Προς το περιεχόμενο

Στα σκαριά πανευρωπαϊκοί κανόνες πώλησης και πτήσης για τα μικρά drone


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά, η κοσμοθεωρία μου, η φιλοσοφία μου, και οι αξίες που πηγάζουν από αυτές και στις οποίες θέλω να είμαι συνεπής, είναι πως ο σκοπός, δεν αγιάζει τα μέσα. Αν το μέσο είναι λάθος, τότε στην τελική δεν με ενδιαφέρει καν το αποτέλεσμα. Σε αυτά τα πλαίσια, θεωρώ πως είναι ανήθικο όσο δεν πάει η κυβέρνηση να έχει τόσο έλεγχο στην ζωή σου. Είναι φασισμός-κομμουνισμός, όπως καλά είπε ο kalmik, ντυμένος με άλλα ρούχα.

 

Δεν θα δείξει τίποτα το brexit. Θα δείξει σε 50 χρόνια που θα χουμε καταστραφεί, και θα κοιτάνε πίσω τον δυτικό κόσμο του 2000+ ως άλλον έναν ναζισμό. Και σκέψου το εξής. Νομίζεις οι ναζιστές δεν πιστεύανε ότι κάνουν καλό;

 

Ο κόσμος δυστυχώς δεν καταλαβαίνει ότι ο καθένας μας κρύβει έναν μικρό χίτλερ μέσα του. Οποιοσδήποτε μου λέει "δώσε μου εξουσία και εγώ θα την χειριστώ καλά" είναι πιο επικίνδυνος από κάθε χίτλερ.

 

Συμφωνώ αλλά δεν θέλω να το συζητήσουμε άλλο στο τεχνολογικό φορουμ, θα μας κράξουν. Over coffee :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Που είναι το κακό στον περιορισμό των πτήσεων των drones? Αυτό είναι το σωστό, να ρυθμιστεί η χρήση τους και να ασφαλίζονται και για ζημιές σε τρίτους. Είναι τόσο διαδεδομένα που ο καθένας πια παίρνει ένα drone με εμβέλεια 8 χιλιόμετρα και κάνει ό,τι θέλει χωρίς να ελέγχεται.

+1000

 

Έχω πετύχει άτομα να κάνουν δοκιμές με drone σε χωράφι 2-3 μέτρα μακριά από εθνική οδό!!! φαντάσου να έπεφτε σε κάποιον, ειδικά μηχανόβιο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες, πόσοι κάτοχοι drones γνωρίζουν όλους τους κανόνες ασφαλείας? Πόσοι απο αυτούς έχουν πετάξει έστω και μια φορά το drone πάνω απο τα κεφάλια μας? Με τι δύναμη πέφτει ένα drone στο έδαφος αν πάθει κάτι στον άερα? Τι θα συμβεί αν σου έρθει στο κεφάλι?

 

Θεωρούμε τα πάντα "παιχνιδάκι" και το παίζουμε ...πιλότοι αγνοώντας τους κινδύνους. Το ότι δεν έχουμε πολλά ατυχήματα είναι γιατί ακόμη δεν έχει και η κουτσή Μαρία drone! Αν αποκτήσει, σκέψου λίγο τι θα γίνει.

 

Γι αυτο λοιπον ας ξεκινησουμε με πραγματα που τα συνταντας ποιο καθημερινα και οχι με τις απιθανοτητες. Απαγορευση των ποδηλατων ΕΔΩ και ΤΩΡΑ. Να βγαζεις άδεια, να ασφαλιζεσαι και να δηλώνεις στην τροχαια το δρομολογιο σου. Ποσοι ποδηλατες γνωριζουν τους κανονες ασφαλειας? Ποσοι απο αυτους εχουν βγει εστω μια φορα στον δρομο μας αποτομα? Ξερεις με τι δυναμη πεφτει ενας ποδηλατης πανω σε πεζο αν δεν προσεξει? Τι θα συμβει αν προκαλέσει τροχαίο με καποια αστοχη κινηση του στον δρομο?

 

Θεωρούμε τα πάντα "παιχνιδάκι" και το παίζουμε ...ποδηλατες αγνοώντας τους κινδύνους. Το ότι δεν έχουμε πολλά ατυχήματα είναι γιατί ακόμη δεν έχουμε λεφτά να κινησουμε τα αμαξια στο δρομο! Αν αποκτήσουν ολοι ποδηλατα, σκέψου λίγο τι θα γίνει.

 

 

+1000

 

Έχω πετύχει άτομα να κάνουν δοκιμές με drone σε χωράφι 2-3 μέτρα μακριά από εθνική οδό!!! φαντάσου να έπεφτε σε κάποιον, ειδικά μηχανόβιο....

 
-1001
Εχω πετυχει μηχανακια να περνάνε σε μονοπάτια πεζών στο βουνο. Φαντασου να επεφταν σε κανα πεζο απανω...
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ αλλά δεν θα συνεννοηθούμε. Εσύ για κάθε πρόβλημα της κοινωνίας, η μόνη σου λύση είναι να έρθει το κράτος να σε σώσει. Ιστορικά, κάθε κράτος καταλήγει να γίνεται τύραννος, οπότε συνέχισε να του δίνεις δύναμη και εξουσία.

Για πες εσύ μια λύση για το πρόβλημα τής ασφάλειας των πτήσεων των Drones...

(Και 'γω θέλω να ανεβαίνω την Πανεπιστημίου ανάποδα και δεν γουστάρω το κάθε κράτος να μου λέει πώς θα κινηθώ με το αυτοκίνητό ΜΟΥ!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι το κακό στον περιορισμό των πτήσεων των drones? Αυτό είναι το σωστό, να ρυθμιστεί η χρήση τους και να ασφαλίζονται και για ζημιές σε τρίτους. Είναι τόσο διαδεδομένα που ο καθένας πια παίρνει ένα drone με εμβέλεια 8 χιλιόμετρα και κάνει ό,τι θέλει χωρίς να ελέγχεται.

 

Σωστότατος. Εχθές περπατούσα στον πεζόδρομο της γειτονιάς μου με την 7 μηνών κόρη μου στην αγγαλιά και κάποια στιγμή πέρασε ένα drone σε απόσταση μικρότερη του μισού μέτρου από το κεφάλι μου. Ήθελα να το πιάσω το κωλόπαιδο και να βάλω το μισό drone στον κώλο της μάνας του και το άλλο μισό στον κώλο του πατέρα του. Το παιδί εννοείται ότι δεν έφταιγε σε τίποτα, αφού οι γονείς του του πήραν ένα μαραφέτι για παιχνίδι, χωρίς να του μάθουν στοιχειώδεις κανόνες ασφάλειας, όπως ότι δεν το πετάμε τόσο κοντά στα κεφάλια των περαστικών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σόρρυ αλλά δεν θα συνεννοηθούμε. Εσύ για κάθε πρόβλημα της κοινωνίας, η μόνη σου λύση είναι να έρθει το κράτος να σε σώσει. Ιστορικά, κάθε κράτος καταλήγει να γίνεται τύραννος, οπότε συνέχισε να του δίνεις δύναμη και εξουσία.

 

 

 

Hold your horses της ...επανάστασης! Το κράτος είναι αρμόδιο για να θεσπίζει κανόνες. Από τη στιγμή που μέχρι τώρα δεν είχαμε τέτοια gadgets που να μπορούν να γίνουν επικίνδυνα, ναι, είναι απόλυτα λογικό να πρεπει να υπάρξουν κανόνες και να καταγραφούν όλοι οι κάτοχοι. Αν εσύ φαντασιώνεσαι επανάσταση και ανυπακοή με αφορμή ...τα drones είναι ένα άλλο θέμα που δεν μας απασχολεί...

 

Έχουμε μάθει να αντιδρούμε σε όλα επειδή ...έτσι και χάσαμε εντελώς τη λογική! Ας γεμίσει λοιπόν ο τόπος drones (το 90% κινέζικα της πλάκας χωρίς καμία απολύτως πιστοποίηση, γιατί θέλουμε μεν drone αλλά να μην το πληρώσουμε και πολύ) τα οποία θα πετάνε κατά εκατοντάδες πάνω απο τα κεφάλια μας, τις παραλίες, τα σπίτια μας, κλπ κλπ. Και άμα μας καρφωθεί και κανένα στο κούτελο, δεν έγινε και τίποτα, συμβαίνουν αυτά! Σας ενοχλούν οι κάμερες του "κακού κράτους" και όχι του ψυχανώμαλου γείτονα που φτιάχνεται με το να κρυφοκοιτάζει τους αλλους με την προσωπική του καμερούλα...  :mad:

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπρόσθετη δήλωση ανώτατου στελέχους της κομισιόν, ανέφερε, χωρίς να υπάρχει επίσημη τοποθέτηση από τον Οργανισμό Ασφάλειας της Αεροπορίας πως ήδη γίνονται σκέψεις για την απαγόρευση της πατροπαράδοτης σαΐτας.

 

 

Η σαΐτα έχει αποτελέσει μεγάλο πονοκέφαλο σε αρκετές εκατοντάδες εγκαταστάσεις, στρατιωτικές και μη, λόγω των πολλαπλών παράνομων πτήσεων μέσα και έξω από τις ειδικές σημάνσεις. Μάλιστα πολλές από τις σαΐτες, όχι μόνο κατ' εξακολούθηση παραβίασαν απόρρητους χώρους αλλά επέστρεφαν λίγα μέτρα πίσω και έπειτα με αντίθετη κατεύθυνση, έκαναν απότομους ελιγμούς προς το έδαφος. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βάλει σε κίνδυνο όλο το προσωπικό εδάφους που προσπαθούσε με τις ώρες και χωρίς επιτυχία, να αποτρέψει αυτές τις σαΐτες να πετάνε επάνω από τους ειδικούς φράχτες.

 

 

Σύμφωνα με τους ειδικούς, η ειδική σχεδίαση της σαΐτας από 7 στρώματα χαρτιού, ενορχηστρωμένα διπλωμένου και σε διαστάσεις ακριβείας, είναι κάτι περισσότερο από ένα απλό παιχνίδι. Μάλιστα, με το σχήμα της σαΐτας να μπορεί να αλλάξει σε λίγα μόλις δευτερόλεπτα αποτέλεσε ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα κατά τον εντοπισμό τους.

 

 

Ειδικά τροποποιημένο νομοσχέδιο κάνει λόγο για άδεια κατασκευής σαϊτάς αλλά και άδεια πτήσης. Βέβαια, κανείς δεν ξέρει έως τώρα τι μέλλει γενέσθαι για τους χαρταετούς. Φτάνουμε κοντά στο τέλος της Καθαράς Δευτέρας; Όλα θα κριθούν από έναν καράφλα, που απλά θα βάλει υπογραφή σε ένα χαρτί.

 

 

Ήδη τη στιγμή που γράφεται το συγκεκριμένο άρθρο, γίνονται συζητήσεις με τους μεγαλύτερους κατασκευαστές σαΐτας, εκ των οποίων ένας από αυτούς είναι Έλληνας (Γιαννάκης, 6 ετών) να μπει ένα τέλος σε αυτή τη δύσφορη κατάσταση που ενδεχομένως να φαίνεται σαν ένα αθώο παιχνίδι αλλά κρύβει πολλούς κινδύνους για την Εθνική Ασφάλεια, όλων των μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γι αυτο λοιπον ας ξεκινησουμε με πραγματα που τα συνταντας ποιο καθημερινα και οχι με τις απιθανοτητες. Απαγορευση των ποδηλατων ΕΔΩ και ΤΩΡΑ. Να βγαζεις άδεια, να ασφαλιζεσαι και να δηλώνεις στην τροχαια το δρομολογιο σου. Ποσοι ποδηλατες γνωριζουν τους κανονες ασφαλειας? Ποσοι απο αυτους εχουν βγει εστω μια φορα στον δρομο μας αποτομα? Ξερεις με τι δυναμη πεφτει ενας ποδηλατης πανω σε πεζο αν δεν προσεξει? Τι θα συμβει αν προκαλέσει τροχαίο με καποια αστοχη κινηση του στον δρομο?

 

Θεωρούμε τα πάντα "παιχνιδάκι" και το παίζουμε ...ποδηλατες αγνοώντας τους κινδύνους. Το ότι δεν έχουμε πολλά ατυχήματα είναι γιατί ακόμη δεν έχουμε λεφτά να κινησουμε τα αμαξια στο δρομο! Αν αποκτήσουν ολοι ποδηλατα, σκέψου λίγο τι θα γίνει.

 

Α σοβαρά? Ή το ένα ή το άλλο? Υπάρχουν προτεραιότητες και στη λογική? Το ποδήλατο δεν μπορεί να έρθει πάνω απο το κεφάλι μου ή πάνω από το σπίτι μου και αν σβήσει δεν φτάσει στο κεφάλι μου σε ελευθερη πτώση! 

 

Στο να δηλώνονται τα ποδήλατα, μαζί σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ αλλά δεν θα συνεννοηθούμε. Εσύ για κάθε πρόβλημα της κοινωνίας, η μόνη σου λύση είναι να έρθει το κράτος να σε σώσει. Ιστορικά, κάθε κράτος καταλήγει να γίνεται τύραννος, οπότε συνέχισε να του δίνεις δύναμη και εξουσία.

 

18342781_1596411397053190_85113529176243

Ενώ εσύ σαν επαναστάτης, θέλεις να τα κάνεις όλα μόνος σου!

 

Σε λίγο θα φοράς φουστανέλα, θα ζεις στα βουνά και ψήνεις το αρνί στην ύπαιθρο. Ένα ντουφέκι μόνο θα χρειάζεσαι να "καθαρίζεις" όποιον πλησιάζει! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

 

Η σοβαρότητα μόλις ...ψόφησε! 

 

Αλλά δεν μου απάντησε κανείς τι θα συμβεί αν πέσει ένα drone πάνω στο κεφαλάκι του Γιαννάκη... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε πως λόγω της ΕΕ απολαμβάνετε πολλά προνόμια όπως

 

  • η δυνατότητα να μείνεις, να εργαστείς και να συνταξιοδοτηθείς σε οποιαδήποτε χώρα μέλος
  • προστασία των δικαιωμάτων του καταναλωτή
  • εύκολη μετακίνηση μεταξύ κρατών μελών
  • και σε λιγάκι άρση τελών κινητής τηλεφωνίας

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

1) η εργασία, συνταξιοδοτηση, ασφάλιση υπάρχει και σε μη χώρες μέλη

2) δικαιωματα ειχε ο καταναλωτης και πριν την ΕΕ. Δικαιωματα εχουν και αλλες χωρες που δεν ειναι μελη της ΕΕ.

3) Η ευκολη μετακινηση ισχυει για παμπολλα κράτη παλι εκτος ΕΕ.

4) Η αρση τελων κινητης τηλεφωνιας ομως... ειναι ενα αστείο παράδειγμα... πικρό μαλλον παράδειγμα γιατι βλεπεις την μια οψη του νομισματος. Η αλλη οψη ειναι οτι οι εταιριες μας σταθερα εκαναν κορυφαιες αυξησης στους καταλογους εντος της χώρας ακριβως για να ισοφαρρισουν την χασουρα που τους επιβληθηκε. 

 

Θα τα ισοπεδώνουμε ολα ενα προς ενα... οταν δεν στεκουν απεναντι στην λογικη και στα γεγονοτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο λοιπον ας ξεκινησουμε με πραγματα που τα συνταντας ποιο καθημερινα και οχι με τις απιθανοτητες. Απαγορευση των ποδηλατων ΕΔΩ και ΤΩΡΑ. Να βγαζεις άδεια, να ασφαλιζεσαι και να δηλώνεις στην τροχαια το δρομολογιο σου. Ποσοι ποδηλατες γνωριζουν τους κανονες ασφαλειας? Ποσοι απο αυτους εχουν βγει εστω μια φορα στον δρομο μας αποτομα? Ξερεις με τι δυναμη πεφτει ενας ποδηλατης πανω σε πεζο αν δεν προσεξει? Τι θα συμβει αν προκαλέσει τροχαίο με καποια αστοχη κινηση του στον δρομο?

 

Θεωρούμε τα πάντα "παιχνιδάκι" και το παίζουμε ...ποδηλατες αγνοώντας τους κινδύνους. Το ότι δεν έχουμε πολλά ατυχήματα είναι γιατί ακόμη δεν έχουμε λεφτά να κινησουμε τα αμαξια στο δρομο! Αν αποκτήσουν ολοι ποδηλατα, σκέψου λίγο τι θα γίνει.

 

FYI, ο ΚΟΚ περιλαμβάνει κανόνες για την κίνηση των ποδηλάτων και η αστυνομία μπορεί να βεβαιώνει κλήσεις ΚΑΙ σε ποδηλάτες, εφόσον δεν τους τηρούν. Άρα, άτοπο το επιχείρημά σου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα μιας ώρας, ελεύθερης ζωής, παρά 40 χρόνια σκλαβιάς και φυλακής.

 

Επίσης, το ότι έγιναν αυτά κάτω από καθεστώς ΕΕ, δεν σημαίνει ότι δεν θα γινόντουσαν χωρίς ΕΕ. Logical fallacy το επιχείρημά σου.

να καταργησουμε και τις εξετασεις διπλωματος οδηγησης?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

να καταργησουμε και τις εξετασεις διπλωματος οδηγησης?

 

Τι, χρειάζομαι δίπλωμα? Αφού ξέρω να οδηγώ και είμαι ο Σουμάχερ, θα έρθει το κράτος να με μάθει να οδηγώ? Τς τς τς  :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επιπρόσθετη δήλωση ανώτατου στελέχους της κομισιόν, ανέφερε, χωρίς να υπάρχει επίσημη τοποθέτηση από τον Οργανισμό Ασφάλειας της Αεροπορίας πως ήδη γίνονται σκέψεις για την απαγόρευση της πατροπαράδοτης σαΐτας.

 

 

Η σαΐτα έχει αποτελέσει μεγάλο πονοκέφαλο σε αρκετές εκατοντάδες εγκαταστάσεις, στρατιωτικές και μη, λόγω των πολλαπλών παράνομων πτήσεων μέσα και έξω από τις ειδικές σημάνσεις. Μάλιστα πολλές από τις σαΐτες, όχι μόνο κατ' εξακολούθηση παραβίασαν απόρρητους χώρους αλλά επέστρεφαν λίγα μέτρα πίσω και έπειτα με αντίθετη κατεύθυνση, έκαναν απότομους ελιγμούς προς το έδαφος. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βάλει σε κίνδυνο όλο το προσωπικό εδάφους που προσπαθούσε με τις ώρες και χωρίς επιτυχία, να αποτρέψει αυτές τις σαΐτες να πετάνε επάνω από τους ειδικούς φράχτες.

 

 

Σύμφωνα με τους ειδικούς, η ειδική σχεδίαση της σαΐτας από 7 στρώματα χαρτιού, ενορχηστρωμένα διπλωμένου και σε διαστάσεις ακριβείας, είναι κάτι περισσότερο από ένα απλό παιχνίδι. Μάλιστα, με το σχήμα της σαΐτας να μπορεί να αλλάξει σε λίγα μόλις δευτερόλεπτα αποτέλεσε ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα κατά τον εντοπισμό τους.

 

 

Ειδικά τροποποιημένο νομοσχέδιο κάνει λόγο για άδεια κατασκευής σαϊτάς αλλά και άδεια πτήσης. Βέβαια, κανείς δεν ξέρει έως τώρα τι μέλλει γενέσθαι για τους χαρταετούς. Φτάνουμε κοντά στο τέλος της Καθαράς Δευτέρας; Όλα θα κριθούν από έναν καράφλα, που απλά θα βάλει υπογραφή σε ένα χαρτί.

 

 

Ήδη τη στιγμή που γράφεται το συγκεκριμένο άρθρο, γίνονται συζητήσεις με τους μεγαλύτερους κατασκευαστές σαΐτας, εκ των οποίων ένας από αυτούς είναι Έλληνας (Γιαννάκης, 6 ετών) να μπει ένα τέλος σε αυτή τη δύσφορη κατάσταση που ενδεχομένως να φαίνεται σαν ένα αθώο παιχνίδι αλλά κρύβει πολλούς κινδύνους για την Εθνική Ασφάλεια, όλων των μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

 

 

 

56d.gif

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...