Προς το περιεχόμενο

Παρακολουθει κάποιος το κινητό μου ?


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Οχι, ισως θα ελεγα οτι ειναι πιο δυσκολο μιας και στα smartphone μπορει να καταφερεις με καποιο τροπο να τον κανεις να εγκαταστήσει καποια εφαρμογη απο μονος του αλλα αυτο θελει λιγο social engineering 

 

Για παροχους δεν το συζητω καν σιγα μην δινουν προσβαση στον καθε τυχαιο. Αν εκαναν κατι τετοιο θα παιζαν τα κεφαλια τους οχι τη θεση τους μιας και με τα προσωπικα δεδομενα δεν παιζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο σταθερο είναι ευκολοτερο?

 

Στα κινητα η υποκλοπή υποθετω ότι γινεται μεσω της εταιριας/παροχου.

Ναι γιατι η εταιρία δίνει σε όποιον θέλει ότι θέλει....

 

Η εταιρία ξέρει μπορεί να μάθει αν μπει στο κόπο να τριγωνίσει το σήμα που βρίσκεται ο κάθε χρήστης SIM της απο εκει και πέρα δεν ξέρει τίποτα άλλο (εδώ ολόκληρη CIA πίεζε την apple να κάνει πρόγραμμα για να ξεκλειδώσει το κινητό ενός τρομοκράτη αν μπορούσε η εταιρία πάροχος να δει τα μηνύματα θα χρειαζόταν η CIA την Apple να ξεκλειδώσει μια συγκεκριμένη συσκευή; )

 

και για να το κάνει αυτό (να βρει την τοποθεσία της SIM ) θέλει εισαγγελική εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά λες άλλη μια αυθαιρεσία που σε λαϊκό επίπεδο με μια πρώτη ματιά ακούγεται πιστευτή....

 

Δεν παίζει κανένας ιδιωτικός ντετέκτιβ να μπορεί να παρακολουθήσει τις συνομιλίες σου στο κινητό εκτός αν με κάποιο τρόπο στο σούφρωσε πρώτα και το επέστρεψε χωρίς να το καταλάβεις...

 

 

Αυτό που σε σενα ακούγεται "αυθαιρεσια" είναι πραξη και ρουτινα για τους ιδ.ντετεκτιβς, όταν χρειαστείς καποιον θα το διαπιστωσεις και ο ιδιος.

 

Για παροχους δεν το συζητω καν σιγα μην δινουν προσβαση στον καθε τυχαιο. Αν εκαναν κατι τετοιο θα παιζαν τα κεφαλια τους οχι τη θεση τους μιας και με τα προσωπικα δεδομενα δεν παιζεις

 

Φυσικα και απαγορευεται να τα δωσουν οπουδήποτε. Γιαυτο σου ειπα οτι προκειται για παρανομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σε σενα ακούγεται "αυθαιρεσια" είναι πραξη και ρουτινα για τους ιδ.ντερτεκτιβς, όταν χρειαστείς καποιον θα το διαπιστωσεις και ο ιδιος.

Ρε φίλε άστο κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια..

 

Εμένα δεν μου φαίνεται κάτι ξέρω πως λειτουργούν τα πράματα για τα οποία σχολιάζω δεν λέω προσωπικές απόψεις βασισμένες στο creta blogspot ή στο συναίσθημα μου όπως κάνεις εσύ.

 

Απλά δεν γίνεται. Σου είπα τις δύο καθαρά θεωρητικές περιπτώσεις με τις οποίες θα μπορούσες να παρακολουθήσεις ενα κινητό και γιατί στην πράξη απλά ειναι πολύ χλωμό να συμβαίνει... 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό που σε σενα ακούγεται "αυθαιρεσια" είναι πραξη και ρουτινα για τους ιδ.ντετεκτιβς, όταν χρειαστείς καποιον θα το διαπιστωσεις και ο ιδιος.

 

Φυσικα και απαγορευεται να τα δωσουν οπουδήποτε. Γιαυτο σου ειπα οτι προκειται για παρανομια.

1) Νομιζεις οτι οι παροχοι ειναι μαγαζακια τις γειτονιας γιατι μονο εκει θα δεις τετοιες πραξεις (να δινουν προσβαση ετσι για πλακα ειδικα οταν προκειται για προσωπικα δεδομενα)

 

2) λες οτι ειναι ρουτινα αλλα δεν εχεις τιποτα να υποστηριξεις απλα λες θα δεις αν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως θα σε βοηθούσε να καταλάβεις τι γινεται αν έβλεπες την κίνηση. Αν θες δοκίμασε https://play.google.com/store/apps/details?id=com.antispycell.connmonitor&hl=en και ίσως μπορέσεις να καταλάβεις προς τα που έχεις traffic. Βέβαια θα ήταν καλό να κλείσεις ότι ανοιχτή εφαρμογή έχεις πριν και θα βλέπεις προφανώς την κίνηση από το system.
Αλλά το να σου βγάλει ειδοποίηση όπως ειπώθηκε προηγουμένως δεν είναι λογικό.

Στην ανάγκη κάνε ενα clean install για να καθαρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως θα σε βοηθούσε να καταλάβεις τι γινεται αν έβλεπες την κίνηση. Αν θες δοκίμασε https://play.google.com/store/apps/details?id=com.antispycell.connmonitor&hl=en και ίσως μπορέσεις να καταλάβεις προς τα που έχεις traffic. Βέβαια θα ήταν καλό να κλείσεις ότι ανοιχτή εφαρμογή έχεις πριν και θα βλέπεις προφανώς την κίνηση από το system.

Αλλά το να σου βγάλει ειδοποίηση όπως ειπώθηκε προηγουμένως δεν είναι λογικό.

Στην ανάγκη κάνε ενα clean install για να καθαρίσεις.

Καλύτερα να συνδέσει το κινητό στο wifi να απενεργοποιήσει το 4G και να τρέξει το wireshark στο PC του.

 

αλλά όπως είπα πιο πάνω κατα πάσα πιθανότητα είναι ενα fake alert του αντιvirus που χρησιμοποιεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σε σενα ακούγεται "αυθαιρεσια" είναι πραξη και ρουτινα για τους ιδ.ντετεκτιβς, όταν χρειαστείς καποιον θα το διαπιστωσεις και ο ιδιος.

 

 

Φυσικα και απαγορευεται να τα δωσουν οπουδήποτε. Γιαυτο σου ειπα οτι προκειται για παρανομια.

θες να πεις πως ο τεχνικος της βοντα "αυτοκτόνησε" για κατι που είναι απλη ρουτίνα για κάποιους. μάλιστα τι αλλο θα διαβάσουμε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Νομιζεις οτι οι παροχοι ειναι μαγαζακια τις γειτονιας γιατι μονο εκει θα δεις τετοιες πραξεις (να δινουν προσβαση ετσι για πλακα ειδικα οταν προκειται για προσωπικα δεδομενα)

 

2) λες οτι ειναι ρουτινα αλλα δεν εχεις τιποτα να υποστηριξεις απλα λες θα δεις αν..

 

Οι πάροχοι δεν είναι μαγαζάκια της γειτονιάς αλλά οι υπάλληλοι που έχουν όταν είναι κακοπληρωμένοι, μια χαρά βγάζουν έξτρα μεροκάματο από καμια υποκλοπή. Το θέμα είναι η εχεμύθεια και να μη δώσει ο ένας τον άλλο. Ο υπάλληλος μια χαρά κάνει τη δουλειά του και τσιμπάει μεροκάματα ανα κλήση και ντετεκτιβ αποκτά δεδομένα. Αυτά και ακόμη και λίστες με e-mail για spam ανταλλάσονταν, σε έναν από τους μεγαλύτερους παρόχους (προσωπική εμπειρία). Όταν ο άλλος δεν κατέχει τη δεοντολογία, τα υπόλοιπα πάνε περίπατο. Δηλαδή τόσο εξωπραγματικό σας φαίνεται ότι υπάρχουν δοσοληψίες; Ειδικά στα σταθερά τηλέφωνα είναι παιχνίδι, το μόνο που χρειάζεσαι είναι το wand.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλα αλλο το να δωσεις e-mail αλλα το να δωσεις κλησεις κλπ. Γενικα αυτο ισχυει παντα οτι η ασφαλεια ειναι τοσο δυνατη οσο αδυνατος υπαλληλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε άστο κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια..

 

Εμένα δεν μου φαίνεται κάτι ξέρω πως λειτουργούν τα πράματα για τα οποία σχολιάζω δεν λέω προσωπικές απόψεις βασισμένες στο creta blogspot ή στο συναίσθημα μου όπως κάνεις εσύ.

 

 

Αυτα είναι δικα σου συμπερασματα, ποτε δε λεω "προσωπικες αποψεις βασισμένος στο συναισθημα".

Και αν μου λεγανε τι πιστευεις, τη κοκα κολα ή τα sites που βγαζουν τα απλυτα της στη φορα, φυσικα και θα πιστεψω τα sites, σιγα μη πιστεψω τη κοκα κολα που δηλωνει με θρασος ότι το προιον της είναι αγνο και ακακο...

1) Νομιζεις οτι οι παροχοι ειναι μαγαζακια τις γειτονιας γιατι μονο εκει θα δεις τετοιες πραξεις (να δινουν προσβαση ετσι για πλακα ειδικα οταν προκειται για προσωπικα δεδομενα)

 

2) λες οτι ειναι ρουτινα αλλα δεν εχεις τιποτα να υποστηριξεις απλα λες θα δεις αν..

 

1) Εγω σου ειπα ξεθαρα ότι είναι παρανομη πραξη δηλ. απαγορευεται, εσυ μου λες ότι νομιζω ότι οι παροχοι δινουν προσβαση στα προσωπικα δεδομενα...

 

2) Θες και αποδειξη για τη παρανομια ε? :lol:

Κοιταξε εγω δεν εχω αλλα και να ειχα εννοειται ότι δε θα εδινα. Οσοι εχουν μισθωσει ιδ. ντετεκτιβ και ακουσαν τις απομαγνητοφωνημενες συνομιλιες που τους αφορουσαν ξερουν τι ισχυει.

Τελος στο θεμα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα είναι δικα σου συμπερασματα, ποτε δε λεω "προσωπικες αποψεις βασισμένος στο συναισθημα".

Και αν μου λεγανε τι πιστευεις, τη κοκα κολα ή τα sites που βγαζουν τα απλυτα της στη φορα, φυσικα και θα πιστεψω τα sites, σιγα μη πιστεψω τη κοκα κολα που δηλωνει με θρασος ότι το προιον της είναι αγνο και ακακο...

 

1) Εγω σου ειπα ξεθαρα ότι είναι παρανομη πραξη δηλ. απαγορευεται, εσυ μου λες ότι νομιζω ότι οι παροχοι δινουν προσβαση στα προσωπικα δεδομενα...

 

2) Θες και αποδειξη για τη παρανομια ε? :lol:

Κοιταξε εγω δεν εχω αλλα και να ειχα εννοειται ότι δε θα εδινα. Οσοι εχουν μισθωσει ιδ. ντετεκτιβ και ακουσαν τις απομαγνητοφωνημενες συνομιλιες που τους αφορουσαν ξερουν τι ισχυει.

Τελος στο θεμα αυτο.

Ποια sites ρε φίλε..

 

Πιστεύεις φυλλάδες του κώλου που έχουν το ίδιο περιεχόμενο χωρίς ούτε μια έγκριτη παραπομπή η επιστημονικά επιχειρήματα...

 

Μόνο εκθέσεις ιδεών δηλαδή και προσωπικών απόψεων.

 

Ο μεταβολισμός σου μετατρέπει την ζάχαρη σε φρουκτόζη και γλυκόζη

 

Το πρόσθετο γεύσης Ε338 (φωσφορικό οξύ) δεν επηρεάζει με κάποιον τρόπο αυτή την διαδικασία.

 

Και η πρόσληψη της ζάχαρης αρχίζει να είναι επικίνδυνη/ τοξική μόνο αν άμεσα καταναλωθεί ποσότητα >= 30g/ Kg βάρους δηλαδή αν είσαι 80 κιλά θες δυόμιση κιλά σχεδόν σκέτη ζάχαρη να τα φας με την μία

 

και όλα τα παραπάνω δεν τα λέει η κοκακόλα ειναι απλά επιστημονικά δεδομένα.

 

Εσύ απλά συναισθηματικά ταυτίζεσαι με το "η κοκακόλα ειναι κακιά εταιρία" και το "τα χημικά που έχουν όλα αυτά μας κάνουν κακό γιατί ειναι ... χημικά" και επιμένεις στο βιολί σου.

 

Και εδώ επιμένεις πάλι στο βιολί σου γιατί.... ε γιατί ντετέκτιβ είναι σίγουρα θα μπορούν να σου παρακολουθήσουν το κινητό τηλέφωνο... πάλι λόγω του συναισθήματος σου για το τι εστί ντετέκτιβ.

 

Είναι αυτοί κάτι τύποι... χουχουχου!! όι όι μακρια κωλοφωτιές!! όλα τα βρίσκουν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια sites ρε φίλε..

 

Πιστεύεις φυλλάδες του κώλου που έχουν το ίδιο περιεχόμενο χωρίς ούτε μια έγκριτη παραπομπή η επιστημονικά επιχειρήματα...

 

Μόνο εκθέσεις ιδεών δηλαδή και προσωπικών απόψεων.

 

Σωστα, πρεπει να πιστευω μονο οτι λεει η κοκα κολα.

 

(μη μεταφερεις αυτή τη συζητηση σε ασχετο θρεντ)

 

Και εδώ επιμένεις πάλι στο βιολί σου γιατί.... ε γιατί ντετέκτιβ είναι σίγουρα θα μπορούν να σου παρακολουθήσουν το κινητό τηλέφωνο... πάλι λόγω του συναισθήματος σου για το τι εστί ντετέκτιβ.

 

Είναι αυτοί κάτι τύποι... χουχουχου!! όι όι μακρια κωλοφωτιές!! όλα τα βρίσκουν!

 

Τα ιδια Παντελακη μου, τα ιδια Παντελη μου :lol:

 

Eγω μιλησα για ανθρώπους που εχουν καταφυγει στους ιδ.ντετεκτιβς και ακουσαν τις συνομιλιες που τους ενδιεφεραν, εσυ καταλαβες ότι εχω... συναισθηματισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια sites ρε φίλε..

 

Πιστεύεις φυλλάδες του κώλου που έχουν το ίδιο περιεχόμενο χωρίς ούτε μια έγκριτη παραπομπή η επιστημονικά επιχειρήματα...

 

Μόνο εκθέσεις ιδεών δηλαδή και προσωπικών απόψεων.

 

Ο μεταβολισμός σου μετατρέπει την ζάχαρη σε φρουκτόζη και γλυκόζη

 

Το πρόσθετο γεύσης Ε338 (φωσφορικό οξύ) δεν επηρεάζει με κάποιον τρόπο αυτή την διαδικασία.

 

Και η πρόσληψη της ζάχαρης αρχίζει να είναι επικίνδυνη/ τοξική μόνο αν άμεσα καταναλωθεί ποσότητα >= 30g/ Kg βάρους δηλαδή αν είσαι 80 κιλά θες δυόμιση κιλά σχεδόν σκέτη ζάχαρη να τα φας με την μία

 

και όλα τα παραπάνω δεν τα λέει η κοκακόλα ειναι απλά επιστημονικά δεδομένα.

 

Εσύ απλά συναισθηματικά ταυτίζεσαι με το "η κοκακόλα ειναι κακιά εταιρία" και το "τα χημικά που έχουν όλα αυτά μας κάνουν κακό γιατί ειναι ... χημικά" και επιμένεις στο βιολί σου.

 

Και εδώ επιμένεις πάλι στο βιολί σου γιατί.... ε γιατί ντετέκτιβ είναι σίγουρα θα μπορούν να σου παρακολουθήσουν το κινητό τηλέφωνο... πάλι λόγω του συναισθήματος σου για το τι εστί ντετέκτιβ.

 

Είναι αυτοί κάτι τύποι... χουχουχου!! όι όι μακρια κωλοφωτιές!! όλα τα βρίσκουν!

Μίας και σε βλέπω ειδικό...Μία τούρτα μικρή πόση ζάχαρη έχει?Γιατί σκέφτομαι να φάω αύριο μία όλόκληρη μονομιάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίας και σε βλέπω ειδικό...Μία τούρτα μικρή πόση ζάχαρη έχει?Γιατί σκέφτομαι να φάω αύριο μία όλόκληρη μονομιάς

Αν θες την άποψη μου ως ειδικού φάε άφοβα την ζημιά την έχεις ήδη πάθει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...