Προς το περιεχόμενο

Ξεπέρασε τα 2.500 δολάρια η αξία του Bitcoin


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί ποιος έχει την γνώση, για το πώς ΑΚΡΙΒΩΣ λειτουργεί ένα νόμισμα ή το bt. Εσύ;

 

1. Αυτήν την "εγκυρότητα", την αποφασίζει ένας αλγόριθμος και κανείς (από αυτά που ξέρω) δεν εγγυάται την "εγκυρότητα" του αλγόριθμου.

Είναι δυνατόν αυτός ο αλγόριθμος, να μην έχει τρύπες ή "κενά ασφαλείας";

 

 

2. Εκεί θέλω να καταλήξω. Αυτοί που έχουν τα μέσα και τα κεφάλαια, θα μείνουν ανώνυμοι στον βαθμό που μπορούν.

Άλλο αυτό και άλλο να ισχυρίζεσαι, ότι μέσω bt κάνεις ανώνυμες συναλλαγές.

 

αυτός ο αλγόριθμος όντος έχει βρεθεί πως σπάει αλλά μέχρι στιγμής αν βάλεις όλη την επεξεργαστική ισχύ του πλανήτη θα τον σπάσεις σε όσα χρόνια έχει δημιουργηθεί το σύμπαν.

Αν σπάσει αυτός ο "αλγόριθμος" ο sha-256 αυτομάτος θα καταρρεύσει και όλο το τραπεζικό και ψηφιακό σύστημα του πλανήτη καθώς σχεδόν όλη κρυπτογράφηση σήμερα βασίζεται πάνω του.

120 χρόνια ένας κβαντικός υπολογιστής θέλει για να τον σπάσει και αυτό να έρθει σε αποτέλεσμα με ποσοστό επιτυχίας όσο πιθανό είναι να πέσει κομήτης στα επόμενα 5 δευτερόλεπτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Γιατί ποιος έχει την γνώση, για το πώς ΑΚΡΙΒΩΣ λειτουργεί ένα νόμισμα ή το bt. Εσύ;

 

 

Εγώ αυτό που ξέρω μάγκα μου είναι ότι όσο εσύ γράφεις εξυπνάδες για το Bitcoin κάποιοι βγάζουν λεφτά από αυτό. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ποιος έχει την γνώση, για το πώς ΑΚΡΙΒΩΣ λειτουργεί ένα νόμισμα ή το bt. Εσύ;

 

1. Αυτήν την "εγκυρότητα", την αποφασίζει ένας αλγόριθμος και κανείς (από αυτά που ξέρω) δεν εγγυάται την "εγκυρότητα" του αλγόριθμου.

Είναι δυνατόν αυτός ο αλγόριθμος, να μην έχει τρύπες ή "κενά ασφαλείας";

Οποιοσδήποτε κάνει τον κόπο να δει τον κώδικα ή τουλάχιστον το whitepaper, ξέρει ακριβώς πως λειτουργεί το btc.

 

2. Εκεί θέλω να καταλήξω. Αυτοί που έχουν τα μέσα και τα κεφάλαια, θα μείνουν ανώνυμοι στον βαθμό που μπορούν.

Άλλο αυτό και άλλο να ισχυρίζεσαι, ότι μέσω bt κάνεις ανώνυμες συναλλαγές.

Ώπα, άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Το αν θα παραμένει εσαεί ανώνυμος κάποιος που συναλλάσεται τακτικά με bitcoins, είναι ένα θέμα - κατά πάσα πιθανότητα δεν μπορούμε να πούμε ότι έχει απόλυτη ανωνυμία, γιατί τα μέσα και οι μέθοδοι που υπάρχουν για να ταυτοποιηθεί είναι πολλά και διάφορα και με αρκετούς πόρους από κάπου θα πιαστεί.

 

Είναι λάθος όμως να λες ότι δε γίνονται ανώνυμες συναλλαγές, εκτός κι αν μπορείς να αποδείξεις ότι όλες οι συναλλαγές που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στη blockchain μπορούν να ταυτοποιηθούν.

Αν δε μπορείς να φανταστείς πως μπορεί κάποιος να κάνει μια τελείως ανώνυμη συναλλαγή μέσω internet, τότε απλά δεν έχεις αρκετή φαντασία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχω παρατηρήσει συμβαίνει τακτικά εδώ μέσα,

δηλαδή άνθρωποι να λένε την άποψη τους για πράγματα που δεν ξέρουν.

Ειδικά στην Ελλάδα αυτό συμβαίνει συνεχώς. Επιμένουν κιόλας.

Είμαστε πανεπιστήμονες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να αγοράσω από LocalBitCoins και η χαμηλότερη τιμή που πουλούσαν μέσω paypal ήταν 2717 ευρώ!

(2,231 τρέχουσα τιμή - www.worldcoinindex.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα localbitcoin πουλάνε με τρελό καπέλο.

Πάντως  για όποιον θέλει να μελετήσει την τεχνολογία του Bitcoin και το ίδιο το ψηφιακό νόμισμα  πως δουλεύει μπορεί να παρακολουθήσει τα free μαθήματα στο coursera

 

https://www.coursera.org/learn/cryptocurrency

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα localbitcoin πουλάνε με τρελό καπέλο.

Πάντως  για όποιον θέλει να μελετήσει την τεχνολογία του Bitcoin και το ίδιο το ψηφιακό νόμισμα  πως δουλεύει μπορεί να παρακολουθήσει τα free μαθήματα στο coursera

 

https://www.coursera.org/learn/cryptocurrency

 

Οπότε από που προτείνεις να αγοράσω;

Που έχει καλύτερες τιμές και υποστήριξη paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι κάποιος είχε αγοράσει φτηνά και πούλησε ακριβά bitcoins και έβγαλε ένα καλό κέρδος. Μετά πώς τα περνάς ως εισόδημα για να είσαι νόμιμος και να μπορείς να κάνεις μια αγορά (πόθεν έσχες); Ξέρει κανείς να μας πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που ξέρω μάγκα μου είναι ότι όσο εσύ γράφεις εξυπνάδες για το Bitcoin κάποιοι βγάζουν λεφτά από αυτό. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

 

Δεν θυμάμαι να χαρακτήρισα εσένα, ούτε αυτά που γράφεις, παρά το γεγονός ότι υπέδειξα, τις ανακρίβειες που έγραψες για το λέβα.

Είναι τόσο δύσκολο να κάνεις το ίδιο;

 

Από εκεί και πέρα, τρόποι για να βγάλει λεφτά κάποιος, υπάρχουν πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι κάποιος είχε αγοράσει φτηνά και πούλησε ακριβά bitcoins και έβγαλε ένα καλό κέρδος. Μετά πώς τα περνάς ως εισόδημα για να είσαι νόμιμος και να μπορείς να κάνεις μια αγορά (πόθεν έσχες); Ξέρει κανείς να μας πει;

Είναι κέρδος από υπεραξία μεταβίβασης τίτλων, έχει σχετικό κωδικό στη δήλωση (δεν αναφέρει φυσικά bitcoins αλλά είναι τόσο γενικός ο νόμος που το καλύπτει). Ο φόρος είναι 15%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος μιλάει με οικονομοτεχνικους όρους για το BTC είναι εκτός πραγματικότητας. Επίσης όποιος μιλάει χωρίς να γνωρίζει τίποτα για τα crypto currencies πάρα μόνο να έχει googlαρει πάλι είναι εκτός πραγματικότητας.

Αφήστε αυτούς που ξέρουν να ασχολούνται​. Οι υπόλοιποι ενημερωθείτε.

Εγώ δεν ξέρω. Θέλω να ενημερωθώ.

(Εάν ποτέ αγοράσω BTC δεν θα είναι για να αποκομίσω από την χρηματιστηριακή του αξία (την ποια???????) αλλά για να το χρησιμοποιήσω ως εναλλακτική ανταλλαγής αγαθών χωρίς την παρακολούθηση κρατικών και ιδιωτικών μέσων. Το κέρδος με το BTC δεν είναι μόνο χρηματικό. Αλλά πολύ μεγαλύτερο και πιο σημαντικό. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...