Προς το περιεχόμενο

Διάστημα καθυστέρησης διαθεσιμότητας VDSL από εναλλακτικούς παρόχους μετά τα έργα του ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Cyta και Forthnet είναι αυτές που δίνουν στις λιγότερες περιοχές VDSL από καμπίνα του ΟΤΕ. Στον αντίποδα είναι Wind και Vodafone.

Η δε Vodafone (ως HOL) ήταν η μόνη που έδινε (εξαρχής) τα πρώτα 1-2 χρόνια αποκλειστικά από καμπίνα και καθόλου από αστικό κέντρο, αλλά για κάποιον ανεξήγητο λόγο δεν έδινε από σε μια περιοχή, όταν το έκανε σε όλες τις γειτονικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cyta και Forthnet είναι αυτές που δίνουν στις λιγότερες περιοχές VDSL από καμπίνα του ΟΤΕ. Στον αντίποδα είναι Wind και Vodafone.

Η δε Vodafone (ως HOL) ήταν η μόνη που έδινε (εξαρχής) τα πρώτα 1-2 χρόνια αποκλειστικά από καμπίνα και καθόλου από αστικό κέντρο, αλλά για κάποιον ανεξήγητο λόγο δεν έδινε από σε μια περιοχή, όταν το έκανε σε όλες τις γειτονικές.

 

Το παραδέχονται τουλάχιστον όταν τους ρωτάς ή προσπαθούν να σε παραμυθιάσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε πως εχει. Το ότι γίνεται αλλαγη από kv σε καμπίνα έχει μια διαδικασία.πρεπει να μπουν τα minidslam και να δωθεί ρεύμα σε αυτήν. Μετά ο ΟΤΕ δίνει στους παρόχους χονδρική αγορά (μπορούν κ δίνουν όλοι οι πάροχοι) και μπορούν και πουλάνε και αυτοί.Αυτο μπορεί να γίνει και μετά από 4 μήνες που θα μπεί η καμπίνα στο δρόμο .Υπάρχουν κάποιες καμπίνες παλιού τύπου που δίνει αποκλειστικά μόνο ο οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε Wind. Κάτω από το σπίτι μου έχει καμπίνα και ο ΟΤΕ δίνει 50άρι κανονικά. Μιλάω με Wind, μου λένε οτι το βλέπουν και μπορούν να μου δώσουν VDSL και να ενεργοποιηθεί σε 10 μέρες. Κάνω αίτηση και παραλαμβάνω εξοπλισμό σε 7 μέρες. Ομως το VDSL δεν ήρθε ποτέ..έχουν περάσει 2 μήνες από τότε και ακόμα μου λένε οτι το έχουν προωθήσει στον ΟΤΕ αλλά δεν υπάρχει καμιά απάντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε Wind. Κάτω από το σπίτι μου έχει καμπίνα και ο ΟΤΕ δίνει 50άρι κανονικά. Μιλάω με Wind, μου λένε οτι το βλέπουν και μπορούν να μου δώσουν VDSL και να ενεργοποιηθεί σε 10 μέρες. Κάνω αίτηση και παραλαμβάνω εξοπλισμό σε 7 μέρες. Ομως το VDSL δεν ήρθε ποτέ..έχουν περάσει 2 μήνες από τότε και ακόμα μου λένε οτι το έχουν προωθήσει στον ΟΤΕ αλλά δεν υπάρχει καμιά απάντηση...

 

Μια από τις πιθανές αιτίες μπορεί να είναι η μη διαθεσιμότητα ελεύθερης πόρτας στο minidslam του KV, αλλά αυτό θα έπρεπε να to γνωρίζει η Wind και να στο έχει πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε Wind. Κάτω από το σπίτι μου έχει καμπίνα και ο ΟΤΕ δίνει 50άρι κανονικά. Μιλάω με Wind, μου λένε οτι το βλέπουν και μπορούν να μου δώσουν VDSL και να ενεργοποιηθεί σε 10 μέρες. Κάνω αίτηση και παραλαμβάνω εξοπλισμό σε 7 μέρες. Ομως το VDSL δεν ήρθε ποτέ..έχουν περάσει 2 μήνες από τότε και ακόμα μου λένε οτι το έχουν προωθήσει στον ΟΤΕ αλλά δεν υπάρχει καμιά απάντηση...

Λοιπόν φίλε θα μιλήσεις καταρχάς με κάποιον υπεύθυνο από την wind σχετικά με το θέμα αν δεν βγάλεις άκρη πες τους και καλά οτι φεύγεις και πας ότε εκεί να δείς πως τους κάνεις να σε παρακαλάνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε Wind. Κάτω από το σπίτι μου έχει καμπίνα και ο ΟΤΕ δίνει 50άρι κανονικά. Μιλάω με Wind, μου λένε οτι το βλέπουν και μπορούν να μου δώσουν VDSL και να ενεργοποιηθεί σε 10 μέρες. Κάνω αίτηση και παραλαμβάνω εξοπλισμό σε 7 μέρες. Ομως το VDSL δεν ήρθε ποτέ..έχουν περάσει 2 μήνες από τότε και ακόμα μου λένε οτι το έχουν προωθήσει στον ΟΤΕ αλλά δεν υπάρχει καμιά απάντηση...

Wind χαχαχαχααααααα αλλο ενα θύμα, να κανεις καταγγελία και να φύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ξεθάβω το θέμα, στην περιοχή Δάφνης προς Νέα Σμύρνη έγιναν έργα πριν κάποιους μήνες, πέρασαν οπτικές ίνες (και μπροστά από το σπίτι μου), εβαλαν καινούρια DSLAM vdsl τύπου φαίνονται να είναι (ένα μπήκε και είναι ένα στενό από το σπίτι μου). 

 

Πήγα και είδα το κοντινό μου από κοντά, έγραψε vodafone σε ένα σημείο ανάγλυφο. Ψάχνω εδώ και καιρό στο site της Vodafone και στο site του ΟΤΕ και δε βρίσκω διαθεσιμότητα, βάζω κοντινές οδούς τίποτα, πήγα σε κατάστημα Vodafone λέει περιμένετε να εμφανιστεί διαθεσιμότητα.

 

Στο site fttx δεν τα δείχνει αυτά τα DSLAM, δε λειτουργούν για κάποιο λόγο, περιμένουν άραγε κάτι? Εγώ είμαι στην περιοχή της Ζωοδόχου Πηγής στη Δάφνη, έχω δει και στον κεντρικό "Ακροπόλεως" που έχουν περάσει οπτική ίνα και DSLAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επίσης στον χάρτη της ιστοσελίδας του fttx, εμείς οι χρήστες περνούμε τις καμπίνες και τις όποιες πληροφορίες αυτών, οπότε είναι ευκαιρία να δηλώσεις τις καμπίνες της γειτονιάς σου ώστε να εμπλουτισθεί ο χάρτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λογικά, απόσο βλέπω της Vodafone την εικόνα, θεωρούμαι "Νεός Κόσμος", δηλαδή από εμένα που είμαι 1-1.2χλμ από νέο κόσμο ψιλοξεκινάει ή τελειώνει το σκάψιμο και μπαίνει μέσα στο κέντρο του Νέου Κόσμου. Μπορώ να τις βάλω τις καμπίνες στο FTTX απλά δεν το έκανα μην κάνω καμμιά ανακρίβεια.

 

Αυτά τα έργα πάντως δεν έγιναν Ιούνιο, έχουν γίνει μέσα στο 2017 αλλά μπορεί Φλεβάρη δε θυμάμαι πολύ καλά, πάντως πριν τον Απρίλιο.

 

Άραγε γιατί δεν έχουμε VDSL ακόμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...