Προς το περιεχόμενο

Αυξημένη Χρέωση σε μηνιαίο πάγιο.


SneakyGuy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, οι γονείς μου έχουν συμβόλαιο για μηνιαίο πάγιο στην COSMOTE, και πριν κάτι μήνες ξαφνικά άρχισε να έρχεται μεγαλύτερο πόσο για πληρωμή χωρίς να ξεπερνανε κάποιο όριο... Ρωτησανε στο κατάστημα και τους λένε ότι χαλάνε πολύ ίντερνετ ενώ δεν είναι καν κοντά στα όρια του παγιου... Έχει κανείς καμία ιδέα γιατί γίνεται αυτό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως απλα αυξηθηκε το πάγιο;

 

Τι διαφορά βλέπεις στο λογαριασμό τον τωρινο σε σχεση με προηγούμενους;

 

Κατι αναλογο ειχα γραψει πρόσφατα

http://www.insomnia.gr/topic/643228-αύξηση-παγίου-σε-καρτοπρογραμμα-vodafone-τι-δικαιούμα/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω γιατί έχει πολύ καιρό που γίνεται αυτό και δεν έχω τους λογαριασμούς, αλλά θα τους πω να ρωτησουνε πάλι.. Έψαξα λίγο μήπως βρω κάτι και έχω δει ότι πολλά άτομα λένε ότι είναι αύξηση λογαριασμού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό.. Θα τους πω να ρωτησουνε.. Αν δεν γίνει κάτι μπορεί να αναγκαστω να πάω εγώ γιατί δεν έχουν και πολύ ίδεα πως δουλεύει το ίντερνετ στο κινητό και μου φαίνεται τους κοροϊδεύουν.. Υπάρχει περίπτωση να είναι εξωτερική χρέωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προειδοποιουν με ψιλά γράμματα 1-2 μηνες νωρίτερα και μετα αλλαζουν το παγιο.

 

Αν το καταλάβεις εγκαιρα, μπορείς να σπασεις το συμβόλαιο χωρις ποινη. Πριν όμως να σου ερθει ο φουσκωμενος λογαριασμος. Γιατι διαφορετικα θεωρούν οτι σε ειχαν ενημερωσει αλλα δεν αντεδρασες / αποδεχθηκες την αύξηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό.. Θα τους πω να ρωτησουνε.. Αν δεν γίνει κάτι μπορεί να αναγκαστω να πάω εγώ γιατί δεν έχουν και πολύ ίδεα πως δουλεύει το ίντερνετ στο κινητό και μου φαίνεται τους κοροϊδεύουν.. Υπάρχει περίπτωση να είναι εξωτερική χρέωση?

 

Δεν πρόκειται (και ορθώς) να εξυπηρετήσουν εσένα αλλά μόνο τον κάτοχο του λογαριασμού.

 

Όσο για τα υπόλοιπα δεν μπορεί να υπάρξει απάντηση γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν επαρκή δεδομένα. Πες στον κάτοχο να μιλήσει μαζί τους. Από εδώ είναι αδύνατον να φτάσει κανείς σε κάποιο συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την Wind πάντως που το είχα πάθει ήταν πράγματι όπως λεει ο φίλος πάνω. Είχα κάνει συμβόλαιο για προσφορά 1 χρόνο και στο 6μηνο αύξησαν το πάγιο, έβγαλαν ανακοίνωση ΜΟΝΟ στο ιντερνετ και όταν πήρα να διαμαρτυρηθώ μου είπαν ότι είχαν ενημερώσει στο... site της εταιρείας (λες και είμαι υποχρεωμένος εγώ να μπαίνω κάθε μέρα να κοιτάω τι ανακοινώσεις ανεβάζουν).

 

Το θέμα ειναι πως αν έχει γινει αυτό, σπας το συμβόλαιο όποτε θες, επαναδιαπραγματεύεσαι ή πας άλλου χωρίς καμία κύρωση.

 

ΥΓ Πόσο αστείο ο πάροχος αν αλλάξει αυτά που έχει υπογράψει να έχει ως επίπτωση μόνο την λύση του συμβολαίου, ενώ αν το κάνεις εσύ να έχεις ως επίπτωση πρόστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ Πόσο αστείο ο πάροχος αν αλλάξει αυτά που έχει υπογράψει να έχει ως επίπτωση μόνο την λύση του συμβολαίου, ενώ αν το κάνεις εσύ να έχεις ως επίπτωση πρόστιμο;

 

Το τι επίπτωση έχει ο καθένας προβλέπεται (και αυτό) στο συμβόλαιο που υπέγραψες. Αστείο ή όχι, είναι όρος στον οποίο συμφώνησες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι επίπτωση έχει ο καθένας προβλέπεται (και αυτό) στο συμβόλαιο που υπέγραψες. Αστείο ή όχι, είναι όρος στον οποίο συμφώνησες...

Μπορούμε να κάνουμε συμβόλαιο και μαζί και να βάλω ο,τι όρο μου κατέβει στο μυαλό. Το ότι θα τον υπογράψεις δεν σημαίνει ότι ειναι νόμιμος και σε δεσμεύει. Απο τα λιγα νομικά που ξέρω αν μου πουλήσεις το σπίτι σου για 1 ευρώ και μετά πάμε στα δικαστήρια, η σύμβαση που θα έχουμε υπογράψει προφανώς και θα καταπέσει. Επίσης, όταν συνάπτεται μια συμβατική σχέση πρέπει να υπάρχει και κάποια ισότητα μεταξύ των μερών. Γενικά, το ότι υπογράφουμε (ΚΑΚΩΣ) κάτι που ειναι προφανώς παράνομο, δεν σημαίνει ότι μας δεσμεύει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν επιτρέπεται από τη νομοθεσία της χώρας η εφαρμογή penalty σε περίπτωση μονομερούς σπάσιματος συμβολαίου, δε το γνωρίζω. Εάν γνωρίζεις να συμβαίνει κάτι τέτοιο θα είναι χρήσιμο να παραθέσεις τον σχετικό νόμο, ώστε να μπορεί να το βρει εύκολα και όποιος διαβάσει το θέμα σε άλλη στιγμή.

 

Φυσικά, εάν δε παρεβαίνει τη νομοθεσία κάποιος όρος, μπορούμε να συμφωνήσουμε σε ό,τι θέλουμε, ενώ το συμβόλαιο θα μας δεσμεύει κανονικότατα, ασχέτως εάν είναι "άδικος" ή όχι ο συγκεκριμένος όρος για ένα από τα δύο συμβαλλόμενα μέρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σημειωσω ότι η Vodafone εκανε απο τις 1/4 μονομερεις αυξησεις στο παγιο αλλα και σε κλησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πούμε όμως πως επίσης υπάρχουν προγράμματα που πχ γράφουν 20 ευρώ πάγιο αλλά λέει επίσης απο κάτι για τους πχ 6 πρώτους μήνες δηλαδή ειναι προσυμφωνημένο ότι θα αυξηθεί...

Εγώ πιστεύω αυτό έγινε δεν είδαν οι γονείς σου τα ψηλά γράμματα και είδαν μόνο την προσφορά για τους πρώτους Χ μήνες...

Αλλά καλού κακού τσέκαρε το μήπως και έγινε αύξηση παγίου εκτός συμβολαίου και απλά σας ενημέρωσαν μέσω λογαριασμού σε αυτή την περίπτωση μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο χωρίς καμία άλλη υποχρέωση απο μεριάς σου (οι γονείς σου δηλαδή) στην πρώτη περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις τίποτα εκτός απο το να φύγεις και να πληρώσεις πρόστιμο.

Επεξ/σία από louilouiCK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...