Προς το περιεχόμενο

λάμπα g4 12v led


kont

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, έχω ένα φωτιστικό με 24 τέτοια λαμπάκια.αρχικά χρησιμοποιούσα αλογονου των 10w αλλά καίγονταν σχετικά συχνά και είχαν και 2.5€ το κομμάτι. κάποια στιγμή βρήκα από Κίνα μεριά κάποια πολύ φτηνά led και τα άλλαξα αλλά και αυτά καίγονται συχνά.Έχει κάποιος γνώστης να προτείνει κάτι οικονομικό και ποιοτικό; Ελλάδα που ρώτησα μου είπαν για 5€ το κομμάτι άρα το ξεχνάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OSRAM HOLOSTAR STANDAR. G4 10W 140lm. 2800Κ. Μade in Germany.

Σε εμενα αποδειχθηκαν κορυφη.Oτι ποιο ποιοτικο σε απλη αλογονου.Εχω 2 φωτιστικα κουζινα-σαλονι(ενιαιος χωρος) ενα 6αρι και ενα 12αρι.Eιχα απελπιστει, καθως αλλαξα ολες τις μαρκες επωνυμες(G.E) και no name και δεν κρατουσε καμια πανω απο διμηνο.Τις εχω σε δοκιμη σχεδον ενα 6μηνο με το φωτιστικο κουζινας να δουλευει απο τις 5 μεχρι τις 11+ .Καμια καμμενη μεχρι τωρα.Και παμφηνες γυρω στο 1ευρω.Εαν δεν τις δοκιμασες, δοκιμασε τις.

http://www.osram.gr/osram_gr/products/lamps/halogen-lamps/halostar/halostar-standard/index.jsp

post-287124-0-18693300-1493453277_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβό βγαίνει το φωτιστικό σου, μήπως να το άλλαζες με καμιά σειρά LED? Παρεπιπτόντως μήπως έχει κανένα καλώδιο που δεν κάνει καλή επαφή ή μήπως δεν έχει καλή ροή αέρα και υπερθερμαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με ενδιαφερει αλογονου αλλα led. το φωτιστικο ειναι ακτινωτο και καθε κλαδι εχει στο τελος ενα λαμπακι οποτε θεμα υπερθερμανσης δεν παιζει, τωρα για επαφη δεν νομιζω γιατι δεν καιγεται το ιδιο λαμπακι αλλα ολα.βεβαια τα led που πηρα απο κινα μερια δεν ηταν τα ποιοτικοτερα και το ξερω, αυτο που ζητω ειναι , αν καποιος εχει αγορασει απο κινα καποιο led συγκεκριμενο και του εχει βγει σωστο. αυτα που πηρα εγω ειχαν γυρω διαφανη σιλικονη. Παιζουν πολλοι τυποι ομως και μεγαλο ευρος τιμων και δεν ξερω τι σημαινει καθe κωδικος  smd πχ

https://www.eachled.com/led-bulb.html?attr_id=10&option_id=67

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου καίγονται συχνά τότε ίσως να φταίει και ο Μ/Σ του φωτιστικού σου, μπορεί στην έξοδο να βγάζει περισσότερα volts.

Μέτρησε αν μπορείς την τάση εξόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως, στα LED ισχυει το οτι "Εαν δεν βρεξεις κωλο, δεν τρως ψαρι" η "Με πορδες δεν βαφεις αυγα".Που σημαινει  οτι, πρεπει να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη να παρεις καλο και επωνυμο LED.Πανω απο 5ευρω. .Παντως ημουν και εγω ενα βημα πριν το LED και ευτυχως σωθηκα.Ασε που δεν μου αρεσει  με τιποτα τα 6500Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σεβομαι τις αποψεις σας αλλα αν μπορει να δοθει και μια προταση για αγορα. Αυτο ζητησα και θα ηθελα αν υπαρχει καποιος να το κανει με ενα λινκ.ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λάμπες LED δεν καίγονται... είσαι σίγουρος ότι πήρες LED? Τι εννοείς με το "καίγονται" και το "συχνά" ?

 

Αυτό που μπορώ να φανταστώ ότι συμβαίνει είναι πως το φωτιστικό σου έχει θέμα και στέλνει παραπάνω volt που έχει σαν αποτέλεσμα να θερμαίνεται πολύ το σημείο που είναι το ντουί και κατα συνέπεια η πλακέτα του led και να λιώνει το καλάι ανοίγοντας το κύκλωμα.

Το ίδιο το led δηλαδή δεν κάηκε απλά έλιωσε το κύκλωμα που του δίνει ρεύμα.

 

Με άλλα λόγια αλλού είναι το πρόβλημα σου κατα πάσα πιθανότητα και ίσως να πρέπει να κάνεις κάτι άλλο για να το διορθώσεις απο το απλώς να αλλάξεις τα φωτάκια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβγαλα τους μετασχηματιστές από τα δύο φωτιστικά του σαλονιού, σύνδεσα τα καλώδια κατάλληλα και αγόρασα leds 220V 6W και σώθηκα.

http://www.ebay.com/itm/G4-Cool-White-LED-Crystal-Corn-Bulbs-64-3014-SMD-Silicone-Lamp-220V-AC-6W-176B-/201900859976?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&nma=true&si=bsMOU9TrNuU71f16ikdoghw2on0%253D&orig_cvip=true&rt=nc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...