Προς το περιεχόμενο

Κίνημα επίπεδης γης (flat earth)


hellojim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Moderators

Εγω για οποιον ειναι τοσο αδικημενος απο τη φυση για το μυαλο μεγεθους καλαμποκιου που του δοθηκε για να πιστευει οτι η γη ειναι επιπεδη εχω απλα μονο κ μια ερωτηση. 

Πως γινεται απο μια επιπεδη γη, οπου ολα τα σημεια της ειναι πανω στο ιδιο plane, να μην ειναι ορατη μια τεραστια πυρινη σφαιρα (ο ηλιος ο οποιος ξερουμε ολοι πως ειναι σφαιρικος κ σαν αποτελεσμα ακτινοβολει σφαιρικα κ οχι σε δεσμη σαν φακος) απο ολα αυτα τα σημεια της την ιδια χρονικη στιγμη. Πως ειναι δηλαδη δυνατον σε αλλο σημειο της γης ο ηλιος να ειναι εμφανης κ σε αλλο οχι?

 

Γιατί λένε ότι και ο ήλιος και το φεγγάρι είναι επίπεδα, άρα ο ήλιος είναι σα φακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να το φανταζόταν ο δύσμοιρος ο Ερατοσθένης όταν το ~200πΧ υπολόγιζε με απίστευτη ακρίβεια την περιφέρεια της Γης σχήματος γεωειδους εκ περιστροφής, ότι μετά από 2217 χρόνια, θα βρεθεί έστω και ένας που θα ήθελε να επιστρέψει την ανθρώπινη γνώση μερικές χιλιάδες χρόνια πίσω.

 

Προσωπικά θεωρώ την ύπαρξη του κινήματος μια στατιστική ανωμαλία που αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι το ανθρώπινο είδος είναι ικανό για τα καλύτερα αλλά και για τα χειρότερα.

 

Τώρα που το θυμήθηκα, θα αφήσω το βλέμμα μου να πλανηθει στο πλοίο που βλέπω από το γραφειο μου, μέχρι η μορφή του να σβήσει σταδιακά από την καμπυλοτητα της Γης...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί λένε ότι και ο ήλιος και το φεγγάρι είναι επίπεδα, άρα ο ήλιος είναι σα φακός.

Αυτο πως μπορουν να το λενε οταν φαινεται με τηλεσκοπια οτι δεν ειναι? Δηλαδη ποση βλακεια μπορει να επικρατει σ αυτον τον πλανητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...