Προς το περιεχόμενο

Η Apple έγινε η πρώτη εταιρεία με χρηματιστηριακή αξία 800 δισ. δολαρίων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Σκεψου οτι αν ο μεσος ορος των προιοντων της ειναι 1000$ και εχουν αγορασει εστω και 1 ολοι οι αμερικανοι (500.000.000 πληθυσμος) =  5 10^11 = 500.000.000.000 ή πεντακοσια δισεκατομυρια, τα νουμερα βγαινουν ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μια εταιρεια ειναι παγκοσμια επιτυχια   και διαθετει τοσο μεγαλη χρηματιστηριακη αξια καθως και αποθεματικο αυτο αντανακλαται στο  εργασιακο περιβαλλον των υπαλληλων της ,στις αποδοχες τους ,

Έχεις δίκιο.

Ναι.

http://www.bbc.com/news/business-30532463

http://www.express.co.uk/news/uk/664296/secretive-iPhone-factory-safety-nets-stop-suicides-Apple-Petagron

https://www.techinasia.com/does-apple-really-care-about-factory-workers

Ωραία λογική. Ο κυρ Μπάμπης ο μανάβης δέρνει την κόρη του, εγώ ψωνίζω αγγουροντομάτες απ'τον κυρ Μπάμπη, άρα είμαι υπόλογος για το βρωμόξυλο που 'χει φάει η μικρή.

 

Φράουλες απο που παιρνεις όμως?

Εχω ακούσει η μανωλάδα βγάζει καλές.  B) 

Και προφανώς δε φέρεις καμιά ευθύνη γνωρίζοντας πως τις βγάζει.

Δεν ειναι δα οτι το μπουκοτάζ θα αναγκαζε σε αλλαγη τακτικών.

Ούτε και πυροβολούσες εσύ,αρα μπορείς να αγοράζεις με την συνείδηση σου ήσυχη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία λογική. Ο κυρ Μπάμπης ο μανάβης δέρνει την κόρη του, εγώ ψωνίζω αγγουροντομάτες απ'τον κυρ Μπάμπη, άρα είμαι υπόλογος για το βρωμόξυλο που 'χει φάει η μικρή.

 

Δεν είναι στην "αλυσίδα υπαλλήλων" της Apple, ούτε οι υπάλληλοι είναι "γραμμένοι" σε άλλη εταιρεία. Η Foxconn είναι άλλη εταιρεία, ΆΣΧΕΤΗ, με την οποία η Apple διατηρεί εμπορική συνεργασία, όπως κάνει και με μερικές εκατοντάδες άλλες (π.χ. Samsung).

Σοβαρά γράφεις ότι η apple και κάθε apple δεν έχει εταιρική ευθύνη για τους προμηθευτές της; :rolleyes:

Πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο,το οποίο μάλιστα συμμερίζονται και πολλοί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε, είστε σοβαροί; 

 

Τι δουλειά έχει η apple και η κάθε apple στο προσωπικό της Foxconn; Δεν ξέρω αν το ξέρετε, άλλα εκεί φτιάχνει και η microsoft και άλλες 1000 εταιρίες τα προϊόντα τους...

 

Είναι σαν να λέτε, ότι φταίω εγώ που ο φίλος μου καπνίζει και το τσιγάρο το πετάει κάτω.

Άμα δεν έμαθε τρόπους και δεν σέβεται δε φταίω εγώ!

 

Άντε όταν είμαι εκεί θα του πω ότι αυτό που κάνει είναι λάθος. Όταν όμως δεν είμαι εκεί το ίδιο θα κάνει.

 

P.s. Το μίσος που έχετε για την apple πραγματικά δεν έχει όρια. Μπράβο πάντως στην apple που κατάφερε και έφτιαξε ένα τόσο φανατικό κοινό, οπού της κάνει την καλύτερη διαφήμιση. Συγχαρητήρια σε όλους σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τί συμβαίνει όταν οι πολίτες μίας χώρας προτιμούν τα εγχώρια προϊόντα και δε δέχονται πλύση εγκεφάλου για το πόσο ανώτερα είναι τα εισαγώμενα προίόντα  από τη κάθε σούπερ ντούπερ χώρα- μάνα των ηλεκτρονικών (βλέπε ιαπωνία, κορέα). Ασχέτως αν στην πράξη έχεις κατώτερο προϊόν. θυμίζω κάποτε στις ταινίες από χόλυγουντ βλέπαμε sony vaio  τώρα και για όλα τα επόμενα χρόνια μόνο ipad, macbook και οτιδήποτε άλλο εχει σχέση με apple. Σε καμμία ταινία δε θα δείτε galaxy, g6 , v10 ,παρά μόνο apple. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ρε, είστε σοβαροί; 

 

Τι δουλειά έχει η apple και η κάθε apple στο προσωπικό της Foxconn; Δεν ξέρω αν το ξέρετε, άλλα εκεί φτιάχνει και η microsoft και άλλες 1000 εταιρίες τα προϊόντα τους...

 

Είναι σαν να λέτε, ότι φταίω εγώ που ο φίλος μου καπνίζει και το τσιγάρο το πετάει κάτω.

Άμα δεν έμαθε τρόπους και δεν σέβεται δε φταίω εγώ!

 

Άντε όταν είμαι εκεί θα του πω ότι αυτό που κάνει είναι λάθος. Όταν όμως δεν είμαι εκεί το ίδιο θα κάνει.

 

P.s. Το μίσος που έχετε για την apple πραγματικά δεν έχει όρια. Μπράβο πάντως στην apple που κατάφερε και έφτιαξε ένα τόσο φανατικό κοινό, οπού της κάνει την καλύτερη διαφήμιση. Συγχαρητήρια σε όλους σας!

Αν περισσότεροι απο 2 παροτρυνουν μια λαθος συμπεριφορά,αυτόματα καθίσταται σωστή.

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι,ενδιαφέρουσα οπτική.

Εφόσον φτιάχνει και η microsoft εκεί,προφανώς και όλα καλά.

Πάσο.

 

Υγ. Αν οι εργοδότες,aka apple και microsoft(είδες?εβαλα και microsoft για να χαλαρώσουν τα φανμπογια),στειλουν υστερογραφο για τις συνθηκες και τους μισθους του προσωπικού της foxcon,λες οτι θα συμορφωθεί ή θα  προτιμήσει να μεινει χωρίς πελάτες(ειδικά της συγκεκριμένης δυναμικης).

Ή μήπως τους εξυπηρετει αυτη η κατασταση,και γι αυτό δε μιλάνε,και άρα καταλήγουμε παλι στην ευθυνη αυτών των εταιριών,ενω ταυτοχρονα κρυβομαστε πίσω απ το δαχτυλο  "ναι,αλλα ειναι διαφορετικές εταιρίες,δε φερουν καμια ευθυνη"?

Επεξ/σία από suffocater
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εντυπωσιακο νουμερο πραγματικα .

Η επιτυχια δεν ερχεται τυχαια ειδικα οταν ειναι πολυχρονη .

Ο συνδυασμος καινοτομιας ,αξεπεραστου design  ,απαραμιλλης εμπειριας χρησης  οδηγησε την apple   στην κορυφη και τα προιοντα της χαιρονται εκατομμυρια κατοχοι σε ολο τον πλανητη 

Oυτε η αποτυχια φανταζομαι ερχεται τυχαια. Ο συνδυασμος καινοτομιας, αξεπεραστου design, απαραμιλλης εμπειριας χρησης οδηγησε την Apple στην χρεωκοπια επισης. Οποτε, μαλλον κατι αλλο φταιει και για την επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσεις που  ειστε τοσο "ευαισθητοι " για τις συνθηκες των εργαζομενων στις πολεις -εργοστασια της Κινας φανταζομαι δεν εχετε  το οτιδηποτε  κινεζικο στην κατοχη σας ετσι?

 

Το αστειο ειναι πως οι συνθηκες ειναι αυτες που ειναι  και αυτο συνετελεσε στο οικονομικο θαυμα της Κινας  διοτι πριν 40 χρονια πεφταν κατω απο την πεινα στα ριζοχωραφα  .Σε αντιθεση με  τωρα  που εχουμε μια ραγδαια αυξανομενη αστικη και μεσαια ταξη που ερχεται διακοπες και πλημμυριζει τις χωρες  και τα Ελληνκα νησια ως τουριστες ενω πριν 20 χρονια ε?

Τουριστας κινεζος ουτε για δειγμα ,ηταν πολυ απασχολημενοι να οργωνουν με τα νεροβουβαλα.

 

Εγω λοιπον και χωρις την foxconn  οσο και να ειχε το iphone  θα το επαιρνα  γιατι εχω την οικονομικη δυνατοτητα.

Εσεις οι θεωρητικοι και επαναστατες του πληκτρολογιου θα ειχατε το κινεζικο smartphone  των 200 ευρω που εχετε τωρα η' θα εισασταν με κανενα με πληκτρα διοτι  τα αλλα θα ειχαν το φτηνοτερο 700.Οπου smartphone βαλτε οτι τεχνολογικο προιον θελετε .

 

Ειστε πιο γραφικοι και απο ηλιοβασιλεμα στην Σαντορινη πραγματικα ,υποκρισια και μπουρδολογια στο μεγιστο .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι εργοδότες,aka apple και microsoft(είδες?εβαλα και microsoft για να χαλαρώσουν τα φανμπογια)

 

Φανμπόγια ή όχι, το περίεργο είναι ότι μόνο σε θέμα με τα οικονομικά της Apple όμως θυμάστε μερικοί τους υπαλλήλους της Foxconn. 

Εντάξει ήθελε λίγο σπρώξιμο για να βάλεις μία ακόμα εταιρία μέσα αλλά οκ. Τώρα έγινες δίκαιος. Συγχαρητήρια.

Eσεις που  ειστε τοσο ευαισθητοι για τις συνθηκες των εργαζομενων στις πολεις -εργοστασια της Κινας φανταζομαι δεν εχετε  το οτιδηποτε  κινεζικο στην κατοχη σας ετσι?

 

Μη τους ειρωνεύεσαι. Είμαι σίγουρος ότι είναι τόσο πονόψυχοι και για όλα τα υπόλοιπα προιόντα που αγοράζουν όπως ρούχα, τρόφιμα, αυτοκίνητο κλπ. 

 

Πρώτα κοιτάνε την χώρα προέλευσης σε όλα αυτά και μετά μαθαίνουν για τις συνθήκες εργασίας στο εργοστάσιο που κατασκευάζονται. Αν όλα είναι καλά, τότε αγοράζουν. Αν όχι, τότε κράζουν σε αντίστοιχο φόρουμ ως υπερασπιστές της δικαιοσύνης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περισσότεροι απο 2 παροτρυνουν μια λαθος συμπεριφορά,αυτόματα καθίσταται σωστή.

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι,ενδιαφέρουσα οπτική.

Εφόσον φτιάχνει και η microsoft εκεί,προφανώς και όλα καλά.

Πάσο.

 

Υγ. Αν οι εργοδότες,aka apple και microsoft(είδες?εβαλα και microsoft για να χαλαρώσουν τα φανμπογια),στειλουν υστερογραφο για τις συνθηκες και τους μισθους του προσωπικού της foxcon,λες οτι θα συμορφωθεί ή θα μεινει προτιμήσει να μεινει χωρίς πελάτες(ειδικά της συγκεκριμένης δυναμικης).

Ή μήπως τους εξυπηρετει αυτη η κατασταση,και γι αυτό δε μιλάνε,και άρα καταλήγουμε παλι στην ευθυνη αυτών των εταιριών,ενω ταυτοχρονα κρυβομαστε πίσω απ το δαχτυλο  "ναι,αλλα ειναι διαφορετικές εταιρίες,δε φερουν καμια ευθυνη"?

Άμα δεν με απατά η μνήμη μου, αυτό νομίζω το είχαν κάνει. Και μάλιστα είχαν συμφωνήσει όλες οι μεγάλες εταιρίες όταν φτιάχνουν κάτι στην Foxconn να στέλνουν και μια ομάδα ώστε να επιβλέπει την κατάσταση στις συνθήκες εργασίας. 

 

Είχαν παρατηρήσει όμως ότι πολύ Κινέζοι επέμεναν να δουλεύουν έτσι (ας το πούμε υπερωρίες) ώστε να μην χάσουν την θέση τους από άλλους.

Αυτό είχε γίνει στο άλλο μεγάλο εργοστάσιο που ανήκει στην πεγκατρον. Είχε αναμιχθεί και η κινεζική κυβέρνηση σε αυτό το θέμα. 

Οι Κινέζοι είχαν πει τότε πως ο κινεζικός λαός πάντα δούλευε έτσι σκληρά από τα αρχαία χρονιά.

 

Αυτό τα είχα διαβάσει πριν κάνα 2 με 3 χρονιά στο new york times.

 

Γενικά πάντως οι συνθήκες εργασίας στα εργοστάσια δεν είναι και ότι το καλύτερο, ακόμα κ εδώ στην Ελλάδα.

(βγαίνω εκτός θέματος με αυτό) Εδω μόνο το μαστίγιο τους λείπει και θα γίνουν σαν τους Φαραώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, γιατί δεν πάτε στον Cook να του δώσετε τις πολύτιμες γνώσεις CEO σας; Η Foxconn δεν δουλεύει μόνο με την Apple αλλά με πολλές γνωστές εταιρίες. Στην Foxconn είχε γίνει έλεγχος κατά καιρούς, μόνο που το εργοστάσιο μαζί με την κυβέρνηση είχαν οργανωθεί καλά για να προβάλουν τις αγνές συνθήκες εργασίας. Για τις συνθήκες εργασίας λοιπόν στην κίνα δεν ευθύνεται η Apple, η MS, η ΧΨ εταιρία αλλά η κυβέρνηση της Κίνας και οι νόμοι τους. 

 

Εσείς που είστε τόσο ευαίσθητοι να σας υπενθυμίσω που παράγονται τα προϊόντα από το Gearbest και έχουν τέτοιες τιμές, οπότε αναλογιστείτε τις συνθήκες. Κανένα εργοστάσιο μαζικής παραγωγής δεν είναι αγνό, πάω στοίχημα ότι οι περισσότεροι που κράζουν για τις συνθήκες εργασίας της Foxconn Και δίνουν την ευθύνη στην Apple έχουν στην κατοχή τους συσκευές Samsung ξεχνώντας ότι οι εργαζόμενοι στα εργοστάσια της Samsung πεθαίνουν από λευχαιμία σε νεαρές ηλικίες επειδή δεν ακολουθεί η εταιρία τους κανόνες ασφαλείας στα εργοστάσια της.

 

Η ίδια εταιρία που προμηθεύει υλικό σε όλο τον κόσμο και φτιάχνει κομμάτια για γνωστές εταιρίες συμπεριλαμβανομένου και της Apple. Με λίγα λόγια ο καπιταλισμός είναι κακός και μπλα μπλα τα ίδια εδώ και χρόνια. Καλώς η κακώς αυτή είναι η σημερινή πραγματικότητα μας. Άμα σας πιάνει η ευαισθησία τόσο, τότε κοιτάξτε να βρείτε προϊόντα που παράγονται μόνο στην Ευρώπη και πληρώστε διπλάσια ή τριπλάσια τιμή για να τα αποκτήσετε. Θέλετε και παράδειγμα; Μην αγοράσετε παπούτσια της Adidas που παράγονται στο Vietnam και το Μπαγκλαντέζ που κοστίζουν 50-60€ και αγοράστε τα Samba Classic της Adidas που παράγονται στο Herzogenaurach της Γερμανίας και έχουν κόστος 199€.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε καμμία ταινία δε θα δείτε galaxy, g6 , v10 ,παρά μόνο apple. 

Εγω παλι γιατι σε αρκετες ταινιες φαντασιας περυσι εβλεπα συνεχεια Huawei p9?Στο james bond με το Sony xperia? Λεω εγω τωρα...

 

Επισης για ολους αυτους που λενε για τα περι συνθηκων εργασιας και για χωρες προελευσης και μπλα μπλα δεν πειραζει παιδια υπαρχει λυση και στην Ελλαδα.

Αγοραστε Τurbo Χ, MLS και ZER κινητα που ειναι ''ελληνικα''. :lol: :lol:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανμπόγια ή όχι, το περίεργο είναι ότι μόνο σε θέμα με τα οικονομικά της Apple όμως θυμάστε μερικοί τους υπαλλήλους της Foxconn. 

Εντάξει ήθελε λίγο σπρώξιμο για να βάλεις μία ακόμα εταιρία μέσα αλλά οκ. Τώρα έγινες δίκαιος. Συγχαρητήρια.

 

Μη τους ειρωνεύεσαι. Είμαι σίγουρος ότι είναι τόσο πονόψυχοι και για όλα τα υπόλοιπα προιόντα που αγοράζουν όπως ρούχα, τρόφιμα, αυτοκίνητο κλπ. 

 

Πρώτα κοιτάνε την χώρα προέλευσης σε όλα αυτά και μετά μαθαίνουν για τις συνθήκες εργασίας στο εργοστάσιο που κατασκευάζονται. Αν όλα είναι καλά, τότε αγοράζουν. Αν όχι, τότε κράζουν σε αντίστοιχο φόρουμ ως υπερασπιστές της δικαιοσύνης.

Thx,λιγη αναγνώριση την χρειαζόμουν.

Εισαι απ τους μυρωδιές που ξέρουν τι κάνουν όλοι στην προσωπική τους ζωή?

Οταν μπορεις να αποφυγεις την επικρότηση τετοιων τακτικών,το κάνεις.

Δε μπορεις πάντα,καποτε μπορείς.

Η διαφορά ειναι οτι εσύ,δεν βλεπεις καν λογο να το κανεις,ούτε οταν μπορεις,"επειδή το κάνουν και αλλοι,άρα ειναι σωστο".

 

Kαι για να τελειώνουμε με τις ad hominem ηλιθιότητες,και το αστείο  "Ναι,αλλα έχεις αγοράσει κ εσυ εστω ενα κινεζικο προιον",κατάλαβε ποιο ειναι το θέμα συζήτησης,και μη νομίζεις πως το "ναι,αλλα κ εσύ έχεις δωσει σφαλιάρα στη γυναίκα σου",δεν ειναι αντεπιχείρημα στο γιατι η ενδοοικογενειακή βία ειναι κακή,ούτε εξιλεώνει εσένα να την ξυλοφορτώνεις κάθε μέρα,επειδή καποτε το έκανα κ εγώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O tim cook θα είναι ο πιο επιτυχημένος ceo στην ιστορία της apple και θα το δείτε. Μπορεί ο jobs να την καθιέρωσε αλλά ο cook την απογείωσε. Οι μέτοχοι δε νοιάζονται για τις τεχνολογικές εξελίξεις και καινοτομίες της εταιρίας άλλωστε αλλά μόνο για τα κέρδη.

 

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το μερίδιο αγοράς στα προϊόντα της apple δεν είναι τόσο μεγάλο που να δικαιολογεί τέτοια έσοδα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, μόνο στο Αμέρικα κυριαρχεί γιατί είναι χειρότεροι τοποκιστές και από τους δικούς μας κρητικούς ( η μόνη χώρα για παράδειγμα που το Αμερικάνικο xbox παλεύει στα ίσια το playstation, οι Αμερικάνικες κάρτες γραφικών της evga μονοπωλούν ενώ στον υπόλοιπο κόσμο πατώνουν  ). Μπράβο στον cook που καταφέρνει να πουλάει τα προϊόντα του με πολύ μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους - κόστους παραγωγής σε σχέση με τον ανταγωνισμό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...