Προς το περιεχόμενο

Αυστριακό δικαστήριο υποχρεώνει το Facebook να διαγράψει αναρτήσεις μίσους


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δικαστήριο στην Αυστρία αποφάσισε πως το Facebook θα πρέπει να διαγράψει αναρτήσεις που εμπεριέχουν ρητορική μίσους, σε μία ετυμηγορία που πρόκειται να έχει διεθνείς προεκτάσεις.

Ενάγον στην υπόθεση ήταν το αυστριακό Κόμμα των Πρασίνων, καθώς η επικεφαλής του Eva Glawischnig είχε βρεθεί στο “στόχαστρο” ενός πλαστού λογαριασμού.

 

Σύμφωνα με την απόφαση, οι αναρτήσεις θα πρέπει να αποσυρθούν όχι μόνο στην Αυστρία, αλλά παγκοσμίως. Έτσι, θεωρείται σημαντική νίκη από όσους πιέζουν τις πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης να λάβουν δραστικά μέτρα εναντίον του online trolling.

 

Το δικαστήριο αναφέρει πως δεν είναι αρκετό να μπλοκαρισθούν οι συγκεκριμένες αναρτήσεις στην Αυστρία, χωρίς να αφαιρεθούν και για τους χρήστες στις υπόλοιπες χώρες. Μάλιστα, όπως προσθέτει, είναι εύκολο για το Facebook να αυτοματοποιήσει τη διαδικασία.
Ο Dieter Brosz, δικηγόρος των Πρασίνων, σχολιάζοντας την απόφαση σημείωσε πως το Facebook δεν μπορεί πλέον να ισχυρισθεί πως είναι απλώς διαχειριστής της πλατφόρμας. Αντίθετα, πρέπει να αναλάβει την ευθύνη αντιμετώπισης των αναρτήσεων που εμπεριέχουν ρητορική μίσους.

 

Link.png Site: BBC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλαστοπροσωπία είναι όπως και να χει παράνομη και βάση των TOS του Facebook και οποιουδήποτε κοινωνικού δικτύου μη επιτρεπτή και στην τελική είναι το Facebook ακόμα τόσο σημαντικό στις μέρες μας;  :huh:  Δίχως τρολάρισμα αυτή τη φορά 5 χρόνια έχω να πατήσω το πόδι μου στο συγκεκριμένο κοινωνικό δίκτυο και δεν μου έλειψε όπως υπερβάλουν μερικοί. Υπάρχουν χιλιάδες εναλλακτικές λύσεις για ειδήσεις, board συζητήσεων, εφαρμογές επικοινωνίας. Απλά μερικοί εξαρτώνται από μία και μόνο ιστοσελίδα και φέρνουν τον κατακλυσμό με το παραμικρό άμα συμβεί κάτι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχνατε οτι παρα πολυς κοσμος θεωρει το FB ως το ιντερνετ! δεν γνωριζουν τιποτα αλλο εκτος αυτου!

βεβαια, τοσο πολυ επιρρεαζουν αυτες οι "ρητοτικες" οπως τις λενε? γιατι οι "ρητορικες" αγαπης δεν επιρρεαζουν περισσοτερο αφου ειναι πιο ομορφες?

παντως εγω συνανταω πιο πολυ γατακια και σκυλακια παρα αποκεφαλισμους και σκοτωμους! τα τελευταια ουτε που καθομαι να τα δω, απλα τα σβηνω αμεσα!

επισης "ΜΗ πυροβολειτε το εργαλειο αν γινεται κακη χρηση αυτου!"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνω το ποπκόρν μου και περιμένω... :D

επανέρχομαι στη διατροφική μου συμβουλή σχετικά με τα posts των συμφορουμιτών. Παιδιά μη τρώτε popcorn τέτοια ώρα το πρωί ειδικά αν δε τα φτιάχνεται σπίτι αλλά έτοιμα.. Ξέρετε πόσα συντηριτικά βάζουν;;; 

Αλλά ακόμα και στο σπίτι βάζουμε αλάτι, σίγουρα κάνει κακό.. 

 

Θα πρότεινα μια φρουτοσαλάτα, ένα παστέλι, κάτι ποιο υγιεινό τέλως πάντων.

 

:)

 

Με όλα αυτά ξέχασα τι έγραφε και το άρθρο. :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχνατε οτι παρα πολυς κοσμος θεωρει το FB ως το ιντερνετ! δεν γνωριζουν τιποτα αλλο εκτος αυτου!

βεβαια, τοσο πολυ επιρρεαζουν αυτες οι "ρητοτικες" οπως τις λενε? γιατι οι "ρητορικες" αγαπης δεν επιρρεαζουν περισσοτερο αφου ειναι πιο ομορφες?

παντως εγω συνανταω πιο πολυ γατακια και σκυλακια παρα αποκεφαλισμους και σκοτωμους! τα τελευταια ουτε που καθομαι να τα δω, απλα τα σβηνω αμεσα!

επισης "ΜΗ πυροβολειτε το εργαλειο αν γινεται κακη χρηση αυτου!"

 

Ισχύει αυτό. Πολλοί που δεν είχαν υπολογιστές σπίτι τους, πήραν από τότε που έγινε το facebook γνωστό. Δεν ξέρουν κάτι άλλο πέρα απ αυτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως θα έπρεπε επίσης να ορίσουν και ποιού είδους εμπίπτουν σε αυτήν την κατηγορία; 

Αν κρίνω από το άρθρο του BBC, θα πόνταρα τα λεφτά μου ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι κριτική κατά του Ισλάμ.

 

Γνωστοί Ισλαμικοί απολογητές οι του BBC.

 

Αν δεν είναι αυτό, τότε είναι οποιαδήποτε κριτική απέναντι στις γνωστές "μειονότητες":

 

Γυναίκες

GAY

Μαύροι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επόμενο βήμα, το Αυστριακό δικαστήριο φέρεται να έχει ήδη λάβει απόφαση κατά των ειρωνικών σχολίων, με φωτογραφία ή χωρίς, όπως επίσης και στα λεγόμενα "wall of texts" τα οποία είναι υπεύθυνα για την καταστροφή εκατομμύριων scroll wheel. Ήδη, έχουν υποβληθεί χιλιάδες μηνυτήριες αναφορές κυρίως από χρήστες laptop και υβριδικών συστημάτων.

 

Αν αποφασίζονταν κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, θα έσβηναν μάλλον το 99% των σχολίων. Και καλά θα έκαναν μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλαστοπροσωπία είναι όπως και να χει παράνομη και βάση των TOS του Facebook και οποιουδήποτε κοινωνικού δικτύου μη επιτρεπτή και στην τελική είναι το Facebook ακόμα τόσο σημαντικό στις μέρες μας;    Δίχως τρολάρισμα αυτή τη φορά 5 χρόνια έχω να πατήσω το πόδι μου στο συγκεκριμένο κοινωνικό δίκτυο και δεν μου έλειψε όπως υπερβάλουν μερικοί. Υπάρχουν χιλιάδες εναλλακτικές λύσεις για ειδήσεις, board συζητήσεων, εφαρμογές επικοινωνίας. Απλά μερικοί εξαρτώνται από μία και μόνο ιστοσελίδα και φέρνουν τον κατακλυσμό με το παραμικρό άμα συμβεί κάτι.

 

Δεν ειναι οτι το facebook ειναι το καλυτερο,ειναι ομως το πιο γνωστο κ ευκολα προσβασιμο.Κυριολεκτικα η καθε κουτση μαρια το χρησιμοποιει,οποτε περισσοτερος κοσμος, πιο πολυ "ζουμι", μεγαλυτερο hype.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...