και εργασιες φοιτητων για χρονια να πλησιαζουν αυτο το προβλημα. Ομοιως για δεκετιες οι οργανισμοι προστασιας περιβαλλοντος προετοιμαζουν μελετες για τις περιοχες αυτες.

 

ομοιως αντιστοιχες συνθηκες μπορουν να δημιουργηθουν στην Ελλαδα.

 

 

Μην τα λες αυτά γιατί θα σου πουν κάποιοι με "3 πτυχία που ζουνε με τους γονείς τους" οτι αναφέρεσαι για first world problems!

 

Οντως εδω και 3,4 χρόνια έχει μπει το Εστερσουντ (Östersund) καλά στο παιχνίδι των datacenters.

http://www.datacenterknowledge.com/archives/2013/04/08/swedens-ostersund-gets-in-the-data-center-game/

 

Καλή κίνηση μάρκετινγκ της Google πάντως στην Δανία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσαμε να μαζεύουμε τις κλανιες μας θα είχαμε γλυτώσει αρκετά, επίσης να μπορούσαμε να διαχωρίσουμε τα απόβλητα μας για να εκμεταλλευτουμε το μεθάνιο που βγάζουν. Αλήθεια το λέω, η κλανιά είναι ενέργεια που πάει χαμένη και είναι κρίμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσαμε να μαζεύουμε τις κλανιες μας θα είχαμε γλυτώσει αρκετά, επίσης να μπορούσαμε να διαχωρίσουμε τα απόβλητα μας για να εκμεταλλευτουμε το μεθάνιο που βγάζουν. Αλήθεια το λέω, η κλανιά είναι ενέργεια που πάει χαμένη και είναι κρίμα

 

 

 

images?q=tbn:ANd9GcS232y3JaCXaXX67TQb2z2

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω ιδέα από Νορβηγία και Σουηδία, που οι μεν έχουν 98% υδροηλεκτρικά και οι δε 40% πυρηνικά και 40% υδροηλεκτρικά και έχουν τις μισές τιμές από την Δανία. Και έχουν ανακαλύψει και αυτοί την τηλεθέρμανση εδώ και δεκαετίες μάλλον.

Μάλλον γιατί αυτοί θα παίρνουν ψίχουλα και δεν βγαίνουν και ρίξανε τις τιμές.

 

Περίεργο, αλλά μάλλον δεν είσαι ο μόνος που έχει βγεί εκτός Ελλάδας και έχει κάποια ιδέα... :rolleyes:

 

 

 

Οι τιμές αυτές που αναφέρεσαι για την Δανία αφορούν πάνω από 40% στον πράσινο φόρο, ο οποίος χρησιμοποιείται για να επενδυθεί σε ΑΕΠ.

Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι Σκανδιναβοί, διότι είναι...άλλες χώρες.

Ξέρω τι πληρώνω κάθε μήνα εγώ και το καλύτερο είναι ότι βλέπω στην περιοχή σε μια διετία τι παπάδες έχουν φτιάσει με τούτα τα λεφτά.

Τα άλλα όλα είναι θεωρίες.

 

Όπως είπα, δεν ξέρεις πραγματικά για το θέμα.

Κάνεις αναγωγή από αυτά που ξέρεις για αλλού, αυτά που σε είπαν ή είδες, τα οποία όμως δεν ισχύουν για εδώ ή χειρότερα είναι μισές αλήθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάς όμως ότι η εν λόγω εταιρεία θα έχει και πολλές ελαφρύνσεις στο θέμα φορολογία.....

Ε, χμ, καθόλου φορολογία για την ακρίβεια όπως έχει αποδειχθεί και σε άλλες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...