Προς το περιεχόμενο

Παρακολουθει κάποιος το κινητό μου ?


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάποια εφαρμογή στο πέταξε δες προσεχτικά τι κατέβασες.

Έχω κατεβάσει απο playstore εφαρμογή που με πέθανε στο spam αναγκαστικα να ξαναπερασω το λογισμικο απο την αρχή μέσω pc, τόσο βαθιά είχε εγκατασταθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το μεσημέρι με πήρε κάποιος που είπε ότι είναι από την cosmote για να μου πουλήσει συμβόλαιο.

 

Με το που κλείνω το κινητό μου σκάει μήνυμα έχει σταλεί λογισμικό που παρακολουθεί την συσκευή σας αποδέχεστε ?

 

Φυσικά πάτησα όχι και έκανα και scan με antivirus.

 

 

 

Eιναι δυνατον αυτος που θελει να σε παρακολουθησει να σε ρωτησει κιολας αν το αποδεχεσαι?

 

Το να παρακολουθηθεί το τηλεφωνο σου δεν ειναι δυσκολο, οι ιδιωτικοι ντετεκτιβς το συνηθιζουν για να μαζεψουν στοιχεια σε υποθεσεις διαζυγιων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι δυνατον αυτος που θελει να σε παρακολουθησει να σε ρωτησει κιολας αν το αποδεχεσαι?

 

Το να παρακολουθηθεί το τηλεφωνο σου δεν ειναι δυσκολο, οι ιδιωτικοι ντετεκτιβς το συνηθιζουν για να μαζεψουν στοιχεια σε υποθεσεις διαζυγιων κλπ.

Μπορεί να ήταν κάποιος απατεώνας που έκανε ότι δουλεύει στην cosmote για να στείλει malware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Το να παρακολουθηθεί το τηλεφωνο σου δεν ειναι δυσκολο, οι ιδιωτικοι ντετεκτιβς το συνηθιζουν για να μαζεψουν στοιχεια σε υποθεσεις διαζυγιων κλπ.

πως ακιρβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ακιρβως?

 

Προφανως παρανομα. Αλλα ετσι βγαζουν το ψωμι τους.

Αν χρειαστείς ποτε καποιον τετοιον θα το διαπιστωσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προφανως παρανομα. Αλλα ετσι βγαζουν το ψωμι τους.

Αν χρειαστείς ποτε καποιον τετοιον θα το διαπιστωσεις :)

Ναι δεν λεω αν το κανουν νομιμα ή οχι αλλα τι μεθοδους χρησιμοποιουν. Εγκαθιστουν προγραμματα? Αν ναι πως!? Βαζουν κοριο? τι κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν λεω αν το κανουν νομιμα ή οχι αλλα τι μεθοδους χρησιμοποιουν. Εγκαθιστουν προγραμματα? Αν ναι πως!? Βαζουν κοριο? τι κανουν

 

Δε ξερω τη μεθοδολογια τους φιλε μου, δεν είμαι του επαγγέλματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε ξερω τη μεθοδολογια τους φιλε μου, δεν είμαι του επαγγέλματος.

Το λεω γιατι χωρις "φυσικη" προσβαση στο κινητο σου δεν μπορουν να κανουν απολυτως τιποτα. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λεω γιατι χωρις "φυσικη" προσβαση στο κινητο σου δεν μπορουν να κανουν απολυτως τιποτα. :)

 

Στο σταθερο είναι ευκολοτερο?

 

Στα κινητα η υποκλοπή υποθετω ότι γινεται μεσω της εταιριας/παροχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω τη μεθοδολογια τους φιλε μου, δεν είμαι του επαγγέλματος.

Απλά λες άλλη μια αυθαιρεσία που σε λαϊκό επίπεδο με μια πρώτη ματιά ακούγεται πιστευτή....

 

Δεν παίζει κανένας ιδιωτικός ντετέκτιβ να μπορεί να παρακολουθήσει τις συνομιλίες σου στο κινητό εκτός αν με κάποιο τρόπο στο σούφρωσε πρώτα και το επέστρεψε χωρίς να το καταλάβεις...

 

Εντελώς θεωρητικά μπορεί να βάλει trojan που να εκμεταλλεύεται μια αδυναμία μιας συγκεκριμένης έκδοσης android και αν είναι τυχερός και την έχει το θύμα να μπορεί μετά να παρακολουθήσει το θύμα αν αυτό πρότα πατήσει κάτι ξεχού που δεν θα μοιάζει με απειλή αλλά απο την άλλη θα δώσει την άδεια για να τρέξει το trojan στο background

 

Και τότε πάλι το πολύ πολύ τα μηνύματα να μπορεί να διαβάσει γιατι οι κλήσεις ειναι κρυπτογραφημένες οπότε θα πρέπει να τις αποθηκεύσει στο κινητό (χωρίς να πάρει χαμπάρι ο ιδιοκτήτης ότι η χρησιμοποιημένη μνήμη του ανεβαίνει χωρίς λόγο) και μετά να τις κατεβάσει και να τις αποκρυπτογραφήσει..

 

Να στο πω και αλλιώς αν είχε το τεχνικό υπόβαθρο να τα καταφέρει όλα αυτά καθώς και να ενημερώνεται τόσο τακτικά για τις εξελίξεις δεν θα καθόταν να παίζει τον ντετέκτιβ για 100 ευρώ μεροκάματο στην επαρχία... θα έπιανε δουλειά στην intracom ή κάπου με σταθερό και καλό μισθό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...