Προς το περιεχόμενο

Ειρωνικός ψυχολόγος


DimitrakiDim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ξεκινήσει συνεδρίες σε ένα από τα πιο "καλά" κέντρα αντιμετώπισης διατροφικών διαταραχών. Με έχει αναλάβει μία ψυχολόγος η οποία όμως μου φαίνεται αρκετά ειρωνική απο το ύφος της κλπ. Τι κάνω; Αλλα κέντρα δωρεάν, δε ξερω. Ζητάω να με αναλάβει άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι, καλύτερα θα ήταν να τους πεις ότι θα ήθελες να αλλάξεις ψυχολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όχι, να συνηθίσεις την ειλικρίνεια που «βγάζει» το κάθε ειρωνικό σχόλιο.

Όταν έχεις διατροφική διαταραχή, δουλειά του ψυχολόγου είναι να σε βοηθήσει να το ξεπεράσεις. Σίγουρα η ειρωνεία έχει το αντίθετο αποτέλεσμα.

OP καλύτερα γράψου στο eatingdisorders gr έχει άτομα που θα σε συμβουλέψουν καλύτερα σχετικά με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, να συνηθίσεις την ειλικρίνεια που «βγάζει» το κάθε ειρωνικό σχόλιο.

Πτυχίο ψυχολογίας από ποιο πανεπιστήμιο έχεις;

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός της είναι να σε κάνει να νιώσεις σκουπίδι.

Όταν σταματήσεις να νιώθεις σκουπίδι, θα πάψεις να την έχεις ανάγκη και θα σταματήσεις τις επισκέψεις.

Ακούγεται λίγο περίεργο, το ξέρω, αλλά δύσκολα να το αναλύσω διαφορετικά...

Σε πρώτη φάση πες της ξεκάθαρα ότι αισθάνεσαι να σε ειρωνεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός της είναι να σε κάνει να νιώσεις σκουπίδι.

Όταν σταματήσεις να νιώθεις σκουπίδι, θα πάψεις να την έχεις ανάγκη και θα σταματήσεις τις επισκέψεις.

Ακούγεται λίγο περίεργο, το ξέρω, αλλά δύσκολα να το αναλύσω διαφορετικά...

Είναι σίγουρο αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πανεπιστημιο του insomnia.gr μετα απο χρονια προσφορας πτυχιων στην ηλεκτρολογια τον προγραμματισμο τις πολιτικες και τις οικονομικες επιστημες πλεον προσφερει και πτυχιο ψυχολογιας. Τρεξτε να γραφτειτε

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξεκινήσει συνεδρίες σε ένα από τα πιο "καλά" κέντρα αντιμετώπισης διατροφικών διαταραχών. Με έχει αναλάβει μία ψυχολόγος η οποία όμως μου φαίνεται αρκετά ειρωνική απο το ύφος της κλπ. Τι κάνω; Αλλα κέντρα δωρεάν, δε ξερω. Ζητάω να με αναλάβει άλλος;

 

Για αρχή θα σου έλεγα να το συζητήσεις μαζί της. Να της πεις να σου εξηγήσει λίγο τον τρόπο με τον οποίο το διαχειρίζεται.

 

Σχετικά με την ψυχολογία, υπάρχει ένας χάρτη τον οποίο δεν μπορείς να δεις ολόκληρο. Η δουλειά του ψυχολόγου είναι να σε κάνει μέσω ερωτήσεων και συζήτησης να τον δεις. Κανονικά δεν σε κατευθύνει αυτός κάπου, απλά σε κάνει να τον δεις. Στο τέλος και εφόσον βλέπεις το χάρτη, μόνη πλέον επιλέγεις ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσεις.

 

*Πρόβλημα υπερκατανάλωσης ή υποκατανάλωσις έχεις?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως προσπαθεί να αστειευτεί ωστε να χαλαρώσεις και να αισθανθείς πιο οικεία και εσύ το λαμβάνεις σαν ειρωνεία;;

 

Αν υπάρχει δυνατότητα να αλλάξεις ψυχολόγο και θέλεις ζήτα το, πες πως δεν αισθάνεσαι άνετα μαζί της. Μορφωμένοι άνθρωποι (θα) είναι, θα καταλάβουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πανεπιστημιο του insomnia.gr μετα απο χρονια προσφορας πτυχιων στην ηλεκτρολογια τον προγραμματισμο τις πολιτικες και τις οικονομικες επιστημες πλεον προσφερει και πτυχιο ψυχολογιας. Τρεξτε να γραφτειτε

Ξεχνας την ιατρικη, ντροπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω πάντως το ίδιο πιστεύω, ότι είναι μερος της τεχνικής του. Το οποίο βεβαια δε σε εμποδίζει να του πεις οτι σε ενοχλεί. Ισως και αυτο να επιδιώκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πανεπιστημιο του insomnia.gr μετα απο χρονια προσφορας πτυχιων στην ηλεκτρολογια τον προγραμματισμο τις πολιτικες και τις οικονομικες επιστημες πλεον προσφερει και πτυχιο ψυχολογιας. Τρεξτε να γραφτειτε

 

Για τους άλλους δεν ξέρω αλλά εσύ πρέπει να προσφέρεις πτυχίο στη γραμματική. Ειδικότητά σου τα σημεία στίξης.

 

Πρόσφατη έρευνα έδειξε ότι η ψυχοθεραπεία σχετίζεται με σημαντικές αυξήσεις σε αρνητικά χαρακτηριστικά και δείκτες (π.χ. χρόνιο στρες, κατάθλιψη, νευρωτισμός), και σημαντικές μειώσεις σε θετικά χαρακτηριστικά (π.χ. αυτοεκτίμηση, ευσυνειδησία). 1

 

Άλλη πρόσφατη έρευνα κατέληξε ότι το 93% των 247 μετα-αναλύσεων RCT πάνω στη ψυχοθεραπεία είναι αναξιόπιστες λόγω μεθοδολογικών προβλημάτων. 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους άλλους δεν ξέρω αλλά εσύ πρέπει να προσφέρεις πτυχίο στη γραμματική. Ειδικότητά σου τα σημεία στίξης.

 

Πρόσφατη έρευνα έδειξε ότι η ψυχοθεραπεία σχετίζεται με σημαντικές αυξήσεις σε αρνητικά χαρακτηριστικά και δείκτες (π.χ. χρόνιο στρες, κατάθλιψη, νευρωτισμός), και σημαντικές μειώσεις σε θετικά χαρακτηριστικά (π.χ. αυτοεκτίμηση, ευσυνειδησία). 1

 

Άλλη πρόσφατη έρευνα κατέληξε ότι το 93% των 247 μετα-αναλύσεων RCT πάνω στη ψυχοθεραπεία είναι αναξιόπιστες λόγω μεθοδολογικών προβλημάτων. 2

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Σύμπλεγμα_(ψυχολογία)

ειναι και σχετικο με το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...