Προς το περιεχόμενο

Σε εξέλιξη μεγάλη επίθεση ransomware σε πολλές χώρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οταν μικρός διαβάζα το Neuromancer η και αργότερα το Idoru δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι θα ερχόταν η εποχή που θα τα έβλεπα όλα να γίνονται πραγματικότητα.

Και ακόμα νομίζω δεν έχουμε δει τπτ.

Απλά να υπενθυμίσω σε όλους ότι ο κύριος υπεύθυνος της κατάστασης είναι αποκλειστικά η NSA.

 

 

 

απλά φοβερές εποχές ζούμε

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις πως υπάρχει κόσμος που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα(όσο απίστευτο και αν σου φαίνεται) να πάρει καινούριο υπολογιστή και χρησιμοποιεί υπολογιστή 10ετίας και 15ετίας. Οπότε καλό είναι πριν ειρωνευτούμε να κοιτάμε λίγο δίπλα μας πως βγάζει το μήνα ο κόσμος και μετά να μιλάμε.

Φίλε παρεξήγησες και δεν υπάρχει λόγος αυτής σου της "επίθεσης". Δεν κοροϊδεύω τον κοσμάκη, αλλά θέλω να πικάρω με λίγο χιούμορ τους μισούς του φόρουμ που κράζουν τα windows 10 και ταυτόχρονα υποστηρίζουν ξεπερασμένα λογισμικά. Επίσης τα windows 7 βγήκαν πριν 10(!) χρόνια και έχεις δωρεάν αναβάθμιση, εδω και 2 σχεδόν χρόνια, χωρίς να χρειάζεσαι αλλαγή στο hardware. Windows XP έχουν οι υπηρεσίες και οι "πεισματάριδες" κατά τρομακτική πλειοψηφία. Μη γίνεσαι Ρομπεν των Δασων χωρίς λογο...:)

Έλα με φώναξες? :D εγω τα έχω κλειστά (και ούτε πρόκειται να τα ανοίξω φυσικά) και είμαι να φανταστείς σε Windows 10 Home, Έκδοση 1511 αλλά έχω καλυμμένο το ___ο μου φίλτατε.

Να και ένας προοδευτικός γκρινιάρης. Τουλάχιστον έχεις windows 10! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ιδέα μου ή πολύ ευγένεια και τυπικότητα απο τους χακερ? Επισημο λεξιλόγιο, if you need our assistance ... , we strongly recommend you ... 

Mπραβο, δεν το περίμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πρόβλημα το εκάστοτε OS σε αυτες τις περιπτώσεις.

Ούτως ή άλλως οι επιχειρησιακές ανάγκες έχουν πολλές παραμέτρους για να σταθούμε μόνο εκεί.

Κατά κανόνα μιλάμε για μ@λακία (μη εκπαιδευμένου) χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς θέλουμε να μας ξαναδανείσουν όμως,

μόλις μας σβήσουν τα παλιά χρέη.

 

Άρα μαζί με τα χρέη μας,

θα σβηστούν και τα κεφάλαιά τους και δε θα έχουν να μας τα δώσουν κι αυτά.

Α ρε Κιμ, δεν πατας και εκεινο το ριμαδοκουμπι να τελειωνουμε επιτελους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις πως υπάρχει κόσμος που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα(όσο απίστευτο και αν σου φαίνεται) να πάρει καινούριο υπολογιστή και χρησιμοποιεί υπολογιστή 10ετίας και 15ετίας. Οπότε καλό είναι πριν ειρωνευτούμε να κοιτάμε λίγο δίπλα μας πως βγάζει το μήνα ο κόσμος και μετά να μιλάμε.

Αυτό φίλε μου είναι μεγάλη αλήθεια! Κάλο είναι να το έχουμε συνεχεία στην άκρη του μυαλού μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όλα αυτά όταν το Ransomware είναι ακόμα σε νηπιακό στάδιο... Όταν οι προγραμματιστές των RS περάσουν στο επόμενο στάδιο εκεί δεν θα μείνει κολυμπηθροξυλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα γίνω γραφικός πάλι.

Ξαναλέω πως την ευθύνη για ασφάλεια του λειτουργικού πρέπει να την έχει η εταιρεία που το κατασκευάζει. Δηλαδή για τα Windows η Microsoft. Πρέπει να κάνουν, να βάλουν, να, να, ο,τι χρειάζεται ώστε αυτά να είναι ασφαλή χωρίς την ανάγκη επιπλέον software όπως antivirus. Εάν κάποιος χρήστης πάθει ζημιά (χάσει αρχεία, χαλάσει ο υπολογιστής του) λόγω ευπάθειας του λειτουργικού συστήματος θα πρέπει η εταιρεία που το δημιούργησε να αποζημιώσει τον χρήστη. Αυτό νομίζω πως είναι το αυτονόητο και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι η νόρμα.

 

*σε πανεπιστήμια, νοσοκομεία αλλά και διάφορες εταιρίες έχουν μηχανήματα που είναι συνδεδεμένα με υπολογιστή και λόγω αυτού πολλές φορές είναι αδύνατο να αναβαθμίσουν το λειτουργικό γιατί δεν θα λειτουργεί το συνδεδεμένο μηχάνημα. Πχ από ένα απλό φασματοφωτόμετρο ως ένα MRI. Αυτό είναι ένας ακόμα λόγος που υπάρχουν ακόμα πολύ παλιές εκδόσεις λειτουργικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα γίνω γραφικός πάλι. Ξαναλέω πως την ευθύνη για ασφάλεια του λειτουργικού πρέπει να την έχει η εταιρεία που το κατασκευάζει. Δηλαδή για τα Windows η Microsoft. Πρέπει να κάνουν, να βάλουν, να, να, ο,τι χρειάζεται ώστε αυτά να είναι ασφαλής χωρίς την ανάγκη επιπλέον software όπως antivirus. Εάν κάποιος χρήστης πάθει ζημιά (χάσει αρχεία, χαλάσει ο υπολογιστής του) λόγο ευπάθειας του λειτουργικού συστήματος θα πρέπει η εταιρεία που το δημιούργησε να αποζημιώσει τον χρήστη. Αυτό νομίζω πως είναι το αυτονόητο και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι η νόρμα. *σε πανεπιστήμια, νοσοκομεία αλλά και διάφορες εταιρίες έχουν μηχανήματα που είναι συνδεδεμένα με υπολογιστή και λόγο αυτού πολλές φορές είναι αδύνατο να αναβαθμίσουν το λειτουργικό γιατί δεν θα λειτουργεί το συνδεδεμένο μηχάνημα. Πχ από ένα απλό φασματοφωτόμετρο ως ένα MRI. Αυτό είναι ένας ακόμα λόγος που υπάρχουν ακόμα πολύ παλιές εκδόσεις λειτουργικών.

Ναι αλλα αν καταλαβα σωστα εδω εχουμε να κανουμε και με ευθυνη του χρηστη. Οποτε αν ισχυει πως μπορει να ειναι υπευθυνη η microsoft για την βλακεια που εχει στο κεφαλι ο καθενας. Και μην ξεχνας οτι windows τρεχουν κανα 2δις υπολογιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο δεν εχεις αδικο... Πχ στο εργαστηριο που δουλευω, ο υπολογιστης που τρεχει το software της χρωματογραφιας και το μηχανημα της HPLC, τρεχει win 95, γιατι η hitachi δεν βγαζει πια χρωματογραφους απο το 97 και εχει παρατησει το software...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...