Προς το περιεχόμενο

Η Apple επανασχεδίασε την ιστοσελίδα “Switch” με στόχο να προσελκύσει χρήστες του Android να κάνουν την αλλαγή στο iOS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

android δεν αλλαζω... Ειχα iphone πανω απο 2 χρονια. Δεν ευχαριστηθηκα σχεδον τπτ.. Βεβαια οτι πληρωνεις παιρνεις.. Δυσκολα θ'αλλαξω πλατφορμα στο μελλον. 

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο χρήστης Neg είπε:
Μέχρι στιγμής ας μαζέψουμε τα σχόλια των αναγνωστών γιατί δεν γουστάρουν το iPhone. 
 
- Δεν μπορούν να στέλνουν Ringtones μέσω BT
- Η τιμή
- Δεν μπορούν να κλείνουν τα δεδομένα εύκολα γιατί θέλουν να το χρησιμοποιούν όπως ένα καρτοκινητό (βλέπε No. 2)
- Δεν μπορούν να κατεβάσουν παράνομα μουσική εύκολα μέσα από την συσκευή
- Δεν έχουν "ελευθερία" να αλλάζουν Themes
- Δεν έχουν την ελευθερία της πληροφορίας; What? 
- Η τιμή
....
..
- Η Τιμή α και η τιμή.
Ελευθερία διακίνησης της πληροφορίας..
 
τα data που χρειάζεσαι. Να τα βγάλεις από το τηλέφωνο σε άλλο πράγμα (πχ PC) ή να βάλεις άλλα data που κάπου (pc, άλλο mobile) και θέλεις μέσα στο iphone. Αναφέρομαι σε πράγματα από επαφές, βίντεο και μουσική και τι format είναι αυτό storage mode κτλ, δεν έχεις ακούσει τίποτα; ή δεν ξέρεις πόσο εύκολα γίνονται σε αυτά σε android?
 
Το iphone είναι ένα κλουβί! Μία φυλακή! Και βάζεις ή βγάζεις δωροδοκώντας τους φύλακες.. 
 
Υ.Γ. Βάλε και ότι πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά για να ΜΗΝ έχεις όλα αυτά να και η τιμή! 

Για κάποιους όλα αυτά γίνονται πολύ εύκολα με το iCloud. Είναι απλά άλλος τρόπος σκέψης, δεν είναι εύκολο ή δύσκολο. Αν έχεις ανάγγη να στέλνεις όλη την ώρα επαφές κλπ τοτε τι να πω πήγαινε σε android και στέλνε το αρχείο με bluetooth... Εγώ πάντως έχω όλες τις επαφές μου συγχρονισμένες μέσω του iCloud σε ΟΛΕΣ τις συσκευές μου, όπως και τις φωτογραφίες και τη μουσική μου. Χίλιες φορές το προτιμώ από το να πρέπει να κάνω drag n drop σε κάιε συσκευή το κάθετι. Επίσης το bluetooth είναι πολύ αργό προτόκολο οπότε μια χαρά κάνει η apple και δεν το υοθετεί για αποστολή αρχείων. Το προτόκολό της με το AirDrop το οποίο συνδιάζει WiFi + Bluetooth τρέχει απόστευτα πιο γρήγορα!
Και όταν όλοι εσείς λέτε για διακίνυση της πληροφορίας και bluetooth κλπ, εγώ σκέφτομαι πως όταν είχα android απλά το μισούσα επειδή στο άκυρο το έπιανε να λαγκάρουν τα animations, οι εφαρμογές να ειναι κακοσχεδιασμένες, να μην παίρνεη updates και γενικά να μην έχει αυτή την άψογη λειτουργία του iOS. Και δεν είχα όποιο κι όποιο, το Galaxy S4 είχα όταν βγήκε. Είναι ανάλογα τις ανάγκες του καθενός λοιπόν. Οι περισσότεροι χρήστες iPhone δεν "καταπιέζουν" την ελευθερεία τους όπως νομίζετε εσείς οι χρήστες android, απλά έχουν άλλες ανάγκες. Όπως υποθέτω για εσένα πχ δεν είναι τίποτα το να ψηλολαγκάρει μια στο τόσο η android συσκευή σου, ή το να μην είναι καλοσχεδιασμένες όλες οι εφαρμογές. Πιθανόν να μην το παίρνεις ούτε καν χαμπάρι και αυτή τη στιγμή που το διαβάζεις αυτός να σκέφτεσαι "μα τι λέει αυτος μωρε" ????
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια γιατι δεν λετε τα πραγματα με το ονομα τους?τι ringtone και μλκιες? το θεμα ειναι καθαρα το vfm ειναι δυνατον να ξοδευεις τοσα χρηματα για τηλεφωνο και να μην εχει 1080p τουλαχιστον οθονη? να σε περιοριζει τοσο πολυ στον αποθηκευτικο χωρο? δεν λεω καλα κινητα ειναι και με πολυ καλη υποστιρηξη του λογισμικου και εαν εχεις και αλλα apple προιοντα ακομη καλυτερα. ομως αυτη η σελιδα θα με κανει εμενα που πηρα ενα xiaomi με ας πουμε 200 ευρω να σκασω τα 3πλα και 4πλα για μια συσκευη που κανει ακριβως τα ιδια?

 

κακα τα ψεματα η πλειοψηφια χρησιμοποιει τις συσκευες τις για μηνυματα,τηλεφωνα,μουσικη και social πραγματα που γινονται και χωρις το iphone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iOS γενικά είναι πιο εύκολο στη χρήση ειδικά για άτομα που δεν είναι φουλ εξοικειωμένα με την τεχνολογία, έχει δίκιο η apple. Τώρα ο κάθε ανδροιδάκιας θα σκεφτεί "μα τι πιο εύκολο?? Κάνεις αμαν και τι να στείλεις ένα αρχείο" κλπ. Η ουσία όμως δεν είναι αυτή, διότι ο απλός κόσμος δν σκάει για το αν θα στείλει εύκολα αρχεία .rar από το ένα κινητό στο άλλο, αλλά θέλει να κάνει απλά πράγματα απροβλημάτιστα και ευχάριστα, όπως να μπαίνει ιντερνετ, να κατεβάζει εφαρμογές να τραβάει φωτογραφίες να επικοινωνεί κλπ. Και όλα αυτά γίνονται πιο εύκολα στο iOS, διότι είναι πολύ πιο συγκεκριμένα, ενώ στο android πολλές φορές για κάποιον που δεν ξέρει επικρατεί το χάος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα μηλαρού μου, αν τα κινητά σου ξεκινάγανε απο 100 ευρώ(όχι 50 του αντρόιντ :P )  , αν δεν καταργούσες auxilary,είχες συμβατότητα με κοινούς φορτιστές και αξεσουάρ με αποτέλεσμα να μην σκάμε ένα σωρό   σκάνε οι χρήστες των iphone ένα σωρό λεφτά για μικροπράγματα, εαν άφηνες λίγα περιθώρια να κάνει κάποιος ότι γουστάρει στο pc του και άλλα ίσως να έπαιρνες άτομα απο το android.

απο τους αγοραστές των iphone και μόνο θα τα παίρνεις αν δεν αλλάξεις, και αυτοί ίσως μια μέρα ξυπνήσουν και καταλάβουν ότι τα κινητά των 1000 ευρώ που πληρώνουν δεν αξίζουν ούτε 300.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από περίπου 10 χρόνια iOS το γύρισα σε Android. Ηταν μεγάλη απόφαση γιατί είχα σκορπίσει αρκετά χρήματα στο AppStore. Πέρα απο το γεγονός ότι νιώθω πως επιτέλους απαλλάχτηκα, βρίσκω το Android καλύτερο. Το μόνο που δεν μου αρέσει ειναι το φακέλωμα από τη Google. Κατα τα άλλα μια χαρά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια γιατι δεν λετε τα πραγματα με το ονομα τους?τι ringtone και μλκιες? το θεμα ειναι καθαρα το vfm ειναι δυνατον να ξοδευεις τοσα χρηματα για τηλεφωνο και να μην εχει 1080p τουλαχιστον οθονη? να σε περιοριζει τοσο πολυ στον αποθηκευτικο χωρο? δεν λεω καλα κινητα ειναι και με πολυ καλη υποστιρηξη του λογισμικου και εαν εχεις και αλλα apple προιοντα ακομη καλυτερα. ομως αυτη η σελιδα θα με κανει εμενα που πηρα ενα xiaomi με ας πουμε 200 ευρω να σκασω τα 3πλα και 4πλα για μια συσκευη που κανει ακριβως τα ιδια?
 
κακα τα ψεματα η πλειοψηφια χρησιμοποιει τις συσκευες τις για μηνυματα,τηλεφωνα,μουσικη και social πραγματα που γινονται και χωρις το iphone.

 

Είναι ανάλογα τις ανάγκες σου. Αν αυτές είναι οι ανάγκες σου τότε ναι, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις iPhone. Αλλά όπως εξήγησα πιο κάτω, για αυτούς που δεν έχουν μεγάλη εξοικείωση με την τεχνολογία, το iOS είναι πιο εύκολο στη χρήση και πιο σταθερό και αξιόπιστο. Επίσης για εμάς που είμαστε μες στην τεχνολογία, είναι ανάλογα τις ανάγκες. Η κάθε συσκευή έχει τα καλά της και τα κακά της. Πχ στο android οκ μπορείς να βάλεις κάρτα SD αλλά δεν μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές σε αυτήν (ολόκληρες εννοώ, κανονικά), ενωπ με το iPhone επιλέγεις την χωριτικότητα που σε βολεύει και είσαι ίσυχος. Και όσο για την οθόνη που είπες, συμφωνώ ότι στα μικρά μοντέλα τα 326ppi που έχουν είναι απαράδεκτα δυστυχώς, αλλά στα Plus μοντέλα τα 401ppi τους είναι μια χαρά! Δίπλα δίπλα να βάλεις ένα 7 plus με ένα S7 και δεν θα δεις διαφορά στην ευκρίνεια. Το QHD μόνο για VR χρισημεύει, που κατά τη γνώμη μου το VR στο κινητό είναι βλακεία. Αν θες. VR χτίσε ένα καλό desktop και πάρε ένα από τα γνωστά VR headsets να κάνεις τη δουλειά σου σωστά!
Όπως και να χει, για αυτό που είπες ότι και γιατί να δώσεις παραπάνω χρήματα ενώ θα κάνεις ακριβώς τα ίδια πράγματα, δεν είναι έτσι. Θα κάνεις τα ίδια πράγματα αλλά καλύτερα, πιο ποιοτηκά και αποδωτικά, και θα κάνεις και παραπάνω πράγματα που πριν δεν μπορούσες, αν είσαι γενικά power user. Και εκεί μπαίνει το θέμα των αναγκών του καθενώς. Για άλλους το σημαντικότερο είναι να έχουν απεριόριστη διαχείρηση αρχείων και να κατεβάζουν εύκολα παράνομη μουσική, ενώ για άλλους το σημαντικότερο εόναι η συσκευή τους να δουλεύει άψογα χωρίς το παραμιλρό λαγκάρισμα και οι εφαρμογές να είναι άψογα σχεδιασμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα αν είναι να αφήσω το android θα πάρω "χαζό nokia"

i-phone-nokia-1280-01-no-bluetooth-01-no

 

Πέρα από την πλάκα, οι χρήστες android δυσκολεύονται να αφήσουν "ελευθερίες" που τις θεωρούν δεδομένες. Οι περισσότεροι χρήστες iphone μάλλον δεν γνώρισαν ή δεν εκτίμησαν αυτές τις ελευθερίες. Κατα τα άλλα μια χαρά είναι τα iphone αν παραβλέψεις την συνδεσιμότητα και την "ελευθερία" διαχείρισης της πληροφορίας. Βάλε και τον παράγοντα (εξωφρενική) τιμή και δεν βλέπω λόγο να πάς σε iphone. 

 

Πέρα από την πλάκα, οι χρήστες Android δυσκολεύονται... να βάλουν το χέρι στην τσέπη και θεωρούν δεδομένο ότι ένα είδος πραγματικού σμαρτφόουν υπάρχει, με το ελεύθερο ( :huh: ) αντροϊντ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που συγκρίνουν 200€ κινέζικα με τα iPhone ότι και καλά είναι το ίδιο δυνατά και κάνουν την ίδια δουλειά με ξεπερνάει. Δεν λέω και το κινέζικο των 200 εξυπηρετεί ανάγκες αλλά μην παραλογιζόμαστε κιόλας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα μηλαρού μου, αν τα κινητά σου ξεκινάγανε απο 100 ευρώ(όχι 50 του αντρόιντ  )  , αν δεν καταργούσες auxilary,είχες συμβατότητα με κοινούς φορτιστές και αξεσουάρ με αποτέλεσμα να μην σκάμε ένα σωρό   σκάνε οι χρήστες των iphone ένα σωρό λεφτά για μικροπράγματα, εαν άφηνες λίγα περιθώρια να κάνει κάποιος ότι γουστάρει στο pc του και άλλα ίσως να έπαιρνες άτομα απο το android.
απο τους αγοραστές των iphone και μόνο θα τα παίρνεις αν δεν αλλάξεις, και αυτοί ίσως μια μέρα ξυπνήσουν και καταλάβουν ότι τα κινητά των 1000 ευρώ που πληρώνουν δεν αξίζουν ούτε 300.

 

Τα ακριβά αξεσουάρ είναι και πιο ποιοτηκά, αν θες εσύ πάρε micro usb από μαύροους... όσο για το jack, η ποιότητα του lightning είναι κλύτερη διότι δίνει ψηφιακό ήχο, οπότε υπερ μας είναι! Είχα στο παρελθόν κορυφέα android αλλά σαν το iPhone για μενα δεν είναι. Καταλάβετε επιτέλους ότι είναι θέμα αβαγκών και όχι ποιο είναι καλύτερο!! Για δενα μπορεί το iPhone να μην αξίζει ούτε 300€, για εμένα όμως το S7 ή το εκάστοτε Xiaomi ή το Huawei P10 δεν ανίζουν ούτε 300€ διότι απλά δεν καλήπτουν τις δικές μου ανάγκες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες συνδεσα το Iphone μου με usb στο PC μου για να βαλω τραγουδια και το μονο που μπορουσα να κανω ηταν να δω τις φωτο μου .

Αν το ηξερα δεν θα αγοραζα ποτε iphone .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που συγκρίνουν 200€ κινέζικα με τα iPhone ότι και καλά είναι το ίδιο δυνατά και κάνουν την ίδια δουλειά με ξεπερνάει. Δεν λέω και το κινέζικο των 200 εξυπηρετεί ανάγκες αλλά μην παραλογιζόμαστε κιόλας.

 

Εντομεταξύ έχει φίλος μου ένα από τα τελευταία της Xiaomi αν δεν κάνω λάθος, το Redmi Note 4, και είναι σκέτη φρύκη για εμένα τουλάχιστον... η κάμερά του εσχρή, η απόδωσή του μετριότατη, το λογισμικό προχειροδουλειά, οι εφαρμογές κλασσικά ανδροιδ ότι να 'ναι το μενού της καθεμίας αλλιώτικο theme, γενικά μια μετριότητα... μόνο η μπαταρία του είναι καλή. Δε λεω, όντως για τα 200€ που κοστίζει μια χαρά είναι, και αν κάποιος με ρώταγε να του προτείνω κινητό μέχρι 200€ πιθανόν να του το πρότεινα κιόλας, αλλά όχι κι να τα συγκρίνουμε με iPhone και Samsung των 800€+.......


Χθες συνδεσα το Iphone μου με usb στο PC μου για να βαλω τραγουδια και το μονο που μπορουσα να κανω ηταν να δω τις φωτο μου .
Αν το ηξερα δεν θα αγοραζα ποτε iphone .

 

Απλά κατεβέζεις το iTunes και τα περνάς εκεί. Απλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που λέει η Apple για τον συνδυασμό HW και OS, αλλά δεν συμφωνώ καθόλου με τις τιμές και τα σπαστικά κλειδώματά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...