Προς το περιεχόμενο

Εγχειρίδιο αξιοματικού ΕΣ


louilouiCK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τις κουμπάρες παίζουμε στον στρατό; θα ξυλοφορτώσει κάποιος φαντάρος τον Αρχηγό ΓΕΣ και θα είναι το ίδιο με το αν Ο αρχηγός ΓΕΣ δώσει πχ κάνα χαστούκι σε κάνα 19 χρονο φανταράκι που ήταν τέρμα ειρωνικό και ασεβής; (που πάλι δεν θα έπεφτε σε επίπεδο αλλά λέμε τώρα )

 

 

Πουθενα δεν προβλεπεται στο στρατιωτικο νομο βια για συνετισμο. Αν ο φανταρος ειναι ασεβης υπαρχουν κανονισμοι

και θα του επιβληθει τιμωρια συμφωνα με οσα προβλεπονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό ακριβώς έφερα και το παράδειγμα και τα δύο αδικήματα είναι αλλά στο πρώτο παράδειγμα φυσικά και θα πρέπει να ξυλοφορτωθεί ο φαντάρος και να δικαστεί ενώ στην δεύτερη περίπτωση απλά θα πρέπει όλοι να κάνουν τα στραβά μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο όρκος που δίνεις στην πατρίδα και οι στρατιωτικοί νόμοι

 

.

Ορκιζεσαι πιστη μπλα μπλα μπλα και να τηρεις τις εντολες των ανωτερων. Για ξυλο δεν λεει πουθενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο όρκος του οπλίτη δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Μια και το λύσαμε αυτό, μπορείς να παραθέσεις τους στρατιωτικούς νόμους;

Εσύ θες να τολλάρεις τώρα .. Τι ήθελες να λέει δηλαδή ξεχωριστά κάθε λεπτομέρεια αντίδρασης σου για τα 100002 πιθανά σενάρια που θα προκύψουν και τα ακόμη περισσότερα απρόβλεπτα σενάρια; πλάκα μας κάνεις δεν θα ήταν όρκος θα ήταν βιβλιοθήκη για να το πετύχει αυτό... Ο όρκος σου δείχνει απλά την κατεύθυνση ορίζει ενα πλαίσιο αξιωμάτων δεν ειναι manual για βήμα βήμα συμπεριφορά σαν να προγραμματίζεις ρομπότ.

 

 

"...... Ορκίζομαι αν με χαστουκίσει με το δεξί χέρι δεκανέας να μην αντιμιλήσω εκτός εαν το έκανε επίτηδες για να κοκορευτεί μπροστά σε γκόμενα, αν με χαστουκίσει με το αριστερό και έχει δαχτυλίδι ορκίζομαι να του σαπίσω την μούρη αν δεν έχει δαχτυλίδι απλα ορκίζομαι να τον χαστουκίσω πίσω... Αν δεν ειναι δεκανέας αλλά λοχίας και με χαστουκίσει ορκίζομαι.... "

 

Δηλαδή κάτι τέτοιο έψαχνες να βρεις για να μην θεωρήσεις ότι "δεν αναφέρει πουθενά κατι τέτοιο" ο όρκος; πλάκα μας κάνεις; γίατι ή δεν ξέρεις ελληνικά ή μας κάνεις πλάκα δεν έχει άλλη εξήγηση...

 

Τέσπα μιας και μας το παίζεις κουτός ας το κάνω πιο νιανια για να το καταλάβει και το το 5 χρονών παιδάκι.

 

Όρκος οπλίτη

 

Ορκίζομαι να φυλάττω πίστιν εις την Πατρίδα.

Υπακοήν εις το Σύνταγμα, τους Νόμους και τα Ψηφίσματα του Κράτους.

Υποταγήν εις τους ανωτέρους μου,

να εκτελώ προθύμως και άνευ αντιλογίας τας διαταγας των.

Να υπερασπίζω, με πίστιν και αφοσίωσιν,

μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματός μου, τας Σημαίας.

Να μην τας εγκαταλείπω, μηδέ να αποχωρίζομαι ποτέ απ'αυτών.

Να φυλάττω δε ακριβώς τους Στρατιωτικούς Νόμους,

και να διάγω εν γένει ως πιστός και φιλότιμος Στρατιώτης.

 

 

Τα μαύρα σημεία είναι αυτά που μας ενδιαφέρουν.

 

Πάμε να δούμε γιατι μας ενδιαφέρουν:

 

Υποταγή στους ανωτέρους σου

 

Τι σημαίνει υποταγή; (παει να πει θα γίνεις γη που και λέει ο ρουβάς)  βγαίνει απο το ρήμα υποτάσσω εδώ θα βρεις την ερμηνεία του ρήματος και εδώ την ερμηνεία του ουσιαστικού.

 

Άρα το να προκαλείς τον ανώτερο σου (πόσο μάλλον να τον δείρεις) ειναι το εντελώς αντίθετο απο το να υποταχθείς στην θέληση του ήδη λοιπόν έσπασες τον όρκο σου αλλά δεν τον σπας μόνο εδώ τον σπας και σε άλλα σημεία πάμε να τα δούμε και αυτά.

 

Να ακολουθώ προθύμως... Τι σημαίνει "προθύμως" ; εδώ η απάντηση. Το να είσαι είρωνας απέναντι στον ανώτερο σου ή να του κρατάς μούτρα λόγω μιας εντολής κτλ δεν βλέπω πως θα μπορούσε να μεταφραστεί ως "θετική διάθεση να εργαστεί ή να βοηθήσει σε κάτι"

 

Συγκεκριμένα νομίζω είναι το αντίθετο.

 

Και άνευ αιτιολογίας τας διαταγάς των.. και χωρίς δηλαδή να ζητάμε τον λογαριασμό όταν αντιμιλάς (ή πας να δείρεις κάποιον για κάτι που σου είπε και δεν σου άρεσε ) είναι ο χειρότερος και πιο ακραίος τρόπος να του ζητήσεις τον λογαριασμό τύπου "ποιός είσαι εσύ ρε;;!"  άρα ζητάς αιτιολογία και μάλιστα με τον χειρότερο και πιο αισχρό τρόπο. (όντας είρων ή ακόμη χειρότερα αγριέυοντας)

 

Πάμε τώρα να δούμε τι σημαίνει πίστη.. εδώ θα το βρεις "εμπιστοσύνη σε κάποιον(στας "σημαίας" εδώ), στις δυνατότητές του ή στις προθέσεις του" και "κοινωνικά και παραδοσιακά αποδεκτό εννοιοσύνολο ως αλήθεια"

 

Τι σημαίνει αφοσίοσιν; «η πλήρης και αποκλειστική προσήλωση σε κάτι / κάποιον»  όταν αντιμιλάς σε κάποιον δεν του δείχνεις πλήρη και αποκλειστική προσήλωση το ακριβώς αντίθετο του δείχνεις πόσο μάλιστα όταν τσαμπουκαλεύεσαι μαζί του!

 

Που να δείχνουμε πίστιν και αφοσίοσιν; Στας Σημαίας (με κεφαλαίο το "Σ" και ας μην αρχίζει μετά απο τελεία) 

 

Τι είναι η σημαία ειδικά εδώ; (γιαυτό και το κεφαλαίο Σ) είναι το έμβλημα της πατρίδος μας ό,τι δηλαδή σημαίνει (σημαία) πατρίδα και κράτος πιο συγκεκριμένα το Ελληνικό στην περίπτωση μας.

 

Όταν είσαι πολίτης δεν σε πιάνει αυτό όταν όμως είσαι ένστολος σε πιάνει γιατι ως ένστολος φέρεις το εθνόσημο στους ώμους και στο κούτελο σου την σημαία δηλαδή και αυτομάτως είσαι εκπρόσωπος της πατρίδας και όχι απλά ο μάκης ο ταδόπουλος (όπως το παράδειγμα που είπα στο άλλο ποστ με το πετραχήλι και τον παπά)

 

Είναι παράνομο (πχ για καρναβάλια ή απλά επειδή έτσι σου ήρθε) να φορέσεις στολή με εθνόσημο και αυτός ακριβώς ειναι ο λόγος!

 

Και ως εκπρόσωπος του κράτους έχεις και μια διαφορετική σημαντικότητα την σημαντικότητα αυτή την διακρίνει ο βαθμός στην ιεραρχία του κράτους.

 

Δεν είναι λοιπόν ίσα και όμοια Ο αρχηγός ΓΕΣ με έναν τυχαίο υπολοχαγό αν και είναι και οι δύο εκπρόσωποι του κράτους φορώντας και τιμώντας το εθνόσημο.  Ούτε είναι ίδιος ο υπολοχαγός με τον φαντάρο.

 

Σε μια μάχη ας πούμε αν κινδυνεύει ο αρχηγός ΓΕΣ θα πρέπει να προστατευτεί η ακεραιότητα του ακόμη και αν αυτό σημαίνει την απώλεια ενός ή παραπάνω λοχαγών και το ίδιο ισχύει για τους φαντάρους και όλους τους ενδιάμεσα συνδυασμούς.

 

 

Γιατί η ακεραιτότητα της πατρίδας (στην οποία ορκίστηκες με τα απο πάνω) εξαρτάται άμεσα απο την ακεραιτότητα των κεφαλών της.. δεν μπορεί ο καθένας να αναλάβει καθήκοντα αρχηγού ΓΕΣ ούτε ο καθένας να κάνει τον συνταγματάρχη ούτε ο καθένας τον λοχαγό έτσι απλά επειδή δημιουργήθηκε κενό στην θέση....

 

 

όλα είναι μια αλυσίδα λοιπόν εννοιολογικά και πρακτικά.

 

 

Ποιος πιστός και φιλότιμος στρατιώτης λοιπόν (όπως λέει στο τέλος του ο όρκος για να καλύψει και όλες τις άλλες λεπτομέρειες) θα έβλεπε να κινδυνεύει η σωματική ακεραιτότητα του αρχηγού ΓΕΣ (επειδή κάποιος άλλος στρατιώτης πήγε να τον δείρει ή έστω να τον χαστουκίσει ) και δεν θα κάνει το παν για να κατατροπώσει το ρεμάλι που πάτησε τον όρκο του και πήγε να κάνει μια τέτοια υβριστική προς τας σημαίας κίνηση; Όλοι θα τον περιλαβαίνανε λοιπόν και καλά να πάθει το σκυλί.

 

Επίσης ποιος φιλότιμος και πιστός στρατιώτης θα προκαλούσε την αγριότητα κάποιου ανωτέρου; μόνο ο κακός και ο είρων που καταπάτησε τον όρκο του. και εσύ ως φιλότιμος στρατιώτης δεν θα πρέπει να συμπονείς ένα τέτοιο ρεμάλι.

Όσο για τους νόμους στον στρατιωτικό ποινικό κώδικα ο ΝΟΜΟΣ ΥΠ΄ΑΡΙΘ.2287/95 στο άρθρο 59 λέει τα εξής:

 

Άρθρο 59

Βιαιοπραγία κατά ανωτέρου ή κατωτέρου

1. Στρατιωτικός που βιαιοπραγεί :

α) Κατά του ανωτέρου του, τιμωρείται :

αα) Με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών ή φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών, αν η πράξη τελέσθηκε κατά την υπηρεσία ή για λόγους που έχουν σχέση με αυτήν.

ββ) Με φυλάκιση τουλάχιστον έξι μηνών, αν η πράξη δεν τελέσθηκε κατά την υπηρεσία ούτε για λόγους που έχουν σχέση με αυτήν.

β) Κατά του κατωτέρου του, τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών.

2. Οι παραπάνω ποινές επιβάλλονται αν η πράξη δεν τιμωρείται βαρύτερα με άλλη διάταξη.

3. Δεν είναι άδικη η πράξη της παρ.1 στοιχ.β΄, καθώς και των άρθρων 308Α, 310 παρ.1 και 311 εδ.α΄ ΠΚ, στην περίπτωση ανάγκης αναχαίτισης στρατιωτικών που φεύγουν ενώπιον του εχθρού ή σε περίπτωση ανάγκης για παρεμπόδιση διαρπαγής ή καταστροφής.

 

Και όπως είπα καλώς και είναι έτσι ο στρατός δεν ειναι παίξε γέλασε η άμυνα της χώρας εξαρτάται απο αυτόν.

 

Δεν γίνεται ο καθής angmar που δεν ξέρει να διαβάζει ελληνικά να ειρωνεύεται τον ανώτερο του με "πάμε παρακάτω" κτλ επειδή προσποιείται ή δεν μπορεί να καταλάβει την σοβαρότητα κάποιου πράγματος..

 

Δεν είναι νηπιαγωγείο μια μονάδα ώστε σε έναν έναν φαντάρο  να εξηγείς γιατι να πρέπει να πάει απο το Χ δρομάκι να καταλάβει το ύψωμα και γιατι αυτός με άλλους δέκα να πρέπει να σκάψουν λάκκο κτλ κτλ. αν ήταν να χάνουμε χρόνο και να διαφωνούμε (γιατι φυσικά σε 10 Έλληνες 11 διαφορετικές ερμηνείες για κάτι θα βρεις) θα μας παίρνανε οι Ιταλοί φαλάγγι στον Β'ΠΠ

 

Δεν με νοιάζει λοιπόν αν δεν καταλαβαίνεις τα ελληνικά του όρκου ή της εντολής κτλ ούτε αν έχεις ιδεολογικές αντιρρήσεις αν είσαι κατώτερος οφείλεις να με υπακούσεις για την ομαλή λειτουργία της μονάδας και το καλό του έθνους τέλος.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=RuoNtZk0Yo0

 

 

Είναι αστείο στα βίντεο αλλά αν συνέβαινε και στα αλήθεια αυτό και υπήρχε δημοκρατία και χίπικες αντιλήψεις στον στρατό η πραγματικότητα μας (γενικά όλων των μικρών κρατών) θα ήταν φριχτή... ακόμη γιαούρια θα ήμασταν.

Επεξ/σία από louilouiCK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ήθελες να λέει δηλαδή ξεχωριστά κάθε λεπτομέρεια αντίδρασης σου για τα 100002 πιθανά σενάρια που θα προκύψουν και τα ακόμη περισσότερα απρόβλεπτα σενάρια

 

 

Το ξυλο ειναι παρανομο να πεσει απο οποιονδηποτε! Τιμωρειται!

 

Επισης στα χρονια του ΕΣ κανενας δεν παιζει αν εχει καν ακουμπησει ΑΓΕΣ. Ουδεποποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξυλο ειναι παρανομο να πεσει απο οποιονδηποτε! Τιμωρειται!

 

Επισης στα χρονια του ΕΣ κανενας δεν παιζει αν εχει καν ακουμπησει ΑΓΕΣ. Ουδεποποτε!

Ε ναι ούτε ο ΑΓΕΣ παίζει να έχει ακουμπήσει κανέναν απλά έφερα το παράδειγμα με τα δύο άκρα για να φανεί πιο έντονα/ξεκάθαρα η διαφορά και να γίνω πιο κατανοητός γιατι κατα την ίδια λογική θα ισχύουν τα αντίστοιχα και στους ενδιάμεσα συνδυασμούς...

 

Αλλά δεν τα κατάφερα μάλλον.

 

τέλος όπως βλέπεις και απο τον νόμο δεν τιμωρείται πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις (πράσινα) και επίσης δεν τιμωρούνται στον ίδιο βαθμό μεταξύ ανωτέρων και κατωτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν γίνεται ο καθής angmar που δεν ξέρει να διαβάζει ελληνικά

Θα το συνέχιζα μόνο και μόνο για τον κόπο που έκανες να το γράψεις, αλλά το χασες εκεί. 

 

Σε κάποια φάση αναφέρεις

 

αν είσαι κατώτερος οφείλεις να με υπακούσεις

αν όντως ισχύει και δεν γράφτηκε μόνο για το κείμενο, θα σου απαντήσω αναλόγως. Μια ζωή και σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το συνέχιζα μόνο και μόνο για τον κόπο που έκανες να το γράψεις, αλλά το χασες εκεί. 

 

Σε κάποια φάση αναφέρεις

 

αν όντως ισχύει και δεν γράφτηκε μόνο για το κείμενο, θα σου απαντήσω αναλόγως. Μια ζωή και σήμερα.

Αυτό ήταν το όλο νόημα της αναφοράς σε εσένα ότι στον στρατό οι υποκειμενικές απόψεις (σαν την δική σου) έχουν 0 αξία. Συνολικά έχει μεγαλύτερη σημασία Αυτός (ο στρατός) απο την κάθε ξεχωριστή μονάδα (εννοώ άτομο όχι την στρατιωτική μονάδα).

 

Και τώρα εκτός στρατού συνεχίζει να μην με ενδιαφέρει που νομίζεις ότι το βρήκα και το έχασα στον αντικειμενικό κόσμο τα πράματα ειναι ξεκάθαρα είτε θέλεις/μπορείς να το δεις είτε όχι.

 

Όσο για την τελευταία γραμμή σου δεν την κατάλαβα καν.. πάντως δεν αναφερόμουν στο εσύ προσωπικά να υπακούσεις εμένα προσωπικά αν η γραμμή πήγαινε προς αυτό αλλά για το αν ένας κατώτερος πρέπει να ακούσει έναν ανώτερο στρατιωτικό. Τέλος δεν είμαι καν στρατιωτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κεφάλι σου μέσα αν είναι τακτοποιημένα όλα μεγάλε και τίποτε άλλο δεν έχει σημασία. Ούτε εμένα μ ενδιαφέρει τι νομίζεις πως απέδειξες και τι νομίζεις πως είναι αντικειμενικό, κουβέντα να γίνεται όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κεφάλι σου μέσα αν είναι τακτοποιημένα όλα μεγάλε και τίποτε άλλο δεν έχει σημασία. Ούτε εμένα μ ενδιαφέρει τι νομίζεις πως απέδειξες και τι νομίζεις πως είναι αντικειμενικό, κουβέντα να γίνεται όμως. 

Στο κεφάλι μου μέσα ειναι ο ΝΟΜΟΣ ΥΠ΄ΑΡΙΘ.2287/95;

 

Στο κεφάλι μου μέσα ειναι οι ορισμοί των λέξεων; ή η ύπαρξή των λέξεων αυτών στον όρκο;

 

Στο κεφάλι μου μέσα ειναι η σημασία του να ορκίζεσαι;

 

Εγώ νομίζω απλά στο δικό σου κεφάλι μέσα ειναι ότι έχεις δίκαιο χωρίς να έχεις το παραμικρό επιχείρημα πέραν της αίσθησης ανωτερότητας του ατόμου σου και της αίσθησης ότι έτσι γενικά έχεις δίκαιο...χωρίς κανένα επιχείρημα... αισθήσεις παραισθήσεις 3 γράμματα διαφορά...

 

 

 

(γιατί μιλάμε για ΕΣΕΝΑ το σημαντικότερο άτομο στον κόσμο γίνεται να έχεις άδικο ή να πρέπει να αιτιολογείσαι; όχι οι άλλοι ειναι υπόχρεοι να αιτιολογούνται σε εσένα μην τα μπερδεύουμε δουλειά σου ειναι να αμφισβητείς χωρίς να εξηγείς το γιατί αλλά παράλληλα να ζητάς γεμάτος ειρωνεία εξηγήσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κεφάλι μου μέσα ειναι ο ΟΜΟΣ ΥΠ΄ΑΡΙΘ.2287/95;

 

Στο κεφάλι μου μέσα ειναι οι ορισμοί των λέξεων; ή η ύπαρξή των λέξεων αυτών στον όρκο;

 

Στο κεφάλι μου μέσα ειναι η σημασία του να ορκίζεσαι;

 

Εγώ νομίζω απλά στο δικό σου κεφάλι μέσα ειναι ότι έχεις δίκαιο χωρίς να έχεις το παραμικρό επιχείρημα πέραν της αίσθησης ανωτερότητας του ατόμου σου και της αίσθησης ότι έτσι γενικά έχεις δίκαιο...χωρίς κανένα επιχείρημα... αισθήσεις παραισθήσεις 3 γράμματα διαφορά...

 

Νομίζω ότι το έργο με Τομ Κρουζ και Νίκολσον για σένα γράφτηκε πρωτίστως. Οι Κουβανοί ρίχνουν σφαίρες απέναντι, εμείς για ένα καψόνι θα μιλάμε;

Αν εννοείς έτσι τον όρκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το έργο με Τομ Κρουζ και Νίκολσον για σένα γράφτηκε πρωτίστως. Οι Κουβανοί ρίχνουν σφαίρες απέναντι, εμείς για ένα καψόνι θα μιλάμε;

Αν εννοείς έτσι τον όρκο.

χαχαχαχ ακριβώς!!

 

https://www.youtube.com/watch?v=9FnO3igOkOk

 

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...