Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΛ vs ΓΕΛ (με αφορμή το σποτάκι "Επιλέγω ΕΠΑΛ")


SakislolGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα πήρε το μάτι μου μια διαφήμιση από το Υπουργείο Παιδείας που προμοτάρει τα ΕΠΑΛ. Η αλήθεια είναι ότι μου έκανε εντύπωση...

 

https://www.youtube.com/watch?v=-jgD9hM_2BA

 

Πιστεύετε ότι έχει αλλάξει η κοινωνία και πλέον αποδέχονται περισσότερο τα ΕΠΑΛ? γιατί όπως πολύ καλά γνωρίζουμε τα ΕΠΑΛ είναι το 'αποπαίδι'...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σαν ιδεα δεν ειναι κακη, παλια το γλυκοκοιταζα για ειδικοτητα ηλεκτρολογου αλλα με εφαγε στο τελος η φιλοσοφια :P

in reality μαζευεται ο καθε κατιμας που δεν μπορει να διαβασει μιση ωρα την ημερα ωστε να παει γενικο και να αποφοιτησει με 15-16...

αλλα νομιζω προεχει και το τι θα κανει προσωπικα ο καθενας εκει μεσα... πιθανολογω οτι αν  θες να μαθεις αθα μαθεις.... διαθεση απο τους καθηγητες, λογικα , υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το δω γιατί είμαι απο κινητό. Αυτό που ξέρω είναι οτι στα επαλ μαζεύονται όλοι οι άχρηστοι.

Αλήθεια το λες ή κάνεις πλάκα;; :o

Μπορεις να μπης στιν ΣΜΟι απο επαλ ? Ξερει κανις ?

Τί είναι η ΣΜΟι;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να μπης στιν ΣΜΟι απο επαλ ? Ξερει κανις ?

https://www.esos.gr/arthra/42389/se-poies-sholes-mporoyn-na-eisahthoyn-oi-apofoitoi-epal

αν και μάλλον θα ζοριστείς λίγο στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας

Πρόσφατα πήρε το μάτι μου μια διαφήμιση από το Υπουργείο Παιδείας που προμοτάρει τα ΕΠΑΛ. Η αλήθεια είναι ότι μου έκανε εντύπωση...

 

 

Πιστεύετε ότι έχει αλλάξει η κοινωνία και πλέον αποδέχονται περισσότερο τα ΕΠΑΛ? γιατί όπως πολύ καλά γνωρίζουμε τα ΕΠΑΛ είναι το 'αποπαίδι'...

Το ΕΠΑΛ ειναι μια πολύ έξυπνη επαγγελματική εκπαιδευση η οποία αν ειχε το ρόλο για τον οποιο εχει δημιουργηθεί θα έδινε πολύ καλές επαγγελματικές λύσεις με εφαρμογή την κοινωνία. Δυστυχώς ΔΕΝ ... οποτε η απολυτη μειοψηφία κερδίζει απο το θεσμο, συν οτι εχει δημιουργηθεί και ο παράλογος θεσμός των ΙΕΚ που πουλάνε το ίδιο πράγμα αλλά με φρου φρου και κορδέλες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.esos.gr/arthra/42389/se-poies-sholes-mporoyn-na-eisahthoyn-oi-apofoitoi-epal

αν και μάλλον θα ζοριστείς λίγο στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας

 

Το ΕΠΑΛ ειναι μια πολύ έξυπνη επαγγελματική εκπαιδευση η οποία αν ειχε το ρόλο για τον οποιο εχει δημιουργηθεί θα έδινε πολύ καλές επαγγελματικές λύσεις με εφαρμογή την κοινωνία. Δυστυχώς ΔΕΝ ... οποτε η απολυτη μειοψηφία κερδίζει απο το θεσμο, συν οτι εχει δημιουργηθεί και ο παράλογος θεσμός των ΙΕΚ που πουλάνε το ίδιο πράγμα αλλά με φρου φρου και κορδέλες.

Κοίταξε, εξαρτάται στον μέγιστο βαθμό απο τον μαθητή, αν είναι πρόθυμος να ασχοληθεί σοβαρά με το αντικείμενο της ειδικότητάς του τότε το επαγγελματικό επίπεδο μπορεί να είναι πολύ υψηλό. Πάρε για παράδειγμα τη Σιβιτανίδειο, βγάζει καλά καταρτισμένους τεχνίτες.

 

Η διαφορά των ΕΠΑΛ και των Γενικών λυκείων σε γενικές γραμμές είναι οτι τα πρώτα βγάζουν έτοιμους επαγγελματίες με έμφαση στην εξειδίκευση σε αντίθεση με τα δεύτερα που λειτουργούν ως προπύργια των ΑΕΙ χωρίς εξειδίκευση.

Το λεω με την έννοια πως οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ βγάζουν άδεια άσκησης επαγγέλματος ενω οι αντίστοιχοι των ΓΕΛ οχι.

 

Δεν μπορώ να το δω γιατί είμαι απο κινητό. Αυτό που ξέρω είναι οτι στα επαλ μαζεύονται όλοι οι άχρηστοι.

Αλήθεια το λες ή κάνεις πλάκα;; :o

Όσο το κοιτάω, τόσο διαολίζομαι...:mad:

 

(ελπίζω να 'χω παρεξηγήσει...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα πάντως το τι θες να ακολουθήσεις φίλε μου. Εγώ ήθελα Νοσηλευτική πήγα στα Επαλ στην αρχή και φρίκαρα. Επειδή γενικά είμαι χαμηλών τόνων μόλις είδα το τι γίνεται εκει πέρα το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν ''πως θα την βγάλω 3 χρόνια εδώ''.

 

Ευτυχώς όμως τα κατάφερα έδωσα πανελλήνιες και μπήκα με την πρώτη εκεί που ήθελα. ΤΕΙ Νοσηλευτικής Αθήνας. Εγώ έμεινα ικανοποιημένος γιατι τα 2 τελευταία χρόνια στην ειδικότητα είχαμε στην τάξη παιδιά που ήθελαν να μάθουν οπότε γινόταν κανονικά μάθημα. Στα γενικής παιδείας βέβαια δεν γινόταν μάθημα. Το ακριβώς αντίθετο.

 

Σε μένα πάντως μια χαρά μου χρησίμευσε το επαλ. Γνώσεις πήρα όσο αφορά τον δικό μου τομέα.

 

ΥΓ: Παίρνεις και 2 πτυχία. Ενα λυκείου και ένα ειδικότητας. Μετα μόλις τελείωσα την 3η λυκείου πήγα και έκανα 6μηνη πρακτική και έβγαλα και την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος. ΔΕΝ το μετάνιωσα καθόλου που πήγα ΕΠΑΛ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς αυτή η κομπλεξική γενίκευση του τύπου "όλοι οι μαθητές των ΕΠΑΛ είναι άχρηστοι" καλό θα είναι να σταματήσει γιατί προσβάλει κόσμο.

 

Στα ΕΠΑΛ υπάρχουμε και εμείς που πήγαμε γιατί γουστάρουμε αυτό που ακολουθήσαμε.

 

Φυσικά η μεγάλη πλειοψηφία είναι άνθρωποι που πήγαν για τον εύκολο βαθμό (οι γνωστοί τουρίστες) αλλά μην τσουβαλιάζουμε!

 

Τώρα κοίτα να δεις και το Γενικό και τα ΕΠΑΛ παρτάλια είναι δεν προσφέρουν καμία εκπαίδευση. Ειδικά τα Γενικά απλά υπάρχουν για να σε προετοιμάσουν για πανελλήνιες και για κανένα άλλο λόγο, το ίδιο ισχύει και στα ΕΠΑΛ βέβαια με την διαφορά ότι εκεί όλο και κάτι κάνεις πρακτικά σε αυτό που ακολούθησες.

 

Έχω φίλο που τελείωσε ηλεκτρολόγος στα ΕΠΑΛ και έπιασε αμέσως μετά την αποφοίτηση του δουλειά σαν εκπαιδευόμενος στο τομέα του. Παίρνει τον κατώτατο αλλά καταλαβαίνουμε όλοι φαντάζομαι πόσο σημαντικό είναι να πιάνεις δουλειά (άρα να μαζεύεις προυπηρεσία) στον τομέα σου αμέσως μετά την αποφοίτηση από το Λύκειο.

 

Και επίσης σημαντικό είναι ότι οι πανελλήνιες είναι αστεία πιο εύκολες από τις αντίστοιχες του Γενικού.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια το λες ή κάνεις πλάκα;; :o

Αλήθεια και το ξέρω απο φίλο μου που ήταν σε επαλ και μου έλεγε τί γινόταν εκεί μέσα. Το 99,99999% εκεί μέσα δεν νοιαζόταν για τίποτα και μάλλον πηγαν για τη λούφα. Το άλλο 0,00001% για πιο εύκολες εξετάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το δω γιατί είμαι απο κινητό. Αυτό που ξέρω είναι οτι στα επαλ μαζεύονται όλοι οι άχρηστοι.

 

Αυτό ρωτάω...

 

η αλήθεια είναι ότι τα ΕΠΑΛ έχουν πάρει τη ρετσινιά από τα ΤΕΕ όπου ήταν όλοι οι άμπαλοι. Όμως, τα σημερινά ΕΠΑΛ δεν έχουν καμιά σχέση με τότε. Μακράν καλύτερα.

 

Σίγουρα δεν πάνε και τα τρελά μυαλά αλλά μια χαρά έχει μέσα μαθητές του 16-17 (από γυμνάσιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Επαγγελματικό λύκειο είναι μια διαφορετική επιλογή που απευθύνεται σε όλους ανεξαιρέτως και όχι μόνο στους άχρηστους όπως πιστεύουν μερικοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν ιδεα δεν ειναι κακη, παλια το γλυκοκοιταζα για ειδικοτητα ηλεκτρολογου αλλα με εφαγε στο τελος η φιλοσοφια :P

in r,,,

 

Ναι και στο ΓΕΛ μαζεύονται όλοι όσοι θέλουν να γίνουν γιατροί και δικηγόροι. Αυτό το πράγμα πάλι που όλοι θέλουν να γίνουν αυτά τα 2. Και μην λέμε ότι θέλουμε... το ΓΕΛ έχει ΠΟΛΛΟΥΣ του 12-13...

Για μένα τα πράγματα είναι πολύ απλά,

 

τα ΕΠΑΛ είναι κατώτερα αλλά σίγουρα όχι τόσο όσο λέτε.

είναι η καλύτερη επιλογή αν θέλεις να ασχοληθείς με τεχνολογικά επαγγέλματα

 

Τα ΓΕΛ είναι μόνο για θεωρητικά επαγγέλματα.

 

Απλά πράγματα. Έτσι και αλλιώς επιστήμονας θα γίνεις στο πανεπιστήμιο, όχι στο ΕΠΑΛ/ΓΕΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το ΕΠΑΛ απο πλευρας παιδειας προσφερει τιποτα; Θα μου πειτε τα ΓΕΛ δεν ειναι και οτι καλυτερο υπαρχει σιγουρα.. αλλα απο το ΕΠΑΛ καλυτερα μου φαινοναι.. και ποση απορροφηση εχουν απο την αγορα εργασιας; Δεν προτιμουν τους αντιστοιχους του ΤΕΙ που οσο να ναι ξερουν παραπανω πραγματα; Ακομα και ΤΕΙ να θες για μενα καλυτερα να πας απο γενικο λυκειο γιατι στα ΕΠΑΛ υπαρχει αυτο το δε διαβαζω τιποτα και κατι γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια και το ξέρω απο φίλο μου που ήταν σε επαλ και μου έλεγε τί γινόταν εκεί μέσα. Το 99,99999% εκεί μέσα δεν νοιαζόταν για τίποτα και μάλλον πηγαν για τη λούφα. Το άλλο 0,00001% για πιο εύκολες εξετάσεις.

Α δηλαδή έγραψες εκείνο το μήνυμα απο άποψη άλλου!! Οκκκκ, ΓΕΛ. <_<

 

...και σε πληροφορώ για να αποκτήσεις "σφαιρικότερη" αντίληψη: Έχω βγάλει και τους δυο τύπους σχολείων και τους πιο σοβαρούς συμμαθητές τους είχα στο ΕΠΑΛ.

 

Εξάλλου:

Κοίταξε, εξαρτάται στον μέγιστο βαθμό απο τον μαθητή, αν είναι πρόθυμος να ασχοληθεί σοβαρά με το αντικείμενο της ειδικότητάς του τότε το επαγγελματικό επίπεδο μπορεί να είναι πολύ υψηλό. Πάρε για παράδειγμα τη Σιβιτανίδειο, βγάζει καλά καταρτισμένους τεχνίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...